Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 108586 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
92.244.153.*



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...11.01.2011. u 23:04 - pre 161 meseci
Hvala pesek na savetima. Znam da je ovo u stvari sporet-kotao, ali, taj je, na zalost jedini koji staje u moju kotlarnicu. Probala sam da lozim odozgo, ali kod mene je jos brze izgoreo ugalj. Pretpostavljam da je to dobra ideja za visepromajne kotlove, ali na ovom nasem ne funkcionise. Kupila sam i uredjaj za prebacivanje na akumulator, ali nikako da nadjem "vremena" da kupim i akumulator. Ja nisam nezadovoljna kako greje kotao. Jedino me nervira sto ne mogu tu smolu da ocistim i bojim se da na tom mestu gde je natalozena oko pregrade za ciscenje ne istruli kotao. Naravno, nervira me i sto grejem dvoriste, ali smislila sam da napravim plastenik za zimu iznad bazena (bazen mi je 2,5 metra od kotlarnice) i da probam da sprovedem dve siroke cevi (jednu u donjoj zoni koja bi vracala hladan vazduh, a drugu u gornjoj kroz koju bi ulazio topao vazduh), pa da bar taj visak toplote iskoristim da ne moram da uzimljavam bazen. Ili bi bolje bilo da stavim samo jednu cev od kotlarnice u vodu direktno, pa da pomocu malog ventilatora uduvavam taj topli vazduh direktno u bazensku vodu....ne znam, stalno nesto smisljam i kombinujem, ali je tesko ovde naci sagovornika i mastara koji je spreman dasmisli nesto novo
(pusta masta).
Izvinjavam se na gnjavazi, jer sam iskocila iz teme.....ovo je verovatno za drugi neki forum
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

boki1984

Član broj: 291027
Poruke: 7
212.200.33.*



Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...26.09.2011. u 23:16 - pre 152 meseci
Ja sam kupio isti kotao pa me interesuje potrosnja po sezoni i kako greje na vecim minusima?Meni treba da greje 80mkv.Hvala unapred

 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...27.09.2011. u 10:48 - pre 152 meseci
E, Boki, Boki.....
sad mi je zao sto nisam u medjuvremenu pisala po svim forumima i ispljuvala Centrometal potpuno.
Naime: kotao greje dobro dok se ne zapusi od smole. Meni se to desilo mesec dana pre kraja sezone, pa mozete da zamislite koliko me kostalo grejanje na struju. Niko nije hteo da mi spali i ocisti tu smolu. Na kraju mi je to uradio njihov ovlasceni serviser, ali ni on nije uspeo da to uradi potpuno. Jos mi je ugradio i mesh ventil, jer tvrdi da se to ne bi desilo da je on bio montiran. Videcu ove godine. Ta "zabava" me kostala dodatnih 350 Eura.
Najvise me nervira to sto nisam izlazila iz kotlarnice vikendom. Provodila sam sate u lozenju, dizanju temperature na 80 stepeni, cekanju da nestane plamen, pa onda dizi gornju plocu, pa nekim improvizovanim kasikama na shipkama vadi tu smolu napolje. I nikada ne uspem do kraja. Tako nedelja za nedeljom, i otvor za izlazak dima se sve vise smanjivao, i na kraju ga vise nije bilo. E, onda je pocelo grejanje na struju, jer niko nije hteo da dodje da mi to brenerom spali, jer prakticno ne postoji nacin da se ta otopljena smola izvadi.. Zvala sam dimnjacare privatno, i oni mi rekli: gospodjo, nema tih para...bacite to go.no i kupite drugi kotao.
Pesek mi je savetovao lozenje na drva, ali moram da kazem da sam, posle ugradjivanja mesh ventila i ciscenja kotla od strane njihovog servisa, napravila probno lozenje (napolju je bilo 39 strepeni)...stavili smo samo 4 cepanice 30cm dugacke i 12-15 cm debele, malo novine i hepo kocku. To je izgorelo, a na unutrasnjoj strani gornje ploce su se uhvatile kapi smole. cepanice su bile od moje isecene kajsije stare dve godine.
Bojim se ove zime koja dolazi. Na kraju cu kupovati novi kotao.
Da neko samo ne pomisli da sam neki novajlija u lozenju...nisam, imam grejanje vec pune 34 godine i ovo mi je cetvrti kotao po redu.

