Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc u kupovini PVC prozora!

elitemadzone.org :: MadZone :: Pomoc u kupovini PVC prozora!

[ Pregleda: 7182 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S2011ale

Član broj: 278099
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Pomoc u kupovini PVC prozora!25.01.2011. u 20:19 - pre 161 meseci
Pozdrav svima,
da li mi neko moze pomoci sa informacijama u vezi kupovine PVC prozora?
Naime, vec duze vreme gledam i raspitujem se ali se proizvodjaci i cene veoma razlikuju.
Cuo sam za VEKA, Winhaus, itd. ali odskora imam i neki KMG u opticaju.
Da li je iko cuo za tog prozivodjaca i da li zna nesto o njihovom kvalitetu?
Znam da treba voditi racuna o profilima i okovima, ali o KMG-u ne mogu naci nista.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!25.01.2011. u 22:34 - pre 161 meseci
Kod mene su stavljali Veku ili Winhaus (nisam siguran)... ali ono sto sam ja naucio iz tog poduhvata je sledece:

1) Pogodi se za ukupnu cenu sa zavrsnom obradom. Trazi da ti jasno kazu sta ulazi u zavrsnu obradu - tj. sta ce da ti naplacuju dodatno, da li ce da okrece itd.
2) Da li naplacuju dodatno postavljanje plasticnih klupica ili ne, kao i limova sa spoljne strane - koliko to kosta
3) Da li odnose sut, djubre i stare prozore. Jako bitno. Jer vecina to snese samo pored kontejnera - a ti za to mozes da platis kaznu ako te neko prijavi. Neki traze dodatno da platis za nosenje (meni su dodatno uzeli 50 Evra)
4) Ako stavljas vrata, gledaj da ne budu previshe velika - tj. da deo na sharkama ne bude previshe veliki (nego otprilike kao normalna vrata od sobe) a da drugi deo bude jedna vertikala od stakla koja se ne otvara. Zasto je to bitno - zato sto ako stavljas PVC on nije preterano cvrst i vremenom, ako su vrata teska, ona se iskrive, i krenu da zapinju. Sa PVC stolarijom ti mozes da stelujes malo nagib, ali vremenom to stelovanje prestane da bude dovoljno. Takodje trazi da ti stave na vrata 4 ili najmanje 3 sarke, zbog cvrstoce i boljeg oslonca, i nemoj nikako da uzimas vrata koja se otvaraju na kip, vec reci da zelis samo standardna vrata, sa ovim vecim brojem sarki (ona su mnogo kruca i tvrdja - posto kip mehanizam ima samo 2 sharke)
5) Isto sto se velicine vazi i za prozore, bolje ti je da prozore podelis na 2 krila, nego da imas jedno veliko - zbog krutoce. Pritom jedno od ta dva krila da ima kip mehanizam (nije problem ako prozor nije previshe tezak). Ali vidi sa majstorima sta ce da ti kazu za tvoju velicinu... otprilike standardna velicina prozora je ok sa kip mehanizmom, problem su samo vrata jer su velika i iz jednog komada.
6) ako imas dete, trazi da ti stave na prozore i vrata,do kojih moze dete da ti dodje, kvaku sa kljucem (obicna je nesto oko 2 evra, a ta je 10.. ima i skupljih) - bitno je da dete ne moze samo kasnije da otvori prozor ili izadje na terasu.
7) Trazi da ti "stokovi" PVC prozora budu usrafljeni u zid metalnim drzacima - a ne samo da se drze na purpeni. To su bukvalno neke metalne plocice koje se usrave velikm srafovima za zid, a drugi deo se zaglavi na plastiku od prozora.
8) Obrati paznju sta planiraju da ti rade sa spoljnim delom fasade - tj. da li ce covek koji radi zavrsnu obradu da zafarba i omalterise spoljni deo fasade ukoliko bude ostecen pri vadjenju starih prozora.
9) Vidi sta ce da rade sa zavrsnom obradom u kupatilu, jer ako vadis stari prozor sve sanse su da ce da ti polome par plocica oko prozora pri vadjenju - a to neko mora da popravi. Vidi da li imas rezervne plocice.
10) Nikako ne placaj sve odjednom, najvishe 50% od ugovorenog (sto manje to bolje). A sve pare tek kad sve bude 100% gotovo.
11) Ako imas vrata, vidi sta ce da rade za pragove, jer stara drvena obicno imaju drveni prag, dok PVC to nema - ima ram koji je uzi od drvenog praga, pa ostaje prostor izmedju parketa i PVC vrata koji necim treba popuniti (ili parketom ili napraviti nekakav drveni prag)
12) ako imas kablove koji prolaze kroz prozor, dogovori se da se provuku iza rama od PVC prozora pri montazi istih - kako ne bi morao da busis rupe na novim prozorima naknadno.
13) Gledaj da ti sve lepo zaliju silikonom - posebno sa spoljne strane, i lim i proreze izmedju lima, zida i PVC prozora.
14) Covek koji radi zavrsnu obradu (spaletne) treba da pored stiropora koristi i plasticnu mrezicu pri malterisnju (da bude cvrsca povrsina) kao i limene coskove/uglove L-profila za izvlacenje pravih ivica na coskovima zida.
15) Taj sto radi te spaletne mora da obrati paznju koliko prostora ostavlja ispod samog prozora, jer ako zelis plasticne klupice (sto ti toplo preporucujem) mora da se ostavi dovoljan prostor da bi prozor posle mogao da se otvara (kod mene su napravili gresku na par malih prozora u kupatlu)
16) Cena - nista nemoj po principu lako cemo - za sve pitaj i trazi da li je ugovoreno u cenu. Maheri su to, koji zive od par stotina evra koje ti ogule sa ledja na gluposti za koje svaki normalan covek misli da su uracunate - a oni se prave kao da im je prvi put da stavljaju prozore pa ti ih ne saopste na vreme.
17) Ako vidis da tip nesto zavlaci sa zavrsnom obradom ili odnosenjem suta pri ugovaranju posla - otkaci ga. Jer to znaci da on nema uhodanu ekipu koja ceo posao radi od 0 - 100%, vec se snalazi sa kojekavim majstorima i likovima koje mozda vidi prvi put, i snjima se pogadja za cenu za koju oni verovatno nisu previshe motivisani da posao urade kako treba i na vreme (ako im uleti neki bolji posao, tebe ce da preskoce i cekaces u shutu par dana).
18) Sve maksimalno zastiti. Naguraj namestaj u uglove soba i kupi dosta najlona za krecenje i sve oblepi selotejpom - bukvalno sve (koristi providni selotejp kako ti ne bi ostajali tragovi kad budes odleplivao - to se meni dogodilo sa onim braon sirokim, popizd*o sam ;) ). To je neka sitna prasina koja se uvlaci i ispod tog najlona, jednostavno nista u zivotu prljavije nisam video. Tepihe skloni, a na parket - ako je neki dobar pa treba da se cuva - stavi onu "puc-puc" podlogu sto se stavlja ispod laminata.
19) Gledaj da kompjuter, monitor i TV sklonis, ili dobro oblepis najlonom, dok traju grubi radovi (vadjenje starih prozora, kao i rad na spaletnama, jer pre krecenja se stavlja glet masa koja se smirgla i baca dosta prasine) - jer ce ta sitna prasina gotovo sigurno da ti upadne u tehnicke stvari i one ce poceti nenormalno da se greju...


