Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108463 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lulelinoleum
Nezaposlen
nemam

Član broj: 312317
Poruke: 12
*.customer.telenor.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.02.2017. u 11:09 - pre 87 meseci
Zdravo narode imam bugarski pasos i lk jel IMA neko neku kombinaciju za sljaku tamo, oduzicu se za uslugu, inace SAM iz Beograda radio bi za pocetak bilo stay
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.02.2017. u 16:27 - pre 87 meseci
Pozz ljudi, buduci da je mnoooogo puta bio pomenut EU pasos i dolazak preko EU pasosa pokrenuo bi neku temu...
Naime, ima prijatelja koji radi u Arbeitslohsenkasse des Kanon Zürich koji kaze da je RAV preipterecen i da je mnogo ljudi na RAV i da je trenutno jako tesko doci sa EU pasosem jer prvo moraju svi ti ljudi sa RAV da se skinu pre nego sto opet omoguce lakse zaposljavanje ljudima sa EU pasosem...

Opet napominjem, prijatelj mi je to pomenuo, dal je istina nzm, ima li neko jos neke informacije?
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2017. u 17:38 - pre 87 meseci
Ja treba uskoro da idem, mislim da nije tacno jer je gazda od firme rekao da nema problema sa EU pasosem. Oni nikada ne mogu skinuti sve sa RAV, uvek ce neko postojati, a i takva odluka je u suprotnosti sa slobodnom kretanja koje ima CH i EU. Kantoni nemaju ovlascenja da donose zabranu, to moze samo na nivou drzave, ako se izglasa, mogu samo da traze da poslodavac pozove prvo na razgovor ljude sa lokalnog trzista rada, pa tek onda drzavljane EU, ali ne mora da obrazlaze zasto nije zaposlio CH, nego EU drzavljanina, to su najnoviji uslovi, koje ne primenjuju svi kantoni.
serb.ch
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 09:35 - pre 87 meseci
Citat:
Serb.ch: Ja treba uskoro da idem, mislim da nije tacno jer je gazda od firme rekao da nema problema sa EU pasosem. Oni nikada ne mogu skinuti sve sa RAV, uvek ce neko postojati, a i takva odluka je u suprotnosti sa slobodnom kretanja koje ima CH i EU. Kantoni nemaju ovlascenja da donose zabranu, to moze samo na nivou drzave, ako se izglasa, mogu samo da traze da poslodavac pozove prvo na razgovor ljude sa lokalnog trzista rada, pa tek onda drzavljane EU, ali ne mora da obrazlaze zasto nije zaposlio CH, nego EU drzavljanina, to su najnoviji uslovi, koje ne primenjuju svi kantoni.


po zakonu EU ciji je deo CH prihvatila u smislu slobode kretanja zabranjuje bilo kakvu diskriminaciju po nacionalnoj osnovi. Teoretski.

Prakticno, CH mogu i to je najefikasniji vid borbe da precutno odbijaju da zaposle strance. Recimo kompanija ima pravo da trazi "odlicno" znanje nemackog, zapravo svajcarskog nemackog, itd... U tom smislu ako te kompanija trazi onda ces se i zaposliti...
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 09:39 - pre 87 meseci
Citat:
Arsenije.G:
Pozz ljudi, buduci da je mnoooogo puta bio pomenut EU pasos i dolazak preko EU pasosa pokrenuo bi neku temu...
Naime, ima prijatelja koji radi u Arbeitslohsenkasse des Kanon Zürich koji kaze da je RAV preipterecen i da je mnogo ljudi na RAV i da je trenutno jako tesko doci sa EU pasosem jer prvo moraju svi ti ljudi sa RAV da se skinu pre nego sto opet omoguce lakse zaposljavanje ljudima sa EU pasosem...

Opet napominjem, prijatelj mi je to pomenuo, dal je istina nzm, ima li neko jos neke informacije?


