Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

termostat kod sobne grejalice

[es] :: Elektronika :: termostat kod sobne grejalice
(Zaključana tema (lock), by guja011)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 22821 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jamajka980
Jaser Arafat
zajebavant,inspektor za novcanike
Tundra

Član broj: 199996
Poruke: 31
*.static.zrlocal.net.

Sajt: elitesecurity


Profil

icon termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 10:23 - pre 164 meseci
nabavio sam sobnu grejalicu Rade Koncar sa ventilatorom...Prekidac ima tri polozaja za slabo srednje i jako zagrevanje..Ima termostat i grejace...E sad problem nastaje kada se grejalica ukljuci.Postavim prekidac u polozaj 1, ona ne greje,samo vrti ventilator.Postavim prekidac u polozaj 2 ona ukljuci jednu grupu grejaca i posle nekog vremena (15-30sekundi) termostat iskljuci grejace i oni se brzo rashlade zbog ventilatora..Posle izvesnog vremena (10-15sekundi) termostat pokusa da ukljuci ponovo grejace ali i odma ih iskljuci. Isto se to desava i kada prebacim prekidac u polozaj 3
Sta se to desava? Da nije problem termostat?
Inace sve mere predostroznosti su preduzete grejalica nije pokrivena,udaljenost od objekta je na propisnom mestu i sve drugo..
molim za pomoc
znanje je neiscrpno!
 
0

jamajka980
Jaser Arafat
zajebavant,inspektor za novcanike
Tundra

Član broj: 199996
Poruke: 31
*.static.zrlocal.net.

Sajt: elitesecurity


Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 10:33 - pre 164 meseci
Da li mogu da eliminisem termostat i koja je njegova uloga ovde?
znanje je neiscrpno!
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 11:57 - pre 164 meseci
Grejalica o kojoj pricas se obicno zove kalorifer, ali postoji mogucnost da ti imas nesto drugacije. Ako je onaj klasicni kalorifer, onda je normalno da u poziciji 1 grejac ne radi. Dakle, nema 3 polozaja za grejanje kao sto ti kazes, nego jedan je da leti sluzi kao ventilator a ostala dva za slabije i jace grejanje, obicno 1000 + 1000 vati.

Termostat ti je mozda postavljen na suvise nisku temperaturu, proveri. Ako si ga pomerio napred pa ipak brzo iskljucuje grejace onda je moguce da je kvar na ventilatoru, pa se zato termostat brzo iskljuci. Obicno postoji i rezervni termostat, koji sluzi kao zastita od pozara ako normalni termostat ne reaguje a sto je cest slucaj ako se ventilator pokvari / zaustavi, pa se grejaci suvise ugreju = usijaju, a kaloriferi su po definiciji grejalice BEZ usijanih delova.

Nemoj nikako da eliminises termostat. Uloga mu je da odrzava priblizno konstantnu temperaturu, da ne greje beskrajno, iako se prostorija vec dovoljno ugrejala. On iskljuci grejalicu kad se postigne izabrana temperatura a ponovo je ukljuci kad se prostorija ohladi i stalno tako.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 12:08 - pre 164 meseci
Da li se radi o termostatu ili o termoregulatoru? U svakom slučaju možeš da eliminišeš termostat tako što ćeš njegove krajeve kratkospojiti.Ali samo radi utvrđivanja kvara.
 
0

jamajka980
Jaser Arafat
zajebavant,inspektor za novcanike
Tundra

Član broj: 199996
Poruke: 31
*.static.zrlocal.net.

Sajt: elitesecurity


Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 12:41 - pre 164 meseci
to izgleda na neki mirni kontakt...E sad gledao sam ga kad pocinje da zagreva zice one se uzare i on samo od jednom zavarnici i odvoji kontakt...Ventilator radi konstantno i kada ohladi zice kontakt se ponovo spoji i zice se ponovo zagrevaju.,.
E sad ako bih njega iskljucio zice bi mi non stop bile uzarene ali ne znam da li bi to moglo tako da radi..
Interesuje me samo da li moze bez tog termodavaca da li on bio termostat ili termoregulator..
P.s. u pitanju je obican kalorifer ili narodski receno grejalica :)
znanje je neiscrpno!
 
0

BlackForce

Član broj: 205672
Poruke: 543
*.dynamic.stcable.net.



