Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Taster koji reaguje na prelaz preko...

[es] :: Elektronika :: Taster koji reaguje na prelaz preko...

[ Pregleda: 3533 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sicko87
Nis

Član broj: 223670
Poruke: 62
85.222.178.*

Jabber: sicko@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Taster koji reaguje na prelaz preko...17.06.2009. u 18:20 - pre 180 meseci
Da li neko zna kako mogu da napravim taster koji reaguje na prelazak preko njega?Pravim neki interfejs od PC tastature(izvlacim kontakte dugmica) pa mi treba vise tastera koji reaguju na prelazak preko jer ako stavim mehanicke tastere doci ce do habanja i unistavanja-ideja je da tasteri budu za gazenje nogom pa ce se brzo pokvariti.Ako neko ima neku jednostavniju semu neka pise.Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...17.06.2009. u 20:34 - pre 180 meseci
Citat:
sicko87: Da li neko zna kako mogu da napravim taster koji reaguje na prelazak preko njega?tasteri budu za gazenje nogom pa ce se brzo pokvariti.

Tebi trebaju mikroprekidaci
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...17.06.2009. u 20:56 - pre 180 meseci
reed rele ili reed switch. Moze i sa nekim hall sensorom,kao i varijante sa foto-diodom i foto-tranzistorom. Zavisi od te konstrukcije koja se "gazi".
 
Odgovor na temu

sicko87
Nis

Član broj: 223670
Poruke: 62
*.adsl.verat.net.

Jabber: sicko@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...17.06.2009. u 22:02 - pre 180 meseci
Da li neko od Vas moze neku semu da postavi...Moze i na mail [email protected]
Ne razumem se mnogo u te stvari,mogao bih da sastavim po semi ali da napravim...ni slucajno.Sto se tice konstrukcije,nisam jos nista pravio tako da mogu da je napravim bilo kako tj. svaki kreativni predlog je dobrodosao.Ja sam zamislio da to bude kad se nogom predje iznad "tastera" da se posalje jedan signal (ne mora da bude ukljuceno kao prekidac nego samo jedan signal sa tastera-to je poenta).Treba da ima 13 tastera,od F1-F12 i taster Enter.
Hvala svima na odgovorima.
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...17.06.2009. u 22:03 - pre 180 meseci
foto dioda, IC, ili PIR
Izlozi problematiku detaljnije

---------

To sa tasterima se samo cini jednostavnije ali ces zato da se napatis sa celom konstrukcijom.

Gde to treba da stoji?
Da li sme da se vidi?
...
 
Odgovor na temu

sicko87
Nis

Član broj: 223670
Poruke: 62
*.adsl.verat.net.

Jabber: sicko@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...18.06.2009. u 06:41 - pre 180 meseci
Izvinjavam se sto nisam sve objasnio....Evo ovako:
- interfejs koji pravim bi mi koristio za jedan software za gitarske efekte koji na pritisak tastera od F1-F12 daje 12 razlicitih efekata.Problem je sto ne mogu da ih menjam rukom jer treba mi treca ruka za to :) pa sam resio da uzmem tastaturu da polemim kontakte tih tastera i da ih izvucem napolje.Mogu da stavim i obicne tastere ali nije to cilj...pokvarice se vrlo brzo od gazenja.
- vrlo je bitno da taster ne bude na principu svetlost/mrak jer cu nekad da sviram i u mraku pa da ne bude to problem

- i samo da napomenem da sve to nije toliki problem u poredjenju sa mojim (ne)znanjem elektronike,kao sto sam i naveo,znam da sastavim po semi neke prostije projekte ali ni slucajno sam da napravim semu i sl.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...18.06.2009. u 21:04 - pre 180 meseci
Evo, nacrtao sam najprostiju varijantu.
Delove imas bilo gde. Reed bilo koji, postoje oni koji se nalaze u plasticnom kucistu u obliku integralnog kola, crtao sam ove u obliku cevcice da bi bilo jednostavnije. Magnet bilo koji, imas ih u raznim oblicima, u obliku dugmeta bi bio najprikladniji. Distancu izmedju magneta i reed-a mozda treba povecati jer ako je magnet jak, moze da ranije zatvori kontakt. Zice sa reed-a vodis na taster od tastature, paralelno sa njim, odnosno na kontakte stampane ploce, ako su tasteri u obliku folije.

Dimenzije plocica i razmak izmedju nih odredi sam. Kao i njihovu cvrstinu, sto zavisi od jacine "gazenja". Preporucujem drvene dascice od hrasta debljine 20mm.

Varijanta sa opto swich-em je slicna, samo ti treba "zub" koji bi ulazio izmedju diode/tranzistora. Princip slican kao kod starih miseva sa kuglicom.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sicko87
Nis

Član broj: 223670
Poruke: 62
85.222.177.*

Jabber: sicko@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...18.06.2009. u 23:06 - pre 180 meseci
Sasa M.,hvala na ovako sazetom i jasnom odgovoru...Samo ako mozete da mi kazete jeli to reed relej/switch,kako da potrazim kad odem recimo u M&G elektronic u Nisu... ?I magnet jel moze bilo koji,ne znam ni kako se kupuju ti magneti(treba mi 13 komada)?
Inace sve sam razumeo.Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...19.06.2009. u 01:41 - pre 180 meseci
Po njihovom on-line katalogu, imaju tamo tri vrste, u sustini je to sve slicno:
reed kontakti
reed relei
reed senzori

Prve sam ti opisao i crtao. Preporuka je za ovaj na slici, on se nalazi pod reed senzori. Ugradio sam ga u gomilu masina i nijedan do sada nije crkao, a one se koriste bukvalno svaki dan. Takodje sam cesto koristio i ove pod nazivom reed relei, isto nikakvih problema. Sto se tice magneta, moze bilo koji. Naravno ne neki jak jer ces imati problema da mora mnogo daleko da bude od reed-a. Kao ilustraciju pogledaj na www.conrad-int.com kako izgledaju razni tipovi. Pretrazi: "magnet", izaberi pregled 100 artikala po strani i u otprilike u dnu strane se nalaze nekoliko u obliku prstena, dugmeta, stapica, itd. Neke od tih tipova ces sigurno naci, ako ne, stradace magneti za ormane, magnet u gumi u frizideru ili neki slicni.




Inace, ako ugradis magnet u djon, treba ti samo jedan , ne 13kom.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sicko87
Nis

Član broj: 223670
Poruke: 62
85.222.177.*

Jabber: sicko@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...19.06.2009. u 07:40 - pre 180 meseci
Hvala puno,sve mi je jasno,sad da zagrejem lemilicu...
Steta sto na ovom forumu nema medicine,tu bih jedino mogo da se revansiram u objasnjenjima....ali,bolje da vam to i ne zatreba nikad
P.S...to sa djonom i nije losa ideja-onda mi ne treba ni papucica od drveta

 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
79.101.224.*



+25 Profil

icon Re: Taster koji reaguje na prelaz preko...19.06.2009. u 08:30 - pre 180 meseci
http://www.elitesecurity.org/f56-Nauka


Nije bas cista medicina, ali je ima...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Taster koji reaguje na prelaz preko...

[ Pregleda: 3533 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.