Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?

elitemadzone.org :: TechZone :: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18733 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
77.46.181.*



+3 Profil

icon Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?21.02.2009. u 09:08 - pre 184 meseci
Planiram da kupim neki osrednji (recimo malo bolja hobi klasa) elektricni srafciger na beterije, i gledam ovih dana po radnjama koje ih prodaju sta se nudi i po kojim cenama. Naravno, nudi se sve i svasta, uz poznate i puno totalno nepoznatih robnih marki, cene sarenolike...

Ali, ono sto mi je bilo fascinantno jeste da sam video skoro sve napone baterija od 3.6V do 18V (celobrojni umnozak 1.2V :)

Pri cemu na ovima od 12 i preko volti se taj napon nekako istice velikim slovima, kao da je to nesto vrlo vazno i, malte ne, da od toga zavisi "jacina" srafcigera. Ja sam, izgleda pogresno, mislio da jacina i brizna zavise od sistema prenosa (ako se ne varam unutra je onaj planetraran sistem zupcanika?) - ali izgleda da je i napon bitan? Ili je to samo marketinski trik?

Zna li neko da objasni strucno (i iz prakse :)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?21.02.2009. u 09:36 - pre 184 meseci
Mislim da za tu vrstu motora koji se korsite u odvrtakama napon direktno utice na snagu motora.
 
Odgovor na temu

Crveni011
ETF Beograd
Telekomunikacije i informacione
tehnologije
Beograd

Crveni011
Član broj: 197943
Poruke: 17
85.222.179.*



+7 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?21.02.2009. u 10:51 - pre 184 meseci
P=U*I, prosto i jednostavno :)
Volimo te, otadzbino nasa. Ali sjasi malo, zivota ti!:)
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
77.46.181.*



+3 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?21.02.2009. u 19:21 - pre 184 meseci


Ako uzmemo da su one NiCd baterije za te elektricno-baterijske srafcigere priblizno iste velicine, sto ima veci napon znaci da ima veci broj celija, sto automatski znaci da je pojedinacna celija manja, odn. da moze da pruzi manju struju i da ima manji kapacitet.

Dakle, da, imaju veci napon ali i manju struju. Ali opet, sve imaju u sebi onaj sistem zupcanika ("menjacku kutiju") preko koje se regulise i snaga i brzina okretanja. Tu onda nebi trebalo da ima neke vece vaznosti da li je motor na 3.6V ili 12V - samo je odnos zupcanika unutra drugaciji?

Ili gresim?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?21.02.2009. u 21:09 - pre 184 meseci
Citat:
zorpetus: Ako uzmemo da su one NiCd baterije za te elektricno-baterijske srafcigere priblizno iste velicine, sto ima veci napon znaci da ima veci broj celija, sto automatski znaci da je pojedinacna celija manja, odn. da moze da pruzi manju struju i da ima manji kapacitet.

Dakle, da, imaju veci napon ali i manju struju.

Ovo si vrlo, vrlo mudro primetio!
Po nekom mom iskustvu po pravilu su izdrzljivije one sa manjim akumulatorima, a velike akumulatore imaju samo jeftine i nekvalitetne srafilice.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 00:06 - pre 184 meseci
Zasada su najbolji litijum jonski akumulatori, kapacitet,izdrzljivost,mala tezina , mogu se brzo puniti nema memori efekat itd, sto se tice voltaze, naravno da jaci motori stavljaju sa vecom voltazom , sta bi bilo kad bi neki srauber od 300W stavili na 3,6 v koliko bi on vuko struju,
A sto se tice tvoje kupovine, posto vidim da trazis dobar amaterski srauber stoga ti preporucujem zeleni BOSCH ili RYOBI (mozes i sklill to je od boscha) ,e ako ces vec ozbiljniji onda makita

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 09:23 - pre 184 meseci
a do koliko para zelis da kupis

aku busilice su korisne samo onima koji ih koriste non stop
ako ti treba jednom godisnje ili sl, kupi lepo neku busilicu na struju sa potenciometrom i opcijom: levo - desno i nemas ama bas nikakve brige sa baterijom - neki black& decker ili sl, ne moras einhel

a i sve te baterije imaju svoj rok trajanja, nebitno koliki, ali ima
i onda opet problem...
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 09:34 - pre 184 meseci
Citat:
veljkoE:

aku busilice su korisne samo onima koji ih koriste non stop

Da, i ovo je apsolutno tacno...jer, ako ne koristis svaki dan uvek ce ti se desiti da imas prazan akumulator.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
77.46.181.*



+3 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 10:58 - pre 184 meseci
Citat:
veljkoE: a do koliko para zelis da kupis

aku busilice su korisne samo onima koji ih koriste non stop
ako ti treba jednom godisnje ili sl, kupi lepo neku busilicu na struju sa potenciometrom i opcijom: levo - desno i nemas ama bas nikakve brige sa baterijom - neki black& decker ili sl, ne moras einhel

a i sve te baterije imaju svoj rok trajanja, nebitno koliki, ali ima
i onda opet problem...


