Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beli shengen-kako izbeci nevolje

elitemadzone.org :: MadZone :: Beli shengen-kako izbeci nevolje

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24528 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
92.37.53.*



+435 Profil

icon Beli shengen-kako izbeci nevolje06.08.2009. u 20:58 - pre 179 meseci
Posto na ES ima dosta ljudi koji su dugo u EU mislim da bi dobro bilo da sa vremena na vreme daju pokoji dobar savet ljudima koji se spremaju na put,a nisu nikad presli granicu shengena.Kako se ponasati recimo u saobracaju,kakve su kazne.Sta ako ostanete bez pasosha,ako se povredite ili razbolite.Znaci,konkretne savete za konkretne slucajeve,potkrepljene eventualnim iskustvom.Sigurno ima dosta toga da se objasni ljudima koji imaju naviku iz Srbije da,recimo,bace pikavac kroz prozor auta.U Italiji je kazna za to cini mi se nekih 1200E(ne za zagadjenje okoline,nego za moguce izazivanje pozara).A prijavice vas onaj iz auta koji ide iza vas.
Dalje,placanje putarine u raznim zemljama,cene,nacini placanja(vinjeta,telpass,rucno,karticom).
Da li je engleski svuda upotrebljiv?Kakva je korist od GPS-a i kako ga podesiti.
Hajde da do 1.januara kompletiramo neku bazu znanja koje covek treba da ima da bi izbegao probleme,setite se koji je najkorisniji savet koji ste dobili kad ste prvi put dosli u u vasu zemlju boravka.
Odgovori na ova pitanja se mogu naci razbacani po raznim temama,bilo bi lepo da su na jednom mestu :)


Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

nick2

Član broj: 31563
Poruke: 169
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje06.08.2009. u 21:36 - pre 179 meseci
Ja mogu da dam svoj doprinos za Austriju iako ne zivim tamo cesto idem (konkretno bec),
Sto se tice saobracaja veoma mirno voze, ulice su siroke pa nema guzvi, ne postoje milicajci koji kontrolisu saobracaj vec radarske kutije koje registruju prekoracenje brzine i dolazi na kucnu adresu slika (kola i tebe),vreme i mesto na kom si nacinio prekrsaj, naravno i kazna, tu su dosta ostri, takodje izbegavati upotrebu sirene (citaj trube) na kolima kad nije potrebno i za to postoji neka sankcija.
Engleski je u principu upotrebljiv po centru iako ga nerado koriste (smatraju za Nemacki da je on isto veliki svetski jezik i da ga trebamo znati), obicno mladi ljudi znaju engleski starije slobodno zaobidjite.
Zdravstvo je potpuno uredu i tu nema mnogo problema, e sad ne znam kako ce to biti regulisano za strance tj. nas.
Za ostajanje bez pasosa pa ja bi predlozio da ne ostanes bez njega tako sto ces ga kopirati i nositi sa sobom kopiju a original ostavis negde na sigurnom tj. NE NOSIS PO GRADU, ako se ipak dogodi da ga izgubis onda pravac nasa Ambasada (nema druge).
Posto Bec ima podzemnu zeleznicu (Ubahn) tamo bi bilo bolje da pripazis na dzeparose (iako imaju kamere) ovo je iz licnog iskustva. :(
Inace je pun nasih konkretno Pozarevac i okolina, mada i vlaski kraj ne izostaje.
za gps stvarno ne znam, ako hoces da se kreces po becu dovoljan ti je gradski saobracaj (tramvaji,busevi, i podzemna zeleznica) nema guzve skoro nikad.
Guess I'll always be a soldier of fortune...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje06.08.2009. u 21:40 - pre 179 meseci
Citat:

Kakva je korist od GPS-a i kako ga podesiti.


Najgenijalnija stvar je GPS sa mapama radara :-) Mada, ako ne zivis u EU nisam uopste siguran kako bi ti to naplatili.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.amis.net.



