Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene

[ Pregleda: 8787 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene27.09.2010. u 15:01 - pre 164 meseci
Zdravo svim ekspertima na forumu!

Trebala bi mi vasa pomoc.

Radi se osledecem problemu: u malo vecem stanu sa pet prostorija treba jednim koaksijalnim kablom razvesti signal sa satelitske antene i zajednickog antenskog sistema do svake prostorije. Da li ova dva signala uopste mogu da se pomesaju i distribuiraju do svake prostorije, tako da korisnik u svakoj od prostorija moze da ima po jedan TV i satelitski prijemnik i neometano prima programe na svakom od njih? Postoji li neko jednostavno resenje sa zadovoljavajucim kvalitetom? Sta bi od opreme trebalo i gde se moze naci?

Samo da pomenem, satelitski tanjir je od 80cm sa obicnim ili monoblok LNB-om sa jednim izlazom.

Unapred se zahvaljujem na vasim postovima i predlozima.

Joste ;)


Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

duca74
Savic Dragan
beogradski vodovod
beograd

Član broj: 205688
Poruke: 45
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene27.09.2010. u 16:50 - pre 164 meseci
prvo satelitski signal mozes da preneses na 10000000 tv ali ce oni biti monitori tj.kada na satelitskom resiveru prebacis kanal na svi tv ce se promeniti program tako da od te vajde nista ili za svaki tv po jedan resiver pa ondsa moze,znaci onda kroz taj kabl provuces zajenicku ant. i to sljaka ko zmaj,a satelitku gledas na 1 tv.pozdrav
 
Odgovor na temu

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene27.09.2010. u 18:08 - pre 164 meseci
Duco, hvala ti na odgovoru.

Medjutim, nisi mi bas mnogo pomogao.

Ako bolje procitas pitanje, videces da mi je jasno da u svakoj prostoriji MORA da bude i TV i satelitski prijemnik, to je bar jasno. Ono sto nije jasno je da li i kako (cime) pomesati signale sa LNB-a i iz zajednickog antenskog sistema zgrade u kojoj se stan nalazi. Preko te zajednicke antene se prate zemaljski programi lokalnih i nacionalnih televizija.

Lepo si ti napisao "onda kroz taj kabl provuces zajenicku ant. i to sljaka ko zmaj", ali KAKO, tj. uz pomoc kojih mesaca i pojacivaca?

Hajde, obraduj me detaljima, malo mi je hitno...

Hvala jos jednom.
Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

ivan.goran

Član broj: 227431
Poruke: 222
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene27.09.2010. u 18:24 - pre 164 meseci
Moze se provesti jednim kablom i treba ti ovo
http://mke.hr/shop/product_info.php?cPath=63&products_id=561
dva komada, jedan kod antene i drugi kod tv-a. Medjutim to moze samo za jedan tv i jedan risiver, kasnije od tog tv-a mozes voditi na drugi bez problema ali na drugi risiver samo preko loop izlaza sto i nije neko rjesenje.
 
Odgovor na temu

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene27.09.2010. u 20:12 - pre 164 meseci
Hvala I.G.

Ovo je vec nesto konkretnije. Idemo dalje, trazimo konacno resenje.
Dakle, ovim combiner-om (mesacem, udruzivacem) spojili smo satelitski i zemaljski signal na jedan kabl. Sad nam treba neki uredjaj koji ce taj signal pojacati dovoljno da bi se na njega bez slabljenja i smetnji mogli prikljuciti svi TV prijemnici i svi satelitski prijemnici u stanu. Nije sigurno da ce ih biti bas u svih pet prostorija, ali nije ni iskljuceno.

Zeljno iscekujem vase predloge.

Hvala!
Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

zmajtv
Jagodina

Član broj: 126520
Poruke: 657
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene28.09.2010. u 08:58 - pre 164 meseci
Ne postoji LNB sa jednim ulazom,na koji ces da zakacis 5 risivera i da svi rade. Mozes da dovedes kabal u svakoj sobi,ali samo jedan risiver moze da ti radi. Zato,ne muci se,to je neizvodljivo. Satelitski risiver trazi svaki kabal za sebe i svoje mesto u konvertoru.
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene28.09.2010. u 11:40 - pre 164 meseci
Postoji LNB sa četiri izlaza.Skoro sam ga greškom kupio misleći da je to nešto poput twin ali za četiri risivera.Ovaj LNB ima četiri izlaza L/V, L/H, H/V i H/H.Znači i vertikala i horizontala su podeljene na još dva opsega.Dalje staviš svič i uživaj.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene28.09.2010. u 11:46 - pre 164 meseci
Hvala ti, Zmaju, na odgovoru!

