Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malo pojašnjenje oko fm predajnika

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Malo pojašnjenje oko fm predajnika

[ Pregleda: 8226 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.02.2010. u 14:49 - pre 172 meseci
Napravio sam fm predajnik ali me zanimaju dve stvari, prva je gde je plus a gde minus jer nije naznačeno na šemi i druga je trimer ima srednji, levi i desni pipak ali gde koji ide?
Aca 93
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.02.2010. u 14:50 - pre 172 meseci
jesi li to narucio neki kit ili ? ajde nakaci shemu pa da pogledamo, da ne bi gledali u pasulj :)

pozzz
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ipb.ac.rs.



+128 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.02.2010. u 15:01 - pre 172 meseci
ovo je materijal za radiopodforum
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.02.2010. u 15:12 - pre 172 meseci
Šemu sam okači ali postaviću temu u radio podforum, izvinjavam se neće se više dešavati
Aca 93
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.02.2010. u 16:33 - pre 172 meseci
Ako si stavio NPN tranzistor po shemi , onda je emiter na - a kolektor na + isto kao i na pojacalima
C3 je promenljivi kondezator ne potenciometar to si sigurno pobrkao koristi samo 2 izvoda , 2 su samo zajedno u vezi . Slikaj to cudo da vidimo sta si pravio , pa na vreme da ispravis greske !
Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.02.2010. u 17:31 - pre 172 meseci
Znam da je trimer promenljivi kondezator samo što nikad do sad nisam koristio, a sad sam ga malo bolje pogledao i vidim da su 2 pipka na istom limu, ima tri nožice ali su dve potpuno iste tako da se svodi da ima kao i običan kondezator 2 nožice (evo i slika kakav sam uzeo). A što se tiče tranzistora BF 240 NPN RF, evo slika ali po mom mišljenju sam lepo okrenuo tranzisor
Aca 93
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika24.02.2010. u 10:42 - pre 172 meseci
pa ja mislio pravis nesto ozbiljno a ono igracka :) salim se, svaki pocetak je ozbiljan..

mali savet, stelovanje tog kondenzatora vrsi plasticnom stimericom da bi izbegao uticaj kapaciteta ruke pa da ti se ne menja frekvencija kad primaknes srafciger da nastelujes a kad ga odmaknes frekvencija ti pobegne .... inace nemoj ocekivati velik domet ovog predajnika, slicnih sam pravio ne zna im se broj, a nisam ni sa jednim izvukao veci domet od 50m i to sa pazljivo proracunatom antenom i prijemnika i predajnika...

obavezno zalemi i tu trecu nozicu , tj nemoj je ostavljati da visi u vazduhu, to ce ti obezbediti stabilniji rad predajnika...
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika25.02.2010. u 04:54 - pre 172 meseci
Mislim da nije ozbiljan , cim pravi ovako nesto ali ako vec hoce da mu to proradi nek slika sta je pravio !
Sto se tice stelovanja i antene sve to utice na iduktivnom i kapacitivnom opterecenju gde se remeti rad oscilatora , nizak nivo napona 1,5v baterije , nije dovoljan za vece iskoriscenje oscilatora koji je opterecen spoljnom antenom , tako i domet se ne moze ocekivati jer antena odvlaci taj minimalni napon u kalemu .
Pozeljno je da stimerica bude plasticna , to nije jedini nacin stelovanja jer antena isto tako mora biti netaknuta i nigde nesme nista da dodiruje , vlaga iz vazduha ce pomeriti rad oscilatora , sve su to sitnice koje kvare ovako los osmisljeni nacin izrade predajnika .
Racunanje antene ovakvim predajnicima male nestabilne snage je problem u kalemu i tom promenljivom kondezatoru !
Osnovni uticaji takvog ocilatora i nacina rada je : broj navojaka kalema , kapacitet kondezatora , kapacitet antene , vlaga vazduha , kapacitet unutrasnjeg tranzistora , velicina i duzina vodova na plocici ili u vazduhu lemnjen isto i sve ovo pomenuto utice na frekvenciju i jacinu dometa !
Veci broj zavojaka odlazi na nizu frekvenciju , mali kapacitet kondezatora smanjuje stabilnost i snagu na nizim frekvencijama , dugacka antena smanjuje napon oscilatora i domet nije nikakav .
Ovako napravljen oscilator ima harmonike koji nisu filtrirani , oni odlaze u antenu i prave haos na drugim opsezima i mogu ometati razne drzavne sluzbe , ukoliko je blizu neki repetitor ili se
sluzbeno lice nalazi na terenu i ima otezan prijem drugog sagovornika za informacije ! Takve informacije mogu nekoga zivot da kostaju !
Mnogi ne iskusni ili ne dovoljno obrazovani prave ovakve naprave .
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika06.03.2010. u 18:00 - pre 172 meseci
Pošto nisam baš zadovoljan ovom bubicom zna li neko šemu za neku bubicu koja provereno i stabilno radi na nekih 400m ali da nije teška za izradu? I koliki je domet za ovu bubicu dole na šemi?
P.S. Ova što sam napravio radi ali nikakav zvuk nije(dosta ima smetnji) a o dometu neću ni da pričam, kakvih crnih 150m jedva pola može!
Aca 93
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