Jos mislim i da ti je prejak kotao. Ja grejem 120m2, a ukoliko ugradis mesh ventil, pumpa ce ti se ukljucivati tek kad voda u kotlu dostigne 67 stepeni (fabricki ugradjen termostat). A to je previse, poludeces od vrucine, ili se neces grejati uposte.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

boki1984

Član broj: 291027
Poruke: 7
212.200.33.*



Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...27.09.2011. u 14:52 - pre 152 meseci
Hvala na odgovoru,ja sam se dugo dvoumio oko kupovine kotla i na kraj kupio ovaj,jer ima ga moj rodjak i on je prezadovoljan greje kucu na sprat kaze mi da ga cisti dva puta za celu sezonu i nema nikakvih problema.Ne znam ni sam sta da kazem,sad se i ja malo plasim kako ce biti kod mene.Ovih dana treba zet da mi dodje da ga poveze.Kupio sam ugalj i drva(bagrem) pa kad pocnem da ga koristim videcu reakcije.Uzeo sam jaci kotao,jer imam jednu pomocnu zgradu 25mkv jedno sest metara udaljenu od kuce pa sam mislio da ga tu lozim,a cevi bi mi isle ispod zemlje tih 6,7 metara,medjutim nisam imao para da odradim tu instalaciju i nisam bas bio siguran da li bi mogao kotao da izgura to,mada sve ukupno bi bilo nekih 108mkv.Gde je vama smestena kotlarnica i kakav imate dimnjak?
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...27.09.2011. u 21:55 - pre 152 meseci
Meni je kotlarnica na lodji odmah uz kucu. Kuca je na sprat, a dimnjak od samotnih elemenata, fi 160, izolovan kamenom vunom i ozidan silikatnom ciglom. Dimnjak je odlican. Kad prinesem zapaljenu novinu otvoru dimnjaka, on je izvuce odmah gore i izbaci je na krov.
Bas bih volela da znam sta i kako lozi taj tvoj rodjak, jer ja od pocetka mislim da je moj kotao falican, ali niko to nece da prizna. Cekaju da mi istekne garancija valjda.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

boki1984

Član broj: 291027
Poruke: 7
212.200.33.*



Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...28.09.2011. u 11:35 - pre 152 meseci
On lozi ugalj i drva bukvu,bagrem,orah kaze da je svakakva drva lozio i nema toliko garezi i smole ne znam kako,ali on vec sestu sezonu lozi i nema nekih problema kaze da bi se opet opredelio za njega.Ne znam kakva je situacija kod Peseka,vidim da je on prilicno zadovoljan.Nisam kupio taj mesajuci ventil bas je skup,ne znam taj kabl sto ima ispod kotla i pozadi ona mala kutijica gde se povezuje,znaci on ima u njega ugradjen fabricki termostat,ne znam sta tu kako dodje?
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...28.09.2011. u 19:36 - pre 152 meseci
Ta kutijica pozadi je termostat. Treba ga povezati sa pumpom, tako da se pumpa pali samo kada je voda u kotlu preko 67-68 stepeni. Meni je tako povezao serviser, pristasla sam, sta cu. Plasim se toga, jer prvi kotao koji sam imala liveni zrenjaninski, prve godine rada je tako bio povezan preko termostata, pa je jednog jutra pumpa jednostavno "zastopala", blokirala, temperatura u kotlu je brzo rasla, mi smo probali da vadimo zivu vatru iz kotla lopatom, ali nista nije pomoglo. Kotao je pukao, dimnjak (zidan od cigle) je pukao po duzini, sva voda iz sistema iscurela u kucu...opsta panika i katastrofa.Onda smo kupili Emo central (slovenacki tam-stadler) i tada nam je serviser rekao da pumpu nikada ne iskljucujemo. Da je ukljucimo na pocetku sezone pre prvog lozenja, i da je iskljucimo tek kad zavrsimo sezonu. Tako smo radili sa tim prvim emo central kotlom koji nas je sluzio od 1981 do 1992. Onda smo kupili novi isti takav, jer se tada raspala Jugoslavija, pa se moj otac plasio (mudar starac) da necemo imati prilike kasnije da kupimo nov, i eto, radio je sve do 2010 taj drugi. Pred kraj sezone je malo procureo, i ja budala, mesto da sam ga zavarila, ja ga dala ciganima i kupila ovu sadasnju muku.

