Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drzava ili grad koji su za vas idealni

[es] :: Vodič za emigraciju :: Drzava ili grad koji su za vas idealni

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76366 | Odgovora: 326 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 14:53 - pre 157 meseci
Ova tema bi trebala da pomogne svima da odluce koja drzava ili grad su idealno mesto za zivot.

Sta je bitno za idealan zivot:

1. Geografski polozaj
2. Kultura
3. Standard
4. ...



 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 14:57 - pre 157 meseci
Ajde kad sam otvorio temu i da prvi napisem svoje misljenje.

Po meni je idealna zemlja CH, i razloga sto sam u njoj pronasao sve ono sto je meni bitno u zivotu. Jedino sto po meni ovde nedostaje su sportska desavanja, tj slaba fudbalska liga.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 14:58 - pre 157 meseci
E lepo. Evo ovako. Po meni jedan od idealnih gradova je Frankfurt. Dobre skole, finansijski centar, razvijena infrastruktura, blizina ostalih zemalja i mogucnost leta bilo gde na svetu direktno :)

Dosta je jeftino i uredjeno, mozda ne kao u CH ali svakako zadovoljavajuce.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 15:03 - pre 157 meseci
Kad sam imao 18 godina razmisljao sam da idem u USA da studiram i da zivim jer mi je tada bilo bitno da gledam NBA i da vozim kola od XX kubika, sa 25 sam poceo da razmisljam o porodici i drugim stvarima (kuca, posao, itd). Evo sada sa 30 sebe smatram srecnim, imam porodicu, kupio sam kucu u CH, vozim kola koja pozelim, imam posao koji volim da radim, i nekako ne brinem za buducnost ni svoju ni svog deteta
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 15:07 - pre 157 meseci
Meni se Frankfurt svidja mada je mozda malo veci za moje potrebe, ja bas ne volim da se smaram u guzvama u saobracaju. Ali se sa svim sto je napisao Miskovic slazem. Kad smo vec poceli onda da kazem a sad mi je palo na pamet da je to mozda jedan problem Bazela, ima aerodrom ali nema mnogo direktih letova kao npr Cirih ili Frankfurt.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.dsl.nsw.optusnet.com.au.



+128 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 15:17 - pre 157 meseci
Za mene bi bilo idealno seliti se na svake 2-3 godine i time upoznavati vrlo razlicita mesta i geografski i kulturno i u svakom drugom smislu.
A onda kad se zadje u starost i (mozda) odluci da se negde zivi stalno ne bi trebalo da bude tesko izabrati jednu od pregrst prethodnih destinacija.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 15:24 - pre 157 meseci
To je OK ako ne planiras porodicu, ali nemozes sa porodicom da se selis na svake 2-3 godine
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 15:31 - pre 157 meseci
Ja bih imao malu sugestiju ako dozvolite. Da clanovi koji su proveli neko vreme u inostranstvu u zemlji o kojoj zele da napisu nesto, na pocetku poruke u par crta da nabroje neke svoje pozitivne i negativne dojmove o tom mestu.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni07.04.2011. u 23:55 - pre 157 meseci
elmagico Frankfurt i guzva u saobracaju? Gde to reci mi? Zanima me.



Citat:
Slobodan Miskovic: E lepo. Evo ovako. Po meni jedan od idealnih gradova je Frankfurt. Dobre skole, finansijski centar, razvijena infrastruktura, blizina ostalih zemalja i mogucnost leta bilo gde na svetu direktno :)

Dosta je jeftino i uredjeno, mozda ne kao u CH ali svakako zadovoljavajuce.
Meni se u Svajcarskoj geneneralno ne dopada penzionerski zivot, zadrtost i ogranicenost domacina, pa i da budem iskrena preteran nacionalizam. O cenama da i ne govorim. Prirodne lepote su za divljenje.


Nisam, da budem iskrena mnogo putovala (u planu je), cak mislim da nikada i necu otici put Australije, Novog Zelanda, Amerike, Azije mada bih volela, ali bih se smorila u avionu zatocena u kutiji toliko sati!
Evropa mi je najbliza, kulturoloski bliska i poznata, geografski podobna zbog mnostva reka, jezera, predivnih gradova, mora i sl.


