Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne

[ Pregleda: 2817 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivica82
Ivica Golubovic
student
Krusevac

Član broj: 200591
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne11.07.2010. u 19:43 - pre 167 meseci
Imam dva internet linka, jedan koji koristim vec duze vreme i drugi koju sam skoro uzeo kao rezervu. E sad, kako da podesim da se MT kad mi pukne primarni link automatski prebaci na rezervni, a kad se ovaj primarni vrati, odnosno proradi, da se ponovo vrati na njega. Trazio sam po netu, ali nisam uspeo da nadjem.

Hvala!
Ivica Golubovic
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne11.07.2010. u 20:20 - pre 167 meseci
Ako sam dobro razumio...
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Two_gateways_failover
 
Odgovor na temu

BigFoot
Boban Jovanović
Arilje

Član broj: 1098
Poruke: 991
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne11.07.2010. u 21:07 - pre 167 meseci
Da li ovo znači da primarni gateway treba samo da je dostupan, ili da se kroz njega može ići dalje?

Npr. 192.168.1.1 može biti adresa ADSL modema i veza do njega uvek postoji, ali ADSL modem nema uspostavljenu konekciju ka provajderu. Da li se ovo, na ovaj način, računa kao upotrebljiv ili neupotrebljiv gw?
Two beer or not two beer...
 
Odgovor na temu

ivica82
Ivica Golubovic
student
Krusevac

Član broj: 200591
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne11.07.2010. u 21:17 - pre 167 meseci
Jesi dobro razumeo, ovo nisam uspeo da nadjem na netu. Ali sad se javlja jos jedan problemcic. Za primarni link javnu adresu MT dobija preko DHCP-a i gateway se cesto menja. Dobija se dinamicka ruta za koju ne moze da se stavi da proverava ping. Ima li resenja za ovu situaciju. U svakom slucaju hvala, ovo je prvi korak.
Ivica Golubovic
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne11.07.2010. u 23:45 - pre 167 meseci
ja stvarno ne mogu da skontam ljude, koji eto kao hoce da barataju s routerima, a nisu naucili osnovne stvari na internetu, poput hebene pretrage jednog foruma. pa da si u pretragu samo ukucao "dinamicki gateway" dobio bi odgovor iste sekunde: http://www.elitesecurity.org/t395743-0#2561111
razumijem ja da su ovdje neki pocetnici ALI U MIROTIKU, ali ne razumijem da su pocetnici u pretrazi interneta... cak stavise, mislim da je ljenost u pitanju...... predlazem sljedece:

1. da se napravi jedan topic, koji ce moderator zakljucati i pinovati, i u kojem ce stojati samo link na sajt: http://wiki.mikrotik.com/wiki/Main_Page
taj link napisati najvecim mogucim slovima crvene boje, i topicu dati naslov ""OBAVEZNO POGLEDATI PRIJE NEGO POSTAVIS PITANJE NA PODFORUMU"
2. NE odgovarati na pitanja koja se pretragom mogu naci na navedenom linku.... mislim da ce pojedinci jedino na taj nacin nauciti da nadju sto im treba (bez da im mi to ovdje pisemo po ko zna koji puta), a usput ce posjetom navedenog sajta, nauciti jos stosta. nije cilj da se raja otjera sa foruma, nego da se malo potrude SAMI, i da se smanji broj nepotrebnih postova na forumu i formum malo dovede u red!!!!
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

BigFoot
Boban Jovanović
Arilje

Član broj: 1098
Poruke: 991
*.dynamic.sbb.rs.



+35 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne12.07.2010. u 09:40 - pre 167 meseci
Ima li odgovora na moje pitanje? Ja sam čitao Wiki, tražio po forumu, Google-u, ali ovo ne znam...
Two beer or not two beer...
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
2001:8c8:0:4:204:75ff:fe7d.*

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne12.07.2010. u 10:04 - pre 167 meseci
Citat:
BigFoot: Da li ovo znači da primarni gateway treba samo da je dostupan, ili da se kroz njega može ići dalje?