RAV nerma pravo da favorizuje domace ili strance koji vec borave u CH cak i ako su nezaposleni ! Moguce je medjutim i to treba proveriti da li RAV ili neko drugi daje poreske olaksice firmama koje zaposljavaju radnike na RAV/u i time ih skidaju sa socijale. U tom smislu oni ce biti privilegovani u odnosu na strance.
 
Odgovor na temu

Marie13

Član broj: 336312
Poruke: 26
*.fbx.proxad.net.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 13:29 - pre 87 meseci
Pozdrav svima,

Pokušala sam da iščitam sve stranice ove teme ali razumećete...skoro 200 stranica sa 4 hilj odgovora, ako ponavljam neko od pitanja molim za razumevanje
Ovako...pišem iz Francuske gde sam sa mužem sad već godinu i četiri meseca. Muž je Slo državljanin, našao je posao u kantonu Solothurn/Soleure i u sredu putuje da potpiše ugovor koji je preko temporara ali za stalno, tj. evo tačno kako mu je momak koji ga je angažovao napisao:
"Der Vertrag ist unbefristet. Solange der Einsatz bei *** geht, ist der Vertrag auch gültig." (zvezdice sam ja stavila umesto imena firme, inače je firma internacionalna).
Dakle, on nije problem, dobija dozvolu B samo nisam sigurna da sam razumela na koliko, niti je on siguran, pošto njegovi drugovi, takođe SLO državljani koji rade tamo su sa ugovorom na 3 meseca takođe preko temporara imali najpre ili L ili B ali na godinu, pa u međuvremenu kada su dobili za stalno u švajcarskoj firmi ta prvobitna dozvola im je konvertovana na B od 5 godina. To je info iz prve ruke.
Problem je moj status jer sam državljanka Srbije ali imam slovenačku dozvolu boravka na 5 god. kao član porodice. Dakle, ono što me brine je da li ću ja morati da čekam ta famozna 3 meseca pre no što on zatraži boravak za mene kao što je neko pominjao negde na forumu, mada ja o tome nisam našla ništa na oficijelnim sajtovima; ono što sam našla a recimo mi nije najjasnije je "prijava lukrativne aktivnosti nadležnoj migracionoj službi u kantonu", da li to recimo znači da ja dobijam boravišnu dozvolu a za radnu mora da se obratim ovoj službi i da li tu ima nekih dodatnih uslova? Koliko sam shvatila, ista je situacija kao i ovde u FR, ja sam vezana za njegov pravni status, dakle ako on ima B imam je i ja bez obzira što nisam eu državljanin, a to automatski znači i pravo rada?
Za uslove znam, njegova plata će biti nešto ispod 6 hilj bruto i 25 CHF za klopu dnevno. Kvadratura min za stan je oko 40m2, jel tako?
Još nešto bitnije: po vašem mišljenju - mislim na one koji su imali slična iskustva, dakle NE na studente, doktorante i udate za švajc-državljane - da li je pametnije da ja ostanem ovde i sačekam dok on ne dobije sve potrebne papire pa tek onda da zatražim vizu sa sebe ili on može odmah čim bude našao stan (dakle posle nekih mesec dana s obzirom da je sad prijavljen kod druga zbog adrese u ugovoru) da podnese zahtev za moju vizu?
Nadam se da nisam previše konfuzna, stvar je u tome što sam ja obeshrabrena jer mi, i nakon godinu dana u Fr njihova jbn, prespora i rasistička administracija još uvek nije izdala titre de séjour, 8 meseci sam "samo" čekala na prvi RDV za predaju zahteva za vizu! Onda, iako imamo kompletan dosije, smatrali su da "boravak mog muža nije siguran u Fr pošto nema ugovor za stalno" te su mi od oktobra produžavali récépissé (sa pravom rada by the way) na 3 meseca, i sad u martu bi trebalo da im odnesem njegov novi ugovor koji naravno neću imati. Ovde se međutim i to da srediti preko naših ljudi naravno ako možeš da platiš, ali je pitanje da li se to isplati u našem slučaju. Brine me da ne izgubim previše vremena tamo kao što sam ovde, čekajući dozvole, socijalni broj, kartu za lečenje i ostalo što ti treba da bi uopšte počeo da tražiš posao. Sad, ima još nešto najbitnije u celoj priči - la vie toujours raconte une histoire - dan pošto je njemu stigao odgovor da je dobio posao, meni su sa biroa ovde ponudili ugovor o usavršavanju, oblast osiguranja, 85% od plate, na 10 meseci, Master 2 certificat ukoliko prođem intervjue sa poslodavcima, što bi bilo krajem marta, početkom aprila. To je dobra šansa s obzirom da imam fakultet društvene struke, oko 5 god radnog iskustva u Srb i godinu u Slo, međutim ovde sam bezuspešno pokušavala od oktobra prošle godine, za poslove asistenta/pomoć u birou-arhiviranje/vođenje baze podataka/sređivanje predmeta i sl., ništa...zbog toga mislim da u Suisse može biti samo teže a ne znam na kakve mere zapošljavanja kod njih mogu da računam. Inače, moj francuski je B2, nemački sam učila od osnovne do fakulteta ali ga nisam upotrebljavala godinama, mislim da bih posle nekih mesec dana intezivnog učenja mogla da položim A1.2-A2 (2012 sam bila u Austriji i odradila prjemni test bio rangiran na tom nivou). Znači, ja bih se započetak ograničila na službe kojima je francuski službeni, u kantonu pored (Biel stadt/Bienne na primer). Koliko je to realno ako se stacioniramo u Solothurn-u? Ili da "pritisnem" muža da stan traži u kantonu Bern
Hvala na odgovorima i vremenu izdvojenom za ovu kilometarsku poruku
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 17:19 - pre 87 meseci
a zasto ne probate da se prijavite kao prekogranicari na C vizu ?

