Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jednostavan Audio-test set

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Jednostavan Audio-test set

[ Pregleda: 2943 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 21:08 - pre 176 meseci
Dosta precizno testiranje izoblicenja audio pojacala je moguce i bez instrumenata. Mozda neki vec znaju za ovaj jednostavan metod, ali oni drugi mogu to naci na mom sajtu na adresi
http://bas.elitesecurity.org/Audio-test.html
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 21:54 - pre 176 meseci
Samo par sitnica me interesuje , cemu sluzi umesto slusalica osetljivi milivoltmetar AC ?
Da li je to za gledanje nivoa , ako se na ulazu dovede generator kontinualnog signala ?
Zanimljiv nacin procene izoblicenja , ja zaista ovo resenje nisam video , mada gledajuci ono pobudno pojacalo , imam utisak da se prati izoblicenje pobudnog pojacala ?
To bas nije nesto jasno . Izgleda kao da se testira pobudno a od izlaznog se ocekuje koliko ce biti bez izoblicenja .
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 22:31 - pre 176 meseci
U audiu se sve vrši poređenjem kao i u drugim tehnologijama.

Pitanje je samo Etalona tj. uređaja koji je kalibrisan ili 100% podešen.

Kolega kažnjeni ste turom pića kao Pigoza zbog pitanja:
Citat:
peca26000: Čemu sluzi umesto slusalica osetljivi milivoltmetar AC ?

Z


Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 23:29 - pre 176 meseci
Milivoltmetar se moze vezati umesto zvucnika ili slusalica ako hoces vizuelnu indikaciju pomocu otklona kazaljke instrumenta. Neki ljudi vole takav nacin merenja... izgleda im nekako bliskije-normalnije.

Pokusacu da ti jos pojednostavim:
Posmatraj dve tacke na semi = jedna je crvena izlazna buksna pobudnog pojacala a druga je crvena izlazna buksna pojacala na testu (kome meris izoblicenje). Recimo da si podesio ulazni signal na pobudno pojacalo tako da na njegovom izlazu imas tacno 10V. Posto je to previse da bi se direktno dovelo na ulaz ispitivanog pojacala, taj signal se kroz atenuatorsku mrezu 2k2+potenciometri+27oma oslabljuje na takav nivo da se i na izlazu ispitivanog pojacala takodje dobije tacno 10V. E sad, izmedju te dve tacke se nalaze recimo slusalice (ili AC mV-metar). Posto se obe tacke zajedno (sinhrono) krecu navise i nanize u ritmu signala, ako ispitivano pojacalo nema bas nikakva izoblicenja, bice u svakom momentu obe tacke tacno na istom potencijalu pa izmedju krajeva slusalica (ili mV-metra) nece biti nikakve razlike potencijala. Sva izoblicenja (kolika god da su) koja eventualno ima pobudno pojacalo ce postojati na njegovom izlazu, ali takodje u potpuno indenticnoj meri i na izlazu ispitivanog pojacala jer ce ono samo pojacati taj signal kakav mu stize kroz atenuatorsku mrezu sa izlaza pobudnog pojacala. Tada se u slusalicama nece nista cuti a ni mV-metar nece nista pokazivati. Posto nema pojacala bez izoblicenja, prakticno ce ispitivano pojacalo na svom izlazu imati signal koji u sebi sadrzi sva izoblicenja koja je dobio od pobudnog pojacala PLUS svoja sopstvena izoblicenja koja je ono unelo a kojih nema u signalu koji njemu dolazi na ulaz. Zato ce postojati razlika u sastavu signala na izlazima pobudnog i ispitivanog pojacala a ta razlika je upravo sopstveno izoblicenje SAMO ISPITIVANOG POJACALA a ne i pobudnog. Zato nema veze kog je kvaliteta i sa koliko izoblicenja pobudno pojacalo, a nema ni veze ni uticaja sa kakvim ulaznim signalom sve to ispitujes. Oni koji su uvek prigovarali da sinusni signal nije dovoljno rezolutan da pokaze dogadjanja u pojacalu jer se stvari menjaju kad se dovede kompleksan audio signal neke muzike, sada nece valjda imati primedbe. Ovom sistemu je svejedno kakav je signal na ulazu jer ga oba pojacala paralelno i u istovetnom iznosu pojacavaju, a na izlazu se pojavljuje samo eventualna razlika a to je sopstveno izoblicenje ispitivanog pojacala!

Huhhhhh... moze li ovako?!
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 23:35 - pre 176 meseci
Citat:
1OXB: Milivoltmetar se moze vezati umesto zvucnika ili slusalica ako hoces vizuelnu indikaciju pomocu otklona kazaljke instrumenta. Neki ljudi vole takav nacin merenja... izgleda im nekako bliskije-normalnije.





Taj sam!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 23:39 - pre 176 meseci
Znam, to sam i napisao zbog bajatih kao ti (i ja)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 23:44 - pre 176 meseci
Citat:
1OXB: Znam, to sam i napisao zbog bajatih kao ti (i ja)



Hahaha, zbog Bajatih, ćuti kolega pomeri se s mesta!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 23:50 - pre 176 meseci
Ma 'ajte boga vam covece... sta sve gurate na mene...
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set18.09.2009. u 23:55 - pre 176 meseci
Pa mogu da budem kaznjen , mislim sam sebe kaznim jer ne gledam , al gledam i ne verujem , al dobro , vidim da ako se pretera sa potenciometrom a signala nema na pobudnom pojacalu , doci ce do povratne sprege . Jauk izlaznog pojacala . Sad zavisi kako se gleda izlazno pojacalo .
Da li to izlazno pojacalo , treba da ima i boju tona (filter) ili je samo izlazno pojacalo ?