+435 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje06.08.2009. u 21:57 - pre 179 meseci
GPS nije svemocan.Recimo,u Italiji postoje delovi autostrade koji nisu ucitani,tako da GPS misli da ste u njivama pa vas stalno upozorava-skreni levo,skreni desno,a vi ste u stvari na autostradi i nemate gde da skrenete(od Trsta prema Padovi na jednoj deonici od nekih 30-tak km).Ima i dosta novosagradjenih kruznih tokova koje ne prepoznaje itd.Ako se to desi na nekom putu jos i nije problem,ali u gradu moze da vas navede da predjete par km vise nego sto je potrebno.To uglavnom u Italiji.U Austriji i Sloveniji retko.Uglavnom,fina spravica.
I,da.Ja sam u Sloveniji,znam vecinu pravila,mada uvek moze nesto korisno da se nauci ;).Ovo je tema za ljude koji prvi put dolaze,sa tom namerom sam je postavio
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje06.08.2009. u 23:13 - pre 179 meseci
Lepo je to sto si upozorio ljude iz Srbije da ne bacaju pikavce svuda. Evo ja cu da dam svoj mali doprinos..
dakle kada ste na pesackom prelazu, krecete se iskljucivo po belim trakama, takozvanoj "zebri".
I treba obratiti paznju da se ne hoda po tramvajskim sinama, moze struja da vas udari.
Ipak, nije sala, strane zemlje su to, zapadne, napredne, trebamo znati da se ponasamo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 00:23 - pre 179 meseci
Citat:
morihei ueshiba:Sigurno ima dosta toga da se objasni ljudima koji imaju naviku iz Srbije da,recimo,bace pikavac kroz prozor auta.U Italiji je kazna za to cini mi se nekih 1200E(ne za zagadjenje okoline,nego za moguce izazivanje pozara).A prijavice vas onaj iz auta koji ide iza vas.


Moreeee, takve bih ja i u Srbiji prijavio, ali smejaće mi se ljudi: "Vidi budalu, smetaju mu pikavci".

Nego, što sam u Madjarskoj na odmorištu video Rumunski autobus sa primitivnim putnicima... totalno sam se zabezeknuo. Kako su izašli iz autobusa, ispala je puna kanta otpadaka. Kantu su naravno vratili u autobus, ali otpatke nisu pokupili. Dok su stajali pored autobusa, nabacali su se jedno dvadesetak pikavaca. A vozač i njegovo društvo su bili toliko lenji, da čak nisu smogli snage da odu 3 (tri) metra do kante da bace praznu plastičnu flašu iz koje su pili vodu, već su je ostavili upravo tamo gde su i stajali (pored prednjih vrata autobusa). Odoše oni... a za njima ostade djubrište.

E, oni su već u EU. Koji idiot ih je primio da mi je znati.

A što se tiče saveta... pa ne znam. Ja sam i kroz Austriju, Madjarsku, i Francusku vozio brže nego što je dozvoljeno, za neki 20-30km, i ništa se nije desilo. Jeste da mi je iz murje prošle godine stigao neki poziv da se odmah javim zbog saobraćajnog prekršaja koji je napravilo moje vozilo (tačan prekršaj i lokacija nisu navedeni), ali ja sam to uredno izignorisao, i nikom ništa...
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.111.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 01:22 - pre 179 meseci
Citat:
Lepo je to sto si upozorio ljude iz Srbije da ne bacaju pikavce svuda. Evo ja cu da dam svoj mali doprinos..
dakle kada ste na pesackom prelazu, krecete se iskljucivo po belim trakama, takozvanoj "zebri".
I treba obratiti paznju da se ne hoda po tramvajskim sinama, moze struja da vas udari.
Ipak, nije sala, strane zemlje su to, zapadne, napredne, trebamo znati da se ponasamo.


Pa kulturan narod na zapadu i ova marva ovde nisu sigurno navikli na iste stvari, tako da je tema itekako na mestu. Pretpostavljam da nisi isao dalje od nase prelepe zemlje, cim ovako pricas.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 09:39 - pre 179 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Pa kulturan narod na zapadu i ova marva ovde...