Hajde, molim te, pitaj rodjaka da li je njemu povezana pumpa preko termostatas i da li ima mesh ventil.
Prosto ne mogu da se smirim cekajuci ovu zimu.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

boki1984

Član broj: 291027
Poruke: 7
212.200.33.*



Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...28.09.2011. u 22:21 - pre 152 meseci
Bas ste imali havariju,ne ponovilo se vise.Ja mislim da mu pumpa radi preko tog termostata.On ima model 23A sa fabricki ugradjenom pumpom,a taj mesajuci ventil koliko znam nema,jer pitao sam ga sta dodje na tih dva mali otvora pozadi,rekao mi je da na jedan ima cep,a na drugi valjda sigurnosni ventil.Mada sutra kad zavrsim posao cucu se sa njim pa da mi sve lepo objasni.Bas mi zao vaseg problema,niko ne bi to voleo da mu se desi.I ja sam jedva kupio taj kotao pa se zato i plasim da i meni nesto ne funkcionise dobro,posebno jer imam malu bebu.Ne znam kako i ja da radim sa pumpom,ako vec ne ugradim taj mesajuci ventil da povezem samo nju na taj termostat.Jer bi trebalo samo da se poveze kabl od pumpe u tu kutijicu i nista vise da bi to sa termostatom funkcionisalo?
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...29.09.2011. u 07:21 - pre 152 meseci
Meni je to povezao elektricar. Kako sam shvatila, pumpa je povezana preko tog termostata u struju.
Ovaj mesh ventil u stvari sluzi da se telo kotla ne ohladi naglo od povratne vode. Mislim da je to cista glupost, jer meni je na povratnom vodu temperatura samo 5-10 stepeni niza, pa ne vidim kakav je to shok za kotao. Ali, nisam imala izbora, jer je to navodno uslov za garanciju. Osim toga, SVI koje poznajem su skinuli taj mes ventil posle prve godine, a moj prvi komsija ga je skinuo posle mesec dana, jer mu se bukvalno "rascvetao" kad je nalozio visokokaloricni ugalj. On nema ovakav kotao, nego ABC veliki sa kosim lozistem, ali sve jedno...
Kod ovog naseg ima jos i problem sa lose resenim ciscenjem u toku rada. Recimo, na mom starom kotlu resetka se pomerala napred-nazad, pa je malo prodrmas, pepeo sidje u pepeljaru a na resetki ostane samo zar. Tako je bilo boljeg protoka vazduha. Na ovom kotlu resetka je od cevi (valjda kroz njih prolazi voda da bi se brze zagrejala), razmak je mali medju cevima, pa kad treba da dodas ugalj nemas mogucnosti da ocistis reseku, pa taj natalozeni pepeo sprecava dotok vazduha i dobro sagorevanje. Na zalost, posto nije trajnozareci kotao, vatra izgori za 4 sata u najboljem slucaju, i onda bi bilo najbolje da se lozi skroz iz pocetka. Ali, to znaci da bi trebao da se preselis u kotlarnicu a zeni i deci da pises pisma, jer se retko vidjate. Ili da naglo ostaris i odes u penziju, pa nemas preca posla nego da cucis pored kotla.
Ja ovaj kotao nikada vise ne bih kupila. Kad sam ga kupovala, u radnji su mi rekli da je to najbolji kotao.
Ove godine cu jos da probam da napravim neki poklopac od lima koji bih da ispunim kamenom vunom radi izolacije, pa da vidim da li ce bar to vreme lozenja da se produzi.
Ne znam, mislim da je to mozda i dobar kotao za ljude sa sela, koji ga drze u kuhinji, zimi ne idu na njivu, nego greju rakijicu na kotlu, planiraju novu setvu i ubacuju cepanicu po cepanicu. Za mene, koja radim od 9 do 5, to nije dobar kotao. Mislim da je sistem potpuno zastareo i da bi centrometalovci mogli da, osim robota kojim se toliko hvale, zaposle i nekog zaista dobrog inzenjera projektanta koji ume da napravi kotao, a ovo je pravio neki diletant. Pljuju ih opasno i na hrvatskim forumima (doduse pljuju kotlove na pelet) i na tim hrvatskim forumima nema ni jedne osobe koja nije imala problem sa radom sistema, a jos veci sa servisnom podrskom.
U glavnom, ja sam uradila sve sto su oni zahtevali: povezala pumpu preko termostata, stavila mesh ventil, povezala pumpu sa akumulatorom preko onog uredjaja za lucaj da nestane stuje. To me kostalo jos dodatnih 550 eura. Ako ne bude radilo kako treba ove godine, tuzicu ih, majke mi i ima da mi vrate pare, a ja cu onda da gledam dobro sta kupujem.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.static.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...29.09.2011. u 14:33 - pre 152 meseci
Gledam ove vaša iskustva i ne znam šta da kažem, ali mi Rado nije jasno jesi ti uzela etažni kotao od centometala sličan ovom mom ABC C2, jer sam ga i ja imao kao opciju kod kupovine?

