Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju

elitemadzone.org :: MadZone :: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju

[ Pregleda: 3203 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju31.01.2011. u 00:06 - pre 160 meseci
Citat:
Blic: Bajford bez penzije i prava
30. januar 2011. | 13:50 | Izvor: Blic
Beograd -- Timoti Džon Bajford (70), tvorac legendarne TV serije Metla bez drške, iako narušenog zdravlja primoran je da radi kako bi preživeo pošto nema pravo na penziju.

Legendarni televizijski reditelj, u pola veka dugoj karijeri stigao je da bude profesor, prevodilac, pisac, glumac, fotograf.

Našu kulturu svojevremeno je zadužio izvanrednim televizijskim serijama za decu: „Neven”, „Babino unuče”, „Poletarac”, „Nedeljni zabavnik”, „Metla bez drške”.

Danas je Timoti u sedamdesetoj godini života. Zdravlje mu je ozbiljno narušeno, ali je prinuđen da radi kako bi preživeo. Sa suprugom živi na Zvezdari s osećanjem da nije zaslužio tako surovo ignorisanje društva čiju je kulturu mnogo zadužio.

Pre nekoliko nedelja službenici opštine Vračar u Beogradu doveli su u pitanje moje pravo na zdravstvenu zaštitu u Srbiji jer nisu dobro poznavali Konvenciju između Engleske i Srbije o zbrinjavanju pacijenata. Uostalom, već pet godina sam državljanin Srbije, a i to se dogodilo jer je lično predsednik Tadić intervenisao”, kaže za Blic Timoti Džon Bajford.

Razočaran je odnosom države prema njemu.

“Zbir administrativnih zavrzlama me je ostavio bez mogućnosti da kao slobodan umetnik uplaćujem sebi staž i time jednog dana steknem pravo na penziju. Kada sam počeo da snimam televizijske serije za decu u Beogradu, predao sam zahtev da postanem član Udruženja dramskih umetnika SFRJ. Rekli su mi da je to nemoguće jer sam strani državljanin. Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije. Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž. Sve do svoje 80. godine života, što je potpuno neizvesna stvar. Ko mi garantuje da ću živeti do tada. Imam ozbiljne probleme sa zdravljem i sav novac koji supruga i ja zaradimo ide na moje lečenje. Neki siguran novac bi mi dobrodošao jer mislim da sam svojim autorskim radom u Srbiji zaslužio da dostojanstveno proživim koliko mi je još ostalo”, objašnjava Bajford.

Mnoge ugledne ličnosti sa javne scene u Srbiji među kojima je najviše umetnika i televizijskih profesionalaca predlagale su dva puta Timotija Džona Bajforda za nacionalno priznanje koji mnogi krste nacionalnom penzijom.

Džabe kada nemam redovnu penziju, a to je prvi uslov za dobijanje nacionalnog priznanja. Nemaju ni sportisti redovnu penziju, pa ostvarivanjem značajnih rezultata na velikim takmičenjima stiču pravo na nacionalno priznanje. Neka serija „Neven” bude moj najveći sportski uspeh u životu. Nisam siguran da je administracija u Srbiji spremna da u mom slučaju napravi presedan. Bio bih unikatan jer nijedan stranac nije toliko dugo radio i živeo u Beogradu poput mene a ostao bez radnog staža i penzije i tek u 65. godini života stekao pravo na državljanstvo”, zabrinut je Bajford.

U poslednjih nekoliko godina izdavačka kuća PGP-RTS prodavala je kompletnu seriju „Neven” na DVD formatu. Nekoliko puta je doštampavan tiraž, ali Timoti Džon Bajford nije dobio ni jedan jedini dinar autorskog honorara.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju31.01.2011. u 00:17 - pre 160 meseci
Emisije kao sto su Neven, Babino unuce, Poletarac, Nedeljni zabavnik, Metla bez drske nisu interesantne za investiciju vise, pa stoga je RTS - koji bi trebao da funkcionise po nekim drugim principima - jedini odgovoran sto ovog coveka nije nikad angazovala.

Da je normalan taj RTS, nikad Bajford ne bi morao ni da moli za neku penziju, nego bi radio.
Ali pali su i veci od njega, jbg.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.88.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju31.01.2011. u 09:01 - pre 160 meseci
jbg sad se setio.

Znao je da verovatno neće biti ništa od penzije kad nije uplaćivao staž.

Mnogo veći problem je što mu RTS nije uplatio ništa za te DVD-ijeve
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju31.01.2011. u 10:57 - pre 160 meseci
Razumem samo stanje čoveka u tim godinama i sve što te godine mogu nositi sa sobom...

Ali, ne mogu razumeti, da se o osnovnoj stvari (penziono, zdravstveno osiguranje) ne misli na vreme i da se ne regulišu sve administrativne formalnosti/obaveze, bez kojih je sve bla-bla-bla-truć!

Tako su prošli mnogi muzikanti, artisti, umetnici, pa i samostalne zanatlije, jer dok je sve išlo dobro, lova-do-krova, bilo je ispod časti biti član nekog lokalnog Udruženja i uplaćivati neku sumu u PIO fond. Lepše je bilo imati cash u Bruto iznosu
Verovatno je i T.J.B. imao regulisano "zdravstveno" preko žene ili dr., a posedovanje britanskog državljanstva mu je značilo mnogo više od Yu državljanstva...pa mu se sada to osvetilo.

Za DVD je isti Ugovor, kao i sa muzikantima-autorima, gde 'ladno podpišu da "...sva prava pripadaju Izdavaču", a od javnog izvođenja dobiju po koju kintu (ako je sve redovno evidentirano, ako se uplaćuje i ako SOKOJ "prebaci" tu uplatu ).

Narodna kaže: "Pita starost, gde je bila mladost."

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 31.01.2011. u 12:58 GMT+1]
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

tune

Član broj: 1213
Poruke: 402



+87 Profil

icon Re: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju01.02.2011. u 06:51 - pre 160 meseci
Kakve su vam penzije udelili ipak je bolje ziveti tri dana ko lav nego ceo zivot ko magarac.

Za Bajforda ne brinite. On je lav.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju01.02.2011. u 07:28 - pre 160 meseci
Svaka čast velikom umetniku Bajfordu. Samo ne vidim kako on sada teoretski može da traži penziju ?!
Zar je malo Srba po belom svetu, u tuđini ostalo bez penzije ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

rfe

Član broj: 131188
Poruke: 76
..9-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju01.02.2011. u 09:30 - pre 160 meseci
malo vise dostojanstva ser Timoti. Ipak ste vi Englez, pripadnik naroda koji su pokorili svet a ne naroda socijalnih slucajeva.

O penziji se misli kad je covek mlad. Mi smo budale znaci sto idemo na posao od 9-5, a vi ste genije sto ste izbacili par serija. OK onda i zivite od toga.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Timoti Džon Bajford, autor najpopularnijih dečijih serija, bez prava na penziju

[ Pregleda: 3203 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.