Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pretraga za podacima u tabeli

[es] :: PHP :: Pretraga za podacima u tabeli

[ Pregleda: 2650 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

johnnyc

Član broj: 175590
Poruke: 202
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Pretraga za podacima u tabeli16.07.2010. u 08:40 - pre 166 meseci
Pozdrav,

O ovoj temi se raspravljalo i ranije, sada samo proveravam da li ima nekih novosti...

Dakle, treba da napisem PHP aplikaciju koja ce vrsiti pretragu za podacima u MySQL tabeli.

Problem je sto su pojedini podaci upisani u latinicnom pismu, dok su pojedini upisani u cirilicnom, a moj search treba da ih pronalazi bez obzira u kom su pismu upisani i u kom se pismu zadaje pretraga.


Da li je to moguce resiti upotrebom PHP ili MySQL funkcija, ili je potrebno koristiti sisteme za preslovljavanje?


Unapred hvala na odgovoru.

 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Pretraga za podacima u tabeli16.07.2010. u 09:56 - pre 166 meseci
Ja bih rekao jedino preslovljavanjem. Koliko znam ne postoji u mysql-u neka funkcija koja ce da pretvori iz cirilice u latinicu (mozda i postoji, ali ja nisam upoznat sa time).

Cak i preslovljavanjem verovatno ce biti problema sa nj, lj... (tipa injekcija koja se na cirilici isto pise, sa dva slova (N i J)).
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: Pretraga za podacima u tabeli17.07.2010. u 11:58 - pre 166 meseci
Citat:
johnnyc: Problem je sto su pojedini podaci upisani u latinicnom pismu, dok su pojedini upisani u cirilicnom

Ako pod tim "pojedini podaci" misliš na redove u tabeli, onda se bolje baci na sređivanje iste, kako bi celu tabelu normalizovao na jedno pismo. A ako je u pitanju aplikacija koja omogućava pregled sadržaja na latinici/ćirilici, pri čemu npr. u bazi čuvaš latinične i ćirilične varijante tih nekih unosa, onda je logičnije da tu pretragu radiš u odnosu na trenutno odabrano pismo. Npr. ako taj parametar za izbor pisma ide kroz GET, onda ćeš njega koristiti i kao dodatni uslov u pretrazi.
 
Odgovor na temu

johnnyc

Član broj: 175590
Poruke: 202
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pretraga za podacima u tabeli17.07.2010. u 12:35 - pre 166 meseci
Citat:
Ako pod tim "pojedini podaci" misliš na redove u tabeli, onda se bolje baci na sređivanje iste, kako bi celu tabelu normalizovao na jedno pismo. A ako je u pitanju aplikacija koja omogućava pregled sadržaja na latinici/ćirilici, pri čemu npr. u bazi čuvaš latinične i ćirilične varijante tih nekih unosa, onda je logičnije da tu pretragu radiš u odnosu na trenutno odabrano pismo. Npr. ako taj parametar za izbor pisma ide kroz GET, onda ćeš njega koristiti i kao dodatni uslov u pretrazi.



Da, negde pise 'Beograd' na latinici, a negde na cirilici.


Ali nije poenta sta je logicnije, vec sta se trazi od mene...
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Pretraga za podacima u tabeli17.07.2010. u 13:06 - pre 166 meseci
Ako u istoj tabeli imas oba pisma ili sredi ili, ako ne zelis da sredjujes, mozes recimo da pojam po kojem se pretrazuje da preslovis u oba pisma pa onda lupis u sql npr WHERE (pojam LIKE '%pretraga_na_latinici'% OR pojam LIKE '%pretraga_na_cirilici%')
 
Odgovor na temu

moonstream
Bgd

Član broj: 98064
Poruke: 19
*.ems.rs.

Sajt: www.fake-media.com


Profil

icon Re: Pretraga za podacima u tabeli07.10.2010. u 07:29 - pre 163 meseci
U principu, pravio sam nesto slicno, ali trenutno nemam pristupa tim fajlovima (crk'o hard) pa cu pokusati opisno:

Treba da odradis pretragu u par koraka, prvo onako kako je sam pojam ukucan, i naravno sacuvas rezultate. Zatim proveris da li je pojam ukucan cirilicom ili latinicom i odradis konverziju u drugo pismo. Zatim nova pretraga sa pojmom prebacenim u drugo pismo. Rezultate mozes da spojis u jedan niz nad kojim ces raditi sortiranje.

Nadam se da ovo pomaze i ima smisla.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Pretraga za podacima u tabeli

[ Pregleda: 2650 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.