Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?

elitemadzone.org :: MadZone :: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?

[ Pregleda: 10328 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+9 Profil

icon Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 10:15 - pre 169 meseci
Pade mi na pamet da upitam , da li vam je poznato da i kod drugih naroda u nekoj lokalnoj ''folk'' muzici postoje one glupave pesme tipa ''Srećan ti 18. rodj . da mi živiš dugo '' ili ''Danas majko ženiš svoga sina'' , ''Sin jedinac u vojsku mi ide'' i slično ?
Da li je to nešto specifično za naše šatorske proslave ili toga ima i kod drugih naroda , recimo , u Evropi !?
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 10:39 - pre 169 meseci
Evo za armiju. :)

http://www.youtube.com/watch?v=o6J4kFC7hrg

SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+9 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 11:19 - pre 169 meseci
Pa dobro bre , nisam rekao Rock muzika nego neka lokalna folk muzika . Barem da si dao neki primer iz Američke Kantri muzike pa da razumem , ali ovo ...
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 12:32 - pre 169 meseci
Ima, ali tako direknih, intravenskih i sadržajno konkretizovanih - nema (bar ih ja nisam čuo - možda neko jeste...odgovori tek slede).

Globalno, svaka muzika Naroda ima tzv. prigodne pesme, već vekovima.
One su posvećene raznim povodima, prirodi, događanjima, veseljima i tugovanjima...sve što u stvari prati život&rad.

Iz te, klasične narodne (folk) muzike, nastaju podvrste, na koje verovatno misliš, pa je ona dobila i neko ime "Šatorska...vašarska", gde se već preciznije određuje sadržaj i karakter repertoara.

Međutim, dok kod drugih Naroda, postoje pesme, romanse, balade, marševi, koje u sebi sadrže direktnu poruku, moralnu podršku, saosećanje, obraćanje nekom simbolu, veličanje Majke, Države...etc...etc...
kod nas se u novokomponovanom/turbo folk stilu prave pesme, koje u svakoj strofi
a) pogađaju emocije
b) pokreću izvršenje nekih konkretnih radnji (razbijanje čaša&flaša, glava i inventara)
c) seču sopstvenih vena, kao ilustraciju/dokaz za razumevanje "poučnog teksta"

Jer, one su pravljene za ciljanu grupu slušalaca i za ubiranje para brzo i odmah

Pozdrav

Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 13:05 - pre 169 meseci
Bas kosto Vlado rece ima i u Madjarskoj muzici ali nije izforsirano posto lumperaj nije folklorni motiv. Brica se cesce spominje.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 14:36 - pre 169 meseci
Nema ovo nigde osim kod nas :)

Za one koji idu na rad u inostranstvo:

Zvijezda Kanade i Amerike Ekrem Jevric Gospoda

[Ovu poruku je menjao Jagnjeca brigada dana 14.04.2010. u 15:46 GMT+1]
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 15:26 - pre 169 meseci

Citat:
Horvat I: Brica se cesce spominje.


Volt is aztán vásárfia:
Bicska... perecz és muzsika...
Édes anyám örömében
Tejbe, vajba fürdetett...
Édes apám a csizmámra
Szép sarkantyút üttetett.

Tačno.
"Brica", je kod Mađara simbol muškosti, obavezan lični pribor, alat...(čuvena "slaninska", za poljo i stočarske radove etc.)

Pozdrav

Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+9 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 15:56 - pre 169 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: Volt is aztán vásárfia:
Bicska... perecz és muzsika...
Édes anyám örömében
Tejbe, vajba fürdetett...
Édes apám a csizmámra
Szép sarkantyút üttetett.



Može prevod ?
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 16:14 - pre 169 meseci
Koliko ja znam, jedino kod nas ima obicaj, da kada se covek zeni, pljunu na pare i zalepe muzicaru na celo. Isto to vazi i za spustanje muzike u bunar, ili da sviraju na drvetu. Obicaji kao sto je guranje para u sise pevacici, obicno se vezuje za striptiz klubove, dok je kod nas to normalna pojava na svadbama. Rado slusam od prijatelja koji su mnogo putovali, svadbene obicaje sirom sveta. Interesantni su oni u kazahstanu recimo.
Recimo ta pojava za pljuvanje na pare i lepljenje na celo na svadbama, mislim da je autenticna na celoj zemaljskoj kugli. Isto i za spustanje muzike u bunar.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 19:32 - pre 169 meseci
Lik peva o svom životu, pa između ostalog:

Bio je posle i dete vašara:
Brisa...perec i muzika...
Majka me u radosti
u mleku, puteru kupala...
Otac mi na čizmu
Lepe mamuze dao staviti

Brisa, kao neizbežni rekvizit, lična oprema odraslog, zrelog muškarca, često spominjan, ali ne kao oružje...

Pozdrav

Edit: bukvalni prevod.


[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 13.04.2010. u 21:10 GMT+1]
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 19:51 - pre 169 meseci
Citat:
stonex: Može prevod ?

1. malo objašnjenje
Učitelj i književnik Pósa Lajos (mađarski čika Jova Zmaj‚)opisuje detinjstvo i kao nagrada što je najbolji učenik u školi
Bilo je muštuluka,
Brice... pereca i muzike
Mati me u medu i mleku kupala
Otac mi na čizme
Praporce postavio.

Napomena, čizme su u mađarskom folkloru istaknut detalj
Strofa nije prevedena bukvualno jer bi gubila smisao
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?13.04.2010. u 20:00 - pre 169 meseci
Sad vec pokojni Momo Kapor je bio fasciniran besmislenoscu tekstova takvih pesama. Nije bas svadbarska, ali bio je zbunjen kad je prevodio na engleski, nekom prijatelju pesmu " Ide Mile lajkovackom prugom...gori mu cigara...ide Mile..on poznaje svojega drugara..??" Nije mogao da mu objasni smisao pesme. Mada kod nas, kao sto neko rece, te pesme dovode do stanja transa, kao recimo " pevaj ujko, pevaj rode..." Tako da smo mi trance muziku imali mnogo pre nego sto se pojavila u svetu. U tom smislu svet dosta kasni za nama.
Tako da i njihove teen band pesmice tipa " uh,ah...i wanna sex you up....mmm...uh,ah", ne mogu da dostignu nase novokompovane svadbarsko- uvlakacke.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pesme narodne , svadbarske , za ispraćaje , punoletstva - ima li kod drugih naroda - iskustva !?

[ Pregleda: 10328 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.