Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656227 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 15:30 - pre 86 meseci
Da napišem i ja koji red u odbranu "komplikovanih" sistema. Ja sam više nego zadovoljan korisnik HeatOn automatike i pogona mešnog ventila. Jednostavno, ja sam sistem grejanja prilagodio potrebama objekta, kao i ličnim, funkicionalnim potrebama i finansijskim mogućnostima. Sistem grejanja vođen senzorom spoljne temperature uz dobro podešenu krivu grejanja je ,za mene, sjajna stvar I vredu svake uložene pare. Nisam penzioner i često sam odsutan od kuće i ovakav način grejanja iziskuje samo punjenje spremnika sa peleteom i periodično čišćenje rešetke. Isti efekat može se sigurno postići i stalnom ručnom korekcijom položaja mešnog ventila, ali u toj priči neophodan je stalno prisutan požarni u kotlarnici. U ovoj varijanti mogu da odsustvujem od kuće bez imalo bojazni da će se bilo ko smrzavati, a HeatON omogućava da temperatura u kući bude uvek konstantna. Za efekat koji sam dobio meni automatika nije skupa!
Eto to je neko moje pozitivno iskustvo sa stanoviša običnog korisnika čija profesija nema veze sa grejanjem, a automatika mi apsolutno završava posao za koji je namenjena.
 
0

Marko Cukalac
Network Engineer
Beograd

Član broj: 65080
Poruke: 478
*.mediaworksit.net.

Jabber: markish@svastarija.net
Sajt: www.markish.net


+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 15:35 - pre 86 meseci
Sto jednostavniji sistem, to bolji.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 16:17 - pre 86 meseci
Citat:
mladen.jovic:
Ajde da cujem i druge komentare na ovo. Ja se ne ljutim ako mi neko kaze da to moje nije dobro, prihvatam svaku kritiku kao i savet, dobronamerno.


Neko moze da ti kaze da nije dobro jer si skupo sve platio,ja ti kazem da ne postoje pare koje vrede licnog truda ulozenog u takvo nesto pogotovo znanja koje se na tom putu steklo(znanja i sta valja i sta ne valja),bez obzira na moje razlicito misljenje u odabiru i koriscenju primarnog energenta za grejanje. imati sistem koji mozes prilaagoditi potrebama u realnom vremenu,i svakoj situaciji mnogo znaci.
Iako nisam iz price o peletu,licno, od mene za izvedeno imas pohvalu za izvedeno,iako je mozda preskupo i ne opravdava ulog kroz neki povrat ustedom, jer si sam izveo nesto cime se primarno ne bavis. Pogotovu sto si Jovic kao i ja. ziv bio
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 16:31 - pre 86 meseci
Pošto treba da unapredim grejanje: Alfa kamin i 5 radijatora, napravio sam predračun.
Termostaski mešni VTC512 + Herz radijatorski termostatski ventili + Caleffi by-pass 5/4" ukupno 31.400 rsd ili oko 250€
druga varijanta:
Četvorokraki mešni Esbe141 5/4" + motorni pogon ARA671 18.820 rsd (oko 150€) + regulacija 125€ ukupno 275€

Ne računajući fiting i rad ni u jednom slučaju, razlika u ceni je 25€.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 16:40 - pre 86 meseci
Tako sam ja racunao mesni ventil 5000, pumpa 6000, par ventila i izaslo me 500€...
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 16:48 - pre 86 meseci
Ultrena. U pravu si, uvek bude više. Poenta je da nema neke značajne uštede izborom jednog a ne drugog načina regulisanja grejanja.
Umesto 250€ prema 275€ možda bude 500€ prema 525€.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 17:04 - pre 86 meseci
Citat:
Vidic Miroslav:
Četvorokraki mešni Esbe141 5/4" + motorni pogon ARA671 18.820 rsd (oko 150€) + regulacija 125€ ukupno 275€


U ovoj varijanti još jedna pumpa je poželjna , skoro pa obavezna , dodaj i taj trošak.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.67.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 17:11 - pre 86 meseci
Ima i treca varijanta, bez svega toga.
Kada progori kotao covek u Smederevu za 300e odnosi pec, rastura je i pravi nov rezervoar za vodu i vraca pec sa 3 god garancije.
To ce mi mozda trebati za 10 godina.