+21 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 14:10 - pre 164 meseci
Na novijim kaloliferima imas termoregulator,sa kojim mozes podesavati zeljenu sobnu temperaturu(bez rasklapanja aparata)
Taj termostat nije preporucljivo premostiti,zbog nekih sigurnostnih razloga(ali da napomenem,da pre 20-ak godina u vecini kalolifera,fabricki toga i nije bilo ugradjeno).
Unutar grejalice (blizu grejnih tela) imas termo prekidac(mali jedva 1-2cm velicine),koju nemoj premoscivati,jer ako dodje do pregrejavanja,zice ce se istopiti,a moze doci i do kratkog spoja izmedju spirala...itd.
 
0

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 19:06 - pre 164 meseci
Pazi ove jednostavne konstatacije:

Citat:
djura63: Da li se radi o termostatu ili o termoregulatoru?


Jel Tu neko zna sta je:

-Termo Regulator
a sta je

-Termostat ?


Ajd ,ako moze sa manje " Frljacenja sa tim nazivima" !
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 19:44 - pre 164 meseci
@jamajka980 Ovo o čemu ti govoriš je sigurnosni termostat i njega ne prespajaj jer će ti stan biti flambiran!
Na toj grejalici je potrebno pažljivo ocistiti svaki element ventilatora moror i podmazat kežajeve
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 21:08 - pre 164 meseci
Citat:
Pazi ove jednostavne konstatacije.Ajd ,ako moze sa manje " Frljacenja
Roberte, pre svega potrebno je malo pismenosti (pažljivijeg čitanja).Nije konstatacija (tvrdnja), nego pitanje.I možda malo više pristojnosti (poštovanja sagovornika).1.Termoregulator je uređaj za automatsko održavanje temperature u željenom opsegu.Reaguje kada temp. izađe iz željenog opsega (+/-5st.C).Jednopolni su i mogu biti štapni, bimetalni i kapilarni.2.Termostat (temperaturni osigurač) je obično dvopolni i aktivira se na fabrički podešenoj (sigurnosnoj) temperaturi koja uvek iznad max. moguće izborne temperature termoregulatora.Smanjenje temperature ne dovodi do automatskog reaktiviranja već se to mora uraditi ,,ručno''.Pozz.
 
0

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 22:05 - pre 164 meseci
@Leonardo

Počeo si, prijatelju, malko da lupetaš, ovo bez uvrede.

Termostat: bimetalni/kapilarni/kakavgod, obično ima poveliki histerezis +/- 5 C
Termoregulator: u poslednje vreme digitalni, ranije i analogni, služe za održavanje temperature na ZADATOJ vrednosti i to na više različitih načina: P, PI ili PID
 
0

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 22:29 - pre 164 meseci
Kada bih ja imao vezu da se zaposlim u bolnici na odrzavanju i uspeo u tome, ne bih bio tako glup da zapalim pacijente...
 
0

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice23.10.2010. u 23:37 - pre 164 meseci
Citat:
Počeo si, prijatelju, malko da lupetaš, ovo bez uvrede.
Ne znam čemu služi ovakav način obraćanja?I čime je izazvan?Da pojasnim termoREGULATOR je onaj uređaj kojim ti biraš (uz pomoć onog okruglog ,,dugmeta'') visinu temperature (vazduha u prostoriji, vode u bojleru...).Na termostat (statična, nepromenljiva temperatura) ne možeš uticati na taj način.Uostalom, ti sve ovo već potvrdio.

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 24.10.2010. u 01:01 GMT+1]
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice24.10.2010. u 12:46 - pre 164 meseci
Citat:
djura63: Ne znam čemu služi ovakav način obraćanja?I čime je izazvan?Da pojasnim termoREGULATOR je onaj uređaj kojim ti biraš (uz pomoć onog okruglog ,,dugmeta'') visinu temperature (vazduha u prostoriji, vode u bojleru...).Na termostat (statična, nepromenljiva temperatura) ne možeš uticati na taj način.Uostalom, ti sve ovo već potvrdio.
Evo, ja cu ti se obratiti ljubazno i maksimalno kulturno koliko mi pamet dopusta.