Da malo pojednostavimo , ako signal prodje kroz atenuator velike snage u njemu , a smanjen na ispitnom pojacalu cuce se izoblicenje pobudnog pojacala , u slucaju da pobudno pojacalo dobije signal bez izoblicenja , izlazno ispitno pojacalo trebalo bi da se vidi ta razlika , na milivoltmetar AC , i na taj nacin se moze ova razlika primetiti .


[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 19.09.2009. u 01:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
*.adsl.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 08:20 - pre 176 meseci
Peco, opet nisi pazio na casu kod cika Bore. Procitaj jos jednom stranicu na njegovom sajtu.

Pojacavacu kome se na ovaj nacin mere izoblicenja je potpuno nevazno kolika su i kakva izoblicenja pobudnog pojacavaca. Ti 'osluskujes' izmedju IZLAZA pobudnog i IZLAZA pojacavaca kome se mere izoblicenja. Evo ti i Borine slike (1OXB, bez ljutnje):



Kao sto vidis ulaznog signala nema nigde osim na ulazu POBUDNOG pojacavaca.

Sto se filtera (boje tona) tice, eee... to se bajpasuje. To je filtracija i sigurno menja sliku na izlaznom pojacavacu sto dovodi do pogresnog merernja.

Sve u svemu: Sedi, JEDAN
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 10:15 - pre 176 meseci
..... a ja sam mislio da ne moze jasnije i jednostavnije da se objasni...?

Pa mislim... stvaaaarno....
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
*.adsl.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 13:02 - pre 176 meseci
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 17:22 - pre 176 meseci
Da neke stvari razjasnimo .
Pitanje koje se uvuklo za boju tona , ima smisla za pocetnika koji ovo vidi , sebe ne ubrajam u tu vrstu .
Moje pitanje je u okviru ovog ispitivaca i treba uvek imati na umu da i drugi ovo citaju .
Kroz moja pitanja vama moze izgledati da sam ja pocetnik , sto nije bitno .
Citat:
Sve u svemu: Sedi, JEDAN

Vidis nisi razmisljao kao ja pa si jednostavno tako i napisao .
Sepa011 uopste nije bitno sto opisujes moje javno razmisljanje , najvaznije da li sam ja , ili neko ko cita to shvatio , sto je 10XB pisao .

10XB je pisao , razmatrao shemu , moje svatanje bas ide iz gledanja sheme i na taj nacin ''trebalo bi da shvatim" kao i vecina .
To je zato sto 10XB ima svoj sajt i to je javno objavio . Naravno da sam bio zainteresovan jer nisam video ovakav nacin ispitivanja pojacala . Sto iz toga ne mora da znaci da sam pocetnik .
Bas zato sto je javno , ja pokusavam da se na sto laksi nacin shvati bez mnogo pisanja . (znaci nisam razumeo sve , cim je bio moj prvi post upucen kao pitanje )
Poprilicno jednostavno izgleda , ali opis rada nije jasan , jer gledajuci shemu ja licno , sto opet naglasavam nije bitno , nema nekih prostih i bitnih detalja .
Smatra se da neko ko se razume u ovu tehniku , ne treba ovo da pita .
Ovo nije dobro sto se na taj nacin pristupa korisniku , ono sto radi Sepa011 opet da naglasim nije bitno jer je samo pojedinac koji opominje pojedinca , sire gledano treba da se razume .
Sta ovo znaci , cim ja pitam , moze da se zna koliko ja znam , jer imam ostavljene postove iza sebe , shvatice pocetnik zasto sam ovakva pitanja postavljao .
Citat:
..... a ja sam mislio da ne moze jasnije i jednostavnije da se objasni...?

Lepo je to sto si mislio ali ja nisam u pocetku shvatio , jer sam citao tvoj sajt i iz toga , pitanje je bilo upuceno .

Mozda ja sa druge strane kao korisnik , ovo nisam morao da pitam .
Sta vi mislite sad o ovome sto sam ja pisao , ne to da li se ja razumem , nego ono sto je sajt objavio . Mislim da je sad tema nesto sasvim deseto .
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 17:43 - pre 176 meseci
U koliko tekst na mom sajtu nije dovoljno razumljiv pokusacu to da ispravim, a dotle IZVINJENJE SVIMA!
Ne verujem ni da je Sepa011 mislio nista lose - vise mi je to licilo na zezanciju koju ovde povremeno sprovodimo a bez ikakve namere da nekoga to povredi. Ako se tako i dogodilo, molim da ne zamerite, a verujem da ce se i Sepa011 pridruziti ovom mom potezu!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 18:10 - pre 176 meseci
Eto, vec sam uneo izmene objasnjenja u tekstu na sajtu. Valjda ce sada biti pristupacnije i razumljivije!?
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Jednostavan Audio-test set19.09.2009. u 22:55 - pre 176 meseci
Nema zamerke na ovom delu foruma , redak slucaj da se moze na opusten nacin uputiti kritika , na ostalom delu ES foruma kako gde .
U vezi sajta , 10XB imas od mene PP i neke opisane detalje .
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 20.09.2009. u 00:05 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Jednostavan Audio-test set

[ Pregleda: 2943 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.