Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija

[es] :: Ostali hardver :: Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija

[ Pregleda: 4368 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija07.06.2010. u 23:32 - pre 169 meseci
Prvi ventilatori po racunarima su mi bili jasni - dve zice, istosmerna struja, OK. Posle se pojavila i treca zica. Trenutno se ne secam tacno da li je ona bila u stanju i da daje informaciju o broju obrtaja i da menja napon ili nije, ali je bilo nesto u vezi toga.

Pre kraceg vremena kupio sam Intel procesor i uz njega dobio kuler, telo od aluminijuma, ventilator ima 4 zice. Na osnovnoj ploci su takodje 4 zice i sve OK. Medjutim, nisam bio zadovoljan hladjenjem i poceo da trazim neki jaci kuler, ali sve sto sam nasao da se mehanicki uklapa u moje dosta skuceno kuciste je imalo 3 zice.

Moram da napomenem da sam za promenu brzine obrtaja u BIOS-u imao cudnu tabelu: "stalno mala brzina", zatim nekih 12 brojeva(?) povecanja brzine i na kraju "stalno velika brzina". Stekao sam utisak da se brzina obrtanja ne smanjuje odnosno povecava sama, u zavisnosti od temperature procesora.

Kupim jedan novi kuler. Da zlo bude jos vece, jesu 3 zice ali nisu istih boja kao one 3 kod onog ventilatora sa 4 zice. Ipak, montiram taj novi, ubodem kako je mehanicki jedino bilo moguce i evo sada bolje hladi ali je dosta bucan. Doduse buka je zanimljiva - prvi put da mi ventilator ne cvili, kao oni sa 5 - 6.000 obrtaja, niti ima metani zvuk, nego se vise cuje kao vetar, samo vazduh pravi galamu. Skoro zvuci kao kad se ukljuci klima uredjaj. Mozda je to zbog skucenog kucista koje je smanjeno za plocu 17 x 17 cm i vrlo je malo.

Sada nemam izbora - stalno se vrti maksimalnom brzinom i gotovo. Niti sam menja nesto, niti reaguje na podesavanja u BIOS-u.

Moze li se tu nesto uciniti ili da se zaputim na ebay pa da trazim kuler sa 4 zice a mehanicki slican?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija08.06.2010. u 21:37 - pre 169 meseci
Na koliko se dizala temperatura sa originalnim kulerom?Jesi li zadovoljan temperaturom na procesoru sa tim bucnim ventilatorom.Ako ostavis originalni kuler bili pomoglo da stavis jos jedan da hladi kuciste iznutra?Smije li se staviti tanki sloj spuzve iznutra na limove od kucista,bili se smanjila buka.Tako rade na skupim salterskim printerima po bankama.Dok sam radio u servisu PC-ijade uvijek smo imali nekih kulera na lageru,potrazis.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija09.06.2010. u 01:51 - pre 169 meseci
Resio sam problem privremeno tako sto sam premestio onaj ventilator sa 4 zice na rashladno telo onoga sa 3. Trebalo je tu i tamo malo izrezati ali sada pasuje. A video sam da taj problem postoji i sire - na ebay ima gomila kulera sa 3 i sa 4 zice, pa se kod ovih sa 4 objasnjava malo vise o tome kako to radi. Videcu kako ce me sluziti sada ova kombinacija pa ce eventualno kupiti neki sa ebay. Nikakvo izoliranje ne dolazi u obzir jer je to moje malo kuciste suplje kao svajcarski sir - na sve strane rupe i izrezi, niti ima mesta za dodatne ventilatore.

Video sam takodje da ima i nekih mehanickih poboljsanja i slicno. To je ziva problematika.

I dalje me interesuje teoriski - da li su ventilatori sa 3 zice sposobni da menjaju brzinu rada ili sam ja to nesto pomesao? Cini mi se da je bilo govora o tome, recimo u napajanjima - kako se napajanje zagreva, ventilator se vrti brze, a ima 3 zice. Temperaturni senzor mu nesto menja, nekako.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija09.06.2010. u 22:25 - pre 169 meseci
http://www.tomshardware.co.uk/forum/182788-11-identify-socket
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Ventilatori sa tri i cetiri zice, osobine i da li je moguca regulacija

[ Pregleda: 4368 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.