Ako jesi, onda mislim da si pogrešila jer kako je meni objašnjeno ova varijanta ne radi kao klasični kotao tipa naloži/natrpaj 2x dnevno i zaboravi, već kao jedna vrsta klasičnog šporeta koji ložiš na od prilike sat vremena, i na kome možeš da kuvaš, znači treba ti neko ko je uz njega tokom dana, smešten u kuhinji, kuvaš na njemu itd, grejanje etažno mu dođe kao dodatna funkcija! Jer po meni ako ga natrpaš sa ugljem sa namerom da ga ne diraš sledećih nekoliko sati, upravo dovodi do toga da ti se kao posledica lošeg sagorevanja prenatrpansti se pojavljuje smola i začepljenje kao i ne odgovarajuća temparatura u kotlu!!??

Mislim da on nije jednostvno konstrukcijiski predviđen da bude klasični kotao!!!?

Po meni probaj da ga ložiš kombinovano suva drva ugalj, po principu, prvih sat vremena naprvaiš dobar žar, ubacivanje tanjih komada drveta, digneš temparaturu u kotlu na 80C i kad se razradi i formira sloj žara se obaci ugalj ili jače drvo, koje može da drži par sati, ali tada je potrebno da se prodžara i ubaci još koje drvo jer će temparatura da ti padne na 60c za tih par sati.