Pre nekog vremena, bio sam u poseti poznaniku koji je u svojoj stambenoj zgradi (u inostranstvu) imao izvedenu instalaciju zajednickog antenskog sistema gde mu je na postojeci jedan jedini koaksijalni kabl zajednicke zemaljske antene dodat signal sa HB i Astre. Jedino je, po njegovim recima, zamenjena zidna uticnica (prolazna) na kojoj od tada, osim RF signala za zemaljsku TV (klasicna zajednicka antena), ima i prikljucnicu za koaksijalni kabl sa signalom koji vodi direktno na "LNB" ulaz svojeg digitalnog satelitskog prijemnika.

Znaci, svi stanovi ispod i iznad njega imaju to isto i primaju jednim kablom obe vrste signala. Verujem da "negde", mozda na krovu, postoji mesac oba signala koji se zatim pojacava i "pumpa" u po jedan koaksijalni kabl za svaku od 3 vertikale u zgradi. U svakom stanu se taj kabl prikljucuje na tu specijalnu zidnu uticnicu koja razdvaja satelitski od zemaljskog signala, upucuje ih na odgovarajuce prikljucke istovremeno ne ometajuci "prolaz" slozenog signala (SAT+zemaljski) do sledeceg stana (sprata) i tako dalje.

Da li je nekome poznat ovaj ili slican sistem sa istim ishodom, ili sam ja to malo "izmislio"? :/
Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene28.09.2010. u 11:56 - pre 164 meseci
MocniSimo, hvala i tebi na odgovoru.

Sad mi je jasno zasto u mom slucaju "obican", standardni LNB ne bi bio dobro resenje, tj. koje su prednosti ovoga sa cetiri izlaza!

Jedno pitanje: kakav switch preporucujes? Moze li ovakav ili slican model, cisto za informaciju?
http://www.summitsource.com/pr...php?ref=1&products_id=6466

Hvala jos jednom!

[Ovu poruku je menjao joste dana 28.09.2010. u 13:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao joste dana 28.09.2010. u 15:21 GMT+1]
Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

ivan.goran

Član broj: 227431
Poruke: 222
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene28.09.2010. u 17:26 - pre 164 meseci
Moze li ovakav ili slican model, cisto za informaciju?
http://www.summitsource.com/pr...php?ref=1&products_id=6466

Ovo nije rjesenje za tvoj problem. Na ovaj multiswitch se spaja do 5 OBICNIH LNB-a i do 8 risivera, ali opet od njega do svakog pojedinacnog risivera moras vuci kabl. On se koristi da se spoji vise risivera na jedan antenski sistem. Bez njega bi recimo za svaki risiver morali imati po jednu diseq sklopku plus sto bi morali koristiti i LNB sa vise izlaza to jest koliko risivera toliko i izlaza na svakom LNB-u.
 
Odgovor na temu

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene28.09.2010. u 22:57 - pre 164 meseci
Ivan.goran, hvala ponovo!

U stvari, ovo bi moglo biti resenje, jer je vec izvucen po jedan koaksijalni kabl do svake prostorije! Antena je bez motora i bas nas briga za DieseqC ;)

RAzmisljao sam nesto: ako korisnik ne zeli da istovremeno prati satelitski program na vise od jednom prijemniku, jedan kombajner i jedan prost razdelnik iz 1 u 5 bi mu zavrsio posao!
Nesto poput ovoga ovde, samo sa min. 5 izlaza (ovaj ima tri):

http://www.electronique-diffusion.fr/notices/mm214.pdf

Hvala svima na idejama, mislim da smo nasli resenje, a ako gresim, slobodno napisite par reci, bice uvek dobrodosle ;)


Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

ivan.goran

Član broj: 227431
Poruke: 222
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene29.09.2010. u 00:48 - pre 164 meseci
Citat:
joste:
U stvari, ovo bi moglo biti resenje, jer je vec izvucen po jedan koaksijalni kabl do svake prostorije! Antena je bez motora i bas nas briga za DieseqC ;)