Molio bih razjasnjenje bosanskog sistema grejanja , ali ako moze sa manje od 2000 reci.
 
0

lalajko
Dragan Nikolic
tehnicar, Kolubara
Lazarevac

Član broj: 208215
Poruke: 9
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 17:26 - pre 86 meseci
Koliko se secam - neizolovana kuca, kotao, pumpa, radijatori i ispred kuce gomila drva ili uglja i udri.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 17:26 - pre 86 meseci
Pumpa u alfi je 25/60 što je dovoljno da savlada otpor mešnog ventila. Trenutno ta pumpa gura kroz trokraki i radijatore u 1. brzini. Inače takva ista odnosno te snage radi na mom Viadrusu i 20 radijatora. Sticajem okolnosti imam dosta slobodnog vremena i ponešto mogu sam da zalemim. Tokom prošle godine sam isprobao sve varijante (dve pumpe, jedna pumpa u radijatorskom krugu ili jedna u kotlovskom krugu) i uverio se da je najvažnije da je napor pumpe dovoljan da savlada otpor sistema i naravno neophodno je dobro balansirati sistem. A 6m nije mala veličina.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 17:41 - pre 86 meseci
Pumpa U alfi? Ako je mesni mnogo pritvoren, dzabe i da je pumpa 25/90 kada ce vrteti vodu u kotlu. Voda ide gde je njoj lakse. Mora pumpa biti izmedju radijatora i mesnog. U drugom slucaju mora biti 2 pumpe.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 17:48 - pre 86 meseci
Ultrena reč je kaminu Alfa Commo koji ima ugradjenu pumpu i ekspanzioni sud. Kada je ventil mnogo pritvoren voda i treba da se vrti u kotlu.
Inače na Viadrusu imam dve hidraulično odvojene pumpe i zato i kažem da dve pumpe nisu obavezne. Naročito ne u malom sistemu grejanja.

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 23.02.2017. u 19:04 GMT+1]
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:04 - pre 86 meseci
Pa treba, a sta se vrti u instalaciji?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:18 - pre 86 meseci
Citat:
neo.:
Da napišem i ja koji red u odbranu "komplikovanih" sistema. Ja sam više nego zadovoljan korisnik HeatOn automatike i pogona mešnog ventila. Jednostavno, ja sam sistem grejanja prilagodio potrebama objekta, kao i ličnim, funkicionalnim potrebama i finansijskim mogućnostima. Sistem grejanja vođen senzorom spoljne temperature uz dobro podešenu krivu grejanja je ,za mene, sjajna stvar I vredu svake uložene pare. Nisam penzioner i često sam odsutan od kuće i ovakav način grejanja iziskuje samo punjenje spremnika sa peleteom i periodično čišćenje rešetke. Isti efekat može se sigurno postići i stalnom ručnom korekcijom položaja mešnog ventila, ali u toj priči neophodan je stalno prisutan požarni u kotlarnici. U ovoj varijanti mogu da odsustvujem od kuće bez imalo bojazni da će se bilo ko smrzavati, a HeatON omogućava da temperatura u kući bude uvek konstantna. Za efekat koji sam dobio meni automatika nije skupa!
Eto to je neko moje pozitivno iskustvo sa stanoviša običnog korisnika čija profesija nema veze sa grejanjem, a automatika mi apsolutno završava posao za koji je namenjena.


