Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Binary heap, stručni naziv

[es] :: Art of Programming :: Binary heap, stručni naziv

[ Pregleda: 4741 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

AleXys
djak
Beograd

Član broj: 184909
Poruke: 134
87.250.55.*

Sajt: seminarski.webege.com


Profil

icon Binary heap, stručni naziv11.11.2009. u 13:46 - pre 175 meseci
Zanima me kako se stručno prevodi Binary Heap.

Kako se prevodi i to Heap.

Gde inače mogu da se nađu ti pojmovi ako ih nema na google-u?

Ima dosta reči na koje nailazim u engleskom jeziku, ali ne znam kako da se služim njima jer nekad ne mogu da ih svarim.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv11.11.2009. u 14:18 - pre 175 meseci
Ako ti kažem Svemirski Čunak, na sta bi pomislio? Sigurno ne na Space Shuttle...

Realno ne kontam kako bi ti rogobatni i neprilagodjeni (cesto i potpuno van mozga) prevod pomogao da se posluzis bilo cime ili da bolje shvatis sta je?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

AleXys
djak
Beograd

Član broj: 184909
Poruke: 134
87.250.55.*

Sajt: seminarski.webege.com


Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv11.11.2009. u 16:24 - pre 175 meseci
Ne može pomoći, ali kad sam već razumeo Binary Heap, i kad treba da saopštim da sam to razumeo, zanima me kako se to već kod nas zove.

Koji je tačan prevod (ako ga ima)?
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv11.11.2009. u 16:40 - pre 175 meseci
dvojna gomila :)
 
Odgovor na temu

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
212.200.249.*



+1 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv12.11.2009. u 08:11 - pre 175 meseci
Heap - gomila ili mnoštvo (mnogo nešeg na gomili :D ).

Binary - možemo slobodno prevesti kao binarno

Možda binarno skladište?

Svemirski čunak - lol, možda pre Svemirska transport služba :D
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv12.11.2009. u 08:35 - pre 175 meseci
Shuttle ne engleskom je izvorno reč za čunak na razboju (daleko pre transporta). Valjda kao što čunak ide sa jedne strane razboja na drugu tako i shuttling znači prebacivati robu i ljude iz tačke A u B i nazad bez stajanja, po naškom čunakovanje pa je to na kraju završilo kao Space Shuttle.

Šta više mislim da je i svemir strana reč, ispravnije je "Vaseljenski Čunak"


I btw, binarno skladiste nije dobar prevod, kosi se sa prevodom od "binary storage" sto nije isto sto i "binary heap" i uvodi zabunu
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.pool.mediaWays.net.



+27 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv12.11.2009. u 09:06 - pre 175 meseci
Kod Duška Vitasa heap je ‘disperzija’. Na mojoj skali, ovo je savršen prevod.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv12.11.2009. u 10:28 - pre 175 meseci
disperzija (nlat. dispergere, dispersio)
opt. rasturanje svetlosti, pojava da se složena svetlost može prizmom razložiti na svo je sastavne, elementarne, homogene, svet losti, boje. rasturanje boja.

nije bas intuitivno. Da je vujalkija ziv mozda bi dodao hîp u recnik
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
212.200.249.*



+1 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv13.11.2009. u 08:33 - pre 175 meseci
Citat:
mmix
... I btw, binarno skladiste nije dobar prevod, kosi se sa prevodom od "binary storage" sto nije isto sto i "binary heap" i uvodi zabunu ;)


Palo i meni na pamet, nakon sto sam napisao :D

Binearna kamara? :D :D :D

Salu na stranu, taj problem prevodjenja sa engleskog strucnih termina je po meni jako ozbiljan.

Ne znam da li je bilo pokusaja standardizacije od strane nekih institucija u nasoj drzavi,
ali ima tu dosta stvari koje bi trebalo pregledati.

Ja licno sam pristalica ideje o upotrebi reci u originalu, znaci prihvatiti
engleski kao jezik tehnologije kao sto je svojevremeno latinski bio univerzalni jezik
nauke.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv13.11.2009. u 09:17 - pre 175 meseci
Citat:
vlaiv:Ne znam da li je bilo pokusaja standardizacije od strane nekih institucija u nasoj drzavi,
ali ima tu dosta stvari koje bi trebalo pregledati.


