Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda

[es] :: Baze podataka :: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10646 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vbvlada
Petrović Vladimir
Beograd

Član broj: 59233
Poruke: 209
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda18.07.2010. u 23:38 - pre 167 meseci
Sve je više sajtova za trgovinu raznih proizvoda koji imaju različite konfiguracije i pretpostavljam da već postoji veliko iskustvo u projektovanju fleksibilne baze podataka za takve sisteme.
Mogao bih sam da isprojektujem, ali verujem da to ne bi bilo ni blizu onoga što koriste iole ozbiljniji sajtovi.
Postoji li nekakav vodič, ili još bolje primer jedne takve baze, makar da znam na šta da obratim pažnju.
U ovom trenutku me više interesuje deo za ponude proizvoda koji mogu biti računarske konfiguracije, pelene, patike, telefoni, šta god.
Bitan mi je opis proizvoda koji bi trebalo da bude što fleksibilniji.
A vi,kako 'te?
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 00:03 - pre 167 meseci
Pa stvar je prosta kod kreiranja baza podataka. Treba što bolje da skapiraš poslovne procese koji se odvijaju u određenom slučaju, da izmodeluješ to i onda iz toga će ti lako biti da izvučeš što fleksibilniju bazu. Samo opet kažem moraćeš da se pomučiš oko skupljanja zahteva tj. dokumentacije takve baze podataka. Za to treba dosta iskustva u kreiranju informacionih sistema.
 
Odgovor na temu

vbvlada
Petrović Vladimir
Beograd

Član broj: 59233
Poruke: 209
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 10:23 - pre 167 meseci
Ok, slažem se sa tim, samo ne bih voleo da ovaj odgovor zatvori temu, džaba smo krečili, pa hajde da popričamo o problemu za koji znam da će postojati.
Kada bih objektno predstavljao sistem imao bih apstraktnu klasu Item koja recimo ima samo naziv. Konkretizovanjem imao bih razne entitete, recimo računarska konfiguracija bi imala procesor, RAM, HDD...

Dakle ne želim da mi Item ima samo naziv i nekakav tekstualni opis, već da postoji nekakva struktura u bazi..
A vi,kako 'te?
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.225.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 11:04 - pre 167 meseci
Ako zelite da realno preslikate neki realni sistem u informacioni onda je vasa ideja o objektu ili entitetu "Item" kao opstem neophodna. Pominjao sam u nekim temama pok prof Peru Petrova koji je ovaj objekat nazvao Predmet poslovanja. Slazem se sa vama da se treba o ovoj temi govoriti a ne baviti se s time koliko je ko koga razumeo. Licno verujem u iskrenost namera i stoga evo da unesem boju na ovu temu sa predlogom jednog modela koji sam svojevremeno modelovao.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 11:21 - pre 167 meseci
Preteče me Zorane. Hteo da kažem da pokretač teme da malo više informacija da bi smo pomogli da izmodeluje ono što želi. Ja sam napravio uprošćen model koji služi kao ideja za realizaciju problema a to je da nemamo u bazi fiksne kolone u jednoj tabeli već da budu dinamičke. Ovo što je Zoran postavio je kompletno rešenje a ja evo stavljam model samo kao ideju za dalju razradu..






Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 13:55 - pre 167 meseci
Intuitivno razumem sta je 'Proizvod', ali sta je 'Stavka proizvoda'?
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 14:23 - pre 167 meseci
Proizvod ima svoj naziv (recimo računar, patika, itd.) i tip (to može biti bela tehnika, obuća, itd). E sada računar i patika nemaju iste karakteristike. Recimo kod patike moramo u bazi da zapamtimo broj patike, boju, i slično. Kod računara je dosta drugačija stvar. Tu imamo, karakteristike kao što su RAM, grafička karta, monitor, itd. E sada mi tokom projektovanja baze ne možemo unapred da znamo koje ćemo proizvode da imamo tako da ne znamo unapred koja polja tabela može da ima. Čak i da znamo ne bi smo mogli u jednu tabelu da potrpamo sva živa polja koja imamo pa da za određeni proizvod imamo null vrednosti i sl. Zato sam mislio da bi bilo dobro da se to dinamički pravi.
Recimo za patike bi smo uneli dva reda u tabeli STAVKA_PROIZVODA. TipOpisa bi bio Boja i BrojPatike a polje Opis bi imalo vrednosti "Bela" i "43".
Za računar bi imali drugačije podatke u STAVCI_PROIZVODA. Na primer TipOpisa bi mogao da bude RAM, GrafickaKarta, Monitor a polje opis bi imalo vrednosti "2 GB", "512 MB", "Samsung TFT 17 inča".

