Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)

[es] :: PHP :: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)

[ Pregleda: 2136 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
77.46.179.*



+3 Profil

icon Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 14:17 - pre 181 meseci
Pozdrav svima ....boljeg imena teme se nisam mogao setiti ....

Pravim opciju za moderatore....mogu da brisu komentare, edituju ...etc etc...

E sad ja imam jednu logs tablu u bazi gde se svaka "akcija" moderatora zapisuje .....
meni trenutno nista pametnije ne pada na pamet vec pored svake akcije da rucno dodam novi query koji ce ubacivati potrebne podatke u log bazu ....

ideja je ok....ali sta ako imam puno opcija tj mogucnosti za moderatore...kako je to izvedeno na forumskim scriptama....pa ako moze neka ideja.... ili preporuka kako ovo da skratim sto manje da mi bude....



[Ovu poruku je menjao dakipro dana 12.06.2009. u 15:31 GMT+1]
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 14:25 - pre 181 meseci
Zavisi kako ti je struktuirana aplikacija, recimo, sa MVC-om bi mogo (a moze i bez njega ako imas sledece) da u kontroleru koji snima podatke samo pogledas da li je onaj ko snima admin, i da li snima sopstveni post, ili edituje neciji vec, i onda upises ono sto je uradio u zavisnosti od lokacije gde to radi (sekcije i podsekcije sajta, ili modula, zavisi koji je pristup).
Ono, ako se podatak snima u bazu, i to je edit, znaci podatak vec postoji, i ako je osoba koja snima admin, onda dodje provera koja kaze: ako je sekcija sajta = edit_post ti upises - Admin taj-i-taj (verovatno iz sesije) je izmenio post sa ID-jem tim-i-tim. Ako je sekcija user_profile, znaces da je menjao profil korisnika nekog, opet sa PrimaryID (koje bi bilo definisano u glavnom objektu) poljem i tako dalje.
Ako pak nije MVC, onda napravi barem funkciju da ne bi svuda 'muljao' query tako, funkciji prosledi ko sta i gde radi, i to upisi u log tabelu tom funkcijom.
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
77.46.179.*



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 15:02 - pre 181 meseci
hvala na brzom odgovru ...sad si me podsetio na jos neke stvari koje nisam naveo....

log tabela mi izgleda ovako
User, Moderator, Reason, Points, IP, time, seen

e sad u user polje se upisuje nad kojim userom je akcija izvedena, moderator je ID moda....reason tu ide razlog zasto je to uradjeno, za points mod upisuje kaznene poene, time je vreme kad je uradjena akcija i seen mi je ....hm..shaljem "kaznjenom" korisniku obavestenje i kad on vidi tu poruku u seen se upisuje da je poruka procitana...

ne koristim popularne CMS-ove tako da neki pluginovi i sl otpadaju....function je i meni palo na pamet.


i sad sto si ti rekao edit_post da upises u bazu da je post editovan .. npr ja imam stranicu view_picture ...i sad na toj stranici imam vise opcija za moderatora....npr da obrise komentar korisnika i da obrise tu sliku ...onda ne moze na osnovu stranice da upisuje u bazu akciju ...

ja bi to da bude donekle detaljno ...al izgleda da necu moci ....
ili ceo sajt ispocetka da pravim :D
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 15:12 - pre 181 meseci
Pa moze i vise akcija na jednoj stranici, kombinacijom JS-a i php-a ako je potrebno, JSom pratis sta je menjano i php-om to belezis, ili bas mozes i php-om da prvo ucitas stare podatke, pa vidis koji su menjani.

Mislim, nije ti isti deo sajta za brisanje komentara i slike? Pa sve i da jeste, isto se moze to ispratiti, nije nesto previse komplikovano, ako ti je lakse, pusti da prenoci, obicno je jutro pametnije od veceri, a i neretko ideje dodju u snu same pa se probudis sa resenjem ;)

 
Odgovor na temu

Tudfa
Jovicevic Vladimir

Član broj: 152699
Poruke: 384
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 16:02 - pre 181 meseci
Evo i ja treba da uradim upravo jedan log sistem, i takodje ne koristim ništa od CMS-ova...
Obično pre nego što počnem da radim tako nešto, pogledam u phpbb-u bar strutkuru tabela čisto da nešto ne zaboravim u startu, da ne prepravljam posle.