Imam vec sada busilicu od 1050W, cekicaru, koja ima i potenciometar i moze i odvijanje i zavijanje... ali je em teska, em glomazna i vrlo tesk ju je drzati jednom rukom, em ne moze da se podesi da "prokliza" na odredjeni otpor (moment sile). U sustini, najvise mi smeta to sto ne moze lepo da se drzi jednom rukom jer se drugom obicno pridrzava nesto sto se montira ili razmontirava, a i cesto struje nema tu blizini, pa ajde onda razvlaci i produzni...

Sto se para tice - vidjao sam te iz hobi klase od 20 pa do 100-nak Eura. Ove od 20-tak bih zaobisao, ali vec od 50-tak eura pa navise, do nekih 100-nak dolaze u obzir.



 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 13:42 - pre 184 meseci
Covek je trazio aku srauber za hoby svrhu, to i ne mora da znaci da ce on da presedi veci deo godine, jer srauber se koristi u raznim poslovima, npr ako se covek bavi stolarijom iz hobia tu ce mu vrlo biti koristan neki hoby srauber, kao sto sam gore pemenuo, imas zeleni bosch od 12 V za 60 evra, a ima i neki bleck decker od 18V za blizu 100 eura, ima sada su se pojavili Plavi boscho-vi akusrauberi iz kine i malazije za po 100 eura od 12v i 1,5Ah oni su malo bolji od ovih, a za onog ko radi non stop zna se sta se uzima, on nece uzeti hoby model , vec makitu

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 18:29 - pre 184 meseci
neka mala busilica sa svim opcijama oko 400 - 500 wati je sasvim solidan izbor, a i snaga,
kontrolu proklizavanja radis sa malim brojem obrtaja, odnosno, steknes osecaj o pritisku na sraf i u brzini okretanja glave


iskreno

meni je stvarno svejedno,
ali smatram da ti je bolji izbor jedna manja kvalitetna busilica nego neka aku busilica

u profi varijanti imas ogroman izbor do 100 eura, a kamoli u kvalitetnom hobi alatu

inace
pre par godina koristili smo aku busilice
wurth je odlican, ali iznenadila nas je jedna einhel zute boje, ne bi verovao koliko je radila , samo sto je jedna baterija uvek bila na punjacu, a druga je radila




koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 176
*.adsl.beotel.net.



+266 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 20:30 - pre 184 meseci
Ja sam pre nekog vremena radio nešto sa malo više šarafa, iverice i drveta. Mrzilo me da se cimam od NS do Rume da uzmem kvalitetni aku odvijač od ćaleta. U krajnjem slučaju nije mi se ni isplatilo. Nego sam svesno uzeo neki dža-bu odvijač na akciji u nekom od onih hipermarketa. Prvo punjenje je odradilo 100-tinjak šarafa, drugo upola manje. Treće je jedva izguralo 10. Meni je taman toliko i trebalo pa se i ne sekiram, odradilo posao. Ali da se time bavim svakodnevno, ne bih išao ispod B&D, Metabo, Makite, Ryobi ili Bosch-a. Možda ima još kvalitetnih firmi ali se ja nisam susretao sa njima. Što se tiče predloga o običnoj bušilici on dolazi u obzir samo ako se radi na radnom stolu ili u garaži na podu. Čim se treba popeti na merdevine ili izaći da se nešto odradi u dvorištu počinju problemi.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?22.02.2009. u 21:18 - pre 184 meseci
pa da kod akusraubera je najveci problem batrija, to jest ona je na prvom mestu koja riknjava, motor retko kada pregori, mada u ovim jeftinijim futer i zupcaici su isto losi, al vidis moze tako za neki mali poso

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
79.101.173.*



+3 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?23.02.2009. u 08:49 - pre 184 meseci
A zna li neko da mi objasni u cemu je konkretna razlika izmedju recimo BOSCH-ove zelene i plave linije alata? Znam da je zeleni "hobi" kvaliteta, a plavi je "profesionalni", u krajnjem slucaju to se vidi i po ceni (plavi je primetno skuplji) ali me interesuje kako to izgleda u praksi. Da li to znaci da zeleni el. srafciger ima i losiju bateriju (da li su baterije iste za zelene i plave modele?) i losije zupcanike i losiji futer... ili je manje-vise sve isto, "samo" su ostavili neku slabu tacku u celom sistemu (recimo neki plasticni zupcanik unutra ili sl.) kako bi onemogucili da se hobi alat koristi u profesionalne svrhe?

