Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hebrejski i Jidis

[es] :: Nauka :: Hebrejski i Jidis

[ Pregleda: 3170 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Hebrejski i Jidis09.03.2009. u 00:06 - pre 184 meseci
Cuo sam da se spominju Hebrejski i Jidis, pa pitam da li su to dva imena za isti jezik, ili su to razliciti jezici. Ako su razliciti, da li neko zna koji narodi govore tim jezicima.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

brankec
Bosanski Brod

Član broj: 140157
Poruke: 161
94.250.107.*



Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis09.03.2009. u 06:49 - pre 184 meseci
Za Jidiš http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%88%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%88

Za hebrejski http://hr.wikipedia.org/wiki/Hebrejski_jezik
 
Odgovor na temu

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis09.03.2009. u 22:50 - pre 184 meseci
Pogledao sam linkove, ali mi nije jasno sledece:

Znam da su u vreme cara Nerona, posle ustanka Jevreja i oslobadjanja Jerusalima od rimljana, Rim preduzeo ostre mere prema njima i fizicki ih izgnao iz Palestine. Jevreju su putem, severnom Afrikom, dosli i naselili se u Spaniji. U vreme inkvizicije mnogo su stradali u Spaniji, i dat im je rok od 3 godine da se isele ili da predju u hriscanstvo. Vecina se iselila uglavnom na Balkan.

Odkuda onda onoliki broj Jevreja u Rusiji, poljskoj i Nemackoj? Izuzev migracije iz Spanije na zapad, istorija belezi migraciju od nekoliko miliona Jevreja sa istoka na zapad.

Procitavsi navedene linkove ispada da je maternji jezik takozvanih 'spanskih' jevreja hebrejski, a ovih drugih jidis. Ako su ova dva jezika u takvom odnosu, kako sam procitao sa linkova, kakav je odnos ovih 'spanskih' jevreja i ostalih Jevreja koji govore jidis. Imam osecaj da moja predstava o jedinstvenosti Jevrejskog naroda vise nije tako jasna.

Ako neko zna nesto vise o tome, ustedece mi vremena da to sam negde pronadjem i pogledam.

Hvala, i pozdrav.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis10.03.2009. u 17:14 - pre 183 meseci
greska ti je u premisi da se vecina jevreje iselila na Balkan... to nije tacno, barem u onom delu gde se kaze vecina...
sto se tice odnosa, bicu malo suptilan i reci da su Askenazi jevreji uvek malo dizali nos na Sefarde :)
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis10.03.2009. u 18:19 - pre 183 meseci
Stekao sam dva poslovna prijatelja, jedan je u Beogradu i u razgovoru sam saznao da je on spanski Jevrejin. Drugog sam upoznao u Minheni, i on je tamo dosao iz Pljevalja, i takodje je rekao da je spanski Jevrejin. Ovaj drugi mi je malo vise pricao (vise smo provodili zajedno slobodno vreme) da su posle stradanja u Spaniji Jevreji izbegavali hriscanske sredine, pa je to naveo kao razlog da se vecina njih naselila na Balkan. Da li da mu verujem? Setajuci Minhenom izgovorio je jednu recenicu protiv Jevreja u Nemackoj, sto me je vrlo iznenadilo, cak mi je bilo neprijatno da nastavim razgovor u tom smeru.

Sada mi je malo jasnije, izgleda da su spanski Jevreji Sefardi a ostali Askenazi, da li sam u pravu.
 
Odgovor na temu

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis11.03.2009. u 00:50 - pre 183 meseci

Aha, uvek se nesto novo nauci i onda kada se tome ne nads. Dakle Askenaza kao dizu nos u odnosu na Sefarde. Kako oni prepoznaju svoj Askenazki indetitet? Po cemu se to razlikuju od Sefarda? Kako je doslo do njihovog razdvajanja?

Kako to da sve ovo nisam znao o jednom od najstarijih naroda, a svakako je to najstariji narod o kojem postoji pisana istorija.

Ako neko nesto zna o ovome, voleo bih da i ja znam.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis12.03.2009. u 14:14 - pre 183 meseci
Nekada sam nesto procitao o Askenazima, mogu samo po secanju da ti kazem nesto o njima, a ako insistiras potrazicu izvor i citiracu ga.

Od VII do X veka biloa je na prostoru Kavkaza i severno od njega, a istoco do Kaspiskog jezera, zapadno do Crnog mora jaka drzava. Svoju snagu je stekla jer je kontrolisala takozvanu 'kapiju naroda' prostor Kavkaza i celokupnu trgovinu koja je tim putem isla. Kupovali su robu sa jedne strane Kavkaza, a prodavali je sa druge strane, a od svakog trgovca uzimali neki procenat od vrednosti robe za prolazak kroz 'kapiju naroda'. Postali su i vojna sila koja je bila u cestim sukobima sa hriscanskom Vizantijom i Arapima Muslimanima.

U toj drzavi je bilo vise naroda mnogobozaca. U jednom trenutku je za dalje jacanje drzave bilo neophodno da postoji jedna vera. Car ili kako se vec zvao njihov vladar, je odlucio da drzavna vera ne bude Islam, jer bi se mozda podredili Arapima, a dosli u jos veci sukob sa Vizantijom, a iz istih razloga nije bilo prihvatljivo ni Hriscanstvo. Odlucili su da im drzavna vera bude Judaizam, buduci da su imali na svojoj teritoriji malu koloniju Jevreja na Krimu. Prihvatajuci verske knjige pisane na Hebrejskom i Jevrejskim pismom pocelo je postepeno sirenje tog jezika i pisma. Medjutim Hebrejski se sirio, ali i mesao sa jezicima naroda koji su ziveli na tom prostoru, i iz te mesavine nasao je Jidis sto je Nemacki naziv za taj jezik.

Nadam se da sam ti ovim malo razjasnio istoriju nastanka Jidisa.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Hebrejski i Jidis13.03.2009. u 01:22 - pre 183 meseci

Ovo sto ste napisali ima logike (ako je tacno), i sada mi je jasna razlika izmedju Jidisa i Hebrejskog. Da li mi je tacan zakljucak da Judaisti ( u smislu vere) nisu svi Jevreji, odnosno Sefardi?

Hvala svima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Hebrejski i Jidis

[ Pregleda: 3170 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.