A ti mu dodjes kao tipican predstavnik marve!?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 10:12 - pre 179 meseci
Ne brinite, nije to toliko strašno tamo na civilizovanom zapadu. Gde god je neko naselje u kome je više Srba, Rumuna, crnaca, Kineza, i tako drugih "civilizovanih" naroda i rasa, tamo ćete videti i mnoge one običaje na koje ste navikli u domovini, uključujući i bacanje papirića i pikavaca kroz prozor automobila, pljuvanje na ulici, itd... Osećaćete se skoro kao kod kuće.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.amis.net.



+435 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 21:14 - pre 179 meseci
Dakle,neki ljudi su neverovatni!Postavio sam temu da bi se sopstvenim iskustvom pomoglo onima koji se prvi put nalaze u nepoznatom okruzenju,a sve se vec na prvoj strani sunovratilo u pljuvanje.Ajde bre ljudi,ako nemate sta da radite idite na druge forume koji su poznati po tome,ovo nije mesto za vredjanje i pljuvanje bilo koje nacije ukljucujuci i svoju.Ne pricamo o tome kako se ponasaju drugi,promasili ste temu!Alo bre!
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
92.37.53.*



+435 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 22:07 - pre 179 meseci
Da nastavim.
Recimo da covek hoce da poseti tetku u Milanu,ide svojim kolima preko Slovenije.U Sloveniji se putarina placa unapred tako sto se kupi vinjeta koja se nalepi na vetrobransko staklo(ima uputstvo na njoj).MORA da se nalepi,a ne samo da se stavi onako,da bi se posle eventualno prebacila u drugi auto.Na auto-putu postoje kontrolni punktovi kroz koje se prolazi bez zadrzavanja(obavezno je usporiti na 40km/h),a obicno na jednom od tih punktova stoji ekipa iz DARS-a(druzba za auto ceste u RS)koja kamerama i dvogledima kontrolise da li vozila imaju vinjetu.Ako je nemate,zaustavljaju vas i na licu mesta naplacuju zestoku kaznu+kupujete vinjetu.Posto je neisplativo prolaziti kroz Sloveniju seoskim putevima da bi se izbegla kupovina vinjete(lepo su oni to rasporedili),kupite je pri ulasku u Sloveniju na prvoj pumpi.Ima ih sa raznim rokom trajanja,necu da gnjavim o tome.
http://www.dars.si/Dokumenti/Vinjeta_228.aspx
Ista je situacija i u Austriji(sistem vinjete),samo sto su kazne duplo vece za neposedovanje iste.
E sad,Italija.
Pri ulasku na autostradu nema problema,s tim sto je obicno par ulaza rezervisano za vozila koja su u sistemu TELEPASS-A(nesto kao postpaid,sistem prepoznaje vas auto i skida vam putarinu sa racuna)i oni prolaze bez zadrzavanja.
http://www.telepass.it/ecm/faces/public/telepass/
Pri ulasku izbegnite prolaze na kojima pise TELEPASS(uocljivo je)i birajte ove druge.Sistem je jednostavan,pritisnete veliko crveno dugme,mashina izbaci tiket koji uzmete,potom se otvara rampa i ulazite na autostradu.
Malo je veci problem na izlasku,posto postoji vise sistema naplate.TELEPASS naravno izbegnete i tu nam ostaju jos tri sistema:
1.Naplata kreditnom karticom-ubacite tiket u mashinu,a zatim kreditnu karticu(spisak kartica koji mashina prepoznaje je na tabli na ulasku u prolaz).Ako niste apsolutno sigurni da vam kartica prolazi izbegnite ovu kapiju zato sto ne postoji nacin da mashina vrati tiket i da odete na drugi izlaz!Iza vas gomila vozila,ne mozete ni napred ni nazad,haos.Preporuka-izbegavati
2.Mashina sama naplacuje-posle ubacivanja tiketa na odredjeno mesto,na displeju dobijete tacan iznos koji treba da ubacite tamo gde vam svetlece strelice pokazuju.Moze papir,moze kovanice.Mashina vraca kusur!U principu ne bi trebalo da se pojave problemi(mada sam ja jednom 5 minuta pokusavao da ubacim malo stariju novcanicu od 5E i jedva mi je primila)
3.Najjednostavnije-u kabini sedi inkasant.Vi njemu tiket,na displeju se pojavi iznos,date mu lovu,on vama kusur i gotovo.
Iznad svakog punkta postoji tabla na kojoj je NACRTANO koji je sistem placanja.Samo se treba na vreme prestrojiti na odgovarajuci punkt.
Pazite prilikom izlaska sa punkta,Italijani vole bas na tom mestu da se ubacuju i presecaju put.Oprezno ;)



Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 22:21 - pre 179 meseci
@ morihei ueshiba

Tema je super, molim te ne obraćaj pažnju na povremene off-topic komentare, nemoj to da te obeshrabri...