Fakticki ostajete u Francuskoj ti zavrsi taj master i to, a on nek ide u Soloturn pa ako mu krene - krene. Inace ovde je bio jedan igorIT sad ga nesto ne vidjam koji je uspeo da se ubaci u CH administraciju nesto oko penzionog ali on je zavrsio fax u CH...
 
Odgovor na temu

Monter132
Petar Peric
Abu Dhabi
Beograd

Član broj: 336314
Poruke: 9
*.isp.ooredoo.om.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 18:54 - pre 87 meseci
Postovanje svima!
Procitao sam skoro sve postove unazad ali sam i dalje u dilemi,tj bilo bi mi jasnije ukoliko neko od Vas napise nekakav odgovor ukoliko je upoznat sa sledecim pitanjima.
Ovako,radim kao Monter Visokog napona do 245000 Volti. Za jednu privatnu firmu na Bliskom istoku i imam 5 godina iskustva u tom poslu,a trenutno mi je 26godina. Posedujem sertifikat od firme koja je iz svajcarske,sve legalno. Naime,poslao sam preko jednog poznanika CV toj firmi ciji sertifikat posedujem. Za divno cudo,javili se posle par dana da su pregledali moje Cv i sertifikat(Hr department-odnosi sa javnoscu)da je to dobra prilika da me zaposle. Ponudili su mi i pocetnu platu,solidnu bar tako mislim. Receno mi je da ce u toku sledece nedelje pokrenuti postupak za dobijanje vize.
E sada,da li tu ja mogu da se nadam je i dalje deluje nestvarno?
Posedujem Srpski Pasos,govorim tecno engleski,nemacki sam poceo od skoro,ne zbog ovog posla vec zbog sebe.
Pored toga sto bih radio u Svajcarskoj moj posao bi bio i terenski rad po Evropi. (Takva je struka) na po 2-3 nedelje
Jos su dodali da mogu dovesti kasnije zenu i dete,tako da mislim da ce mi raditi B vizu.
Ja i dalje ne znam koliko je ovo sigurno,ako neko zna nesto vise o proceduri posto vidim pisanja da je tesko za nas Non Eu,ali napominjem da je ovo retka struka. Visoki napon,mozda je neko upoznat.
Kanton Je Uri,ako sam pravilno napisao.
Svaki odgovor ce mi puno znaciti,Hvala unapred.
Montermonter
 
