Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RAM memorija - povecanje iskoriscenosti

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti

[ Pregleda: 7744 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RiDeR
Nis

Član broj: 20094
Poruke: 11
*.ptt.rs.



Profil

icon RAM memorija - povecanje iskoriscenosti07.06.2009. u 11:23 - pre 180 meseci
Problem se sastoji u tome, da pri manje zahtevnim operacijama, na primer pri radu u AutoCAD-u 2D, dolazi do kocenja programa, pri cemu je iskoriscenost procesora 100%, a od ukupno 3 GB rama, zbrajanjem iskoriscenosti za sve procese u Task Manager-u, se dolazi do odprilike 1 GB iskoriscenosti RAM memorije. Da li postoji mogucnost povecanja iskoriscenosti RAM memorije i na koj nacin?
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.186.*



+10 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti07.06.2009. u 11:44 - pre 180 meseci
Čekaj, ti hoćeš specifično autocad da koristi više memorije ili svi programi zajedno? Ovo prvo ne može sem ako cad u sebi nema opcije za to, a za ovo drugo instaliraj Vistu pa će ti memorija stalno biti iskorišćena...
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

RiDeR
Nis

Član broj: 20094
Poruke: 11
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti07.06.2009. u 12:26 - pre 180 meseci
Hoces da kazes da je nemoguce u Win XP povecati iskoriscenost RAM-a?! Pa koja je onda svrha "budzenja" RAM memorije? Uz to, procesor je CPU Type DualCore AMD Athlon 64 X2, 1000 MHz (5 x 200), Original Clock 2200 MHz, sa kojim, ne bi trebalo da bude problema, narocito ne u CAD-u 2D ( pricam o njemu jer me on sada najvise zeza, u njemu trenutno najvise radim). Ja razumem da pri 3D radu bi moglo doci do zastoja, mada je i graficka od 512MB, ali ovo mi je totalno ne prihvatljivo. Vista guta i memoriju i procesor, tako da, nije mi cilj da mi OS proguta to sto imam od komponenata, vec da rad bude normalan
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.186.*



+10 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti07.06.2009. u 13:07 - pre 180 meseci
Da, za XP 2GB je obično adekvatno osim ako se ne pokreće neki stvarno zahtevan program ili igra. Sa 3GB si potpuno osiguran, samo postoji taj problem da memorija bezveze stoji neiskorišćena. To je upravo u Visti ispravljeno. Svaki put kada se sistem podigle raznorazni podaci bivaju učitani u memoriju popunivši je celu. Vista "uči" o načinu na koji koristiš kompjuter pa sve ono što najviše koristiš smešta u memoriju tako da se stiče utisak da je vista "more responsive" ili ti da brže ispunjava neke zadatke. A to da pojede resurse je obična urbana legenda. Ako je optimum za XP 2GB memorije, za Vistu 32-bitnu je 2,5GB. Da ne pričam o tome koliko je okruženje za rad lepše. Detaljno o tome u ovom odličnom textu, pa koga zanima nek pročita:
http://www.tweakguides.com/VA_1.html
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti07.06.2009. u 13:39 - pre 180 meseci
Probaj sa programom Superkeš.
Možeš da definišeš veličinu keš fajla koji je stalno u memoriji i koji sadrži programe koje najčešće pokrećeš. Od iste firme postoji i SuperVoljum gde praktično prebaciš celu particiju u ram (ako ga imaš dovoljno).

www.superspeed.com
 
Odgovor na temu

RiDeR
Nis

Član broj: 20094
Poruke: 11
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti08.06.2009. u 13:23 - pre 180 meseci
Procitacu navedeno, i pokusacu sa ovim programom, pa cu javiti da li je doslo do poboljsanja. Hvala u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti10.06.2009. u 12:35 - pre 180 meseci
Ako imaš "višak" memorije koji ti stoji neiskorišćen, možeš od njega da napraviš RAM disk (ručno ili programom RamDisk) i onda konfigurišeš Windows da ti pagefile stavlja na taj RAM disk (koji ima svoje slovo, kapacitet i sve ostalo što i particija na HD-u). Pazi samo da staviš fiksnu količinu virtuelne memorije, da Windows ne bi pokušavao da stavi više pagefile-a nego što imaš prostora na RAM disku.

Ili, umesto da na RAM disk stavljaš virtuelnu memoriju, možeš da ga koristiš kao "scratch disk" za razne aplikacije kojima treba "temp storage" za rad, kao što je, na primer, Photoshop.
Ja tako koristim 1GB rama kao scratch disk za PS i mogu ti reći da radi znatno brže nego sa hard diska. Nisam radio u AutoCAD-u, ali verovatno i on koristi neki "temporary storage", pa ga možeš staviti na taj RAM disk da mu ubrzaš rad.

Eto, i to je jedan od načina da se poveća iskorišćenost RAM memorije, mada mi je jasno da nisi na to mislio.
Ti bi hteo da ti AutoCad koristi više RAM-a, kad ga već ima na raspolaganju. I ja imam 3 GB RAMa i hteo bih da mi Nero kešira svih 700 MB filma kad ga narezuje, a on može najviše 80. Pojma nemam zašto... I onda gledam kako mu pada keš usled zagušenja na IDE kanalu na kojem se nalazi i rezač, i jedan ATA disk, a RAM memorija zjapi prazna. Glupo, ali istinito.
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.154.*