Ma kakvi pokusaji, desilo se da je svaki od nasih resavskih strucnjaka objavljivao knjige prevodeci po svom istripovanom recniku i zbunjivao studenariju, a tu je bilo svega. Ni u nazovi strucnoj javnosti nije bilo nista bolje, dok sam pisao za Racunare svi smo bili svesni tog problema i koristila se engleska terminologija, onda kad su Racunari finalno propali i kad smo presli u Mikro knjigu to je bila katastrofa, bio je neki lektor tamo, ne secam mu se imena, koji nam je dusu vadio. Covek je bio blago kompjuterski pismen (ono najgore, zna nesto pa misli da sve zna) pa je cak menjao nase tekstove bez pitanja ubacujuci prevode koji nisu imali veze sa mozgom i onda pustao takve tekstove u stampu bez dodatnih konsultacija i kad posle procitas svoj sopstveni tekst nista ti nije jasno (a ti si ga kao pisao). Zvali me ljudi da me pitaju kakve gluposti sam to pisao...

btw, zar nije kamara strana rec (grcka) koja znaci krevet?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv13.11.2009. u 09:27 - pre 175 meseci
Biser nasih lektora :
carriage return - povratak kocije

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv13.11.2009. u 10:52 - pre 175 meseci
U "C++ za 21 dan" prevode heap kao skladište. Mada, kombib (čije je ovo izdanje) i nije neki reper
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
93.87.4.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv13.11.2009. u 10:58 - pre 175 meseci
Opet neki lektor/prevodilac, negde radnije, verifikovao sledeće:
Case sensitive == osetljiv na slučajeve
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.adsl.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv17.11.2009. u 22:20 - pre 175 meseci
profesor preneki dan pomenu kako je neko negde preveo cache memoriju kao gotovinsku memoriju, pa sad on insistira da cache izgovaramo kao na francuskom , posto je to izvorno, da ne dolazi do zabune :)

inace , za heap se kod nas , ako bas mora prevod , koristi hrpa koliko sam ja primetio

hrpa i stog , heap i stack

ali ne vidim sta fali da se koristi hip za heap i stek za stack
 
Odgovor na temu

nikitaGradov
Beograd

Član broj: 223576
Poruke: 206
*.ppp.panet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv20.11.2009. u 11:12 - pre 175 meseci
Citat:
deerbeer: Biser nasih lektora :
carriage return - povratak kocije :)


Kao covjek koji se bavi programiranjem 23-i godine i koji je predavao programiranje (i slicne predmete) 5 godina, imam definitivan stav da ovakve termine ne treba prevoditi na srpski jezik - treba ih koristiti u originalu. Jednostavno, to je bar moje skromno misljenje, kako god da se ovakvi termini prevedu, samo ce izazvati konfuziju (kod onih koji se profesionalno bave programiranjem, algoritmima, ...) ili podsmijeh (i kod prvih i kod svih ostalih). Kao sto su ove kocije :) ...

Bisera ima bezbroj: input port - ulazna luka, array - niska, stack - magacin, ne znam ni ja koliko je toga bilo za sve godine ... U verziji windows xp, koji j aimam, lokalizovanoj na srpskoj cirilici, opcija 'Copy' je prevedena kao 'Umnozi'. Zamislite da ste vi student i ja vas pitam kako umnozavate fajlove pod xp-om? Vrlo vjerovatno bi vas odgovor bio: '... tako sto ih kopiram na cd, dvd, ...'. Licno i ovo smatram neuspjesnim prevodom.

Ovi termini su nastajali na nekom drugom podneblju, u nekom drugom jeziku (engleskom), tako da ih je jako tesko prevesti na nas jezik, a da prevod oznacava ono sto se pod terminima podrazumijeva. I nije to problem samo srpskog jezika, vec i svih ostalih (osim ruskog - rusi su od starta sve termine preveli, uspjesno, na ruski).

Eto, moj stav je da ovakve termine ne treba prevoditi na nas jezik (zakasnili smo, ako nista drugo ...).
Programming is fun, but writing good software is hard ...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2789 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv20.11.2009. u 18:01 - pre 175 meseci
Heap se prevodi kao gomila, a stack kao stog, jer stack i jeste organizacija podataka nalik na plast sena, a heap su nabacani podaci, bez nekog preteranog reda. Doduše, ovde se manje stavlja na veće, ali to je sve od organizacije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Binary heap, stručni naziv20.11.2009. u 18:40 - pre 175 meseci
Jos samo da neko javi seljacima da ne skidaju seno sa strane vec sa vrha kako je "propisano" organziacijom stack-a

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Binary heap, stručni naziv

[ Pregleda: 4741 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.