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje07.08.2009. u 22:25 - pre 179 meseci
Citat:
pisac
A što se tiče saveta... pa ne znam. Ja sam i kroz Austriju, Madjarsku, i Francusku vozio brže nego što je dozvoljeno, za neki 20-30km, i ništa se nije desilo. Jeste da mi je iz murje prošle godine stigao neki poziv da se odmah javim zbog saobraćajnog prekršaja koji je napravilo moje vozilo (tačan prekršaj i lokacija nisu navedeni), ali ja sam to uredno izignorisao, i nikom ništa...


Ja mogu da potvrdim da Luksemburg i Belgija nisu analni po pitanju smaranja ljudi i moze komotno da se na auto putu vozi 20-30 iznad dozvoljene brzine (LUX: 130 km/h, Belgija: 120 km/h) - osim na mestima gde su namontirani fiksni radari (ne videh ni jedan u Lux, doduse) - za to postoji GPS sa mapom radara ;-)

Nemacka - ista prica, tamo gde postoji limit na auto putu (obicno 130, negde 120) nije problem voziti brze ako uslovi dozvoljavaju - Tamo gde nema limita za brzinu se moze voziti brzo koliko god hocete, samo se pazite:

a) Naglih zastoja (smanjenje broja traka, oko gradova...) - ne zaboravite da kocioni put pri 220 km/h se meri u stotinama metara
b) Jos ludjih od vas, koji ce vam se zabiti iza auta i blicati - cak i da vozite, sta znam, 150-160 km/h :)

Sa druge strane, u DE se cesto desi nasumicna radarska kontrola po ruralnim i gradskim putevima/magistralama - tu nema nikakvog pravila, i zato savetujem da se van auto puta postuje limit... Doduse, ako ne zivite u EU, nisam bas siguran da mogu da vam urade nesto. Prave policijske kontrole ima jako jako retko (za sve ovo vreme videh jednu, koja me je i navatala zbog brze voznje ;-)

Luksemburg, Belgija i Nemacka nemaju placanje auto-puteva, niti sistem vinjeta (za putnicka vozila pricam, ako vozite kamion, to je vec nesto drugo)

Inace stilovi voznje se jako razlikuju od zemlje do zemlje - generalno za skoro sve zemlje osim DE vaze slicna pravila, vozi se u desnoj ili srednjoj traci auto puta i pretice po jedno-dva vozila u levoj traci i onda se ide nazad. U DE to zaboravite jer se zbog razlike u limitu brzina drasticno razlikuje stil voznje, i gledajte dobro levi retrovizor pre nego sto preticete posto je ovde obicaj da, ako vozite brzo - preticete sva kola ispred vas koja idu sporije, i ljudi generalno propustaju osim ako ne zele udes :)

Sto se svega ostaloga tice - za sve ove zemlje nema nekih posebnih pravila razlicitih od pravila ponasanja u Srbiji. Uzgred, cak i ako imate kreditnu karticu, pametno je u novcaniku nositi neki kes - jer ne primaju svi svuda kreditne ko u USA (osim u UK i skandinavskim zemljama ;-)

A da... kada budu ukinuli vize, OBAVEZNO ako ostajete duze od dan-dva uplatite putnicko zdravstveno osiguranje (ako zdravstveno u Srbiji ne podrzava negu u inostranstvu, a verujem da ne placa) - dok su postojale vize, to je bilo obavezno kupiti i pokazati na aplikaciji za vizu, a kada ih ukinu bice verovatno moguce uci i bez toga.

