Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883711 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

usr

Član broj: 332960
Poruke: 37



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.07.2017. u 06:36 - pre 81 meseci
Cekaj, ti si do juce nudio pomoc ljudima oko upisa u madjarske maticne knjige, a sad trazis ljude koji mogu da pomognu na salteru... Siris biznis? :)
 
Odgovor na temu

cybb

Član broj: 333746
Poruke: 26



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2017. u 08:06 - pre 81 meseci
Prekopiran komentar sa drugog sajta:
"Ljudi, ima li nekog ko je predao u septembru-oktobru prošle godine papire u BG da još čeka odgovor? Ja sam predao krajem septembra i još ništa…"
 
Odgovor na temu

tanulo

Član broj: 332711
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.07.2017. u 17:09 - pre 81 meseci
Može li se nekako ubrzati vađenje mađarskog izvoda, ili da li znate možda kako drugačije da rešim ovaj zahtev? Za prijavu boravka u Holandiji na sajtu vidim da se traži:

-original birth certificate of all those to be registered (authenticated or with apostil)

Koliko sam shvatio iz ranijeg čitanja teme potpuno je nesigurno kada ćemo ovaj papir dobiti. Državljanstvo sam dobio u oktobru prošle god.

Možda može negde (ovde?) online da se naruči, kao kod nas?

[Ovu poruku je menjao tanulo dana 21.07.2017. u 21:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
87.116.189.*



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.07.2017. u 09:07 - pre 81 meseci
"Birth certificate" je izvod iz knjige rodjenih. On se uvek vadi u drzavi u kojoj si rodjen, ma gde ti ziveo i cije drzavljanstvo posedovao. Ranije si morao da ides do opstine u kojoj si rodjen, a od kako su uveli elektronska dokumenta mislim da mozes u bilo kojoj opstini da zatrazis izvod na srpskom jeziku (ako si iz Srbije).

Za prijavu u Holandiji tebi treba izvod na internacionalnom (!) obrascu. Za takav izvod sam siguran da moras da ides do opstine rodjenja.
 
Odgovor na temu

tanulo

Član broj: 332711
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.07.2017. u 10:07 - pre 81 meseci
Hvala na odgovoru. Znači iako tamo boravim kao EU državljanin trebalo bi da je srpski (internacionalni) izvod ok? To bi bilo stvarno super, izvadim ga za 5 min.

Ubeđen sam da sam u ranijim komentarima pročitao da ljudi posle godinu-dve dobijaju mađarski izvod na kuću (ne mogu sad da naem konkretne poruke). Šta je onda to i čemu služi? Ja to verovatno sad ni ne bih mogao da dobijem ako im toliko treba da to administrativno završe?
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.07.2017. u 11:04 - pre 81 meseci
I mene to zanima, da li je neko imao slučaj da su mu tražili baš izvod iz Mađarske ?

Na tom izvodu neće pisati ništa drugačije od onoga u srpskom.
Mesto, datum rođenja, roditelji, ništa se ne menja, samo si upisan u još jedan registar kao državljanin obe zemlje.

Jedino ako je neko menjao ime u HUN pasošu pa onda nije isto kao u srpskom.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.07.2017. u 15:28 - pre 81 meseci
Mozes sa bilo kojim validnim izvodom dok god je razumljiv domacinima (sto se resave prevodom ili medjunarodnim formularom).
Mi smo se prijavili u Nemackoj sa srpskim medjunarodnim izvodima, pri cemu je sin prijavljen srpskim prepisom izvoda iako nije rodjen u Srbiji (originalni izvod je upisan u maticne knjige u Srbiji i onda taj srpski izvod na kraju upotrebljen za prijavu).
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Alfa Romeo 166
Hr menadzer

Član broj: 307276
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.08.2017. u 10:18 - pre 81 meseci
Pozdrav ljudi.

imam pitanje u vezi madjarskih licnih karti.

Imam pasos i drzavljanstvo madjarske od 2013 god. Citao sam da se moze izvaditi i licna karta bez adrese.

Da budem iskren ono malo jezika koji sam ucio za dobijanje drzavljanstva sam potpuno zaboravio
pa me zanima da li je rizik ici i predati za licnu kartu, ne bih da izgubim drzavljanstvo zbog licne karte?

Da li neko ima iskustva sa tim?
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.08.2017. u 12:12 - pre 81 meseci
Ako se plašiš da možeš izgubiti državljanstvo zbog nepoznavanje jezika (a možeš) onda bolje ne rizikuj, strpi se još 6 godina i onda uzmi.
Za 6 godina će proći 10 godina od kad imaš državljanstvo stoga ti po zakonu ne mogu oduzeti.
U međuvremenu koristi pasoš, kao i do sad.

