Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???

[es] :: Predlozi i pitanja :: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???
(Zaključana tema (lock), by Milan Gligorijevic)

[ Pregleda: 3240 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
92.36.138.*



+14 Profil

icon Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 15:23 - pre 182 meseci
U vasem pravilniku clan 6. pise: "Posetioci ovog sajta su svi ljudi sa Balkana koji govore jezik nekada poznatiji kao "srpskohrvatski", "hrvatsko srpski" ili "srpski ili hrvatski jezik" - a danas podeljen na srpski, hrvatski i bošnjački".

Bosnjacki? Kakav je to jezik? Postoji samo bosanski jezik koji se koristi u BiH i u Sandzaku. Iako se Bosnjaci uglavnom sluze bosanskim jezikom (iako se na prvi pogled cini da bi se trebao zvat bosnjacki) to nije razlog da krivo navodite. Ima razlog sto se zove bosanski, a ne bosnjack. To je vec druga stvar sto je to tako, ali bi trebali ovo ispraviti i ne pisati nesto sto ne postoji pa makar ga Bosnjaci i zvali "slfjslfjsdsfdsl jezik" to se treba postovat.
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.kbcnet.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 16:25 - pre 182 meseci
A ti imas dokaz da se zove bosanski ili bosnjacki - gde?
Ako nesto imas da kazes - onda navedi i izvor. To sto se tebi cini da je to bosanski ili bosnjacki jezik nije relevantno - relevantno je to gde to zvanicno pise.

P.S.
http://sr.wikipedia.org/wiki/%...%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA
ali i
http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosanski_jezik

(sve zavisi sa koje strane se gleda kako se zove taj jezik)...

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
80.74.168.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 16:31 - pre 182 meseci
Pre nego što ovako samouvereno kreneš nekog da ispravljaš, pametno bi bilo da se dobro informišeš o onome što planiraš da nabijaš drugima na nos.

Odbor za standardizaciju srpskog jezika jeste zvaničan organ za normiranje srpskog jezika (Pravilnik na koji se žališ je pisan srspkim jezikom), a evo šta on kaže o ovoj temi:
Citat:
Kad je reč o nazivu trećeg jezika u Bosni i Hercegovini, priznatog i Dejtonskim sporazumom (priznatog implicitno, onde gde je reč o donošenju tog sporazuma  na četiri jezika, na bosanskom [Bosnian], hrvatskom [Croatian], engleskom [English] i srpskom [Serbian]), u srpskome jezičkom standardu, za imenovanje tog idioma, može se preporučiti samo atribut bošnjački (Bosniac).

Očigledno, naziv jezika neophodno je uskladiti s imenom novopriznatog naroda (Bošnjaci/Bosniacs), jer nema razloga da u srpskom jeziku ime tog naroda i naziv njegovog jezika budu u raskoraku, koji unosi zabunu i izaziva opravdanu zabrinutost.

Celu odluku možeš pročitati ovde: http://www.rastko.org.yu/filologija/odbor/odluka001.html, a što je trebalo da učiniš i pre nego što si se javio.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.kbcnet.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 16:36 - pre 182 meseci
Jest, eto oni koji znaju bolje od mene su ti rekli zasto je to tako...

Svaka cast Bojane, veoma dobro si upoznat sa tim stvarima oko jezika :)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
92.36.138.*



+14 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 16:58 - pre 182 meseci
Moj dokaz je to sto mi na zvanicnoj svjedodzbi o zavrsenoj srednjoj skoli pise bosanski jezik. Dakle, moj, zakonom BiH priznat jezik, je bosanski. Malo mi je nejasna ova odluka navedena, to isto sad da Francuzi odluce srpski jezik zvati npr "srbljanski". Mogu oni njega zvat i "ž jezik" al on je srpski, isto sto je bosanski - bosanski, sve ostalo je cisto glupiranje. Mada mi opet nije jasno, OK, eto taj neki odbor Srbije tako odlucio da se bosanski jezik u srpskom jeziku zove bosnjacki, ajd OK, al zasto se onda u Sandzaku koristi bosanski, a ne bosnjacki? To samo u Beogradu vazi ili sta?
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
80.74.168.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 17:26 - pre 182 meseci
Citat:
vtl_design:
Moj dokaz je to sto mi na zvanicnoj svjedodzbi o zavrsenoj srednjoj skoli pise bosanski jezik.