Mozda deluje smesno - ali ako, ne daj boze, neko fasuje teze povrede i mora da bude u bolnici - racunajte da je dan u bolnici reda velicine 2 hiljade EUR + naravno sve lekarske intervencije posebno... Ako nemate osiguranje to bi morali platiti iz svog dzepa - daleko je pametnije platiti par desetina EUR za osiguranje koje pokriva vreme posete, nego posle imati tesko finansijsko s*****.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
*.dsl.hol.gr.



+115 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje08.08.2009. u 19:26 - pre 179 meseci
Jedno pitanje koje ima veze sa belim Shengenom a i vizama......trenutno vam je,dobijanjem vize,limitiran boravak u zemlji članici na 20 dana.Po trenutnim pravilima:ukoliko prekoračite to vreme lupe vam zabranu ulaska u roku od 1 god ili platite 300 ojra da vam oproste taj greh.Dakle,niste ludi da platite....da li to znači da vam 1.1.2010.automatski daju i indulgenciju...mislim,lepo bi bilo......ili će vas se setiti kao nekoga ko je hteo da im zavrne sistem?........pozdrav!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje08.08.2009. u 19:51 - pre 179 meseci
Nije 20 vec 90 (osim ako viza nije kraca)

Tvoje ime ostaje u SIS sistemu, i nista se ne menja sa tim sto si na "Belom Sengenu" jer se i sa time vrsi provera na ulazu i vaze isti uslovi (osim uslova da moras da imas vizu)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
*.dsl.hol.gr.



+115 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje08.08.2009. u 22:43 - pre 179 meseci
..........lepo ljudi rekli:".......duration of stay-20days".......znao sam da su veće bagre od nas..........thx,pozdrav!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.amis.net.



+435 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje09.08.2009. u 00:03 - pre 179 meseci
Vidim da se ljudi zalepili bash za to bacanje pikavaca...i svakakvog drugog djubreta.Nije se tako tesko prilagoditi,posto je uglavnom jako tesko uociti,cak i u najzabacenjim vukojebinama neki otpad bacen pored puta,ili na ulici.Ukljucujuci i pikavce.Onda covek u tom okruzenju i ako dodje u iskusenje da frljne neki papiric umesto da se pomuci da ode do kante,jednostavno ima neki cudan osecaj da ga prate preko satelita i da ce istog trenutka kad ucini tako nesto da ga 'apsi specijalna policija.U stvari,mozda i hoce,nisam experimentisao :)
Normalnom coveku je potrebno jedno 5 minuta da se prilagodi na te uslove i da shvati da je TO u stvari normalno,a ne ono drugo.
Kad smo kod djubreta,uglavnom su kontejneri razvrstani po otpadu koji se u njih baca,jasno obelezeni i svi veoma postuju to razvrstavanje otpada,a postoje i kazne za nepostovanje tih pravila.Ne znam tacno kakve su,ali nije tesko ubaciti PET bocu tamo gde je oznaceno.Ne prati vas niko iz satelita da li cete tako postupiti,ali mozete imati veoma neprijatan razgovor sa slucajnim prolaznikom na jeziku koji ne razumete...(nije iz iskustva :)
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.fibertel.com.ar.



+109 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje13.08.2009. u 19:36 - pre 178 meseci
nebacanje smeca po ulici, da je pesak svetinja u saobracaju i slicno su neki civilizacijski normaivi prihvaceni u celom svetu, ne samo EU. doduse, bacanje smeca i pljuvanje po ulici je bio obicaj i u kini... pa su ih malo upristojili pre olimpijade. ali, recimo u civilizovanijim zemljama juzne amerike (argentina, urugvaj, chile + donekle brazil i kolumbija) isto necete videti smece po ulicama, zapishane ulaze i haustore. prosto je deo svesti.

nevezano za ovu temu, a ipak vezano sa svest drustva. pre nekog vremena vidim na ulici klinkicu od mozda 2-3 godine. odmotava slatkis iz kesice i guess what? trazi kevi da je podigne u visinu kante za smece kako bi bacila papiric. pri tom, rekoh... nevezano za EU, niti se desava u EU. lokacija: buenos aires, argentina. well... ovde ima vise evropljana nego bilo gde u evropi.