Meni je to prvo palo na pamet, ne mora da znači da je ovo dobro. Nemam dovoljno iskustva ali samo htedoh da podstaknem na razmišljanje.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 14:32 - pre 167 meseci
Da li si pretražio malo po internetu? Posle minut pretrage našao sam primer na: http://sample-computer-shop.fyxm.net/
Imaš demo softver za vođenje prodavnice računara gde mogu da se prodaju gotovi proizvodi, komponente ili da se sastavi svoj računar od komponenti.

U principu je potrebno napraviti hijerarhiju proizvoda: na primer elektronika>personalni računari, bela tehnika > veš mašine, sredstva za ličnu higijenu > šamponi, proizvodi za bebe > pelene... Koliko će biti nivoa hijerarhije, to zavisi od toga šta sve treba da se prodaje i ta hijerarhija treba da bude fleksibilno odrađena.

Za svaki konkretan proizvod treba dodati njegove karakteristike koje zavise od samog proizvoda ili neke od nadređenih grupa, recimo za pelene ti je veličina, broj komada, proizvođač itd.

Treća komponenta bi bila, ukoliko neki složeni proizvod može da se napravi od različitih delova, tabela sa pravilima.
Na primer, ako konfigurišeš računar, onda na primer imaš pravilo da su obavezne komponente kućište, napajanje, matična ploča, procesor, memorija. E sad, u neku matičnu ploču može da ide samo neki određeni tip procesora, ima samo određeni broj slotova za memoriju, napajanje ima snagu koja bi trebala da bude veća od snage komponenti itd. Kada uvidiš koje sve osobine mogu da utiču na to da li su komponente odgovorajuće u odnosu na ostatk konfiguracije, tada ćeš videti koje su to osobine komponenti koje su potrebne i koja su to pravila za sklapanje...

 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 16:25 - pre 167 meseci
@Biske: Ideja koju si izneo nije ni nova ni nepoznata. To se zove 'one true lookup table', u prevodu, 'tabela za sve i svasta'. Ideja je vrlo privlacna, ali nazalost veoma pogresna, ako se zeli odraditi u relacionom okruzenju. Ne brini, nisi nista lose uradio, to nekako prirodno prvo pada na pamet. Malo je onih i sa debelim iskustvom koji nisu pokusavali da tako rese probleme koje zeli da resi postavljac teme. I ja sam se opakao na tome, ne samo jednom.. Znaci, nii nista lose rekao, svi smo to radili, laze ko kaze da nije.

Upravo sam uradio Goodle 'one true lookup table' i dobio 5,150,000 results (0.10 seconds) . Bilo koji clanak kaze manje vise isto, zasto je ideja losa.

Gde je resenje? Na zalost, nema ga u relacionim bazama. Djoka je objasnio kako se to radi, i tu prepoznajes XML strukturu. Savrseno za hijerarhije, ide lepo uz objektno programiranje. Gde je problem? Nema problema, ako se XML deo nece menjati. Ako se dopuste promene po volji, moze se desiti da isti entitet bude opisan jednim skupom atributa ili stavki, pa se to kasnije promeni, jer se nesto peomenilo u realnosti. Hoce li se ovim promeniti opisi za robu koja je prodata pre tri meseca?

XML nema sve ono sto ima tabela u relacionoj bazi - constraints, CHECK, PK, FK i slicno. Opet, relaciona tabela u ovom slucaju ne moze da odradi posao koji se trazi. Resenje je verovatno negde na sredini. Pazi, govorili smo ovde o opisu entiteta u zavisnosti od tipizacije ili kategorizacije, gde XML dolazi u pomoc. Ostatak sistema za 'elektronsku prodaju' sasvim lepo se uklapa u relacioni model - narudzbenice, stavke na narudzbenicama (koje predstavlajju entitete koje smo opisali u XML), naplata i ostalo.

Ukratko, jedna neuzorana livada, na kojoj iam sta da se radi. Ne-elektronsko poslovanje je u sustini poslovni model koji postoji vec 500 godina, od pojave papirnog novca i knjigovodstva, pa naovamo. Kupac je video robu, opipao, pa ako mu se dopala, platio i odneo kuci (ili mu je isporcena, pa je tek onda platio). Taj se model nije manjao poslednjih 500 godina. Zato su razvijene procedure, standardi, postupci koji se na razlikuju mnogo od zemlje do zemlje. Zato mi svi kobajagi znamo mnogo o tome. No, situacija se promenila i sada treba pronaci resenje za novu situaciju, jer generalno resenje za novu situaciju jos uvek ne postoji. XML je prvi korak, sa svim prednostima i manama, trenutno boljeg nacina nema.