Pozdrav i srećno!
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...29.09.2011. u 15:29 - pre 152 meseci
Jeste, Rale, verovatno si u pravu. Ali onda ne treba da mi hvale hotao, nego treba da mi kazu: Gospodjo, to je sporet, jer su svi dobro znali njegovu namenu.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.static.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...30.09.2011. u 08:20 - pre 152 meseci
I ja sam imao sličnih problema sa ovim mojim etažnim šporetom, meni su rekli da može da greje prostoriju od 30 m2 u kojoj se nalazi dok sam ga kupovao jer mi je to bio jedan od zahteva, a posle i nakon ugradnje rešetke kad to i nije bilo tako, a nakon mojih žalbi u fabrici odjednom pa ne može 30m2 ko vam je to rekao, već max.20m2, srećom ja sam taj prolem rešio ubacivanjem par šamotnih cigli i na taj način podizanjem vatre prema ploči! Sad je sve ok!!! Fercera!!! Inače mislim da je ovaj ABC C2 kopija tog Centrometalovog ekocet 23, jer sam i jedan i drugi otvarao i gledao konstrukciju iznutra, ovaj naš je bio malo jeftiniji i vizuelno lepši, to je presudilo!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...30.09.2011. u 09:01 - pre 152 meseci
Pa da, kod nas je problem sto jako malo toga pise, pa se kupovina svede na rekla/kazala. Trebalo bi da uvedu propise (makar kod te tehnicke robe) sta MORA da pise, pa da mozemo da se orijentisemo.
Mada, ovde je sve moguce. Na primer, jedna nasa poznata kreatorka kupuje materijale kod moje drugarice. Haljinu daeklarise kao svila 100%, a u stvari sintetika 100%. Ovde mozes sve.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

boki1984

Član broj: 291027
Poruke: 7
212.200.33.*



Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...30.09.2011. u 15:58 - pre 152 meseci
Pricao sam danas sa rodjakom i on mi kaze da nema taj mesajuci ventil,jedino mu je pumpa povezana preko tog termostata.Sve mu dobro funkcionise.Cisti ga posle nove godine i na kraju sezone.Nije mu jasno kako kod vas toliko smole i garezi.On drva i ugalj kupuje u prolece tako da uvek za zimu ima suv ogrev.Kombinovano lozi ugalj i drva.Kada krene jaca zima ne gasi ga.Trosi oko 5 tone drvenog uglja i nesto manje od 10m drva,a greje oko 160mkv,s tim sto mu je na spratu nesto kao potkrovlje.Kazete da vam je dobar dimnjak,on mi kaze da i njegov teca ima dimnjak fi16,pa mu se kotao dosta gusio i sad pravi nov fi20.U prospektu pise da je potrebno 18cm.Ne znam da li mozda i to ima neke veze.
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...30.09.2011. u 21:13 - pre 152 meseci
U prospektu za moj kotao pise fi 160, a originalna cev od kotla koja ide u dimnjak je 140. Taj zazor je popunjen kamenom vunom.
Sto se tice smole , ja cistim SVAKOG vikenda, jer ima toliko smole da zapusi onaj prolaz ispod klapne . Ugalj mi je suseni vreoci, a drva su mi stara godinama (topola-od oblovine), jer ih koristim samo za potpalu. Ima i jedan apsurd u svemu tome: Meni su rekli da drzim regulaciju promaje na 4-5 (osim kad podlozavam, pa stavim na 8). Apsurdno je da na tih 4-5 meni temperatura ide na 80-85 stepeni. Da bih smanjila na 65-70, moram da ga zavijem na 0. Ako sagorevanje nije dobro, kako onda temperatura ide na 80? I kako se stvara smola, kad mi je na povratnom vodu u tom slucaju 70-75 (zavisi kojom brzinom radi pumpa).
Ja sam ubedjena da moj kotao ima neku gresku, ali oni kazu da nema, nego je sve zbog toga sto nije bilo meshnog ventila.
A evo, sad imam mesni ventil, pa kad smo radili probno lozenje sa one 4 mini cepanice, opet se na gornjoj plotni nahvatala smola, kao da se plotna izlakirala crnim lakom, a po celoj povrsini kapljice smole. Sta ce biti kad ga "narokam" sa kantom-dve uglja? opet cu da skuplam smolu, pa ako nekom treba da asfaltira ulicu, moze da mi se javi.
Inace, ja trosim 6-7 tona uglja i malo drva. Lozim kad dodjem sa posla oko 18h, onda drugu turu ubacim oko 22h i to je to. Temperatura u kuci mi je u 22h 23-24 stepena, ujutru je 22, a kad dodjem sa posla padne na 19-20. Subota ujutru mi je rezervisana za ciscenje kotla. Prvo ga nalozim, pa kad se sve pretvori u zar (kad nestane plamen) otvorim gornju plocu, pa onda vadim raznim improvizovanim alatkama smolu dok je jos sve vruce. Onda sve iz pocetka: ponovo lozenje (jer to ciscenje toliko traje da sav zar izgori) i onda tako opet do 22h kad ubacujem poslednju turu. Ujutru nemam zara, samo pepeo, pa ga opet lozim iz pocetka. Hocu da kazem da pec radi u punom rezimu, da je ne prigusujem, jer sam prinudjena da brzo dizem temperaturu zbog kasnog lozenja
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