svakako kupite zdravstveno osiguranje pre puta! zepter (ili kako se vec sad zove) je super izbor.

sto idete juznije i istocnije, slicnije je srbiji. ali, opet svetlosnim godinama ispred. ako izuzmemo balkanski deo unije (bugarska, rumunija, grcka, kipar).

ukoliko nije drugacije naznaceno u EU mozete biti do 90 dana. izuzetak je UK, 6 meseci.

takodje, nemojte da buljite u ljude na ulici, javnom prevozu i uopste javnim mestima zato sto drugacije izgledaju. tako je jedan moj rodjak kad je dosao u london 2 meseca gledao ljude okolo.

kreditne kartice generalno slabije prolaze u spaniji, portugalu, italiji, grckoj i nekim delovima istocne evrope. u skandinaviji i UK bez frke, kako rece ivan.

cuvajte se sitnog ulicnog kriminala. u nekim gradovima je bas uzelo maha. recimo u madridu, barseloni, rimu, parizu i londonu. lovu i pasos nosite u torbici oko struka, ali ne onoj sto se vidi i ide preko odece. takodje, nemojte nositi svu lovu i kartice na istom mestu. ne vredi nuzno u EU, ali je svakako a good travel tip. laptop nemojte nositi u klasicnoj laptop torbi. it simply screams ''steal me''. doduse, sem jednom u majamiju van juzne amerike nisam imao problem kradje laptopa.... a imam poprilicnu kilometrazu i u zemljama treceg sveta (indonezija, egipat, filipini, bivsi sovjetski savez, albanija, peru, ekvador, venecuela, ....). srecom, po pitanju street smart i vigilance smo debelo ispred zapadnjaka u proseku. jedna od retkih pozitivnih strana kad ste iz srbije. napravite kopiju pasosa i nosite umesto pravog pasosa a isti ostavite u sefu u hotelu ili kod kog odsedate. mada, sanse da vas neko zaustavi i trazi pasos su ravne nuli. van rusije + nekih zemalja juzne amerike (kolumbija i venecuela, konkretno) i azije (kina) niko mi nikad nije trazio pasos na ulici.

ne prelazi se svugde u EU iskljucivo na zebri. recimo u londonu prelazis gde hoces. tako da je smeh gledati britance kako zaustavljaju saobracaj u parizu, madridu, barseloni.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje13.08.2009. u 22:27 - pre 178 meseci
Evo, bas pre 2 sata sam se vratio sa proputovanja evropskom unijom, pa da prenesem svoja iskustva.... Ta cela EU je prilicno cudno mesto, puno kojekakvih gradjevina starih vise stotina godina koje milioni turista iz celog sveta iz nekog neobjasnjivog razloga zele da vide :) Evo nekoliko saveta iz najsvezijeg iskustva:

Ako se nadjete u centru Pariza, ne jedite po onim njihovim restoranima. Videcete na meniju jela za koja nikad niste culi, a sta god narucite donece vam puzeve (varijacije su puzevi sa sirom, puzevi u sosu, gulas od puzeva, kuvani puzevi, peceni puzevi, pohovani puzevi). U Parizu, samo giros Srbina spasava :)

U Rimu ima mnogo ljudi koji kradu, ne gledaju sta, samo nek se krade. Ja sam spustio mapu grada pored sebe na klupu da popijem gutljaj vode i za toliko vremena prisunja mi se covek iza ledja i ukrade mi mapu! Jos su te mape besplatne, daju ih u hotelima i turistickim biroima, ali eto, kad je coveku lakse da ukrade nego da ode do najblizeg hotela, onda mozes misliti sta ce biti ako ostavis nesto vredno sekundu bez nadzora.

U Minhenu potpuno suprotno, 2 puta za dan sam zaboravio ranac sa vrednim stvarima na prometnim lokacijama, oba puta se vratio posle 15 minuta i nasao svoj ranac netaknut. Nije da sam ja neko ko zaboravlja ranac gde stigne, ali eto, imaju mnogo dobro pivo pa coveku popusti koncentracija....

