Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke

elitemadzone.org :: MadZone :: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke

Strane: 1 2

[ Pregleda: 35726 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 00:17 - pre 176 meseci
Da li neko pouzdano zna proceduru povracaja poreza prilikom kupovine robe iz Nemacke? Ono sto znam je da se racun o robi overava pri izlasku iz EU, u ovom slucaju bi to bila Madjarska, ali nije dovoljan racun vec se mora imati neki zeleni papir. Gde se uzima taj zeleni papir i gde se uopste posle toga podize novac, jer na madjarskoj granici ne postoji ta mogucnost.
 
Odgovor na temu

damirh
Damir Hadnadjev
Oxfordshire

Član broj: 104515
Poruke: 143
79.101.237.*



+17 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 02:54 - pre 176 meseci
ima na madjarskoj granici, kupio sam fotoaparat u segedinu, dobio potvrdu o povracaju tog poreza pri izlasku iz madjarske ili kako vec i sada treba da se vratim u radnju u kojoj sam uzeo fotoaparat da mi vrate tih 25%
e sad, da li mozes dobiti tu potvrdu na madjarskoj granici ako si pazario u nemackoj, zaista ne znam
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
93.86.166.*



+165 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 08:11 - pre 176 meseci
Procedura je skoro ista za sve zemlje..
Samo verovatno razlika u novcu po računu.Npr u Austriji gde ja kupujem "minimum spending" je EUR 75,01.Dok u pojedinim objektima traže čak da bude preko 100eur.
Što znači da ti na jednom računu moraš imati 75.01eur +.manje ne.
Pre kupovine u nekom objektu moraš znati dali isti izdaju čekove za kupljenu robu.I takođe da ponovim koliki je minimum kupovine po računu.
U većini slučajeva imaš logo sa obaveštenjem...



Kada kupiš neku robu u pomenutom objektu zatražiš "TAX FREE" global refund Cheque.Prodavac će znati u 100% slučajeva o čemu se radi ...tako da niko nebrine.I u većini sl. poslaće te na neku dr. kasu ili kancelariju da ispuniš podatke na ček.Podaci su tipa ime-prezime,br.pasoša(koji moraš dati na uvid)..i sl. podatke.Račun kupljen biće zalepljen markicama za ovaj Cheque(ček).Koji se stavlja u koverat isto od tax free-a.E što to pričam.Na koverti imaš upustva i adrese gde se podiže novac.Znači u većini sl. su to neki dr. objekti(namenski,na dr.adresi) a ne npr. šoping centri..a tek ne ni pojedini butici.Moguće je da neki š.centri i imaju kancelariju za to..

Na granici sa Mađarskom nemožeš dobiti novac.Već ti oni pečatiraju na poleđini čeka.Ako putuješ busom,kažeš vozačima da imaš nešto za overu..njima je to svakodnevno.Ako putuješ autom kažeš cariniku.I sve to možeš u roku od 3meseca(primer) refundirati u tvom slučaju u Nemačkoj,u gradu gde ti je najbliže.

http://www.globalrefund.com/default.asp



 
Odgovor na temu

IvanR.
Ivan Rakic
Mladenovac

Član broj: 44281
Poruke: 639
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 08:53 - pre 176 meseci
U Holandiji je npr pre par meseci bio minimum 50eur, verujem da je i sada tako...a ne znam zasto mislim da je i u Nemackoj isto
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 09:07 - pre 176 meseci
Ne znam što ne bi mogao da napravi povrat poreza na Mađarskoj granici, ako misliš da to treba u istoj državi, ja sam redovno u Londonu pravio povrat poreza na robu kupljenu u Italiji, i u Istanbulu na robu kupljenu u Italiji/Francuskoj... Tako da verujem da je taj sistem jedinstven za celu EU i da bilo gde možeš uzeti pare nazad...
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
93.86.166.*



+165 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 09:31 - pre 176 meseci
to si verovatno radio na aerodromu..

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 09:46 - pre 176 meseci
Da, na aerodromima.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 09:49 - pre 176 meseci
Citat:
ventura:  i u Istanbulu na robu kupljenu u Italiji/Francuskoj...

Da ovo nije greska? Inace, ako je porez 25%, povracaj ne moze biti toliki nego 20% od cene.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 10:17 - pre 176 meseci
Citat:
vilil1: Da ovo nije greska? Inace, ako je porez 25%, povracaj ne moze biti toliki nego 20% od cene.


Nije greška, u Istanbulu na aerodromu ima Tax Free kiosk na kome možeš dobiti povraćaj poreza... A inače mislim da se dobija dosta manje od 20%... Rekao bih 10-15% maksimalno, ali nikad nisam stvarno računao koliko...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 10:39 - pre 176 meseci
Ne, mislio sam, zasto bi ti u Turskoj vracali porez na robu kupljenu u Italiji!?
 