Odgovor na temu

Marie13

Član broj: 336312
Poruke: 26
*.fbx.proxad.net.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 20:11 - pre 87 meseci
@Braxi

Pa ne znam da li je to moguće, muž je Slo državljanin ja ne, osim toga ne živimo nigde u pograničnom kraju, u regionu Ile-de-France smo (Pariz sa okolinom)? Takođe, lik koji ga je angažovao tražio mu je da uradi Meldeadresse za ugovor, sutra će morati da se prijavi tamo.
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 20:20 - pre 87 meseci
Ne moze niko da ti sa sigurnoscu kaze da li ces dobiti vizu ili ne, sacekaj najbolje da ti oni jave.
serb.ch
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 22:06 - pre 87 meseci
Citat:
Marie13: @Braxi

Pa ne znam da li je to moguće, muž je Slo državljanin ja ne, osim toga ne živimo nigde u pograničnom kraju, u regionu Ile-de-France smo (Pariz sa okolinom)? Takođe, lik koji ga je angažovao tražio mu je da uradi Meldeadresse za ugovor, sutra će morati da se prijavi tamo.


Nisi rekla gde ste u Francuskoj prvi put. Koliko mi je poznato jos pre dve godine u CH su ukinuli pravilo da drzavljani trecih zemalja moraju biti u pogranicnim komunama da bi radili kao prekogranicari. Proveri.

Osobe na C vizi mogu da borave u CH.

Koluko se ja razumem u nemacki tvoj muz ima siguran posao dok je firma na tom poslu za koji ga prima. Rekao bih neki tender. Sve u svemu na dugom je to stapu jos.

Sa druge strane ti u Fra imas neke sanse, a i papire vec imate. Ne bih ja Francusku tako lako odbacivao na vasem mestu, ali odluka je na vama.
 
Odgovor na temu

Marie13

Član broj: 336312
Poruke: 26
*.fbx.proxad.net.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 22:25 - pre 87 meseci
@Braxi

Nisi razumeo. Ja čekam, nemam papire još sređene u Fr. On je EU i njemu ovde ništa nije potrebno dodatno da sređuje, posle dokaza da je min 5 god proveo u Fr i radio barem 24 meseca za to vreme može da traži stalno nastanjenje, a posle 5 god. državljanstvo, ali do tada nema nikakve obaveza da poseduje bilo kakave papire u Fr, razueš. A ako on napusti Fr ja ostajem kratkih rukava jer sam pravno vezana za njega.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2017. u 22:30 - pre 87 meseci
Nije bas tako.

Drzavljani EU moraju imati razlog boravka u drugoj zemlji EU. To je ili posao ili studiranje ili slobodan izbor boravka ali u zadnja dva slucaja morate pokazati da posedujete dovoljna finansijska sredstva. Inace Francuska vam nece izdati uverenje o rezidenci !

Pre nego sto nastavimo reci mi kakav je status tvog muza u FR trenutno na osnovu kojeg ti trazis boravak. U koju od te tri kategorije on spada ?
 
Odgovor na temu

Marie13

Član broj: 336312
Poruke: 26
*.fbx.proxad.net.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 10:00 - pre 87 meseci
Tako je. Ali da nema mene kao "prtljag" njegov razlog boravka niko ne bi dovodio u pitanje, to sam htela da kažem :)
Razlog je inače zaposlenje.
Sada je valjda jasno zašto sam sve to pitala, jer sam prestankom njegovog ugovora o radu ovde prestaje i osnov za izdavanje dozvole za moj boravak i rad.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 10:35 - pre 87 meseci
NE !

Imate pravo da ostanete i dalje u FRA ako on zatrazi dozvolu na osnovu obicnog boravka posto vise ne radi. Po zakonu EU ima pravo jedino sto mora dokazati da ima sredstava da se izdrzavate, a to ce vam reci tacno u gde trazite dozvolu. Tj koja je suma u pitanju. Ne morate uoipste da trazite da vas neko bajagi fiktivno zaposljava da biste produzili papire jer se onda uvaljujete u nepotreban troska + to je i protivzakonito !