pesek
Igor Pesocki
duborezac
Danilovgrad, Crna Gora

Član broj: 232523
Poruke: 60
*.crnagora.net.

Sajt: regulator-exklusiv-unikat..


+6 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...30.09.2011. u 22:42 - pre 152 meseci
Vidim da je ova tema opet aktuelna. Evo mene čeka za koji dan čišćenje dimnjaka i priprema sistema za zimu pa rekoh da se malo uključim u raspravu. Prošle sezone mi je usred zime u dimnjak upao golub i zaglavio se negdje na metar od kraja dimnjaka. Nisam ga zbog nevremena odmah izvadio (nisam ni znao o čemu je riječ), a kada sam se popeo na krov, imao sam šta vidjeti. Golub se potpuno katranisao i zalijepio, a onaj jedan metar dimnjaka je bio iznutra tako zalijepljen smolom da sam to strugao skoro sat vremena. Goluba sam nekako nagurao između vratanca za čišćenje i izvoda iz peći tako da me to sada čeka da izvadim.

Vidim da je sporno pitanje ugradnje mješajućeg ventila. Kada sam kupio kotao (2005), u uputstvu nije bilo ni riječi o tom ventilu, a kamo li da se sa njim uslovljavala garancija. Naravno ja ga nisam ugradio jer i ne vidim nikakvu svrhu za to. Taj ventil bi trebao da održava određenu temperaturu vode koja se vraća u kotao kako navodno ne bi bilo temperaturnih "šokova"u kotlu. Ugradnja mješajućih ventila se primjenjuje tek u posljednjih nekoliko godina, pa se pitam kako su onda kotlovi svih vrsta besprijekorno radili prije toga i to desetinama godina. Jedini razlog za uslovljavanje garancije tim ventilom može biti slabiji kvalitet izrade kotla, odnosno slabiji kvalitet varova između limova i naravno izvlačenje iz džepa još nekoliko desetina eura za ugradnju ventila. Koliko god da su slabi varovi, kotao ugrađen u otvoreni sistem može jako dugo da traje.
Što se tiče termostata za pumpu, to bi trebalo obavezno da se spoji, a ne da se pumpa ostavlja da radi non-stop. Temperatura vode u kotlu se u tom slučaju ne bi trebala spuštati ispod nekih 60C. To je temperatura do koje se ne stvaraju štetni kondenzati u kotlu.

Za proteklih šest sezona mogu reći da smole u kotlu ima uvijek, manje ili više. I tu je stvar jednostavna, kada je u kotlu otvorena vatra i ako su drva propisno osušena, ne bi smjelo biti smole. Kada kotao radi u prigušenom režimu (klapna za zrak zatvorena) onda se stvara više ili manje smole, zavisno koliko su drva osušena. To je u direktnoj vezi sa prostorom koji se zagrijava, odnosno ako je taj prostor manji i bolje toplotno izolovan, kotao će više raditi u prigušenom režimu. Zato treba napraviti dobar proračun toplotnih gubitaka objekta i ne uzimati preveliki kotao. Po istom principu utiče i vanjska temperatura, tako da u prelaznim periodima ima nešto više smole.