Poenta je da kada krenes da unapredis postojeci sistem , bilo cime , pored toga sto planiras da ce ti trebati , izadje jos par 'sitnica' neplanirano, koje dodatno kostaju i povecavaju celokupni poduhvat . Pa izadje uvek duplo od planiranog . Ko sto rece i Ulterna !
Nemam nista protiv i jednih i drugih , ko sta voli i kolko moze . Mada ako je prosto a funkcionalno , cemu nepotrebna ulaganja je pitanje .
Ti bi sistem grejanja prilagodio potrebama objekta i da si samo stavio termoglave na radijatorima , ista sobna , kao sto si to uradio sa regulacijom polaza . Kazes "ovakav način grejanja iziskuje samo punjenje spremnika sa peleteom" , sa termoglavama je drugacije ? I Termoglave takodje omogucavaju konstantnu T u sobama , zar ne ? Daleko od toga da je HeatOn los , radi ekstra i svi koji ga imaju ga hvale kako cujem , cak sam ga i ja kupio .
Ali pored njega ti treba jos i mesni ventil , jos jedna pumpa , motorni pogon za isti , pa ako ga radis s 3K ventilom i skretnica ili AT , nepovratni i pitanje jos sta i cega kad se krene u instalaciju . A niko da ti to ukaze , ili za nesto slicno , nije bitno sta je .
Samo sto ovde na forumu pored gorucic pitanja za obicne smrtnike niko od toliko pametnih ljudi da ti kaze i objasni kada pitas , dok se ne upecas sa svojim snovima o 'boljoj' kotlarnici .
Te je steta da se ova tema/forum zloupotrebljava (pored tolikog iskustva clanova), na vise nacina , umesto da pomaze ljudima efekat je obicno kontra produktivan .
Steta je sto nema vise dobronamernih ljudi kao sto je Mladen Jovic , Maks , Bore , i jos par njih , bez da se ostali uvrede .
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:19 - pre 86 meseci
Ljudi hvala na komentarima o mojoj kotlarnici. Nisam mislio da ocenjujete to, vec ono sto sam rekao za zastitu kotla sa trokrakim itd...

Sve ovo sto sam napisao ima jedan cilj, a to je da pokusam da postavim minimum standarda za neko optimalno grejanje koje nece da izadje skupo, ali ipak da radi posao i bude funkcionalno. Najvise sam razmisljao o temi zastite kotla sa trokrakim termostatskim i nekontrolisanim polazom gde t u sobama regulisemo preko termoglava. Zatim jednom pumpom koju ni sam ne znam gde bih stavio tada u tom slucaju. U teoriji to sve lepo deluje, ali bih voleo da neko postavi manometre pre i posle mesnog i da prokomentarise kretanje fluida na kratkoj vezi, pa da vidimo sta se tu desava. Licno sam pristalica cetvorokrakog mesnog sa pumpom u kotlovskom i pumpom u radijatorskom krugu koje ce da rade konstantno ili da se pale i gase kada i kotao, kao i neke automatike koja ce da otvara i zatvara taj 4k ventil. Gorionik u modulaciji i to je to. Ja sam coveku uradio takav sistem na Viadrusu u koji lozi drva i mogu vam reci da mu radi besprekorno. T u kotlu 75, u radijatore ide koliko treba, povrat u kotao 60 i obe pumpe rade konstantno. Automatika CRC 141 radi perfektno i na drva..hahah, a regulator promaje i klapna bas precizno kontrolisu t u kotlu. Do sada nijednom nije CRC 141 odreagovao kako bi zastitio kotao usled povisene t. Covek prezadovoljan, pritisak svugde ujednacen, ima i termoglave, a nema pametnu pumpu. Ne znam sta da kazem, ali moj neki minimum je cetvorokraki mesni i dve pumpe. Ko moze i automatiku, super. Bez nje jako tesko ali moguce. Mislim da trokraki termostatski na povratu nece bas da bude srecno resenje za manje para. Tu onda mora hidraulicna skretnica i dve pumpe, inace ne znam sta bi se desavalo.

Mislio sam da prokomentarisete ovo... Sta je to sto je minimum koji zadovoljava da sistem radi ok??? Da ljude sto manje kosta, a da radi ok...
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:20 - pre 86 meseci
Citat:
mladen.jovic:
Sve ovo sto sam napisao ima jedan cilj, a to je da pokusam da postavim minimum standarda za neko optimalno grejanje koje nece da izadje skupo, ali ipak da radi posao i bude funkcionalno.



Za optimizaciju sistema treba malo dublje poznavati materiju, ili sledi beskonacno neuspesno probanje, a ni saveti ne mogu puno da pomognu ako su primeri nejasni u nameni.
Elemente ne bi trebao da drzis "visece", ne zato sto cevi to ne mogu da nose ili drze, vec da sklop ne bi dosao u neku mehanicku rezonancu, a tada je problem.