Cesta su pojava neki besposlicari koji se zalecu da zenama poklanjaju cvece ili da ljudima vezu nekakav crveni konac oko ruke. Prvo vam kazu da vam to poklanjaju, onda produze sa vama nekoliko koraka pitajuci vas odakle ste i tome slicno i na kraju traze pare.

Ici automobilom kroz bilo koji nepoznat evropski grad je suludo, treba koristiti metro jer je to lakse, brze i jeftinije. Parkirati na periferiji, uzeti besplatnu mapu i krenuti. Treba dan-dva da se covek navikne na metro, da skonta koji je koji smer i kako da se vrati ako vidi da je pogresio. Za cenu 5-6 karti moze se kupiti dnevna karta, koja se vise isplati ako covek hoce da cunja gradom, jer za dolazak iz jedne u drugu tacku obicno treba promeniti 2 linije.

Hrana je u EU i do nekoliko puta skuplja nego u Srbiji. U nekoj skromnijoj varijanti treba vam oko 30 EUR-a dnevno. I to samo da se prezivi, ne ocekujte da cete se najesti za te pare. Prvo sto sam uradio u kad sam stigao nazad u Beograd, otisao sam i kupio peceno pile, jedan ogroman hleb, kilo sampita i 2 litra pepsija. Ovde me to sve kostalo 6 EUR-a, a ya isto napolju treba dati oko 40 EUR-a. Voce i povrce kosta oko 2.5 EUR-a-kg (breskve, sljive, jabuke, banane, kruske...), parce pice ili neki mali sendvicic kostaju 4.5 EUR-a, flasica vode ili soka od pola litra je 2.5 EUR-a, sladoled oko 3, pice u kafani (kafa, mineralna voda, pivo...) je oko 3 EUR-a, supa u restoranu je 9 EUR-a, druga jela 12-30 po porciji. Restorani i kafane su i zgodna prilika da se besplatno koristi WC. Javnih WC-a nisam bas nesto video da ima, a Nemci i Austrijanci naplacuju WC cak i na benzinskoj pumpi, to je 0.5-1EUR. Jos nesto vezano za hranu - nigde u EU ne postoji jogurt, ako i postoji onda ja nisam uspeo da ga nadjem. Ima vocnog jogurta, ali onog obicnog sto mi ovde volimo da popijemo uz dorucak, toga nema, ne zna se zasto.

Telefoniranje i SMS u romingu su isto prilicno skupi, minut razgovora je cini mi se 2-4 EUR-a, SMS 1-2 EUR-a, ali to zavisi od mreze i sklono je velikim varijacijama. Vidjao sam mesta gde se sluzi pice i hrana i imaju besplatan WiFi internet koji se moze koristiti i do sat vremena po jednoj poseti, pa ako tako organizujete komunikaciju, onda prodjete mnogo jeftinije nego da koristite roming a kupitete hranu i pice na drugom mestu.

Citat:
Gde god je neko naselje u kome je više Srba, Rumuna, crnaca, Kineza, i tako drugih "civilizovanih" naroda i rasa, tamo ćete videti i mnoge one običaje na koje ste navikli u domovini, uključujući i bacanje papirića i pikavaca kroz prozor automobila, pljuvanje na ulici, itd...

Ja sam zamisljao da u Pariyu zive Francuzi, onakvi kao u starim francuskim filmovima, da u Rimu zive Italijani, onakvi kao u filmovima, da u Svedskoj zive Svedjanke onakve kakve su u tim svedskim filmovima, ali ne, Rimom ovladali cigani, Pariz pun Arapa, Crnaca i Kineza, vise ljudi te razume ako kazes "Salam Aleikum", nego ako kazes "Bon maten". A moja nova prijateljica Svedjanka ima crnu boju koze, pa vi sad vidite...
 
Odgovor na temu

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.fibertel.com.ar.



+109 Profil

icon Re: Beli shengen-kako izbeci nevolje13.08.2009. u 22:40 - pre 178 meseci
upravo na to sam mislio kad sam rekao da se treba navici na razlicite ljude kojima ste okruzeni.

najveci problem srbije je sto je homogena i zatvor. razlicitosti ne prolaze.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Beli shengen-kako izbeci nevolje

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24528 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.