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 16:46 - pre 167 meseci
Citat:
djoka_l: U principu je potrebno napraviti hijerarhiju proizvoda: na primer elektronika>personalni računari, bela tehnika > veš mašine, sredstva za ličnu higijenu > šamponi, proizvodi za bebe > pelene... Koliko će biti nivoa hijerarhije, to zavisi od toga šta sve treba da se prodaje i ta hijerarhija treba da bude fleksibilno odrađena.

Heh, šta ćeš sa proizvodima koji po prirodi stvari spadaju u više od jedne kategorije? Banalan primer (iz stvarnosti) su rančevi. Da li oni spadaju u Računari -> Notebook -> Torbe ili Školski pribor -> Ranci ili Sportska oprema -> Ranci, ili Kožna galanterija -> Torbe... Ima masa takvih primera u stvarnosti i ako se trudiš da izmodeliraš što približnije stvarnom stanju, moraš uzeti i to u obzir... ;)
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.talia.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 20:28 - pre 167 meseci
Pa moze da ima tabele:

Artikli

KategorijeLista

KategorijeDodeljene
 
Odgovor na temu

Dejan Carić
Oslo, Norway

Član broj: 230976
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.dcaric.com


+26 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 22:20 - pre 167 meseci
Kolega Petroviću, ovako bi trebala da izgleda struktura baze za unos proizvoda i kategorija, a da bude što je fleksibilnije moguće.



PRODUCT
Tabela za unos proizvoda.
Za svaki proizvod su zajednički atributi: Naziv, jedinica mere i cena.

CT_PRODUCT_ATTRIBUTE
Šifarnik (eng. code table) atributa proizvoda.
Naziv može biti npr. Broj vrata (za automobile), Veličina (za garderobu i obuću), itd.
Polje REGEX_VALIDATION je opciono i služi za validaciju unosa vrednosti atributa. Npr. broj obuće ne može biti negativan ili veći od 60.

PRODUCT_ATTRIBUTE
Veza između proizvoda i njegovih atributa. Relacija m:n.

CT_PRODUCT_CATEGORY
Šifarnik kategorija proizvoda.
Dovoljan je samo naziv (ukoliko nema podkategorija).

PRODUCT_CATEGORY
Veza između proizvoda i kategorija proizvoda.
Jedan proizvod može pripadati u više različitih kategorija.


Ovakva rešenja se koriste u produkciji gde tabele sa atributima prelaze 20+ GB.
Čim primetiš da preformanse počinju da opadaju, gledaj da upotrebiš neku biblioteku za indeksiranje tipa Lucene.net.


[Ovu poruku je menjao Dejan Carić dana 19.07.2010. u 23:32 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vbvlada
Petrović Vladimir
Beograd

Član broj: 59233
Poruke: 209
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda19.07.2010. u 23:42 - pre 167 meseci
Vidite da nisam za džabe postavio temu, razvila se zanimljiva diskusija :)
XML je maksimalno fleksibilan, ali bilo bi mi teško da se naviknem da to koristim kao izvor podataka, mislim da nisam spreman na to.
Citat:
biske86: Preteče me Zorane. Hteo da kažem da pokretač teme da malo više informacija da bi smo pomogli da izmodeluje ono što želi. Ja sam napravio uprošćen model koji služi kao ideja za realizaciju problema a to je da nemamo u bazi fiksne kolone u jednoj tabeli već da budu dinamičke. Ovo što je Zoran postavio je kompletno rešenje a ja evo stavljam model samo kao ideju za dalju razradu..


Ovako nešto je i meni padalo na pamet, krenuo sam u tom pravcu da razmišljam, možda mi ovako nešto bude čak i dovoljno.
Biske86, konkretno želim da imam fleksibilan unos artikala, koji bi trebalo da se opisuju kako ponuđaču padne na pamet, sa neograničenim brojem opisnih atributa.
Velika dubina u hijerarhiji i preplitanja mi nisu toliko bitna, recimo da mi je dovoljno da proizvod pripada jednoj kategoriji bez mnogo filozofije.

A, kolega Cariću, uvek mi je drago da čujem Vaše mišljenje, pa je i ovo veoma interesantno.

Ostali su dobro pogodili gde je moj fokus, dakle samo na predstavljanje proizvoda, jer kao što neko reče, ostalo (naručivanje itd..) je "lako".
A vi,kako 'te?
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda20.07.2010. u 00:03 - pre 167 meseci
Citat:
Ovako nešto je i meni padalo na pamet, krenuo sam u tom pravcu da razmišljam, možda mi ovako nešto bude čak i dovoljno.
Biske86, konkretno želim da imam fleksibilan unos artikala, koji bi trebalo da se opisuju kako ponuđaču padne na pamet, sa neograničenim brojem opisnih atributa.
Velika dubina u hijerarhiji i preplitanja mi nisu toliko bitna, recimo da mi je dovoljno da proizvod pripada jednoj kategoriji bez mnogo filozofije.