Frankfurt na Majni
, pokrajina Hessen, finansijski centar Evrope, grad sa 672 000 stanovnika a sa oko dva miliona ljudi koji njime cirkulisu svakog dana ( turisti, poslovni ljudi, ljudi iz okoline koji tu rade), tek 5-i po velicini u Nemackoj, nudi mnogo toga na jednom mestu, prepun je zelenila i parkova, turista, bankara i poslovnih ljudi iz celog sveta, sarenilo na ulicama, mnostvo nacija, jezika i kultura na jednom mestu, neprevazidjeni Zeil i ulicne svirace, male Fest-ove tokom cele godine na trgovima i reci gde se moze dobro provesti, pojesti za relativno malo para,
ima odlicnu infrastrukturu, toplu dobrodoslicu (ceo jedan paketic koji i dan danas cuvam sa svim vaznim telefonima, adresama institucija u kojima se govori i na mom maternjem jeziku, kartama za zeleznicu, plan grada, popustima itd.), nemacka administracija iako izvikano spora izuzetno brza, vise urbana no tradicionalno nemacka arhitektura, poznat po mnogo cemu ali najvise po najtranzitnijem aerodromu na svetu (svakog minuta poleti ili sleti jedan avion), po Messe (Sajmu), po tradicionalno dobroj hrani (kobasice, Apfelwein vino od jabuka, Frankurter söße itd.), odlicnim klubovima, fenomenalnoj kulturnoj, sportskoj, rekereativnoj ponudi.....huh nesto cu sigurno zaboraviti ali verujte mi da sam odusevljena u svakom pogledu i da nemam nameru da mrdam odavde. :)))))


Vise na http://de.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_am_Main

 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 00:48 - pre 157 meseci
elmagico, ne slazem se. Mislim da je moguce seliti se sa porodicom sto je iskustvo ljudi odredjenih profesija (novinari, kontraktori svih vrsta, vojna lica u SFRJ na primer). To za sobom povlaci posebne izazove, ali ne mislim da je neresivo. Ako si finansijski sredjen nema problema po pitanju upisa dece u privatne internacionalne skole, imas privatno zdravstveno osiguranje, lako je iznajmiti nekretninu sa solidnim kontom u banci. Treba samo da znas od cega ces ziveti; kada to osmislis mislim da je sve ostalo manji problem.
Ja polazim od toga da sam de facto imigrant po default-u. Devojka, moguce supruga u buducnosti, je Tajlandjanka. Oboje nemamo zelju da se vratimo da zivimo u zemljama gde smo odrasli. A i ne vidim zasto bih ostao u Australiji do kraja zivota ako budem imao mogucnosti da zivim drugde posto se ovde uvek mogu vratiti jer sam dobio papire.



 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 01:14 - pre 157 meseci
Mislim da je za decu dobro da imaju jednu sredinu za vrtic, zatim jednu celinu za osnovnu skolu, isto tako za srednju.
Teoretski bi dozvolio preseljenje izmedju dve celine, ali tokom - ne.
Detetu skola nije samo primanje informacija, nego i socijalizacija, sticanje prijatelja, ali i zadrzavanje istih i gajenje prijateljstva, osecaj pripadnosti itd.

Tokom prvih pet sest godina dete uci osnovne stvari u medjuljudskim odnosima i gradi bazu emotivnog zivota, pa mu tu ne bih pravio dzumbus medju SO osobama.
Kasnije dete samo gradi svoj zivot van doma, tako da nema razloga da mu to rusim, nekim licnim zeljama i specificnim nacinom zivota, posebno ne u pubertetu.
Posle kad krene da studira (ovde i ranije zbog sistema obrazovanja) neka ide gde hoce.

Mada, svako bira.



Zato, ne bih napustao Nemacku, bar dok su mi deca pod krovom.
Sam sistem skole mi se dopada, mada mnogima smeta to sortiranje, ali meni je dobro sto se deca sortiraju po uspehu i tako formiraju odeljenja u tri kategorije. Pored rezultata ucenika, u kategorizaciju ulazi i ocena nastavnika koji sagledava i odnos sa roditeljima.
Tako da se onima koji rade i cimaju se za decu isplati to da rade.

Obrazovanje je tako namesteno da se vezuje za rad i indistriju, pa mozes videti cesto fetuse kako rade po prodavnicama u okviru prakticne nastave. Ovde je najniza nezaposlenost kod mladih u Evropi i mislim da je to ok, jer ako nece da uce - lako ce biti negde ukomponovani da izuce zanat.
Generalno, ljudi rano postaju samostalni, kao i u celoj Evropi i to mi se takodje svidja.

Nemci imaju opicen drajver zbog kojeg imaju potrebu da se cimaju po kojekakvim klubovima i slicno.
Ljudi se ne druze toliko po stanovima i sl kao u Srbiji, nego se vezuju za ljude po interesovanjima i svi su negde clan necega.
Tako sam i ja odmah nasao klub biciklista i iskopao brzo par ortaka.
To mi se isto svidja, jer ti ne da da budes pasivan, pa i kad neces - opet imas pritisak drustva da se negde aktiviras.
Valjda zato lako skupe godinu dana, svakog ponedeljka hiljade ljudi na demonstracijama protiv gradnje us*ane zeleznicke stanice u Stuttgartu.

Nemacka je puna malih gradica (velike metropole preko milion stanovnika na njihovu populaciju ima manje nego u vecini EU zemalja) i vecina drustva funkcionise kao provincije i predgradja - sto se tice javnog reda, saobracaja, javnih povrsina, skola i slicno.
Sto je za porodice dobro.
Ali za party i nije bas, osim ako nisi u Berlinu ili Minhenu.