+10 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti10.06.2009. u 14:25 - pre 180 meseci
Sve je to lepo u teoriji, ali vidim prostor za izazivanje nestabilnosti sistema korišćenjem tih programa. Ako pokreneš aplikaciju kojoj treba 1GB prostora recimo, Vista će to sama osloboditi gotovo momentalno. A kako će XP reagovati sa ovim programima?
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti10.06.2009. u 15:08 - pre 180 meseci
RamDisk je aplikacija koja samo služi da se napravi RAM disk, dodeli mu se slovo i količina RAMa i - gotovo. On ne radi dinamičko dodeljivanje memorije RAM disku (kao neki programi). Kad napravi jednom RAM disk, ne dira ga više. I taj "disk" se ponaša kao i bilo koja druga particija, samo što je mnogo brži i ne zadržava podatke nakon isključivanja računara, ili nestanka struje. Ako neki program pokuša da popuni skoro ceo RAM disk, Windows naduva balon sa porukom "You are running low on disk space on drive...". Možeš čak i da ga defragmentuješ Diskeeper-om - odradi za sekund defragmentaciju.

Ja, lično, nisam imao ama baš nikakvih problema od kad sam počeo da koristim deo RAMa kao RAM disk. Niti Windows pokušava da "uzme" memorije od RAM diska, niti RAM disk dira ostatak RAMa... Sve je fiksno, nema nikakvog cimanja...


E sad, može da bude problem ako na RAM disk staviš pagefile.sys, tj. virtuelnu memoriju Windowsa, a ne ograničiš količinu te wirtuelne memorije da bude nekih 20% manja od RAM diska i da bude fiksna, recimo i min. i max. staviš na 800 MB na ramdisk od 1000MB. Onda, usled zahteva raznih aplikacija, Windows može sam da počne da povećava pagefile, i ako popuni ramdisk... prvo iskoči balon o "low disk space-u", a onda... ne znam šta bude. Nisam imao taj slučaj.

Ali, bez obzira koliko memorije imao i gde stavljao pagefile, uvek treba na sistemsku particiju staviti bar 100 MB pagefile-a, baš za slučaj da Windows može da ga poveća, ako zatreba.


Sve u svemu, ja nisam imao nikakvih negativnih iskustava koristeći RAM disk kao "scratch disk", odnosno TEMP storage za Photoshop.
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
79.101.207.*



+10 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti10.06.2009. u 15:48 - pre 180 meseci
Razumem ja kako to funkcioniše. To što fixno zauzima i jeste problem. U Visti ništa nije fixno, sem sistemskih procesa i programa koji su trenutno pokrenuti, što znači da će ostatak memorije koji je popunjen nekim korisnim podacima po potrebi biti ispražnjen. Sa RamDiskom situacija je drugačija. Windows na raspolaganju automatski ima onoliko manje prostora za manipulisanje kolika je veličina tog virtuelnog drajva, jel tako, bez ikakve mogućnosti da taj prostor isprazni i prepusti nekom drugom procesu koji zahteva sistemsku memoriju. U tome je razlika, nadam se da razumeš šta sam ovde napisao. Da pojasnim na primeru, neka sistem ima 2GB ram-a, 1GB koristi za sistemske procese i recimo da odrediš da RamDisk drajv zauzima 500MB. Ostalo je znači 500MB slobodno. Recimo da pokrećeš program kome je potrebno 1GB prostora. Pošto nema dovoljno mesta deo koda će biti smešten na spori hard disk u page file, jel tako?! Znači ovo u Visti je mnogo elegantnije rešenje. S tim da ne možeš ti odrediti šta će biti smešteno u memoriju, ali nakon nekog vremena Vista "nauči" tvoje navike i smešta prvo one aplikacije koje najčešće pokrećeš. Bar bi tako trebalo da bude. Uglavnom, zašto ne prelazite na Vistu nego morate da vršite nekakvu gimnastiku koja opet neće biti podjednako efikasna.
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti10.06.2009. u 16:18 - pre 180 meseci
Da, to jeste problem ramdiska fikse veličine. Kad ga ne koristiš, deo RAMa ti je totalno neiskorišten. Pa ako si napravio ramdisk da bi povećao iskorišćenost RAM memorije - nisi postigao cilj, jer ti je RAM i dalje neiskorišten u vreme nekorišćenja RAM diska. Catch 22, rekao bih.

RAM disku se može, pomoću nekih programa, i dinamički menjati veličina, čime se povećava iskorišćenost RAMa, ali se smanjuje stabilnost sistema, koja ovisi o stabilnosti i kvalitetu programa koji upravlja RAM diskom. Pa kad "pukne" taj program, pukne i ramdisk, a možda i ceo sistem.

Ali, ja sam u situaciji da mi je skoro stalno oko 1.5 GB RAMa slobodno, pa mi se više isplati dodeliti Photoshopu (u kojem često radim) 1 GB ramdiska za scratch disk, nego taj gigabajt držati redovno neiskorišten.



Imam Vistu, ali mi ona radi sporije od XP-a.
Pošto imam integrisanu grafičku, a Vista zahteva veći angažman grafičkog procesora - koji se na ploči sa integrisanom grafikom nalazi na istoj memorijskoj magistrali kao i CPU, jasno je da povećanom upotrebom GPU-a Vista usporava ceo sistem sa integrisanom grafikom. I kod mene se to jasno oseti. Iako imam C2D na 2.5 GHz i 3 GB RAMa, Vista mi se opet "kilavi"... Jbg...

A istina je da Vista "pametnije" upravlja resursima, bar koliko ja znam....
A i previše mi je "našminkana"... Ne sviđa mi se to. Sve one transparentnosti i odsjaji me samo nerviraju, a ni malo ne impresioniraju.
Sačekaću Windows 7, možda mi se više svidi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: RAM memorija - povecanje iskoriscenosti

[ Pregleda: 7744 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.