Prvi put cujem od tebe da se sprava kojom zaista regulisemo temperaturu u sobi koju grejemo grejalicom naziva termoregulator. Imam kalendarski 68 godina ali se bavim srafcicima i zicama i slicnim "glupostima" celog zivota, radio sam i u fabrici pegli, i uvek smo spravu kojom regulisemo zeljenu temperaturu necega nazivali termostat. Slican naziv ces sresti na mnogim sajtovima prodavaca i proizvodjaca elektroaparata i termostata. Jedna od osnovnih osobina tih spravica je upravo to da se temeratura moze menjati. O tome ne mozemo diskutovati, to je ovako kako ti nekoliko nas govori, mada ti imas pravo da to menjas, ali onda necemo moci da se razumemo u razgovoru.

Ovo sto ti zoves termostatom uopste ne vrsi funkciju termostata u pravom smislu te reci, jer je definicija temostata da ukljucuje i iskljucuje grejac da bi imali neku zeljenu temperaturu na nekom uredjaju ili u sobi ili slicno. Ovo je ZASTITA OD PREGREVANJA I POZARA, a to sto je on predvidjen da na neki nacin prekida struju kad uredjaj dostigne odredjenu, fisknu temperaturu ga ne cini termostatom.

Postoje takvi zastitni termostati za jednokratnu upotrebu - pregore / istope se na nekoj predvidjenoj temperaturi a postoje i oni koji se nakog nekog vremena, kad se sve zajedno ohladi, ponovo vrate u upotrebljivo stanje. Za te termostate u nekim zvanicnim uputstvima izricito pise da se ne smeju koristiti kao normalan termostat. Za ove zastitne termostate ima vise naziva, zavisno od toga ko to govori i kome je namenjeno. Recimo, prodavci cesto kazu "Grejalica je zasticena od pregrevanja" bez upustanja u detalje. Neki ih zovu "klikson" jer je to neki tamo poznati proizvodjac takvih zastitnih termostata i tako dalje.

A cinjenica da se pokretacu teme grejne zice u toku rada usijavaju ukazuju na slab rad ventilatora. Udje prasina pa ga koci, meni licno se desilo da je jednostavno stao i onda je onaj zastitni termostat iskljucio grejace.

Kalorifer je relativno jednostavno sprava a ovaj defekt mislim da je najcesci. Naravno, postoji mogucnost da je neko nesto razbio / deformisao / pokidao ali to bi se manifestovalo drugacije.

Nemojte me drzati za rec, ali mislim da je u mom ULJANOM RADIJATORU, grejalici sobe, bilo cak 3 (tri) termostata. Jedan normalni, sa tockicem, da korisnik podesava temperaturu, i dva zastitna, razlicite konstrukcije i razlicito fiksirani unutra. Verovatno je to slucaj iz razloga sto je unutra ulje, dakle fluid koji bi eventualno mogao i da eksplodira ako se previse greje. Priznajem, ne znam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice24.10.2010. u 19:19 - pre 164 meseci
@tdjokic

Hvala na ovakvom postu, malo mi je falilo da Leonardu upravo napisem svasta rizikujuci brisanje posta pre no sto isti bude procitan.

Ja sa svojih 50+ i dalje najbolje znam kako se gaje sargarepe i ostavljaju za zimu, a elektronika, onako 'en passant'.
 
0

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice24.10.2010. u 19:50 - pre 164 meseci
Pa, ako ti je to jedini argument...
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice24.10.2010. u 22:40 - pre 164 meseci
Društvo dosta više OT!
Postavljača teme samo zbunjujete, po načinu postavljanja pitanja se vidi da nema puno iskustva.
Gujo & Jovo spavate?
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice24.10.2010. u 22:59 - pre 164 meseci
Verovatno nam je zbog takvih "strucnjaka" i sam MINISTAR ZDRAVLJA koji verovatno "poznaje" situaciju, isao u inostranstvo na operaciju...
 