Npr. 192.168.1.1 može biti adresa ADSL modema i veza do njega uvek postoji, ali ADSL modem nema uspostavljenu konekciju ka provajderu. Da li se ovo, na ovaj način, računa kao upotrebljiv ili neupotrebljiv gw?


mozes da ga pingujes i/ili vidis ga u ARP tabeli? znaci da je upotrebljiv...

adsl ruter treba prebaciti u bridge mode, i PPPoE konekciju praviti direktno sa mikrotik rutera, a za default gateway staviti samo PPPoE interfejs... resen problem...

ali stvarno, ovo smo sve vec pisali... nekoliko puta... + stvarno ima na mikrotik wiki-ju sve lepo objasnjeno...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne12.07.2010. u 11:59 - pre 167 meseci
BigFoot, mislim da se da se sa parametrom
Code:
check-gateway=ping
provjerava samo dostupnost adrese, ali to ne znaci da se kroz taj gateway moze na net. rjesenje je da se pppoe konekcija zove sa mikrotika (modem u bridge modu), kao sto je i djricki predlozio....
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

ivica82
Ivica Golubovic
student
Krusevac

Član broj: 200591
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne12.07.2010. u 13:40 - pre 167 meseci
Ljudi, meni treba skripta koja ce sa DHCP clienta da procita dinamicki gateway i da na osnovu toga kreira rutu ka 0.0.0.0/0 sa uslovom da se ping ka gateway-u proverava i sa distancom 0 posto mi je to primarni gateway. Jedina mogucnos je da se podesi DHCP client da ne pravi default rutu nego da skripta kreira staticku rutu, koju ce da proverava gateway u DHCP klijentu npr. svakih 30 skundi iz scheduler-a.

Alternativni link mi ide preko PPPoE-client-a i tu dobijam staticki gateway koji se ne menja, znaci ta ruta nije problem.

Na netu sam nasao skripte koje citaju sa pppoe-client interfacea gateway, a ni jedni koja cita iz DHCP-klijenta. Da napomenem da nisam pocetnik u Mikrotiku, ali sam pocetnik sto se tice pravljenja skripti.

Ako neko zeli i moze da mi pomogne, bio bi mu zahvalan neizmerno, jer kazem, pravljenje skripti mi je strani pojam, jos uvek.
Ivica Golubovic
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne12.07.2010. u 21:11 - pre 167 meseci
da si malo ukljucio mozak, nasao bi lako gdje i sta treba izmjeniti u mojoj skripti koja glasi:
Code:

:local TrenutniGateway [ /ip address get [/ip address find interface=naziv_interfejsa_ciji_gateway_zelimo ] network] 

:local PostojeciGateway [/ip route get [/ip route find comment="Komentar na default routi u koju zelimo ubaciti gateway"] gateway] 

:if ($TrenutniGateway != $PostojeciGateway) do={ 

  :log info ("Postavljanje default gateway-a " )
  :local a [ /ip route find comment="Komentar na default routi u koju zelimo ubaciti gateway"]

:if ([ :typeof $a ] = nil ) do={
    :log info "Dodavanje route..."
    /ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=$TrenutniGateway routing-mark="naziv_routing_marka_ako_ga_imamo" comment="Komentar na default routi u koju zelimo ubaciti gateway"
   } else={
    :log info "Promjena route..."
    /ip route set $a gateway=$TrenutniGateway
   }
} else={
  :log info "Nije potrebna izmjena route."
}


skripta koja uzima gateway sa dhcp-clienta izgleda ovako:

Code:

:local TrenutniGateway [ /ip dhcp-client get [/ip dhcp-client find interface=naziv_interfejsa_ciji_gateway_zelimo ] gateway] 

:local PostojeciGateway [/ip route get [/ip route find comment="Komentar na default routi u koju zelimo ubaciti gateway"] gateway] 

:if ($TrenutniGateway != $PostojeciGateway) do={ 

  :log info ("Postavljanje default gateway-a " )
  :local a [ /ip route find comment="Komentar na default routi u koju zelimo ubaciti gateway"]

:if ([ :typeof $a ] = nil ) do={
    :log info "Dodavanje route..."
    /ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=$TrenutniGateway routing-mark="naziv_routing_marka_ako_ga_imamo" comment="Komentar na default routi u koju zelimo ubaciti gateway"
   } else={
    :log info "Promjena route..."
    /ip route set $a gateway=$TrenutniGateway
   }
} else={
  :log info "Nije potrebna izmjena route."
}


pa ti sad skontaj kolika je muka bila da se skripta prepravi da odgovori tvom zahtjevu ;)



MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

ivica82
Ivica Golubovic
student
Krusevac

Član broj: 200591
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne13.07.2010. u 12:50 - pre 167 meseci
HVALA PUNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skripta radi kao sat. Brate hvala ti.