I baš kao što je daki rekao ako je potrebno proveriš da li je korisnik admin ili moderator i pičiš.
Ne vidim u tvojoj tabeli polje koje govori o tome koja je akcija izvršena(tipa obrisan komentar, editovan post), tj. šta će ti pisati u admin control panelu kada pogledaš log ?

Nakon neke akcije primera radi : obrisan komentar, post editovan, obrisan korisnik itd, pozivaš funkciju sa potrebnim parametrima koja ce da uradi log...
Ne vidim baš jasno šta ti je problem oko toga da imaš više mogućih akcija na jednoj stranici jer to će uvek biti slučaj, ako praviš išta veće, ozbiljnije:

recimo brišeš komentar tako ćeš pozvati sledeći url index.php?action=delete_comment&comment_id=1112

a edituješ komentar sa index.php?action=edit_comment&comment_id=1112

to su ti dve akcije koje mogu da se nadju kao opcije na istoj stranici, ali to nije problem, jer

zavisno od akcije odmah nakon njenog izvršenja radiš i log. I to je to, ako te kapiram dobro. I Javascript ti ne treba, jer si log uradio odmah nakon izvršene akcije..
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
77.46.179.*



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 17:01 - pre 181 meseci
Citat:
dakipro:ako ti je lakse, pusti da prenoci, obicno je jutro pametnije od veceri, a i neretko ideje dodju u snu same pa se probudis sa resenjem ;)

ooo daa tu si upravu ...ceo dan se zezam oko toga i reko odo na es da vidim sta drugi kazu pa cu nastavi sledeci dan...za danas dosta...

Citat:
Tudfa:Obično pre nego što počnem da radim tako nešto, pogledam u phpbb-u bar strutkuru tabela čisto da nešto ne zaboravim u startu, da ne prepravljam posle.

Tako i ja radim ..samo trenutno neam phpbb instaliran...moracu da vidim kako su oni uradili

Citat:

I baš kao što je daki rekao ako je potrebno proveriš da li je korisnik admin ili moderator i pičiš.

Tu proveru radim tako sto pozovem funkciju koja proverava u bazi classu korisnika...

Citat:

Ne vidim u tvojoj tabeli polje koje govori o tome koja je akcija izvršena(tipa obrisan komentar, editovan post), tj. šta će ti pisati u admin control panelu kada pogledaš log ?
Nakon neke akcije primera radi : obrisan komentar, post editovan, obrisan korisnik itd, pozivaš funkciju sa potrebnim parametrima koja ce da uradi log...

Da...dobro si primetio ....a ja nisam :/
zato sto sam tabelu pravio samo za kaznjavanje korisnika gde ide razlog...a posle dodavao i akcije na sajtu i ban ip log etc.. ...nesto razmisljam da ubacim jos jednu tabelu ...jednu samo za war a drugu za ostale logove....Koliko je pametno da koristim vise tabela?
najbolje bi mi bilo jedna za Warn korisnika, druga IP ban i treca akcije na sajtu...

Citat:

Ne vidim baš jasno šta ti je problem oko toga da imaš više mogućih akcija na jednoj stranici jer to će uvek biti slučaj, ako praviš išta veće, ozbiljnije:
recimo brišeš komentar tako ćeš pozvati sledeći url index.php?action=delete_comment&comment_id=1112
a edituješ komentar sa index.php?action=edit_comment&comment_id=1112
to su ti dve akcije koje mogu da se nadju kao opcije na istoj stranici, ali to nije problem, jer
zavisno od akcije odmah nakon njenog izvršenja radiš i log. I to je to, ako te kapiram dobro. I Javascript ti ne treba, jer si log uradio odmah nakon izvršene akcije..

ko sto sam rekao ...ceo dan se vrtim oko ovoga i koncentracija mi pala jako...tako da nisam razmisljao o GET forama....
JS ne bi nikako koristio ...jer je ne volim...izbegavam je kad mogu ...mozda zato sto je ne znam dobro....who know....