Naravno ti kao supruznik EU drzavljana mozes opet da produzis dozvolu.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 10:40 - pre 87 meseci
znas, u EU ima zakon o pravu slobodnoig kretanja svih EU drzavljana i njihovih supriuznika i dece cak i ako nisu EU drzvaljani. Medjutim kada su 2004 usle ove istocne zemlje uveden je amandman da osobe koje ne rade a zele da se presele u neku drugu EU zemlj to MOGU, ali da pokazu da se mogu sami izdrzavati. Cesto je to samo i autocertifikacija znaci tvoj muz potpise formular da ima sredstva za zivot u FRA i samim tim da necete traziti socijalnu pomoc.

Inace bi cela RO i BG otisle u Skandinaviju !
 
Odgovor na temu

Marie13

Član broj: 336312
Poruke: 26
*.fbx.proxad.net.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 13:03 - pre 87 meseci
@Braxi

Jeste, sve što si napisao je tačno i sve ja to znam odavno ali ono što je na papiru i ono što je u praksi je totalno druga stvar ovde! Čak se pravila razlikuju od opštine do opštine u samom Ile-de-France, to će ti svako reći ko je živeo ili živi ovde ovde. I ne možeš prosto "da želiš da se preseliš" iz jedne u drugu državu članicu EU, ako ne radiš i imaš dovoljno sredstava za izdržavanje moraš takođe da budeš prijavljen na Pole emploi ovde i da dokažeš da aktivno tražiš posao...da sad ne pišem šta sve znači aktivno traženje posla, fizički je neizvodljivo jer bi moj muž morao da preko nedelje bar jednom mesečno bude ovde i ide na razgovore...i to pravo imaš 6 meseci, ako nisi našao posao u tom vrem.periodu pod izvesnim uslovima (recimo bolest) možeš da produžiš još 6...druga stvar, teško da bi ih i to zadovoljili :) ja sam već napisala da je on imao ugovor na određeno, koji mu je produžavan na 3, 5 pa 3 meseca pa ipak iako ni u jednom zakonu ni u jednoj direktivi EU ne stoji da ugovor mora da bude za stalno oni su odbili da prime moj dosije u konačnu obradu nego mi izdaju sve vreme récépissé na 3 meseca dok ne donesem ugovor za stalno! Prvi put - juna prošle godine- vratili su me jer mu nije stigao socijalni broj, zašta mi nikako ne možemo da budemo krivi već njihova služba osiguranja (l'Assurance maladie) kojoj je trebalo punih 5 meseci da mu izda Carte vitale! Kad sam im to rekla ona (referentkinja) mi kaže znam, dešava se??
Ali to sad nije tema, bzv sam se raspisala, jer nije poenta ostati u FR - pogotovu imajući u vidu prilike i druge stvari koje su nam se desile ovde - pitanje je kakva je švajcarska administracija i da li treba da očekujem da narednih godinu dana opet bacim na sređivanje dozvola i papirologije
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 13:41 - pre 87 meseci
Pa ako ste iscrpeli sve mogucnosti, onda jedino jos mogu da ti predlozim da se malo otvorite i nadjete nekog imigrantskog advokata. Ako ni to ne ide onda zna se - au revoir France !

Malo mi je cudno to za FRA i moguce je mozda da vas je neki sluzbenik ili grupa njuh prosto uzeli na zub.

cak i u CH imate pravo da trazite izbornu rezidencu.
 