firingwater
Luka Kotarac
student
Pozega

Član broj: 247997
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika21.05.2010. u 23:47 - pre 169 meseci
Evo...od najlakse od najbolje( ispod imas naziv SPY CIRCUITS):
http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html
Kad ste vec pomenuli proracun antene, moze li neko da mi objasni kako da to uradim?
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika22.05.2010. u 16:38 - pre 169 meseci
Citat:
firingwater
Kad ste vec pomenuli proracun antene, moze li neko da mi objasni kako da to uradim?

Dosta lako za amaterske potrebe.
Uvek je poznata frekvenca za koju radis antenu i neka je to recimo 300MHz. Talasnu duzinu (Lambda) u slobodnom prostoru za tu frekvencu racunas kao
Lambda=300/F(u MHz) pa je to u primeru jednako 300/300=1metar
Za potrebe spijun-buba a i mnoge druge najlaksa i najbolji kompromis je cetvrt-talasna antena. Sada dobijeni rezultat od 1m podelis sa 4 i dobijas 25cm. Posto provodnik za antenu nije beskrajno tanak moras imati i mali faktor skracenja a to za zicane antene bude negde oko 0,97-0,98 pa onda tih 25cm pomnocis sa 0,98 i dobijes 24,5cm. Odseci takav komad zice i povezi na mesto antene i to je to. Za neku drugu frekvencu ces sada lako izracunati sta treba.
Za amaterske potrebe je ovo sasvim dovoljno tacno!
 
Odgovor na temu

firingwater
Luka Kotarac
student
Pozega

Član broj: 247997
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika23.05.2010. u 19:28 - pre 169 meseci
Ovaj broj 300(deljenik) predstavlja sta?
Delilac je frekvencija na kojoj nemeravas da ti predajnik radi, zar ne?
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+89 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika24.05.2010. u 14:36 - pre 169 meseci
Pa brzina svetlosti ili radio talasa sve jedno iste su (najveca moguca brzina na zemlji i uopste a ima i onih koji se neslazu hehe, doduse na zemlji vrsi posao), vrednost je deljena za 1000, da bi ti bilo u Mhz...
A delilac je "frekvencija" (kao sto si i rekao) da bi dobio duzinu talasa-antene za tu frekvenciju.



[Ovu poruku je menjao starkg dana 24.05.2010. u 17:39 GMT+1]
YU1OTW
 
Odgovor na temu

firingwater
Luka Kotarac
student
Pozega

Član broj: 247997
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika28.05.2010. u 10:59 - pre 169 meseci
OK.....razumeo...


Hvala.
 
Odgovor na temu

firingwater
Luka Kotarac
student
Pozega

Član broj: 247997
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika29.05.2010. u 13:21 - pre 169 meseci
...I zanima me jos jedan detalj.
Kako bih mogao da smanjim antenu(jer sam u proracunu dobio 3m...sto mi je malo podugacko), a da joj svojstvo ostanu ista?
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.sbb.rs.



+89 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika29.05.2010. u 20:36 - pre 169 meseci
Ma ne pa vec imas odgovor par postova unazad,Gospodin 1OXB ti je odgovorio, ako hoces spijun bubu covek je rekao,nekapiram koji ti je cilj,recimo imas polutalasni dipol , ili jace usmerene antene ali cemu na toj bubici ? Imas more zezalica oko antena od impedanse do svega i svacega da bi to ustimovao kako treba verovatno i oko izlaza te bubice, ali kazem ti nije dostojno za tu bubicu,opasno je AIR band je tu ugrozen, nedaj boze da nestabilna bubica pocne da osiluje gde netreba ili ti treba prijemna antena e tu vec imam sta da ti dam od sema, od manjih solidnih do dx antena veoma velikih...
YU1OTW
 
Odgovor na temu

firingwater
Luka Kotarac
student
Pozega

Član broj: 247997
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Malo pojašnjenje oko fm predajnika31.05.2010. u 00:32 - pre 169 meseci
Kad tad ce dobro doci...pa ako bi mogao???
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Malo pojašnjenje oko fm predajnika

[ Pregleda: 8226 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.