Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)

elitemadzone.org :: TechZone :: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)

[ Pregleda: 12004 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
93.86.52.*

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)05.05.2009. u 02:43 - pre 181 meseci
Prilikom pravljenja kuce odlucio sam da na juznoj strani ima velike staklene otvore (4 balkonca 240 x 220 i jedan 320x220). Ideja mi je da iskoristim suncevu svetlost u zimskom periodu koliko god je moguce. Imam par pitanja u vezi stakala:

1) Low-e stakla bi po definiciji trebala da propustaju toplotu od spolja i reflektuju onu iznutra. Da li je ovo tacno ?

2) Ispuna argonom radi termo prekida, koliko utice na propustanje toplote od spolja (da, izoluje hladnocu, ali da li sprecava prolazak toplote) ?

3) Hteo bih da stavim i stopsol stakla (ona reflektujuca, valjda se tako zovu) da bih sprecio znatizeljan komsiluk da zaviruje kroz prozore. Da li ovaj premaz blokira suncevu toplotu i time ponistava pozitivno dejstvo low-e stakala ?

4) Koja je boja stopsol stakala gledano iznutra? Da li postoji odredjeni nivo gradacije (propustljivosti) stopsol stakala (npr. da reflektuje 10%, 90% da propusta)?

5) Koliko se gubi na osvetljenosti prostorije ugradnjom stopsol (i low-e) stakala?

Jos neki savet?

Hvala.

 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
95.85.152.*



+32 Profil

icon Re: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)05.05.2009. u 14:31 - pre 181 meseci
iz mog skromnog znanja o staklima


stopsol sprecava suncu da greje unutrasnjost
lowE sprecava toplini da izlazi napolje

kad se sve sabere i oduzme

stopsol +argon+ lowE je najbolja kombinacija stakla za sve vremenske prilike
ali i kosta

stopsol ima vise boja: zeleni, braon, plavi ..., za gradaciju zatamnjena mislim da nemas izbora, (ko bi svima udovoljio)

stopsol je odlican po dnevnoj svetlost, ne dozvoljava poglede znatizeljnika u prostoriju (ogledalo), ali je nocu, pri upaljenom svetlu u prostoriji providnost skoro ista kao i sa obicnim staklom (malo je zatamnjeno)

sa tim balkoncima neces imati znacajan nedostatak svetlosti, obzirom sa su otvori veliki

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)06.05.2009. u 05:51 - pre 181 meseci
Stopsol + argon + lowE nije najbolja kombinacija, jer stopsol ogranicava suncevim zracima da greje unutrasnjost kuce zimi.

Problem pregrejavanja unutrasnjosti prostorije leti (posto suncevi zraci padaju na površinu Zemlje pod visokim uglom) se jednostavno rešava pomoću nadstrešnice (tu treba veoma jednostavan matematički proračun širine ispusta u odnosu na upadni ugao sunčevih zraka u zavisnosti od visine prozora ili balkonskih vrata) koja se postavlja iznad prozora (naravno ako su prozori orijentisani ka jugu) a može i još jednostavnije pomoću venecijanera postavljenih na spoljnoj strani prozora ili balkonskih vrata (tu treba proračunski definisati razmak između slojeva kao i širinu tih pojedinačnih slojeva), a ako prozori nisu orijentisani ka jugu problem pregrejavanja se rešava uz pomoć reflektujućih folija kao roletne (na primer AGEROREFLEKSROL - koji ima istu funkciju kao stop sol) postavljene najbolje sa spoljne strane prozora.



[Ovu poruku je menjao eloiza dana 06.05.2009. u 09:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
77.46.255.*



+266 Profil

icon Re: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)06.05.2009. u 10:17 - pre 181 meseci
A to je jednostavna stvar, samo je malo komplikovana ...

Sem vakuma, nista nije skroz transparentno ( providno), a isto vazi i za refleksiju. Cak i aluminijumska ogledala po teoriji ne mogu odbijati vise od 90%. Najzad sem dela energije koja prodje ili se reflektuje ima i onaj deo koji ostaje, apsorbuje se.

Svetlosna energija se sastoji od infracrvene (IR), vidljive i ultravioletne (UV) komponente.

Low-e: reflektuje IR i UV, propusta vidljivu.
Stopsol: reflektuje UV, IR reflektuje manje od low-e, vidljivu reflektuje po zelji, neki manji procenat. Narucuje se u boli po RAL standardu i tu boju apsorbuje. -> ona ti posle fali u prostoriji.