Odgovor na temu

IvanR.
Ivan Rakic
Mladenovac

Član broj: 44281
Poruke: 639
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 11:00 - pre 176 meseci
Ljudi, povracaj poreza za robu kupljenu u bilo kojoj zemlji EU moze se izvrsiti i u Srbiji, naime kada pazarite nesto preko 50eur (npr u Holandiji, u drugim zemljama je mozda drugi iznos definisan kao minimum) zatrazite tax-free, prodavac vam ispuni tax-free "papir" zatim, kada izlazite iz EU u ovom slucaju na madjarskoj granici, cariniku (madjarskom) pokazete robu i papir, on vam "lupi" pecat i sa tim "overenim" papirom odete u Raiffeisen banku na Terazijama i podignete iznos naznacen na tax-free dokumentu...nista prostije...
Provereno 20x do sada
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 11:05 - pre 176 meseci
Aha, znaci takav sistem je i @ventura verovatno opisao. Nisam znao za to. Pa sigurno je zbog toga i umanjen procenat koji se vraca. Tj. ne vraca se pun iznos nego i banka uzima svoj deo.
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
93.86.166.*



+165 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 12:34 - pre 176 meseci
Citat:
IvanR.: Ljudi, povracaj poreza za robu kupljenu u bilo kojoj zemlji EU moze se izvrsiti i u Srbiji, naime kada pazarite nesto preko 50eur (npr u Holandiji, u drugim zemljama je mozda drugi iznos definisan kao minimum) zatrazite tax-free, prodavac vam ispuni tax-free "papir" :) zatim, kada izlazite iz EU u ovom slucaju na madjarskoj granici, cariniku (madjarskom) pokazete robu i papir, on vam "lupi" pecat i sa tim "overenim" papirom odete u Raiffeisen banku na Terazijama i podignete iznos naznacen na tax-free dokumentu...nista prostije...
Provereno 20x do sada :D

ako si radio 20x...
koliki procenat uzima Raiffeisen banka..
pozz.



 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
85.222.178.*

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 16:13 - pre 176 meseci
Da li vam ta suma koju vam vrate dovoljna da se namiri carina + PDV? :-D
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke06.10.2009. u 16:56 - pre 176 meseci
Globalrefund je firma koja se usluzno bavi povracajem poreza uz "izvesnu nadoknadu". Oni nude tu uslugu samo u prodavnicama sa kojima imaju sklopljen ugovor. One su oznacene sa onom plavom "TAX FREE" nalepnicom na vratima. U vecim gradovima, pogotovo turistickim, je to vecina suvenirnica, robnih kuca, prodavnica teh. robe, parfimerija... Kako su vec neki objasnili, prodavac overi formular, a ti na njihovom salteru na granici podignes iznos umanjen za njihov procenat. Nemaju oni saltere na svim granicama... Recimo na Bregani imaju, na vecini aerodroma imaju, ali proveri za Horgos. Ovo za Raiffeisen banku se raspitaj.


Problem je sto nisu sve prodavnice u Globalrefund sistemu... Ja kad sam kupovao camac ili neke slicne neuobicajene stvari naravno da nije bio slucaj...

Dakle, univerzalna procedura za prodavce van Globalrefunda:
1. Zatrazi u prodavnici formular za povracaj poreza na dodatu vrednost. Ne bi bilo lose da prvo izguglas kako se na lokalnom jeziku zove, odnosno oznacava taj formular, posto to prodavci ne rade bas svaki dan i desice se da te belo gledaju. Obicno te informacije postoje na sajtu ministarstva trgovine/finansija/turizma, Bar sam ja uvek pronalazio za Sloveniju, Cesku...
2. Na granici zatrazi od carinika da ti overi taj formular. Kad izlazis iz EU onda je to EU granica, ako si robu kupio u Hr na primer, onda naravno njihova. Carinik treba da proveri da roba stvarno izlazi iz zemlje i da nije koriscena/da je originalno zapakovana. Vodi racuna o tome.
3. Novac podizes prilikom SLEDECEG ulaska u tu drzavu, u ISTOJ prodavnici u kojoj si obavio kupovinu. U punom iznosu. Obicno imas neki rok, najcesce godinu dana, i to moze i neko drugi da ti obavi, ne mora licno.
Prilicna zezancija...
Poz
 
Odgovor na temu

IvanR.
Ivan Rakic
Mladenovac

Član broj: 44281
Poruke: 639
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke07.10.2009. u 09:57 - pre 176 meseci

Citat:
deki77: ako si radio 20x...
koliki procenat uzima Raiffeisen banka..
pozz.


Raiffeisen banka uzima 0,00%, vec sam napisao da banka isplacuje pun iznos koji je naveo trgovac na tax-free dokumentu!!!

Evo kako to izgleda u Holandiji, njihov PDV (BTW) iznosi 19%, ako kupujete robu u vrednosti od 50eur do nekih 200eur (nisam bas siguran za gornju granicu) dobijate povracaj od 10%, ukoliko kupujete nesto vrednije npr. 350eur dobijate povracaj od nekih 13-15%, ali mislim da nikad ne dobijate pun iznos pdv-a (mozda kod kupovine automobila ili nekih vrednijih stvari, ali za to vec nisam siguran kako funkcionise)...