To bi bilo to, ako se jos neceg setim napisacu... :)




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 26.01.2011. u 14:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

samo_da_pitam

Član broj: 263479
Poruke: 248
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!26.01.2011. u 11:32 - pre 161 meseci
Epa ovo bi trebalo staviti u TOP
pa kao Oce nas kada se ugovara sa majstorima :)
Blago Mts-u!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!26.01.2011. u 12:26 - pre 161 meseci
Citat:
samo_da_pitam: Epa ovo bi trebalo staviti u TOP
pa kao Oce nas kada se ugovara sa majstorima :)

Sasvim se slažem.

Džaba ti naj profili ako ti "majstor" ugradi prozore.

@ S2011ale
Danas na tržištu uglavnom ni ne postoje loši profili. Niti postoje loši okovi. Sve šta treba je: da se držiš bilo kojeg brenda dovoljno poznatog na tržištu (dakle, da egzistira bar 5 godina) i da nađeš majstora koji radi PVC prozore bar 5 godina. Ovaj "očenaš" odozgo zapamti, i na osnovu njega potraži 3-4 ponude različitih izvođača.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!26.01.2011. u 12:44 - pre 161 meseci
Postoje li kod nas ti novi prozori koji su namenjeni za zvucnu izolaciju? U USA postoje, ali se oni montiraju preko postojecih prozora, samo sto se kod njih prozori otvaraju vucenjem donjeg krila navise, i onda imas u stvari dva krila koja se vuku navise, spoljno i unutrasnje, a kod nas to ne ide tako. Ja sam mislio da menjam prozore, zbog zvucne izolacije, a onda sam nasao da su stari dvokrilni drveni prozori kod kojih je raznmak izmedju krila oko 15 cm bolja zvucna izolacija nego ovi novi, mada su gora tolplotna izolacija ali to nije vazno. A sta ako se na takve prozore na oba krila montira duplo vakuumirano staklo? Ili, da li postoje kod nas novi PVC prozori, ali kod kojih se krilo otvara vucenjem prema gore, kao u USA. To bih mogao da ugradim, i da ostavima stare prozore ispod, eventualno na njih da stavim na oba krila vakuumirano staklo, i onda bi pretpostavljam bilo OK.

