Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"uredjaj" za merenje vremena

[es] :: Elektronika :: "uredjaj" za merenje vremena

[ Pregleda: 2993 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.eunet.rs.



Profil

icon "uredjaj" za merenje vremena20.03.2009. u 16:36 - pre 182 meseci
Unapred se izvinjavam ako neka tema krije odgovore na moje pitanje, ali ja slcno nesto nisam nasao. (Zapravo ne znam ni kako bi tacno trazio).
Mada vec duze vreme na ovom forumu nalazim odgovore na mnoga pitanja, ovo je zvanicno moj prvi post, koji glasi:

Postoji li (i kako se zove) uredjaj, ili senzor, ili nesto tome slicno, koji bi merio vreme "START" - "CILJ" s`tim sto je "START" i "CILJ" ista tacka.

Takav uredjaj bi merio vreme za koje konj krene na "START" - trci - preskace - itd. - i vraca se u istu tacku koja je cilj.

Nadam se da sam dobro definisao pitanje. Ako neko ne razume, neka pita.

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena20.03.2009. u 17:59 - pre 182 meseci
Rekao bih da to svaka stoperica radi, rucni satovi i stoperice na mob telefonima (u zavisnosti od softvera) mogu da imaju jedan start/stop taster. Verovatno profi resenja imaju externi trigger za ovu namenu (o preciznosti itd. necu da govorim), a sa nekom postojecom stopericom, moze se sloziti sklop za "okidanje". Moguce je relativno jeftino napraviti uredjaj sa npr. mikrokontrolerom. Sve zavisi od potreba.

Na brzinu sam pogledao, nisam gledao za profi varijantu, to ima gde hoces, Timex, Seiko itd. Link za neki jeftin: http://www.timersdirect.com/tabletimer-large-display.htm
Klikni na sliku da bi se jasnije videla, ovaj ima veliki displlej i veliko digme za start/stop, deluje mi da se moze lako "adaptirati" za tvoju namenu.
 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena20.03.2009. u 18:37 - pre 182 meseci
xexexe, stoperica. :)

U pravu si, sad sam ukapirao da ipak nisam dao dovoljno detalja.

U osnovi to jeste stoperica, samo sto bi trebalo da izgleda, na primer kao ram za detektor metala (on mi je prvi pao na pamet, ili sipka na kojoj bi bio okacen neki senzor) i tu krece, prodje kroz ili pored "toga" vreme krece da se meri i na kraju kad se vrati na isto mesto vreme staje.
Tako da bude u nekoj "cheap basic" varijanti, u nekoj "medium" varijanti isto to sa nekim LED display-em a neka "full" varijanta povezati sve na PC (COM ili USB svejedno), jer desavanja prati publika, pa podaci da budu dostupni na ekranu.

Ne mora da bude gotovo resenje neke pro varijante, moze i da se pravi kao jeftinije resenje.
 
Odgovor na temu

salas00

Član broj: 177239
Poruke: 68
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena20.03.2009. u 23:08 - pre 182 meseci
e za to mozes da iskoristis vec neku gotovu stopericu da to ne bi pravio, samo paralelno tasteru vezes kolektor i emitor tranzistora koji ce da ti u trenutku kada se taj dogadjaj desi da ode u zasicenje!
ne znam kakav bi senzor koristio(preciziraj malo) u sustini treba ti taj senzor i eventualno jedan komparator koji ce da meri promenu i da drajvuje sa svojim izlazom onaj tranzistor.
to ti je neki princip od ostalih detalja zavisi kako ce se realizovati ostatak elektronike.

 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
92.60.232.*



+1 Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena21.03.2009. u 00:01 - pre 182 meseci
Jel to treba nešto da bude kao semafor za sportski poligon sa komandama za upravljanje kod sudije i pamćenjem rezultata?
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena21.03.2009. u 00:08 - pre 182 meseci
Za okidanje mozes da uzmes snop IC svetla koje kada se prekine aktivira stopericu.