Nije problem da staviš da jedan proizvod bude u više kategorija samo bi imao malo drugačiji model. Ali pošto ljudi koji imaju iskustva ne predlažu ovako nešto boje da se okanemo ćorava posla :)



EDIT: Sad malo bolje pogledah model koji je predložio Dejan Carić i vidim da su isti samo što je njegov sa engleskim nazivima.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dejan Carić
Oslo, Norway

Član broj: 230976
Poruke: 232
82.117.198.*

Sajt: www.dcaric.com


+26 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda20.07.2010. u 09:22 - pre 167 meseci
Citat:
biske86: EDIT: Sad malo bolje pogledah model koji je predložio Dejan Carić i vidim da su isti samo što je njegov sa engleskim nazivima.

Pogledaj još jednom :)
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda20.07.2010. u 15:35 - pre 167 meseci
Ovo sto radimo jeste da pokusavamo da gebneralizujemo modelovanje stvarnosti. Izgleda da je i to moguce, do nkeog krajnjeg stepena. U knjizi "ORACLE Datbase Developers Guide", pisacUlka Rodgers, izdavac Yourdon press Computing Series, Prentice Hall, 1991, ISBN 0-13-488925-8, ima jean diagram koji se zove 'Abstracrion to the n-th degree'. Slika izgleda ovako:



Uz sliku im samo nekoliko recenica teksta, u prevodu:
" Proces abstrakcije moze odvesti u krajsnost, ako ne pazimo sta radimo. Moze se dokazati da se absolutno sve na svetu mzoe modelovati generalnim modelom, kojije dat na slici. U nekim slucajevim to ima smisla. Tako je uradjeno u CASE*Dictionary bazi (CASE je ORACLE alat za modelovanje, kao otprilike ERWIN i tamo se svi podace drze u bazi koja je modelovana po ovom modelu - moja primedba). Postoje cak i slucajevi u praksi gde delovi ovog modela mogu znacajno da smanje vreme za razvoj. Medjutim, preporucuje se krajnja opreznost pre nego sto usvojite ovaj model!"

Uvek mi je bila zelja da ovu sliku stavim na internet
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vbvlada
Petrović Vladimir
Beograd

Član broj: 59233
Poruke: 209
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda21.07.2010. u 12:05 - pre 167 meseci
Čini mi se da su biske86 i Carić dali skroz OK predloge za rešavanje ovog problema.
Mislim da bih preterao sa tolikim apstrakcijama, ipak ne mora da bude toliko profi :)
Šta vi mislite?
A vi,kako 'te?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda21.07.2010. u 13:26 - pre 167 meseci
Vlado, ispravno rezonujes. Tamo i kaze "preporucuje se krajnja opreznost pre nego sto usvojite ovaj model!", sto se izmedju redova cita kao "ne radirte ovo ni u ludilu"

Ja sam samo imao zelju da postavim tu sliku na internet pa mi se ovde ukazala prilika
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda21.07.2010. u 13:32 - pre 167 meseci
Ok, jedan potencijalni problem sa stavke_proizvoda(opis) tabelom:

Ne znam da li ste imali prilike da koristite pretraživače ponude domaćih firmi koje prodaju hardver. Ukratko: interesuje me laptop sa ekranom od 13". Ako su oni tako organizovali bazu, negde među stavkama proizvoda može da stoji 'WXGA ekran od 13"', ali to nije oblik pogodan za drilldown (jer očekujem da aplikacija ima dropdown za veličinu ekrana). Dakle, za takve situacije, model "svaki proizvod može da ima n tekstualnih stavki" nije dobar.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda21.07.2010. u 14:53 - pre 167 meseci
Kada bi bio moguć univerzalni pogled na sve realne poslovne probleme, do danas bi već neko patentirao bar jedan zadovoljavajući. Ovako nam ostaje da se učimo od onih koji u toj oblasti imaju šta da kažu. Jednog od takvih, poput Barry Wiliams-a, možete pronaći i pogledati njegove modele na ovoj strani: http://www.databaseanswers.org/data_models/index.htm

Mada je i on imao takvih apstraktnih pokušaja ipak vredi prelistati preko 750 datih modela.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Model profi baze za ponudu (prodaju) proizvoda

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10646 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.