Imam samo jos jednu molbu za tebe, nece ti biti tesko da mi pomognes, a veruj mi da sam ja duduk za skripte.

Sad mi treba da ova skripta u ruti ne menja gateway ukoliko DHCP klijent dobije gateway 10.20.4.1, znaci da ovu adresu zanemari i u ruti da ostane gateway koji je bio. Desava se da u nedostatku izlaza na internet servera sa kog vucem internet link, DHCP klijet dobije ovaj gateway (10.20.4.1) sto je inace wlan adresa servera sa kog vucem internet (Posto internet link vucem wireless-om). Znaci, ako doda ovaj gateway u ruti, imace ping ka ovoj adresi, ali nece da ima izlaz na net i zato nece da se prebaci na sekundarni link.

Ja sam probao da ubacim jos jedan red sa if komandom, ali to nesto nije radilo. Ovako to izgleda:


:local TrenutniGateway [ /ip dhcp-client get [/ip dhcp-client find interface=INTERNET] gateway]

:local PostojeciGateway [/ip route get [/ip route find comment="PrimGway"] gateway]

:if ($TrenutniGateway != $PostojeciGateway) do={

:if ($TrenutniGateway != 10.20.4.1) do={

:log info ("Postavljanje default gateway-a " )
:local a [ /ip route find comment="PrimGway"]

:if ([ :typeof $a ] = nil ) do={
:log info "Dodavanje route..."
/ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=$TrenutniGateway routing-mark="" comment="PrimGway"
} else={
:log info "Promjena route..."
/ip route set $a gateway=$TrenutniGateway
}
} else={
:log info "Nije potrebna izmjena route."
}


Verovatno to ne treba tako, ovo je bila samo moja pretpostavka. Ovaj red sam ja ubacio:

:if ($TrenutniGateway != 10.20.4.1) do={

Ivica Golubovic
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne13.07.2010. u 13:33 - pre 167 meseci
a da pokusas ovako:
Code:

:local TrenutniGateway [ /ip dhcp-client get [/ip dhcp-client find interface=INTERNET] gateway] 

:local PostojeciGateway [/ip route get [/ip route find comment="PrimGway"] gateway] 

:if (($TrenutniGateway != $PostojeciGateway) || ($TrenutniGateway != "10.20.4.1")) do={ 

:log info ("Postavljanje default gateway-a " )
:local a [ /ip route find comment="PrimGway"]

:if ([ :typeof $a ] = nil ) do={
:log info "Dodavanje route..."
/ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=$TrenutniGateway routing-mark="" comment="PrimGway"
} else={
:log info "Promjena route..."
/ip route set $a gateway=$TrenutniGateway
}
} else={
:log info "Nije potrebna izmjena route."
}



ako ne htjedne tako, probaj tu adresu 10.20.4.1 staviti bez navodnika.....
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

ivica82
Ivica Golubovic
student
Krusevac

Član broj: 200591
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne13.07.2010. u 15:05 - pre 167 meseci
Probao sam ovu izmenu, ali opet ne radi kako treba
Sada svaki put u logovima ispisuje da je ruta promenjena i da se gateway promenio, iako nije, sto znaci da red sa if uslovom nije u redu. Probao sam i da izbrisem navodnike, ali se isto desava u oba slucaja.

Znaci, ovaj red ima neku gresku pa ga skripta preskoci

:if (($TrenutniGateway != $PostojeciGateway) || ($TrenutniGateway != "192.168.100.1")) do={
Ivica Golubovic
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne13.07.2010. u 15:51 - pre 167 meseci
pokusaj ovako:
Code:

:if (($TrenutniGateway != $PostojeciGateway) && ($TrenutniGateway != "192.168.100.1")) do={




MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

ivica82
Ivica Golubovic
student
Krusevac

Član broj: 200591
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne13.07.2010. u 16:04 - pre 167 meseci
Sad izgleda nema sintaksnih gresaka, izbacuje poruku "Nije potrebna promena rute"

Znaci if uslov radi, samo jos da probam da li ce da odbaci doticnu adresu (10.20.4.1), pa javljam.

Pozz
Ivica Golubovic
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Prelaz na drugi gateway u slucaju da primarni pukne

[ Pregleda: 2817 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.