Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries

[es] :: PHP :: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries

[ Pregleda: 1666 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries01.06.2009. u 21:34 - pre 181 meseci
Ne znam koliko vas prati situaciju u svetu PHP-a, ja se trudim sto vise da budem upucen u poslednje vreme preko Twittera (Avrame, :P).

Uglavnom, nedavno je bila odrzana php|tek konferencija u Cikagu. Seli ljudi da se dogovore malo oko koding standarda za PHP 5.3+, razne biblioeteke i frameworkove.

Blog post o ovome: http://caseysoftware.com/blog/leadership-vs-following

I naravno mailing lista: http://news.php.net/php.standards/start/1

Kako vidim po imenima tu su devovi iz PEAR-a, Symfony-a, Zend-a, Cake-a i ostalih.

Mislim da ce ovo biti dobro za PHP, ako nista drugo, bice laksi prelaz sa jednog framework-a na drugi :)

Sta vi mislite?

Svako dobro :)

P.S.: Obavezno pogledajte interview-e sa php|tek-a: http://blueparabola.com/category/general/tek09
Ako vam je mrsko sve da gledate, moj predlog pada na interview Cal Evansa (na drugoj strani je), pametno zbori covek :)

P.S.P.S: Jos nisam prosao kroz pisanja na mailing listi, tako da ne znam tacno sta pise :P
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.b92.net.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries02.06.2009. u 09:56 - pre 181 meseci
Mislim da je ovaj prvi mejl u diskusiji dosta skroman...

na drugim mestima postoji tako nesto mnogo opsirnije, doduse ne tice se php5.3 i 6...

recimo, http://www.dagbladet.no/development/phpcodingstandard/

u svakom slucaju praticemo, a i ovde je pogodno mesto za tako nesto na srpskom (i ostalim u regionu ;))...



 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries06.06.2009. u 09:38 - pre 181 meseci
Bilo bi dobro kad bi se bar dogovorili oko strukture direktorijuma i što je još važnije, pravila dodele imena klasama. A ne vidim zašto se ne bi išlo na PEAR naming konvenciju klasa (jedna klasa - jedan fajl, i ime klase predstavlja putanju do fajla) i uopšte na te PEAR coding standarde. Evo samo jednog od benfita što se tiče dodele imena klasama, a vezano je za automatsko učitavanje klasa:
Code:

function __autoload($class)
{
  $file_name = str_replace('_', '/', $class) . '.php';
  
  @ include_once ($file_name);
}

Tih par linija koda mogu da budu kompletan autoload-ing sistem u aplikaciji. Naravno, samo za one klase koje su u include_path-u...

Ima još puno prednosti takve standardizacije, ovo je samo jedna od njih...
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries06.06.2009. u 10:34 - pre 181 meseci
Hmm... Nikola, ocigledno nisi dovoljno pazljivo citao :P

Prvi mejl, prve dve stavke upravo o tome govore - Namespaces i Classes and Interfaces naming :)

Cak i stoji da treba da prati PEAR1 konvenciju :)
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries06.06.2009. u 11:28 - pre 181 meseci
Pa da, nisam čitao, ovo je samo neka moje mišljenje o svemu tome... I to što su oni napisali ne znači da će se oko toga zaista i dogovoriti, zato sam i napisao "Bilo bi dobro kad bi se bar dogovorili"...
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries06.06.2009. u 11:54 - pre 181 meseci
Pa, ove tri stavke su vec dogovorene. Clanice ovog "odbora za standardizaciju" su se na samoj konferenciji dogovorili i izglasali, za sada ove 3 stavke. Sto se njih tice (PEAR, ZF, Cake, Symphony...), ovo je za njih standard i odsad pa na dalje ce ga se pridrzavati. Oni hoce, a ostali... Ne znam. Naravno, vec postoje "hejteri" prema ovom odboru, jer im se ne svidja sto nisu ukljuceni u sam odbor i nemaju pravo glasa, sto po meni uopste nije problem jer su u odboru najjaci predstavnici PHP zajednice (mislim, zamisli da ja imam pravo da se prepirem sa Cal Evansom. Smesno.)

Ove 3 stavke su dogovorene i zakljucane - nece se vise vracati na njihovu diskusiju.

Dalje sto ce standarde donositi, u toku "pametovanja" oko istih mogu svi da ucestvuju, ali sa debelim argumentima - ako mislis da nesto ne valja, dokazi zasto i pokazi kako treba da bude da valja, u protivnom nemoj da tracis njihovo vreme. Opet, pravo glasa imaju samo clanice odbora.

Sam odbor nije zatvoren, ali je jako tesko uci u njega i to tako i treba da ostane.

Zasto je sve ovo ovako? Jer samo na ovaj nacin je moguce da se usaglase oko standarda. Da je glasanje otvoreno sirim narodnim masama, stalno bi se vrteli u krug i sav posao im bi bio uzalud.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: PHP Standards and Best Practices for PHP 5.3+ Frameworks and Libraries

[ Pregleda: 1666 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.