Za onu tvoju "basic" varijantu, taj senzor moze da okida obican digitalni sat sa stopericom,
a za ostale varijante neka okida direktno kompjuter preko paralelnog porta, a neka se komp brine za merenje, prikaz vremena na LED displeju i ostalo.

Jednostavnije i jeftinije ne moze.
 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena21.03.2009. u 10:22 - pre 182 meseci


Citat:
PedjaZ: Za okidanje mozes da uzmes snop IC svetla koje kada se prekine aktivira stopericu.

Za onu tvoju "basic" varijantu, taj senzor moze da okida obican digitalni sat sa stopericom,
a za ostale varijante neka okida direktno kompjuter preko paralelnog porta, a neka se komp brine za merenje, prikaz vremena na LED displeju i ostalo.

Jednostavnije i jeftinije ne moze.


I meni je negde na kraj pameti bilo da sa snopom IC to moze da se odradi, ali u sustini nisam znao kako dalje. ( i dalje ne znam, mislim na ostatak).

Da uzmemo u obzir da radimo varijantu sa kompom, paralelnim portom, LED display-om...

Znaci snop IC svetla se prekine, stoperica krene i broji na display, na ponovno prekidanje snopa stoperica staje a to se sve odigrava na display-u, samo da PC moze da pokupi krajnji rezultat vremena.

To je vec neko veoma privlacno i jako dobro resenje. E samo jos mnogo detalja koje ja ne bi znao...



Citat:
barum: Jel to treba nešto da bude kao semafor za sportski poligon sa komandama za upravljanje kod sudije i pamćenjem rezultata?


Pa u sustini ne kao semafor, samo veci LED display na kojem bi islo vreme, kad bi bio povezan na PC, vec bi se software-ski napravilo resenje za "pamcenje", u vidu neke baze podataka.

Citat:
salas00: e za to mozes da iskoristis vec neku gotovu stopericu da to ne bi pravio, samo paralelno tasteru vezes kolektor i emitor tranzistora koji ce da ti u trenutku kada se taj dogadjaj desi da ode u zasicenje!
ne znam kakav bi senzor koristio(preciziraj malo) u sustini treba ti taj senzor i eventualno jedan komparator koji ce da meri promenu i da drajvuje sa svojim izlazom onaj tranzistor.
to ti je neki princip od ostalih detalja zavisi kako ce se realizovati ostatak elektronike.


Eto, senzor na primer u vidu IC snopa, deluje kao sasvim odgovarajuce, kao sto sam gore napisao. Ili ako postoji bolje resenje...
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena21.03.2009. u 18:52 - pre 182 meseci
Citat:
AndrijA3101: Da uzmemo u obzir da radimo varijantu sa kompom, paralelnim portom, LED display-om...

Znaci snop IC svetla se prekine, stoperica krene i broji na display, na ponovno prekidanje snopa stoperica staje a to se sve odigrava na display-u, samo da PC moze da pokupi krajnji rezultat vremena.


Pa sto stoperica da broji?
Tu komp (laptop) odradjuje sve. Od merenja vremena, prikazivanja i pamcenja.
Samo treba senzor da se napravi (naravno i program)

I odluci koliki bi taj displej bio!
Glupo je da je nesto minijaturno jer to moze i na monitoru da se vidi.
 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena22.03.2009. u 06:56 - pre 182 meseci
Ovaj.... Tako je. To je skroz korektno.

A za display.... Pa u sustini nisam razmisljao bas o tacnim dimenzijama, ali da uzmemo u obzir da to i nije neki podatak od kljucne vaznosti.

Ostalo je "samo" pitanje: Kako?

Malo preciznije da se definise...
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: "uredjaj" za merenje vremena22.03.2009. u 23:00 - pre 182 meseci
Sa lasercicem:

http://ourworld.compuserve.com...ll_Bowden/page9.htm#4013_p.gif




Sa daljinskim upravljacem:

http://ourworld.compuserve.com.../Bill_Bowden/page13.htm#ir.gif

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: "uredjaj" za merenje vremena

[ Pregleda: 2993 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.