Komponente su vec u nekom standardu, neko je vec odradio masu proracuna, pa je moguce slagati ih kao kockice bez puno udubljivanja, ali im treba znati limite i uzroke potrebe da budu standardizovani.

Cisto kao preporuka za podrobnije upoznavanje sa problematikom, ne samo izmene toplote, regulacije, vec i transporta cevima, razvodjenja instalacija...
Slozeni sistem ce da radi dobro, ako mu se regulacije ne "preplicu", a jednostavan sistem treba da je projektovan na bazicnim principima termotehnike da bi bio optimalan i upotrebljiv. I svakako mora da ima odredjenu regulaciju u par kriticnih zona. Racunarsku, elektronsku, hidraulicnu ili mehanicku..stvar novca, znanja, nivoa potrebne ustede..
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:30 - pre 86 meseci
@Ultrena U instalaciji se vrti voda koju mešni ventil uputi ka instalaciji a u kotlovskom krugu preostali deo. Mešni ventil u tom slučaju radi kao divertni odnosno deli vodu na jedan i drugi krug . Od položja ventila zavisi koliko će ići vode u kolovski a koliko u radijatorski krug. Srkson je to dobro objasnio i ilustrovao u jednom od postova. Ako mnogo odlazi u kotlovski krug ventil s pritvori i tako se poveća otpor u toj grani a istovremeno smanji otpor u drugoj pa više vode ide tmo gde je otpor manji. Bitno je da pumpa ima kapacitet i dovoljan pritisak da savlade otpore.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
185.81.138.*



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:36 - pre 86 meseci
Ako se postavi termički trokraki ventil da zadovoljava povrat vode u kotao od min 63c (recimo) a ostatak gura u radijatore , npr min 65c postavlja se pitanje čemu ? Zašto kotao da gura toliku t u instalaciju , a termo glave će se još više zatvarati usled povećane t i radijatori će biti i dalje do pola topli. Ili grešim ?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.211.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:51 - pre 86 meseci
Postavla se pitanje.Dali Heatron moze na svaki kotao.Ja tvrdim da ne moze.Provjereno.

Kad se ugradi termicki u radijatore nemora da ide 65.Moze i 45 i sa termickim glavama i bez termickih glava i nemora imati dvije pumpe.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:57 - pre 86 meseci
Citat:
mladen.jovic:
...Najvise sam razmisljao o temi zastite kotla sa trokrakim termostatskim i nekontrolisanim polazom gde t u sobama regulisemo preko termoglava. Zatim jednom pumpom koju ni sam ne znam gde bih stavio tada u tom slucaju. U teoriji to sve lepo deluje, ali bih voleo da neko postavi manometre pre i posle mesnog i da prokomentarise kretanje fluida na kratkoj vezi, pa da vidimo sta se tu desava....


Nemam mogućnost za manometre ali mogu iz prve ruke potvrditi da u mom slučaju nema nikakvih problema sa protokom fluida . Pumpa je u kotlu na povratnom vodu , termostaski mješni je odmah do pumpe na povratu a sistem je tri etaže sa 3+5+4 grejna tijela. Polaz nije nekontrolisan jer ga određuje zadana T kotla održavana modulacijom i kod mene je 65- 66 C a povratna voda u kotao mjerena digitalnim termometrom je 55-57 C. Termoglave su podešene po prostorijama i idu od 15 u prizemlju ( pomoćne prostorije ), 20-21 po sobama i 24 u dnevnom boravku. Merdevine u kupatilima su otvorene do kraja i obezbjeđuju prestrujavanje a prestrujni ventil 1/2" se otvori samo ako pumpu stavim u 3 brzinu ( znači nikad ).


Jednostavan "sipaj i vozi" sistem ( ispunjava 90% potreba) , što uopšte ne znači da ja nemam "full respect" za tvoj i slične sisteme.
Jednostavno , ti imaš entuzijazam i volju amatera , a ja kao praktičar više volim jednostavno koliko god je to moguće.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656227 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.