Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana

[es] :: Mreže i novosti :: Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana

[ Pregleda: 2762 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana10.05.2009. u 05:42 - pre 181 meseci
Živim u samom centru BG, da li je korišćenje HSDPA na takvoj lokaciji - prenost ili mana?

Mač sa dve oštrice - dobra pokrivenost BS (?) ali i puno ljudi fluktuira preko dana. Međutim, ako pravilno rezonujem, tek veoma mali broj njih koristi 3G mrežu.

Da li je 3G mreža nezavisna po protoku? Recimo, ako je GSM mreža (2G, 2,5G) opterećena, kako to utiče na 3G (3,5G)?
 
Odgovor na temu

kosac
BG

Član broj: 21764
Poruke: 341
77.243.16.*



+5 Profil

icon Re: Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana19.05.2009. u 15:20 - pre 180 meseci
Citat:
owim

Da li je 3G mreža nezavisna po protoku? Recimo, ako je GSM mreža (2G, 2,5G) opterećena, kako to utiče na 3G (3,5G)?


Nikako ... stanice za 3g i 2g imaju posebne linkove.

E sad postoje dve stvari koje mogu uticati na kvalitet interneta:
1. kapacitet same stanice ... koliko korisnika moze istovremeno da "obradi" ... ovo uglavnom nije problem jer se stanice lako nadogradjuju.
2. kapacitet tj "sirina" linka od stanice do kontrolera ... ovde moze biti problema ako operater stedi na linkovima ... video sam na Kopaoniku da MTS stedi dok mi je Telenor radio lepo ali ne znam kako im je po centru BG-a.

 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana19.05.2009. u 16:06 - pre 180 meseci
Ako ti nesto znaci, za novogodisnju noc sam bio u Nisu, i oba telefona su mi bila na UMTS only. (mt:s i Telenor). Sa 3G mreze oba operatera i u 00:20 su svi pozivi i poruke "iz prve" odlazili, sad, dobijao sam takodje iz prve nezavisno od mreze ljude koji su bili na 3G mrezi (bilo mts ili Telenor) (lokacije: Pirot, Beograd, Uzice, Zajecar i Nis, kao i 3G u Italiji - roaming). Na GSM - pogotovo mt:s GSM tokom celog 1. januara je bilo problema dok je Telenor GSM radio manje vise, ali ni blizu 3G-a. Takodje i video pozivi su prolazili uvek iz prve (Telenor - Telenor, mt:s - mt:s i Telenor - mt:s).

Mislim da uopste neces imati problema ako uzmes u obzir da i u vreme najveceg opterecenja 3G radi odlicno. Glavna stvar je sto je 3G uvek packet switched network, i sto ti je telefon istovremeno nakacen na sve BS koje su mu u dometu, pa ako neki paket ne uspe da prodje kroz jednu, oticice na drugu. Druga stvar je sto 3G mreza ima mnogo, mnogo veci kapacitet po BS.

Samo moze bolje da radi od GSM. Zapitaj se zasto u Japanu postoji samo 3G (GSM-a nema uopste), jer je kod njih takva "guzva" da je nemoguce, ali eto 3G mreze izdrzavaju i to opterecenje.

Nikad nisam imao problema kad sam bio u BGD-u ni sa jednom od 3G mreza. Rade isto ko i u Nisu i u Pirotu. Bar kolko sam ja mogao da primetim.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

kosac
BG

Član broj: 21764
Poruke: 341
77.243.16.*



+5 Profil

icon Re: Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana19.05.2009. u 16:33 - pre 180 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ako ti nesto znaci, za novogodisnju noc sam bio u Nisu, i oba telefona su mi bila na UMTS only. (mt:s i Telenor). Sa 3G mreze oba operatera i u 00:20 su svi pozivi i poruke "iz prve" odlazili, sad, dobijao sam takodje iz prve nezavisno od mreze ljude koji su bili na 3G mrezi (bilo mts ili Telenor) (lokacije: Pirot, Beograd, Uzice, Zajecar i Nis, kao i 3G u Italiji - roaming). Na GSM - pogotovo mt:s GSM tokom celog 1. januara je bilo problema dok je Telenor GSM radio manje vise, ali ni blizu 3G-a. Takodje i video pozivi su prolazili uvek iz prve (Telenor - Telenor, mt:s - mt:s i Telenor - mt:s).

Voice i video pozivi su "laganica" za bilo koju 3G mrezu i ne bi trebali da pretstavljaju bilo kakav problem po pitanju kapaciteta.

Citat:
Slobodan Milivojevic
Mislim da uopste neces imati problema ako uzmes u obzir da i u vreme najveceg opterecenja 3G radi odlicno. Glavna stvar je sto je 3G uvek packet switched network, i sto ti je telefon istovremeno nakacen na sve BS koje su mu u dometu, pa ako neki paket ne uspe da prodje kroz jednu, oticice na drugu. Druga stvar je sto 3G mreza ima mnogo, mnogo veci kapacitet po BS.

??????? Nakacen na sve BS u dometu?
Neeeee ... samo na jednu a ostale meri (prati) zbog potrebe prelaska na njih (generalno isti princip ko i na 2g).
Ako neki paket ne prodje preko jedne pokusace opet preko iste BS ali nece ici preko druge sve dok se ne uradi handover a za to treba da se stvore odredjeni uslovi.

Citat:
Slobodan Milivojevic:
Nikad nisam imao problema kad sam bio u BGD-u ni sa jednom od 3G mreza. Rade isto ko i u Nisu i u Pirotu. Bar kolko sam ja mogao da primetim.

Nisi imao problema da telefoniras (video ili voice) ili da napravis veci download? Velika je razlika izmedju te dve stvari.
Pozivi ce verovatno SVUDA preko 3g mreze ici nesmetano ali poveci download zavisi od "sirine" linka same BS i broja korisnika koji istovremeno pokusavaju da download-uju nesto.
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: Korišćenje HSDPA u samom centru BG - prenost ili mana

[ Pregleda: 2762 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.