Low-e osim dobre osobine da ti vraca toplotu u prostoriju ima i mnogo dobru osobinu da podosta toga i apsorbuje. Staklo se sa unutrasnje strane ugreje i nema sanse da se stvori kondez, a ti kupcu pricas bajke o kvalitetu stakla. Na internetu se nalaze primeri kada su u vestackim uslovima (labaratorija) postizane temperature jednostrukog stakla: -10C spolja, +35C iznutra i staklo ne puca !!!

Vrlo kvalitetni metalni slojevi za obe vrste stakla su osetljivi na kiseonik i njih moras staviti u sredinu sa nekim inertnim gasom. To nije stvar izbora - moras. U suprotnom oksidisu brzo i efikasno. Vazi samo za neka stakla!!

Kada sa prodavcem razgovaras o karakteristikama stopsol stakala zatrpace te sa koeficijentima i podacima. Kada izmesas vise stakala stvar se bas iskomplikuje. Postoje programi koji ti pomazu u tom poslu. Na kraju dobijes nesto kao u atacu ...

Uobicajene greske: pustis deo spektra da ulazi u prostor izmedju stakala a ne pustas ga napolje .... razduje se paket; pogresno postavljen low-e ... pregreje se i puca. Vrlo bitno u konfiguraciji videti polozaj pojedinog sloja i stakla!!!

Ako ne nameravas da pravis novi terminal na aerodromu, za par prozora u kuci, poslucaj prodavca i uprosti stvar. A o karakteristikama pojedinih stakala ima na netu, ovde bi to bila reklama...

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)07.05.2009. u 15:05 - pre 181 meseci
Citat:
eloiza:  a može i još jednostavnije pomoću venecijanera postavljenih na spoljnoj strani prozora ili balkonskih vrata (tu treba proračunski definisati razmak između slojeva kao i širinu tih pojedinačnih slojeva),]


nikad cuo za ovo

a i kad bi svi imali tende, gde bi nam bio kraj

doduse, logikom da lowE+argon+stopsol ne dozvoljava suncu da udje zimi u prostoriju i da je to zbog toga losa varijanta - meni nije razumna, samo uzimajuci u obzir letnje vreme, i odlucnost o kupovini najbolje moguce varijante za sva godisnja doba


Citat:
whitie2004
Ako ne nameravas da pravis novi terminal na aerodromu, za par prozora u kuci, poslucaj prodavca i uprosti stvar.


otprilike

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
79.101.212.*

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)23.06.2009. u 23:52 - pre 179 meseci
Citat:
whitie2004: A to je jednostavna stvar, samo je malo komplikovana ...

Vrlo kvalitetni metalni slojevi za obe vrste stakla su osetljivi na kiseonik i njih moras staviti u sredinu sa nekim inertnim gasom. To nije stvar izbora - moras. U suprotnom oksidisu brzo i efikasno. Vazi samo za neka stakla!!



OK, stakla će biti napunjena argonom. Međutim svi kažu da će argon vremenom da iscuri. Da li će tada:

1) oksidirati low-e sloj u dodiru sa vazduhom?

2) pojaviti se kondenzacija unutar stakla?

@veljkoE: U temi http://www.elitemadzone.org/t99462-2#1825745 spomenuo si da stakla punjena argonom imaju specijalne lajsne koje na sebi imaju ventil za punjenje. Da li se može preko ovog ventila posle par godina dopuniti staklo argonom (na licu mesta, bez skidanja stakla) ? Takođe, @whitie2004 rekao je da neki majstori vole da taj ventil zaliju tiokolom. Sa jednim takvim sam se i susreo.

Možete li detaljnije objasniti problematiku oko punjenja/dopunjavanja argonom i ispravan način kako se to radi. Bilo bi zgodno ako bi ste imali i neku fotku kako to izgleda u praksi.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)24.06.2009. u 19:08 - pre 179 meseci
najlakse da odes do nekog staklara, pa nek ti objasni, jer ovako ja moram da vijam nekog staklara koji u datom momentu ima neko staklo koje mora da puni argonom

inace, slike nemam
imao sam negde sliku ventila u staklu, ali ne mogu da nadjem

a i to je u principu zanat koji ne ide na internet


mnogo se sekiras bez potrebe, kako drugima tako i tebi, a ako iscuri - nece "uci" vazduh, vazduh se vec nalazi tamo.
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Treba mi par saveta o staklima (stopsol, low-e, etc...)

[ Pregleda: 12004 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.