Ako baš toliko želiš da uzmeš LK, onda uči i obnovi znanje.
Ionako tamo ne pitaju ništa drugo osim za lične podatke.

Po meni, ne vredi rizikovati i ići bez znanja.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Alfa Romeo 166
Hr menadzer

Član broj: 307276
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.08.2017. u 13:42 - pre 81 meseci
Hvala na odgovoru.

Nisam znao za taj podatak da posle 10 godina ne mogu da oduzmu drzavljanstvo? Jel to sigurno provereno,
odnosno da kad budem posle 10 godina od izdavanja pasosa pravio novi pasos ne moram da znam jezik
i mogu da povedem prevodioca?
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.08.2017. u 14:20 - pre 81 meseci
Tako je, tako piše u zakonu.

http://www.mfa.gov.hu/NR/rdonl...1993onHungarianCitizenship.pdf

Withdrawal of Hungarian citizenship
Article 9
"There shall be no withdrawal more than ten years after the date of acquisition of the Hungarian citizenship".

Posle 10 godina, od datuma zakletve, ne mogu da ti oduzmu državljanstvo, a pre toga mogu da pokrenu postupak protiv tebe u slučaju da neki službenik u ambasadi, opštini ili na granici, napiše prijavu da ne znaš mađarski jezik.

Posle 10 god možeš kako želiš.

Za te osnovne stvari ti i ne treba neko veliko znanje.
Moći ćeš i sam da se malo podsetiš i sam predaš zahtev.

Ja lično želim da povremeno održavam znanje koliko mi vreme dopusti. Interesantan mi je jezik i zadovoljstvo mi je da sam nešto uradim za sebe bez ičije pomoći.



[Ovu poruku je menjao cape011 dana 02.08.2017. u 15:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
87.116.183.70



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.08.2017. u 15:35 - pre 81 meseci
Stoji da si duzan u narednih 10 godina da negujes tradiciju jezika,onda ljudi tumace da posle 10 godina ti ne mogu oduzeti..ali zaboravljamo da se sve dekretom moze resiti..to vam je kao kad je neko 2013 dobio na dobar dan i dovidjenja a sai u Nemackoj,Norveskoj,Svajcarskoj njemu novci nisu problem..da treba dosta znati..a navodno se nista zakonski nije menjalo.Moze se desiti da ti i posle 10 godina dozvole da dodjes sa tumacem ali ne svojim nego placenim kojeg oni ovlaste pa da ti dokumenti mogu jako skupo kostati.. e sad onaj ko radi u Nemackoj njemu ppare nisu problem..Evo Vam moje licno iskustvo iz Szegedina centralne kancelarije,izgubili mso lakcim karte i supruga je isla da trazi nove sa koleginicom koja zna madjarski,i zamalo da joj sluzbenica uzme drzavljanstvo,i zabranila joj da prica srpski..sreca pa nam je dete upisalo Srpsku Gimnaziju u HU,pa je tu popustila i dala samo za nju lakcim kartu..onda odemo u Tesco gde sam ja koji ucim madjarski i znam A1 sigurno uzeo broj seo ispred sluzbenice i objasnio da mi treba licna karta za cerku,i sve super proslo pitanja uobicajna,onda se ja okurazio i yrazio da mi izda nove lakcim karte i to odradimo kod iste sluzbenice,a kod sledeceg sluzbenika ja predao za sina jedino je zena sedela da stavi potpis jer je dete maloletno..e posle nedelju dana odem ponovo u centralnoj kancelariji,sednem za sto kazem sta mi treba,kad ce mi osoba sa druge strane na cistom srpskom reci sad cu Vam doneti dokumenta ode vrati se sa pasosem i kaze licna karta nije gotova bice do petka,i jos mi kaze ovde svojerucni potpis..ja se zabezeknuo ovaj zna srpski i prica srpski u istoj kancelariji gde je nadrdana ali i u pravu sluzbenica kritikovala moju suprugu..znaci osnovna konverzacija bi ipak trebalo znati cisto iz vaseg postovanja prema tom drzavljanstvu ali svako gradi zivot za sebe.Srecno.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Alfa Romeo 166
Hr menadzer

Član broj: 307276
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.08.2017. u 11:09 - pre 80 meseci
Hvala vam na informacijama i savetima. Ipak cu da odustanem od licne karte, nema potrebe da sad cackam nesto oko toga kad imam pasos a licna karta mi zapravo i ne treba vec sam je hteo imati samo da bih je imao. Mislim da je bolja opcija sacekati da istekne pasos pa praviti novi po isteku 10 godina od izrade. Doduse i pasos koristim samo za putovanja ponekad jer ne planiram da radim u inostranstvu.

