Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)

[es] :: Elektrotehnika :: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 45881 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)15.04.2017. u 07:44 - pre 84 meseci
test1234 pisemo u vezi drugog motora 7,5KW 380V Trougao.
Mozda ima neki rasteretni ventil da olaksa start vidim da koristi po dva pomocna kontaka sa kontaktora zvezda/trougao. proveri sta imas sve na kompresoru i slikaj.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4594
*.dynamic.sbb.rs.



+310 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)15.04.2017. u 07:51 - pre 84 meseci
A sad vidim, pardon
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
..able.dyn.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)15.04.2017. u 16:51 - pre 84 meseci
Danas sam ga pustio u rad sa takvim startom kakav jeste, primetno je to njegovo zaletanje dok ne prebaci u trougao ali sam rasteretni ventil povezao tako da je otvoren dok motor radi u zvezdi tj da izbacuje zrak napolje i tek kad prebaci u trougao ventil se zatvori i kompresor podje puniti bocu, za sada mi izgleda da je to OK, nista od osiguraca mi nije iskakalo niti se motor greje. Vidjecemo kad budem sa njim duze radio.
Mene je samo bunilo to sto sam uz taj motor dobio tu kutiju po kojoj je on radio u YD a na plocici stoji samo trougao. Da napomenem da sam poprilican laik za to pa mi je bilo malo nejasno.
@radicmx ako treba koja slika nije problem.
P.S. Kablovi od kutije sa sklopkama do motora su bili spojeni ali svi ostali su bili odsjeceni (oni koji su isli do tlacne sklopke, do rasteretnog ventila i tastera za of-on tako da sam tu imao problem, kolega koji se kao nesto razume u to dosao i od te hrpe kablova nasao neka dva i spojio ih i tad je motor proradio i normalno prebacivao YD tako da sam ja danas jedan od tih kablova odveo do tastera za paliti pa sa istim produzio do tlacne sklopke i vratio ga u kutiju na drugi kabal i sve radi, sad dali je to ispravno ne znam a nije ni on siguran...sta bi ja pravilno trebao prekidati ?
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)16.04.2017. u 07:28 - pre 84 meseci
Netreba slika pronasao si rasteretni ventil. Komanda obicno ide sa nekog manjeg osiguraca na prekidac pa na presostat a sa presostata pali tu kombinaciju zvezda/trougao. tu je i taj rasteretni da nepuni dok radi u zvezdi.
Bimetal podesis na 9A. Proveri i glavne osigurace imas tabelu od radarac66
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
..able.dyn.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)16.04.2017. u 09:58 - pre 84 meseci
Ok, sad mi je dosta jasnije, hvala za pomoc.
Hristos vaskrse.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)16.04.2017. u 11:18 - pre 84 meseci
Vaistinu vaskrse!
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)16.07.2017. u 11:06 - pre 81 meseci
Slicna problematika mi se javila prilikom pustanja u rad masine za paletno pakovanje vreca cementa.
Naime na masini je izmijenjena komletna automatika i postavljena nova koja je zasnovana na PLC upravljanju (KOYO) i sve to fino funkcionise ALI jedna platforma koja se pokrece gore-dole pomocu trofaznog motora snage 7.5KW te u vezi nje se javio problem koji se ogleda u sledecem: naime prilikom pokretanja na gore (platforma je teska oko 1000kg) ona prvo "potone" za nekih 30-tak centimetara pa tek onda ide na gore. Pretpostavio sam da motor nema dovoljan okretni omenat (inace upravljanje tim motorom ide preko frekventnog regulatora nastimanog na 40Hz) te sam eksperimentalno odredio vrijeme zaletanja na oko 2sec. i za to vrijeme PLC drzi kocnicu motora zakocenu i kad ga otkoci platforma bez propadanja ide na gore.
Pitanje koje sebi postavljam je: da li zbog ovakvog resenja trpi motor ili frekventni regulator i koliko je ovo resenje sigurno u svjetlu neprekidnog, industrijskog rada ?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
62.68.96.9



+333 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)17.07.2017. u 05:52 - pre 81 meseci
Koliko sam shvatio ti sada drzis motor zakocenim 2 sekunde?
Tek onda pustis motor da se vrti?
Kako je rijeseno dizanje platforme - hidraulika ili motor direktno dize platformu, ima li neko kvacilo da se ukupluje motor ili je direktno spojeno?
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)17.07.2017. u 06:55 - pre 81 meseci
Tako je Veseli !
Motor drzim zakocenim oko 2sec. i onda ga pustam. Platforma se podize bez propadanja ali ne znam da li u svemu tome nesto trpi ?!
Platforma je spregnuta na motor pomocu lanaca i lancanika (nesto slicno kao kod auto-dizalica u auto-mehanicarskim radionicama).
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
62.68.96.9



+333 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)17.07.2017. u 13:22 - pre 81 meseci
Problem je u lose podesenom freq. regulatoru.
Imas podesenu rampu pri staru kao da motor ne krece pod opterecenjem, a motor ima strasno tezak start.
Probaj izbaciti freq. regulator pa vidi hoce li biti propadanja.
Ovako ti 2 sekunde imas zakocen motor, i za to vrijeme motor se grije, na srecu grekventni drzi ogranicenu struju inace bi motor otisao u vjecna lovista.
Lose rjesenje, ti kao vozis motor soft startom, a u stvari ga drzis zakocenim dok ne prodje soft start, dakle taj softstart ( rampa) ne sluzi nicemu osim da grije motor i regulator a usto i usporava proces ( 2 sec, ali usporava).
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
31.223.131.*