To stvaranje smole stvara naslage čađi u dimnjaku tako da bi se trebalo pridržavati propisanih unutrašnjih prečnika dimnjaka. Važno je također da je dimnjak izolovan od priključka na peć (ako je na nekom vanjskom zidu)pa sve do vrha. Meni dimnjak prolazi kroz centar kuće, tako da ga nisam izolovao, ali mi je nekih 2m dimnjaka na tavanu bilo bez izolacije. Prilikom čišćenja najveći problem je bio upravo sa ta 2m dimnjaka, dok je čelična četka prolazila kroz ostatak dimnjaka bez problema.
Od kotla EKO CET na treba očekivati da radi kao trajnožareći kotao, nalaže se kao običan šporet po malo svakih sat-dva po potrebi. Može da se napuni do vrha i tada punjenje traje 3,5-4 sata, ali u tom slučaju opet ima nešto više smole. Zato bih za takvo punjenje preporučio stavljanje debljih (dobro osušenih) drva.


 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...01.10.2011. u 13:00 - pre 152 meseci
Pesek, bas volim sto si se ponovo ukljucio. Sve si u pravu. I meni su rekli kad sam kupovala kotao da ne moram da stavljam mesh ventil, a kada je doslo do problema i kad sam pozvala njihov servis, rekli su mi sledece: Gospodjo, nas dolazak naplacujemo 2000 dinara. Kad budemo dosli, ustanovicemo da nemate mesh ventil, te prema tome sta god da je sa kotlom, morate prvo da ugradite mesh ventil, pa da vidimo. Ta ugradnja me je kostala 150 Eura ruke plus 200 eura mesh ventil i neke sitnice koje su bile nephodne da bi se ugradio mesh ventil. I meni je on bez veze, jer stvarno nema nekoh temperaturnih shokova (razlika mi je max 10 stepeni izmedju odlaznog i povratnog voda).
Konacno sam sa cenom kotla plus ove dorade dostigla cenu tam-stadler kotla. Da sam znala da ce tako biti, kupila bih tam stadler i imao bi Bog da me vidi.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.adsl-4.sezampro.rs.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...12.10.2011. u 11:57 - pre 152 meseci
Pocela je grejna sezona. Grejem od nedelje na suva drva, ali i pored ugradjivanja mesh ventila i spajanja pumpe sa kotlovskim termostatom, za sada ne vidim nikakvo poboljsanje u odnosu na proslu godinu. Znaci, lepo greje, ali smola se stvara i dalje.
U nedelju sam grejala kao penzioneri ( ono..cepanica po cepanica), a u ponedeljak kad sam htela da ponovo podlozim, opet je smola zalepila onu klapnu koja treba da se otvara prilikom podlozavanja, pa sam morala da podlozim i da se nadimim ko sunka, dok se malo nije razgrejala smola i dozvolila mi da otvorim klapnu. Ali, tad se vatra vec razgorela, pa nije ni bilo potrebe.
Inace, razlika je ogromna u temperaturi i duzini trajanja vatre koju postize ugalj od ove sa drvima.
Ipak ja mislim da imam neki malerozni kotao.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...12.10.2011. u 22:51 - pre 152 meseci
Kad sam kupovao kotao izbegavao sam prozvodjace koji su hvaljeni do besvesti, narocito na forumima. Cak kad i pitas nekog ponosnog vlasnika uglavnom nesto precuti. Ta mi pojava nije jasna ali vecina se tako ponasa. A prodavci samo gledaju da prodaju. Na sajmu me je neki ugledni inzenjer ubedjivao da njegov kotao ima 108% iskoricenosti. Na tvom mestu gledao bi da prosirim kotlarnicu i ubacim "pravi" kotao. Verovatno ne treba bas mnogo jer i ovaj kotao nije bas mali.

