Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike

[es] :: Matematika :: Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike

[ Pregleda: 2802 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

šećerko
Ivo Pukanović
študent
dolina Sutjeske

Član broj: 234600
Poruke: 7
93.86.24.*



Profil

icon Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike03.10.2009. u 13:35 - pre 177 meseci
Studiram elektrotehniku , i imam tešku matematiku .

Učim je , ali više mehanički nego sa razumevanjem .

Skapirao sam šta je integral , dvojni , trojni , određeni i njihovu primenu .

Ali nisam razumeo primenu izvoda , diferencijala , broja e . Iz trigonometrije nisam shvatio primenu hiberboličnih sinusa i ostalih i razliku između shx i schx .

Molim za odgovore ... Hvala onima koji dočaraju .
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike03.10.2009. u 18:02 - pre 177 meseci
Nema šta da nam bude smešno, samo je pitanje da li je neka tema u skladu sa pravilima foruma ili ne.

Primena izvoda: na primer, maksimumi. Poznato ti je da kada skiciraš grafik funkcije maksimum funkcije nalaziš preko nula izvoda? Tako možeš dobiti i maksimalnu zapreminu, gustinu, protok vode, itd.

Ključna reč je: apstrakcija. Recimo, naći maksimalnu brzinu ako se ona menja tokom vremena po nekom zakonu . Vreme u kom se postiže maksimum brzine je rešenje jednačine po , recimo , a maksimalna brzina je onda .

Uopšteno, ako si stvarno skapirao šta su izvodi i integrali neće biti problema. Ali to što ti nije jasna primena ukazuje da nisi.

[Ovu poruku je menjao Cabo dana 03.10.2009. u 19:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

šećerko
Ivo Pukanović
študent
dolina Sutjeske

Član broj: 234600
Poruke: 7
93.86.24.*



Profil

icon Re: Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike04.10.2009. u 09:40 - pre 177 meseci
E konačno si mi rekao ono što nije nastavnik u srednjoj . Dobro , to je za izvode .

A hoćeš da mi pojasniš na nekom jednostavnom primeru , gde bih mogao da koristim diferencijal ?
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike04.10.2009. u 10:09 - pre 177 meseci
@šećerko, veoma si hrabar i za mene to uopšte nije smešno. Evo završio sam tehnički fakultet a mnoge stvari do dan danas nisam još shvatio. Samo napred.

Ono za izvode stvarno nisam skapirao suštinu, a učio sam samo da bih položio.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 04.10.2009. u 12:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike04.10.2009. u 16:55 - pre 177 meseci
Citat:
šećerko: E konačno si mi rekao ono što nije nastavnik u srednjoj . Dobro , to je za izvode .

A hoćeš da mi pojasniš na nekom jednostavnom primeru , gde bih mogao da koristim diferencijal ?


Diferencijal je ništa drugo nego proizvod izvoda i priraštaja promenljive: .

DODATAK:

Ako je promenljiva, i tačka u kojoj računamo izvod (početni položaj), onda važi . Dakle, je prosto razmak između tačke u kojoj računamo izvod i neke druge tačke. Što se taj razmak sve više smanjuje, tangenta na krivu funkcije će imati nagib (izvod, ) koji je sve bliži nagibu funkcije u tački . Diferencijal je (vertikalno) rastojanje od do -koordinate tačke na tangenti čija je -koordinata .

Grafički, imaš sliku ovde: http://alas.matf.bg.ac.rs/~mr99164/ispiti/dzn.pdf

Tu ti je i malo detaljnije objašnjenje diferencijala, izvoda, itd.

[Ovu poruku je menjao Cabo dana 04.10.2009. u 18:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Vama jeste smešno ali molim vas za osnovne definicije iz primenjene matematike

[ Pregleda: 2802 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.