Taj dokument i pravilnik ovog sajta nisu pisani na istom jeziku, pa nije čudno što se određene reči razlikuju. Vrlo prosto.
Citat:
vtl_design:
Malo mi je nejasna ova odluka navedena, to isto sad da Francuzi odluce srpski jezik zvati npr "srbljanski". Mogu oni njega zvat i "ž jezik" al on je srpski

Ako budeš čitao neki dokument na francuskom jeziku, u njemu nigde nećeš naći izraz „srpski“, možeš samo da naiđeš na ’serbe’ (tako se na francuskom kaže „srpski“). Na isti način, čitajući pravilnik ovog sajta, koji je pisan srpskim jezikom, u njemu nailaziš na nazive drugih jezika ispisane na — pogađaš, srpskom.

Neću se više javljati u ovoj temi, onaj ko želi da shvati odavno je shvatio.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 17:27 - pre 182 meseci
Francuzi srpski zovu "le serbe", a po ovome što Bojan i ti pišete ispada da se bošnjački na bošnjačkom zove bosanski.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
92.36.183.*



+14 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 17:30 - pre 182 meseci
Aha... Uredu ima smisla to sto kazes. Ali nije mi jasno ovo. Zasto onda u Sandzaku koriste naziv bosanski? Znaci da je autor ovog Pravilnika nekim slucajem iz Sandzaka, on bi napisao bosanski. To mi nije jasno. Ili taj odluka odbora vrijedi samo u okolini Beograda ili sta?
 
0

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 20:53 - pre 182 meseci
Citat:
vtl_design: Aha... Uredu ima smisla to sto kazes. Ali nije mi jasno ovo. Zasto onda u Sandzaku koriste naziv bosanski? Znaci da je autor ovog Pravilnika nekim slucajem iz Sandzaka, on bi napisao bosanski. To mi nije jasno. Ili taj odluka odbora vrijedi samo u okolini Beograda ili sta?


Batali ti Rasku oblast koju stalno pominjes, Pravilnik je pisan srpskim jezikom.
 
0

vtl_design

Član broj: 106447
Poruke: 160
92.36.183.*



+14 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 21:38 - pre 182 meseci
Pa nemoj tako da govoris. Ja kako znam Sandzak je jos dio Srbije i glupo je da u jednom dijeli Srbije bosanski se pise bosanski a u drugom bosnjacki. Naravno znam da to nema nikakve veze sa ES teamom milijard stvari je nelogicno i u Srbiji a pogotovo ovdje u BiH ali moj prijedlog je da bi ipak trebali staviti barem u zagradi da se radi o bosanskom jeziku.
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 21:47 - pre 182 meseci
O sto si dosadan. Kad pravilnik bude pisan na bosnjackom jeziku, pisace bosanski. Dok je napisan na srpskom, bice bosnjacki.
Uostalom , ako se na bosnjackom srpski kaze srbijanski, ne verujem da bi smo se ljutili sto na bosanskom sajtu, koji je pisan bosnjackim jezikom, pise srbijanski ako se na bosnjackom tako zove srpski. Ili sto na francuskom sajtu stoji le serbe, na nemackom serbische, na engleskom serbian i slicno.
Shvatas?

A u Sandzaku, pripadnici bosnjackog naroda, koji pricaju bosnjacki, verovatno iz tog razloga zovu taj jezik bosanskim. Jasnije? Opet, zvanicni jezik koliko znam u Srbiji je srpski, tako da ukoliko pripadnici bosnjacke manjine pisu zvanican dokument, moraju da upotrebljavaju naziv bosnjacki za taj jezik. Ukoliko to ne cine - ne pisu ga na srpskom jeziku. Ne znam da li im je dopusteno da imaju dokument iskljucivo na svom jeziku, mislim da u tom slucaju moraju da imaju dva dokumenta, od kojih je jedan na srpskom jeziku.

Kako se taj jezik zove u BIH? Pritom mislim na oba (ili koliko ih vec ima) entiteta. I da li je to nekim zvanicnim dokumentom odredjeno i kojim?

I sta ti znaci ono "jos dio Srbije"? Impliciras da uskoro nece biti? Nisam bio obavesten o tome da se Sandzak odvaja od Srbije...


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???13.04.2009. u 22:03 - pre 182 meseci
Ok, mislim da je dovoljno objašnjeno pa ću zaključati temu.
Ukoliko je neko i dalje zainteresovan za generalnu raspravu šta je tačnije/pravilnije neka otvori novu temu.
 
0

[es] :: Predlozi i pitanja :: Bosnjacki jezik u vasem pravilniku???
(Zaključana tema (lock), by Milan Gligorijevic)

[ Pregleda: 3240 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.