Slazem se za ucenje jezika, medjutim zivot trazi svoje, posao, porodica, obaveze pa je tesko naci vremena i za madjarski koji je uistinu tezak, ja ga mogu sad malo obnoviti ali cim se neko vreme stane mora sve ispocetka jer ga ne koristis u praksi. Pritom godinama sam ucio engleski, spanski, italijanski. Pa mi madjarski stvara konfuziju u glavi. Svakako dobro je za pocetak znaci bar neke osnovne fraze i recenice za nedaj boze.

Ja mislim i nadam se da nece menjati to pravilo da se posle 10 godina ne mora znati jezik. Da budem iskren ja sam i na vadjenje pasosa isao sa komsinicom madjaricom da mi se nadje ako zapne i nisu pravili veliki problem za to u segedinu. Cak kad na neka pitanja nisam znao odgovor i sluzbenica na salteru pocela malo da se ljuti, ova moja komsinica joj odrzala kratko predavanje da je sluzbenica ostala bez teksta i odradila proceduru do kraja (konkretno komsinica joj rekla da nije sramota ne znati odgovor za sve na madjarskom, ako nije nije sramota da postoji mnogo madjara u vojvodini koji jedva natucaju srpski).
 
Odgovor na temu

tanulo

Član broj: 332711
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika07.08.2017. u 21:17 - pre 80 meseci
Davno sam pokušao da se sam putem http://www.valasztas.hu/hu/ovi/735/735_4.html registrujem u birački spisak. Od tada sam zaboravio da potražim na mailu odgovor. Sa najnovijim pismom setio sam se da ga potražim. Da li neko može da pomogne oko tumačenja poslednje rečenice, teško mi je da shvatim suštinu tj da li sam upisan (ako sam podneo dobar zahtev :) )

X Y ... kérelemmel fordult a Nemzeti Választási Irodához, melyben a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.) 84. § alapján felvételét kérte a központi névjegyzékbe.
Megállapítottam, hogy a kérelme a jogszabályoknak megfelel, ezért teljesítésének akadálya nincs. Tájékoztatom, hogy magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárként a központi névjegyzékben a felvételtől számított tíz évig szerepel.
 
Odgovor na temu

usr

Član broj: 332960
Poruke: 37



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika08.08.2017. u 07:48 - pre 80 meseci
Konstatovali su da je tvoj zahtev u skladu sa zakonom i da nema prepreka za njegovo izvrsenje. Registracija za glasanje madjarskih drzavljana koji nemaju adresu u Madjarskoj se cuva u registru 10 godina. Dakle upisan si u biracki spisak.

(Posle 10 godina ces morati da podneses novi zahtev. Ukoliko glasas na nekim izborima ili podneses zahtev za promenu podataka, tvoja registracija se automatski produzava i vazi jos 10 godina od tog trenutka. Vidi tacku 13 u http://www.valasztas.hu/hu/ovi/445/445_2.html)
 
Odgovor na temu

tanulo

Član broj: 332711
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika08.08.2017. u 16:47 - pre 80 meseci
Hvala. Ostatak poruke je govorio nešto o mogućnosti žalbe, što me je zbunilo.
 
Odgovor na temu

misisisipi
lallalalala lalalalalal

Član broj: 328470
Poruke: 22
62.193.156.*



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2017. u 08:48 - pre 80 meseci
Da li moze da se prijavi promena statusa tj.udaja sa prevodom vencanog lista kod nas, a ne u OFFI-ju ili mora OFFI? I da li treba od supruga izvod iz MKR?Pitam za Segedin tamo bih prijavila. Hvalaa!
 
Odgovor na temu

misisisipi
lallalalala lalalalalal

Član broj: 328470
Poruke: 22
62.193.156.*



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.08.2017. u 14:01 - pre 80 meseci
I jos jedno pitanje, rekli su mi da ne mogu da prijavljujem da sam se udala ukoliko mi nije stigao njihov izvod iz maticne knjige rodjenih jel je to tacno da li neko zna? Posto ja jos nisam dobila izvod iz Madjarske.
 
Odgovor na temu

paratrooper17
arbeitstelle
arbeitstelle
Chemnitz

Član broj: 337109
Poruke: 1
..78.012.pools.vodafone-ip.de.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.08.2017. u 14:56 - pre 80 meseci
Pozdrav jedy023 , jel si uspeo da konacno dobijes pasos bili smo nekad u Budimpesti na neuspesnoj predaji ja sam odustao od price otisao sam na zapad sa Srpskim pasosem , a i ti si na kontu zene i dece mogao otioci jos kad ikad
 
Odgovor na temu

vlaovicgoran
Subotica

Član broj: 177171
Poruke: 138
*.ptt.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.08.2017. u 10:52 - pre 80 meseci
Kako si uspeo otići sa Srpskim pasošem za stalno tj. duže od 3 meseca? Svi poslodavci traže EU pasoš.
yhythtj
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883711 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.