Ovo opet nije rjesenje, hm, vec je izvucen po jedan koaksijalni kabl do svake prostorije... ali odakle??? Ako je od antene (a mislim da nije) onda nije problem. Nije bas da nas nije briga za diseq, razlika je izmedju diseq sklopke i diseq motora. Ako korisnik ne zeli da prati istovremeno program na vise risivera onda je i loop izlaz rjesenje.
Da rezimiramo LNB konvertor trazi napajanje 18V za horizontalno i 13V za vertikalno polarisane kanale i risiver ga napaja sa samo jednim od ta dva napona. Znaci nemoguce je istovremeno pratiti i H i V kanale sa jednog LNB-a. Moze se kroz jedan risiver pustiti signal na drugi ali ako se na prvom risiveru gleda kanal sa H polarizacijom onda su i na drugom risiveru dostupni samo H polarisani kanali.

Napisi nam tacno kakvu antenu imas, kako su ti provedeni kablovi i na koliko risivera zelis da spojis pa cemo vec naci neko rjesenje.
 
Odgovor na temu

jugotb
Trebinje

Član broj: 104110
Poruke: 574
*.teol.net.



+10 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene29.09.2010. u 08:22 - pre 164 meseci
Taj problem ces najjednostavnije rijesiti kupovinom quatro lnb-a, multisaltera 5/6 i 5 sat-tv-fm uticnica i montazom istog. Mogao bi i na drugi nacin, kupovinom octo lnb-a i 5 sat-tv kombajnera, ali ti je tu negdje sto se tice novca, a komplikovanije je za montazu.
Mi smo vojska Hamovića Rada, Kapor Čeda i Šegrta Vlada...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joste
Toulouse, France

Član broj: 104046
Poruke: 107
*.bdx.modulonet.fr.



+1 Profil

icon Re: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene29.09.2010. u 10:05 - pre 164 meseci
@ ivan.goran, @jugotb, hvala vam još jednom na odgovoru. :)

Elem, sinoć sam razgovarao sa električarem koji je izvlačio tu instalaciju i koji me je, na kraju krajeva, zamolio da mu pomognem sa ovim. Evo šta je do sada urađeno:

- postavio je nosač za jednu parabolu od 80cm za prijem signala sa HB i Astre (zahtev klijenta). Pretpostavljam da će tu doći jedan standardni monoblok LNB sa jednim izlazom za jedan prijemnik

- dovukao je koaksijalni kabl od zidnog nosača antene do razvodnog ormarića gde već postoji priključak za zajedničku zemaljsku antenu. Tu je i telefonski priključak, modem i switch od kojeg pet UTP RJ-45 kablova vodi signal do svih pet prostorija (Znam, pitaćete se “Da li je taj čuo za bežični prenos”, ali opet – zahtev klijenta!)

- iz ormarića je pet koaksijalnih kablova razvedeno do svake prostorije i odgovarajuće utičnice.

Nadam se da sam ovim odgovorio na pitanje Ivana.Gorana.

Sad, jasno mi je da je rešenje koje je predložio JugoTB najbolje za ovu situaciju, ali mi je električar rekao da je već zatvorio kanal u zidu u kome se nalazi koaksijalni kabl od nosača antene do razvodnog ormarića, da su moleri sve to izgletovali i okrečili i da ne postoji nikakva mogućnost da se postave još tri kabla kako bi se montirao onaj LNB koji je JugoTB predložio i koji bi dozvolio nesmetano istovremeno korišćenje više satelitskih prijemnika. Koliko sam mogao da zaključim iz razgovora, električaru baš i nije stalo do toga da izvede najbolju moguću instalaciju, a još mi se čini i da mu klijent nije jasno opisao šta želi. Očigledno je da postoji neki problem u komunikaciji između električara i klijenta. Zato će mu električar uskratiti mogućnost da istovremeno prati satelitski program na više risivera. Šteta, jer je uz nešto više novca i vašu stručnu pomoć moglo da se dobije najbolje rešenje. Ipak, i ja sam nešto naučio, pa ko zna, možda jednog dana izvedem ovakav sistem za sebe?! :)

Hvala svima na pomoći i savetima!


Optibox Koala HD
KAON KSC-570
DM500S
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: Mesanje i distribucija signala satelitske i zajednicke antene

[ Pregleda: 8787 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.