I drugi proizvodjaci imaju svoje profi i hobi linije?
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
91.148.88.*



+9 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?23.02.2009. u 13:01 - pre 184 meseci

"Profi" znači da može bez pauze da radi 8h dnevno.
"Hobi" to ne može.

The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?25.02.2009. u 18:49 - pre 184 meseci
Po mom iskustvu, "profi" alat ima garanciju da se nece pokvariti pri normalnom koriscenju, dok "hobby" alat ima garanciju da ce se sigurno pokvariti pri normalnom koriscenju. Ono sto danasnji proizvodjaci smatraju namjenom hobby masine je da stoji uredno spakovana u svom koferu na nekoj polici u garazi, a moze se eventualno upotrebiti za zavrtanje nekih plasticnih srafova na lego kockicama i sl. igrackama, i to ne vise od 2-3 takva srafa odjednom.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Zeleni zub
Član broj: 14108
Poruke: 877
77.46.215.*



+85 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?25.02.2009. u 20:18 - pre 184 meseci
Moj cale je pre nekoliko godina preko Neckermann-a kupio neki crveni set za stotinak evra:
- busilica,
- aku busilica (14.4 V),
- elektricno rende,
- brusilica,
- ubodna testera,
- rotaciona testera.

Ideja je bila da to potraje 3 meseca dok ne odradi 'nesto' na placu, pa ce da kupi nesto profi za iducu sezonu.
To 'nesto' se onda pretvorilo u izgradnju kucice od drveta i citava kucica je napravljena od tih alata i jos ko zna koliko sitnica po placu je tim alatom odradjeno (cale deblje grane od orezanog voca sece ubodnom testerom za vatru ), busilicom lako busi beton, a brusilicom (sa dijamantskom krugom) je isekao jedno 10m betona kad je babi pukla cev...
Noseca konstrukcija kucice je uradjena bez ijednog eksera, samo srafovi 100 i 120mm i pogadjate ko je zavio sve do jednog - taj crveni aku.

Bio bih srecan kad bih ja za te pare i danas mogao da nadjem isto toliko 'los' alat...

--
ES is the bes' ! ;)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?26.02.2009. u 17:20 - pre 184 meseci
Pa vidis, caleta je fino posluzio taj set, znam na koji to alat mislis, isada ima da se uzme tako kofer sa 5 alata za neke male pare,
A sto se tice BOSCH-a , to zelena i plava boja, da Plava boja je predvidjena za profesionalni poso, znaci npr za majstora koji tim alatom zaradjuje pare, e sad dal bas moze da radi 8h uzastopno to sigurno nebi izdrzao za to su previdjeni drugi alati tipa FEIN i slicno

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
79.101.228.*



+3 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?27.02.2009. u 21:25 - pre 184 meseci
Nakon sto sam obisao ja mislim sve prodavnice koje prodaju ovakvu vrstu alata (ne, nije mi trebala samo aku-busilica, nego i jos kojesta drugo od alata), i nakon sto sam se naslusao svakojakih prica od prodavaca (koji naravno sve znaju najbolje), na kraju kupih ipak neki Metabo.
Bila navodna neka promocija, pa se dobija u kofecetu sa dve baterije i brzim punjacem i silom nekih burgija i dr. alata.

Deluje ubedljivo i u ruci i dva dana vec svasta radim po kuci, nikako da potrosim prvu bateriju ( a znam da ce da dostigne stoj mah kapacitet tek nakon 4-5 punjenja i praznjenja). Nije za beton, ali za sve ostalo jeste, i ima snagu.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?28.02.2009. u 16:46 - pre 184 meseci
Pa dobro fino, metabo je profesionalan alat , koji si model uzo ? i koliko si platio


pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Akumulatorski srafcigeri : cemu toliko razlicitih napona !?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18733 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.