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)25.07.2017. u 21:04 - pre 81 meseci
Evo mene opet. Naime sa kompresorom radim vec mjesecima i radio je OK da bi zadnjih mjesec dana poceo zezati, naime upali se ok i radi ok ali kad nabije oko 9 bara iz trougla vrati motor u zvezdu pa onda odradi u zvezdi par sec pa opet prebaci u trougao i tek se onda ugasi. To mi toliko i nije smetalo vec je u zadnje vrijeme poceo po par puta prebacivati iz zvezde u trougao i obratno dok ne nabije deset bara. Motor je 7.5 KW a i primjetio sam da se dosta ugrije prilikom rada.
Ima li ko kakvu ideju sta bi mogao da bude uzrok ovog ?
 
Odgovor na temu

test1234




Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)25.07.2017. u 21:42 - pre 81 meseci
Verovatno ga bimetal zeza, povremeno isključuje, pa ponovo start.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)26.07.2017. u 14:09 - pre 81 meseci
Mozda te zeza i presostat pa gubi malo kontakt kako se blizi iskljucenju.
Probaj da stavis prekidac umesto presostata pa vidi kako radi, ti ga ukljucujes i iskljucujes kad nabije pritisak koji trebas.
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
31.223.131.*



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)26.07.2017. u 22:16 - pre 81 meseci
Laik sam pa za bimetal ne mogu nista reci ali gledajuci funkciju presostata (tlacne sklopke) mislim da je do njega on bi u slucaju slabog kontakta iskljucio kompresor nacisto. Mozda i grijesim
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)27.07.2017. u 14:11 - pre 81 meseci
Pazi posto si napisao da ti se poceo gasiti kad je vec blizu iskljucenja. najverovatnije da je do presostata ili bimetala posto je tad motor optereceniji.
ako se razumes premosti presostat sa prekidacem pa upali kompresor i vidi dali tako radi bez problema, mozes i vezati neki instrument da vidis dali imas neki pad napona u toku rada na tom prekidacu. i moras biti kod kompresora da iskljucis kad postigne odgovarajuci pritisak.
Bimetal ti vec nemogu savetovati da premostis ako nemozes da meris struju. jedino da meris pad napona izmedju pina 95 i 96 u toku rada.
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
31.223.131.*



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)29.07.2017. u 09:19 - pre 81 meseci
Probat cu premostiti presostat jer mi je to lako pa javim sta se desava. Moze li se ovakvo ponasanje ispoljavati jer je slaba neka od one tri el. magnetne sklopke, ili da nije nedaj boze nesto sa motorom jer sam primjetio da kad duze radi motor se bas dobro ugrije...bude maltene vruc.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)29.07.2017. u 11:26 - pre 81 meseci
Zavisi kako je kod tebe izvedena komandna veza zvezda/trougao ima par nacina vezivanja, jeli ti zuji neki kontaktor.
Probaj da iskljucis motor pa vidi kako rade kontaktori samo.
Bimetal bih ti trebao da bude podesen na nazivnu struju koja pise na motoru da bih zastitio el. motor i ako je bimetal uredu.
Inace bih trebao meriti stuju koju vuce motor na sve tri faze.
Neznam na kojem pritisku ti radi ali dosta njih rade na maximumu snage pri 10bara tako da se motori i greju.

 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
31.223.131.*



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)30.07.2017. u 12:47 - pre 81 meseci
Kompresor sam kupio u Nemackoj i donesen je u dijelovima (radi prevoza) tako da je el.ormar ostao skopcan na motoru a svi ostali kablovi su bili odsjeceni i kolega mi je to spojio a na plocici kompresora pise da mu je max 15 bara a meni se iskljucuje na 11 a pali na 8.5 i kad je pusten u rad radio je dobro ali u zadnje vrijeme rijetko kad napuni bocu a da ne vrati po par puta u zvezdu i to uvjek tek kad predje 10 bara, trenutno koristim drugi kompresor pa mi ovaj sluzi samo za sitnije poslove ali morat cu to resavati. Za pocetak cu provjeriti sve spojeve i premostiti presostat pa vidjeti sta se desava.
P.S. Probao sam skroz isprazniti bocu i radi OK sve do trenutka kad predje 10 bara i tada se vrati u zvezdu, sad dali tad radi pod opterecenjem pa vuce jacu struju i samim tim to nesto poremeti ili zeza presostat nemam pojma.
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
31.223.131.*



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)31.07.2017. u 21:58 - pre 81 meseci
Izgleda da sam rijesio problem, danas zavirim u ormaric i vidim jedna zica skroz izvucena iz konektora na sklopci poslije stezanja iste cijeli dan radio normalno.
Mozda cu ga vec sutra pustiti u cjelodnevni rad pa cu pratiti hoce li se nastaviti motor grijati. Uglavnom prebacivanje iz zvijezde u trougao je prestalo.
 
Odgovor na temu

dado banjaluka
Davor Mandic

Član broj: 271155
Poruke: 93
31.223.131.*



Profil

icon Re: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)01.08.2017. u 18:16 - pre 81 meseci
Izgleda da ipak nisam rijesio problem...danas od 30-tak dopunjavanja boce 4-5 puta je vracao u zvezdu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: el.motor zvijezda ili trougao(kako odrediti)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 45881 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.