Meni to treba za bas dobru izolaciju, kao sto je u gluvim sobama, jer nije u pitanju saobracaj ili nesto slicno, nego kamion mesalica koji se parkira na nekoliko metara od prozora pa tu radi, i izgeda da ce to stanje da ostane trajno, a ne mogu da ih sprecim da to rade, jer oni to pocnu da rade u vreme kad nije zabranjeno praviti buku, ali je to vreme meni malo rano za da me neko budi svakog dana mesecima i godinama. Da pocnu da rade sat - dva kasnije sve bi bilo OK, ali... Najverovatnije cu da ugradim nesto kao zaluzine sa ugradjenom nekakvom zvucnom izolacijom preko, ali me cisto zanima kako je sa novim prozorima po pitanju toga.

BTW, ovo gore iz posta od a1200 stvarno treba da se stavi u top kao uputstvo kako se treba dogovarati sa bilo kojim "majstorima" , a ne kao sto vecina radi, pozovu ga pa tek posle kad se sve zavrsi pitaju posto je, i onda kukaju
 
Odgovor na temu

S2011ale

Član broj: 278099
212.178.224.*



Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!26.01.2011. u 20:23 - pre 161 meseci
Hvala a1200!

Izuzetno korisni saveti i svakako dobrodosli :)
Jedino sto do sada jos nigde ne mogu naci taj KGM profil, osim da imaju predstavnistvo u Rumuniji, a da se verovatno pravi u Bugarskoj po licenci iz Austrije.
I ova informacija je sa hrvatskog foruma iz 2008.
Ovde montazu radi neka firma Mega Mont za koju takodje nema nikakvih podataka na internetu, a kamoli da je neko imao iskustva.
Sumnjivo mi je to da niko nije cuo niti za KGM niti za Mega Mont, pa zato ne znam sta da radim.

A sto se tice majstora, ima onaj stari film "Majstori, majstori" i Bercekova recitacija : http://www.youtube.com/watch?v=VG_97f89p6M :)
koja najbolje oslikava celu pricu. Daleko smo mi od postenja i savesti...

Jos jednom hvala puno na savetima i nadam se da cu nesto iskopati i za KGM kao i za Mega Mont koji ih ugradjuju...

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!26.01.2011. u 21:31 - pre 161 meseci
Lesli, za zvucnu izolaciju koristi sigurnosno pampleks (sendvic) staklo 4.1.4 (dva stakla 4mm slepljena medjusobno). Od njega mozes da napravis i termopaket (4.1.4staklo+8vazduh+4.1.4staklo)
I, vazno, svaku i najmanju rupicu na prozoru (gde ne dihtuje) dobro zadihtuj, jer sem vazduha, tu sa vazduhom prolazi i zvuk.
Sem toga, mozes da stavis i teske zavese i deblji tepih.
 
Odgovor na temu

Milos D
Beograd

Član broj: 5621
Poruke: 280
*.adsl-3.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!28.01.2011. u 12:14 - pre 161 meseci
Što se tiče selotejpa i ostavljanja tragova, dobre su one samolepive papirne trake, nisu tako jake kao selotejp ali za zaštitu raznih stvari od prašine su dovoljno jake a lako se odlepljuju i ne ostavljaju nikakve posledice.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!28.01.2011. u 13:18 - pre 161 meseci
Citat:
Milos D: Što se tiče selotejpa i ostavljanja tragova, dobre su one samolepive papirne trake, nisu tako jake kao selotejp ali za zaštitu raznih stvari od prašine su dovoljno jake a lako se odlepljuju i ne ostavljaju nikakve posledice.

Ne reci dvaput !
U tek useljenu kuću, još nisam imao ni roletne ni zavese, u želji da se sačuvam od julskog sunca, zalepim stiropor od 2 cm spolja, preko stakla, tako da sam PAPIRNU lepljivu traku zalepio pola na stirpor, pola na ram PVC prozora. (imajući u vidu da one braon široke pak-trake 'oće da ostave boju.)

Bilo to tako na suncu petanestak dana - i onaj lepak za ekstra stvrdnutim papirom osta zanavek na spoljnoj strani prozora. Ni aceton, ni alkohol, ni voda mu ne mogu ništa ! Usput je za godinu-dve sve to požutelo, pa se "lepo" vidi na belom PVC ramu.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Milos D
Beograd

Član broj: 5621
Poruke: 280
*.adsl-3.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!28.01.2011. u 13:42 - pre 161 meseci
Auh nezgodno, znači treba dodati "samo za unutrašnju upotrebu"
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Pomoc u kupovini PVC prozora!28.01.2011. u 13:52 - pre 161 meseci
Citat:
Milos D: Auh nezgodno, znači treba dodati "samo za unutrašnju upotrebu"
Ili za spoljašnju, ali "odlepiti što pre". Nešto sam malo uspeo da "popravim stvar" skalperom i finim struganjem ostataka trake, pri tom pazeći da ne ostružem i PVC.

Sve u svemu - eto tek da znaš da i obična slabo-lepljiva, lako-odlepljiva, papirna traka za zaštitu kod krečenja može da napravi belaj.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pomoc u kupovini PVC prozora!

[ Pregleda: 7182 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.