Sacekacu jos nekoliko dana da vidim koce sta reci, malo cu poceprkati po forum scriptama da vidim kako su oni odradili ....valjda cu nesto smislit..
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

Tudfa
Jovicevic Vladimir

Član broj: 152699
Poruke: 384
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 17:42 - pre 181 meseci
Citat:
bugsu
zato sto sam tabelu pravio samo za kaznjavanje korisnika gde ide razlog...a posle dodavao i akcije na sajtu i ban ip log etc.. ...nesto razmisljam da ubacim jos jednu tabelu ...jednu samo za war a drugu za ostale logove....Koliko je pametno da koristim vise tabela?
najbolje bi mi bilo jedna za Warn korisnika, druga IP ban i treca akcije na sajtu...

Jedna tabela ti treba za log, jedna za listu banovanih korisnika.To polje reason bi pre trebalo da bude u tabeli koja predstavlja listu banovanih korisnika. Naravno,
ništa nije pod obavezno, ali je meni to logično. Mozda će se neko javiti sa boljim predlogom, ali ja nikad ne bih koristio dve tabele da podelim podatke koji se
u suštinim mogu opisati istim atributima...

Evo ukratko kako su to rešili u phpbb-u, što je po meni ok varijanta, imaš tabelu :

log(id,user_id,log_ip,log_time,log_operation,log_data)

ovo log_operation je onaj naziv akcije koji tebi fali, a log_data ti predstavlja podatke potrebne za prikaz te akcije npr. log_operation = deleted_user i posto ti treba koji user,
log_data = username... Meni ovo rešava posao i tako slično planiram da uradim log sistem...

E sad, za ban listu bi mogao da imaš ovakvu tabelu (id,ip,username,start_time,end_time, reason) sve zavisi kako hoces da implementiras taj ban.
Vidi jel ti odgovara, verovatno će ti još neko dati neki drugi predlog, pa ti odluči šta ti treba od toga...

Al' uglavnom to je to...
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
77.46.179.*



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 18:27 - pre 181 meseci
nisi me razumeo oko IP ban ....ja ima IP ban (banuje ip sa sajta i cao nema cile mile) i warn user (daje negativne poene useru kad dodje do odredjenog broj onda tek dobije ban)
zato sam ja koristio jednu tabelu jer i warn i ip ban zahtevaju reason , kontas? imam tablu ban gde dodaje IP banove...ip adresu, vreme i imam posebnu tablu gde samo log ide...
i sav taj log ja ucitava tj pregledavam na jednoj stranici ...

posle ovih vasih poruka nesto sam malo izmenio ideju u glavi kako da napravim sve ovo ...

tu sam ja slican phpbb-u ...samo eto sto sam izostavio polje za action...to mi je ono najveca greska...

Bas cu veceras videti kako je u IPB-u i vBuliten-u...pa mozda napravim neku mutaciju svih triju scripti :)

Hvala Tudfa na informacijam ;)

Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

Tudfa
Jovicevic Vladimir

Član broj: 152699
Poruke: 384
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 19:54 - pre 181 meseci
Ah, sry, zaboravio sam na trenutak da si pomenuo da imaš taj sistem sa warn i negativnim poenima. Inače zanimljiva ideja..
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
93.86.73.*



+3 Profil

icon Re: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)12.06.2009. u 22:50 - pre 181 meseci
Citat:
Tudfa: Ah, sry, zaboravio sam na trenutak da si pomenuo da imaš taj sistem sa warn i negativnim poenima. Inače zanimljiva ideja..

ma pun sam ja ideja :P ...kontam ono ..covek mozda pogresi 1-2 pa ga opomenes poenima ...ako pretera ...sakupi poena..ban...


evo ovako vBulitin 3 baza

ima vise log tabela ...posebno za adminove,moderatore, editlog i deletelog i dosta je detaljno ....
Za IPB ne znam..ne mogu ga instalirat i umoran sam sad da se njakam oko toga....


E sad kako cu ja ovo da resim ....
tabela
id, username, modid, reason, action, ipadress, time, seen

napravim funkcije koje cu pozivati tamo GET metodom i zdravo djaci
e sad cu ja tu imati malo vise peripetija jer meni al nekako cu se snaci ...







Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Logovanje svake akcije moderatora - Idejna pomoc potrebna :)

[ Pregleda: 2136 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.