Odgovor na temu

Marie13

Član broj: 336312
Poruke: 26
*.fbx.proxad.net.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 14:29 - pre 87 meseci
@Braxi

Veruj mi da jesmo...od početka smo imali velike probleme prvo zbog registracije njegove firme ove. Muž je godinu dana pre dolaska ovde živeo u Austriji, radio tamo sa firmom svojom, pre toga u Italiji, u međuvremenu je posle Austrije bio i u Nemačkoj, upisao firmu tamo u registar međutim dugo je čekao za ugovor i onda smo došli zajedno ovde jer smo imali obećanje nekih naših ljudi da će da ga angažuju kao podizvođača za poslove ovde. I tu kreće problem, fr administracija nije čula da jedna eu firma može godinu dana da radi u drugoj državi članici bez da osniva firmu u državi trenutne rezidencije. To za mog muža i nije bilo toliko bitno, s obzirom da gomila ljudi koja nije ni iz Eu radi ovde na crno, čak i preko svojih fiktivnih firmi, ali je bio problem za moj status jer nije postojao osnov za moj boravak. Čak smo i preko "Euresa" podneli prigovor. Onda su nam rekli otvorite succursale (predstavništvo), međutim kad smo se posavetovali sa advokatom rekla je da ni to nije dovoljan osnov za moj boravak jer firma nije rezidentna a samim tim ni direktor, ili da osnuje firmu ovde ili njegovo zaposlenje. Sam Bog zna koliko smo objašnjavali da je već radio tako u At, ali avaj, kažem da Francuzi imaju svoja pravila. I bila je u pravu, jer prvi put sam imala pola-pola dokumente, od firme i dve platne liste za njega i ugovor o radu jer se u međuvremenu zaposlio - rekli su mi ovo predhodno vam ne znači ništa, mora da Vas vratimo jer vam trebaju 6 platnih lista.
Evo recimo još jedan nonsens - zato što je meni dug jezik izletela sam se sa pitanjem zašto mi u récépissé-u piše "ulazak u fr u novembru 2015" kad sam ja uredno prijavila svoj boravak u roku od 3 meseca po ulasku, kako me Zakon obavezuje, nije moja greška što sam RDV za predaju papira dobila tek posle 8 meseci. Ah da, kaže ona, dobro ste me podsetili - treba da platite 340 eu kazne za ilegalni boravak! Zašto - zato što nisam aplicirala za D vizu iz Srb pre ulaska u Fr! Džabe što sam ženi objašnjavala da sam ja u Fr ušla iz Slo, gde sam živela mesecima pre toga sa mužem, i da već imam izdatu dozvolu za boravak i rad u Slo na 5 godina, davala joj da vidi e-mail prepiske kad sam pisala u préfecture kad smo došli i gde jasno odgovaraju da je moja obaveza da u roku od 3 meseca po dolasku zatražim sejour (bez obzira da li je moj muž tražio ili ne) inače se smatra da sam u ilegalnom boravku, ništa..Poslednji put sam opet postavila to pitanje, neka druga bila, posavetovala se sa šefom i precrtala mi rečenicu gde piše da sam dužna da sam bila dužna da imam D vizu ali je sumu od 340 eu zaokružila! Pitala sam šta to znači, jel to ostaje da se plati ili ne, kaže da madame, to morate da platite tako je šef rekao ja ne znam! Čak sam i našla direktivu EU iz 2004 gde piše da državljani zemalja koje su na "beloj Šengen listi" a najbliži su članovi porodice EU državljana nemaju obavezu da apliciraju za D ako ih prate na njihovom putovanju u okviru EU, ali ništa...ljudi ostaju pri svome.
Zato se brinem, ako je takva situacija u Švici da, iako ima zakona i pravila mogu da ih tumače "po svom", da znam onda na šta da se pripremim...bolje da čekam ovde dozvole, prvo razumem jezik, idem i u školu do maja, imam prijatelje... i sad to što mi nude sa biroa za usavršavanje (ako prođem naravno sve intervjue, znači nije 100% sigurno), ali sa druge strane to bi bili dupli troškovi i na kraju gubljenje vremena ako bi recimo Švica odobrila boravak nakon mesec - dva dana
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.02.2017. u 15:07 - pre 87 meseci
Boze ljudi na sta vi trosite snagu to je neverovatno. Idite bre u Svajcarsku i batalite te price tamo su nam rekli ovo, pa su nam trazili ovo, pa smo morali da platimo ono... Maknite se i gotovo, pricajte o buducnosti a ne sta je bilo ovamo i sta je bilo onamo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108463 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.