0

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice25.10.2010. u 07:58 - pre 164 meseci
ccc.... ponasate se kao deca :) salim se, nismo ovde da bi se raspravljali medjusobno vec da rwsimo problem coveku


elem, niko se nije setio da bi problem mogao biti los kontakt na zabici termostata, znaci kad ukljuci grejace protekne velika struja, kontakt se gotovo trenutno zagreje i zagreva bimetal ili meh u termostatu pa ovaj iskljuci, druga , manje moguca situacija, je da je sonda termostata na pogrecnom mestu, tj da je postavljena na mesto gde kalorifer izduvava vruc vazduh a ne tamogde uvlaci hladan.

termoregulator je naprava kojom regulisemo temperaturu grejaca ili temperaturu fluida koji izlazi iz grejalice znaci na koju temperaturu zelimo da se grejac illi fluid ugreje i da odrzava istu, ovakvi kaloriferi nemaju termoregulatore

primer, termoregulatorom bi mogli definisati temperaturu izlaznog vazduha iz kalorifera umesto da ide maksimalna temperatura grejaca i vazduha dok su grejaci ukljuceni, pa u ovom slucaju je termoregulator prekidac sa tri polozaja sa kojim stepenasto regulisemo temperaturu izlaznog vazduha u tri nivoa, hladno-bez grejaca , toplo-jedan grejac, vruce-dva grejaca

a termostat moze biti fiksan (termoprekidac koji prekida strujni krug ili gasi grejace kad temperatura fluida na merenom mestu dostigne definisanu temperaturu za koju je prekidac predvidjen fabricki i fizicki je tako napravljen da reaguje samo na tu temperaturu koja se ne moze menjati) ili promenljiv (termo prekidac koji kao i fiksan ima bimetal ili meh ali uz to ima i stelujucu oprugu sa kojom pri rucnom sabijanju ili otpustanju definisemo na kojoj ce temperaturi bimetal/meh da promeni stanje prekidaca) i na kraju sigurnosni koji je takodje fiksan ali mu je temperatura okidanja veca od maksimalne temperature promenljivog termostata, i on sluzi ako promenljivi termostat zakaze pa da prekine strujni krug kada temperatura grejanog fluida premasi maksimalbu temperaturu promenljivog termostata jer to znaci da je promenljivi termostat zakazao, i svi sigurnosni termostati posle iskakanja zahtevaju rucno resetovanje da bi ponovo ukljucili strujni krug.

termostati se koriste za odrzavanje zadate ili definisane temperature fluida ili materijala tako sto drze grejac ukljucen sve dok se grejani fluid/materijal ne zagreje do zadate ili definisane temperature na termostatu nakon cega termostat iskljucuje grejac, i kad se fluid/materijal ohladi ispod zadate/definisane temperature , termostat opet ukljucuje grejac i tako u krug

mislim da jasnije ne moze da se kaze :)

PS: na problematicnom kaloruferu proveriti prvo da li je svugde dobar kontakt i spoj a narocito kod ovakvih simptoma proveriti kontakte na samom termostatu, moguce da se kontakt greje, ne mora da znaci da je termostat otisao, takodje proveriti polozaj merne sonde u kaloriferu i obavezno debljinu i polozaj vodova u kaloriferu pa tek onda kopati dalje, ako nije los kontakt nigde na zabicama, onda je vrlo moguce da termostat ima visok prelazni otpor njegovog kontakta,pa se usled velike struje greje sam od sebe, uzmi unimer i izmeri koliki mu je otpor ali tek kad raskacis grejace tj zabice sa termostata, treba da bude priblizno kratkom spoju.
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice25.10.2010. u 19:21 - pre 164 meseci
Code:
E sad gledao sam ga kad pocinje da zagreva zice one se uzare

Posle ovakog opisa nema potrebe filozofiratio prelaznim otporima sigurnosnog termostata. On obavlja tačno to za što je i ugrađen.
Inače sam vlasnit takve grejalice i pre početka grejne sezone penzlom očistim detaljno SVE elemente ventilatora i motora,klizne povrsine obradujem grafitnim prahom.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: termostat kod sobne grejalice25.10.2010. u 20:07 - pre 164 meseci
kod tih malih kalorifera je i normalno da se malo uzare grejaci, zato su i tu da se uzare i da sto bolje greju vazduh, imao sam oko desetak ovakvih kalorifera do sad i na sve i jednom su grejaci bili uzareni , na nekima manje a na nekima vise, ne vidim poentu konstatacije kvara po yome uzareno ili ne al dobro, ja sam svoje misljenje izneo, ako sam u pravu dobro, ako nisam opet dobro, kao sto rekoh, nismo ovde da se medjusobno prepiremo vec da resimo problem da ne bi neko stradao jos.

pozz
 
0

[es] :: Elektronika :: termostat kod sobne grejalice
(Zaključana tema (lock), by guja011)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 22821 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.