Elem kod tebe je verovatno falinka u kotlu ili je previse dobar bazen pa da se negde kompezuje zadovoljstvo... :) Jako je cudno da na drvima i na 80 C pravi smolu. Jednom sam greskom postavio termostat na 80C i radijatori su bili nenormalno vruci. Da docaram, na 55C temeratura u kuci je oko 23, na 80C sam hteo da otvaram plafon posto nije moglo da se o'ladi na prozore i vrata. Da li te promaje, koje su kod tebe od 0 pa do 10, mogu da se steluju kao kod, da kazem, normalnih kotlova? I kako meris temperaturu vode u sistemu? Kod mene postoji termometar na kotlu i poseban na izlaznom i povratnom vodu. Ono sto hocu da kazem da nije slucajno pogresno ocitavanje temperature u sistemu pa se kotao gusi?
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...13.10.2011. u 08:10 - pre 152 meseci
Citat:
goran.mg: Kad sam kupovao kotao izbegavao sam prozvodjace koji su hvaljeni do besvesti, narocito na forumima. Cak kad i pitas nekog ponosnog vlasnika uglavnom nesto precuti. Ta mi pojava nije jasna ali vecina se tako ponasa. A prodavci samo gledaju da prodaju. Na sajmu me je neki ugledni inzenjer ubedjivao da njegov kotao ima 108% iskoricenosti. Na tvom mestu gledao bi da prosirim kotlarnicu i ubacim "pravi" kotao. Verovatno ne treba bas mnogo jer i ovaj kotao nije bas mali.

Elem kod tebe je verovatno falinka u kotlu ili je previse dobar bazen pa da se negde kompezuje zadovoljstvo... :) Jako je cudno da na drvima i na 80 C pravi smolu. Jednom sam greskom postavio termostat na 80C i radijatori su bili nenormalno vruci. Da docaram, na 55C temeratura u kuci je oko 23, na 80C sam hteo da otvaram plafon posto nije moglo da se o'ladi na prozore i vrata. Da li te promaje, koje su kod tebe od 0 pa do 10, mogu da se steluju kao kod, da kazem, normalnih kotlova? I kako meris temperaturu vode u sistemu? Kod mene postoji termometar na kotlu i poseban na izlaznom i povratnom vodu. Ono sto hocu da kazem da nije slucajno pogresno ocitavanje temperature u sistemu pa se kotao gusi?


Goran.mg, sve ja razumem sto ti kazes, i sve sam varijante probala, ali smola se uporno stvara. Drzala sam ga na 80C jer su mi rekli da ce tako smola da izgori. To mi je rekao prodavac koji se prethodno konsultovao sa serviserom. I jeste, neizdrziva je temperatura u kuci, a radijatori su toliko vreli da ruka ne moze da se drzi ni sekund na njima.
Sada drzim regulator promaje na 5-6(tako su mi rekli), a pumpa mi se ukljucuje tek na 70C, a iskljucuje se na 65C.
Po njima su svi Centrometalovi kotlovi visokotemperaturni i ne smeju da rade na nizoj temperaturi od 65C. Znaci, sve radim po uputstvu, a smole isto kao i pre.
Da ne prenagljujem, probacu mesec dana da se grejem po svim pravilima, a onda cu da ponovo zovem sluzbu za reklamacije i da trazim da nose kotao i da mi vrate pare.
Sto se bazena tice, skroman je to bazen, ali sa toliko ljubavi pravljen i odrzavan, da je verovatno najcistiji i najsvetlucaviji bazen u Beogradu, a jos i bez hlora. Eto, imam 6 meseci zadovoljsva i 6 meseci brige. U proseku-pozitivna nula.
(a otkud ti znas za bazen?)
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Etazni kotao "centrometal eko-cet 23/A" ili "alfa plam central 23". Preporuke,iskustva...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 108586 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.