 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke07.10.2009. u 11:37 - pre 176 meseci
Hvala na odgovorima. Da li neko ima neku sliku kako taj Merverstojer izgleda posto nemci sa kojima ja saradjujem nemaju pojma o cemu im pricam?
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
93.86.50.*



+165 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke07.10.2009. u 11:59 - pre 176 meseci
Evo i to..
Slike su malo njsra ali nadam se da ce ti pomoći..





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

temptemp

Član broj: 236313
Poruke: 2
93.86.186.*



+2 Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke21.10.2009. u 14:00 - pre 175 meseci
Malo matematike za one kojima je svaki procenat bitan ...

Ako ste nesto u inostranstvu platili npr. 100 evra, a znate da je PDV u toj zemlji npr. 20%, to ne znaci da cete dobiti 20 evra nazad (tj. 20% od 100 evra).
Naime, u pomenutu cenu od 100 evra VEC JE URACUNAT PDV od 20%, sto znaci da je cena robe bez PDV-a bila: 83,3333 evra PLUS 20% PDV-a (83,3333*20% = 16,6667). Posto vi dobijate nazad samo iznos PDV-a, taj iznos kada se ODUZIMA od maloprodajne cene (100 evra u nasem primeru) nece biti 20% vec se izracunava po tzv. PRERACUNATOJ STOPI od (priblizno) 16,67%. Inace, formula za preracunatu stopu bila bi: p/(100+p), gde je p stopa PDV-a. Npr. ako je stopa PDV 19%, povracaj PDV-a bice 19/(100+19)=0,159664 ili priblizno 15,97% u odnosu na maloprodajnu cenu. Ovo u slucaju da dobijate PUN POVRACAJ PDV-a, jer kako rece @IvanR u pojedinim drzavama to izgleda zavisi i od sume koju ste potrosili. E sad oduzmite i eventualne bankarske provizije, pa cete znati na cemu ste ....
 
Odgovor na temu

Bacardi88
Igor Petrovic
Stolarija Rapic
Prijedor

Član broj: 241830
Poruke: 2
195.251.96.*

ICQ: 78400
Sajt: www.elitemadzone.org


Profil

icon Re: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke30.11.2009. u 15:59 - pre 174 meseci
Ova tema je dosada najslicnija mom problemcicu, bar ona koju sam ja uspio naci

Trenutno se nalazim u Grckoj. Hocu da kupim laptop koji kosta 700 eura i naravno da trazim povrat pdva pri izlasku iz drzave. Medjutim obilazeci prodavnice naisao sam na dva razlicita povrata pdv-a.
U jednoj prodavnici mi nude povrat pdv-a na laptop koji kosta 700 eura da mi vrate oko 73 eura. Iznos pdva u Grckoj je 19%, a tih 73 eura nije ni priblizno 19 % povrata pdva. I tako sam ja prodavca malo upitao sta, kako... i on mi izvadi knjigu neke tax free kompanije Global refund s kojom oni imaju sklopljen ugovor, i u knjizi tacno pise da proizvod cija je cjena izmedju 638E i 740E povrat pdva je 73 eura, i rece mi da mogu naplatit u tax free radnjama, bankama, na kreditnu karticu itd taj povrat pdv-a.
I tako odem u sljedecu prodavnicu koja je kao i prethodna jedna od najjacih u grckoj i tamo mi prodavac rece da povrat pdva mogu dobiti oko 117 eura, sto znaci puni pdv tj. 19%. E sad razlika je i tu sto mi ovaj drugi prodavac nije gledao u nikakvu knjigicu vec je jednostavno na digitronu izracunao kako vec to ide i rekao mi 117E (ne znam tacno u euro), povrat pdv-a, i da ga mogu uzeti u njihovoj radnji po povratku u Grcku (posle praznika se vracam u grcku).
E sad ja nisam siguran sta je tu ispravno a sta nije, ali bio je siguran da cu toliki povrat pdva i dobiti.
Za ovaj Globalrefund tax free listic sam siguran da cu moci naplatiti pdv jer mi je i prijatelj naplatio preko njega al je i on dobio ovu neku umanju svotu pdva a ne punih 19%.
Sada ne znam sta da uradim. Obe prodavnice su veoma ugledne i imaju pa mozda i po najveci broj kupaca u gr. Nisam siguran ako dodjem na granicu (putujem vozom) sa ovim tax free listicem u kojem mi vracaju 117 eura da li ce mi ovlasteno lice udariti pecat da je validan, ustvari da li je uopste ispravan... a i taj Globalrefund tax free listic, da li je razlog sto je povrat pdv-a kod njih manji taj sto nude vise usluga i imaju vise nacina da isplate taj pdv (kartica, raiffeisen, bank, tax free shopovi svagdje, posta..) pa mozda uzimaju malo veci postotak? Da li je uopste moguce traziti i dobiti puni iznos pdv-a???

Zamolio bih sve koji su imali slicna ili ikakva iskustva, ili imaju bilo kakva saznanja o ovome da odgovore, po mogucnosti pre vikenda jer jos malo putujem :)







petar
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Merverstojer - povracaj poreza iz Nemacke

Strane: 1 2

[ Pregleda: 35726 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.