Kad zelis da ucis i usavrsavas se, postoji milion razlicitih kombinacija kako ce te neko ili nesto u tome podrzati - od studentskih kredita i dodataka, stipendija, placenih vrtica ako imas decu, pa do programa prakse.
Cena studiranja je prilicno povoljna.

Problem je jezik, koji se moza teze uci nego engleski - bar meni, zbog navike.

Nemacka sebe smatra nedoseljenickom zemljom, iako ima 15% stranaca. To prakticno znaci da imaju dosta predrasuda (vise prema muslimanima i nebelcima) i da treba malo da se potrudis da ih pridobijes. Ali kad to uspes, onda vec imas dobre saveznike medju prosecnim Svabama.
Reaguju dobro na poznavanje jezika, tu se lako kupe.

Cesto nemaju inicijativu i pustaju sistemu da odradi vecinu za njih, ali ja to gledam kao prednost za mene, mada ne bih bio sretan ako mi deca pokupe ovakav model ponasanja u npr obrazovanju i da kontaju sta da studiraju, naci im skola neki posao i sl.

Ima mozda jos nesto, ali je kasno.



[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 08.04.2011. u 02:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 07:44 - pre 157 meseci
@profin

Bio sam u Frankfurtu 3-4 puta jeste da je uvek bilo zbog nekog sajma ali znam da sam se uvek zaglavio u guzvi, da li na autoputu, ili u gradu ali uvek je bilo nekog cekanja ili nekih radova na ulicama. Ovo je samo moj zakljucak na osnovu ovih mojih dolazaka u grad, a kao sto si i sama rekla 650.000 stanovnika a 2.000.000 cirkulises svakog dana, ja mislim da onda sigurno postoje guzve. Znam da Basel sa 250.000 stanovnika i 70.000 onih koji svakog dana iz Francuske i Nemacke dolaze na posao prave isto tako dobru guzvu u tim udarnim terminima.

@noskich

Tvoje misljenje je meni OK, ali samo bez porodice, tu je moje misljenje slicno kao sto ima i Isak666. Ja znam koliki je problem kad treba dete posle 3-4 dana provedenih sa nama u kuci da vratim u obdaniste a zamisli da mu sve to menjam na svake 2-3 godine. Jezik, kultura, drustvo, bolje onda da je pustim na facebook pa da virtuelno zivi.
 
Odgovor na temu

Milan M. Radovic
Web Developer
Pančevo

Član broj: 16959
Poruke: 743
82.117.198.*



+25 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 07:51 - pre 157 meseci
Švedska - 'ladno, al je**ga... standard.
I don't need a girl for sex , All I Need is Binary and HEX
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 08:11 - pre 157 meseci
Eh da, u Frankfurtu imas i ovo ....cisto ako dodje talas nostalgije :D

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 08:19 - pre 157 meseci
Znaci Frankfurt vodi na nasoj listi najboljih gradova za zivot.

Cudi me da nema na ES nasih ljudi iz Chicaga, a zna se da je posle Beograda to najveci "Srpski"grad
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 09:27 - pre 157 meseci
Citat:
elmagico: Znaci Frankfurt vodi na nasoj listi najboljih gradova za zivot.

Cudi me da nema na ES nasih ljudi iz Chicaga, a zna se da je posle Beograda to najveci "Srpski"grad


Verovatno zato sto su odavno emigrirali, a ove nove generacije i ne znaju srpski (pogotovu ne da pisu)...
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 09:52 - pre 157 meseci
Cekala sam Isaka, znala sam da ce on to opsirnije od mene i studioznije u svakom pogledu :)))))))

Slobodane svracam cesto tamo ;) Toliko 'imaju' klijenata da mi se javljaju u gradu kad prodjem :))))

Elmagico Messe u Frankfurtu, guzvara je priznajem, ali do Messe te vodi auto-put i tu jedino mogu da zamislim zakrcenje zbog ulaska u grad, ogranicenja i semafora. Mada, nama koji tu zivimo ne bi palo na pamet da idemo tim putem vec preko Bockenheim-a ili preko Mainzerlandtraße ;)
A propo guzvi, ima ih u spicu, ali veci horor od Gazele i cekanja od dva i po sata nisam nigde vise dozivela, tako da ja iako poznajem grad, ukljucim navigaciju, ona mi kaze gde su radovi, gde zakrcenja i to lagano zaobidjem.
Uglavnom, Frankfurtjani se sluze S-Bahnom, U-Bahnom, Straßenbahn-ovima i busevima jer je to mnogo prakticnije no voziti auto. Auto voze oni koji zive van grada uglavnom i koji dolaze na posao i vikendom se voze auta kad se ide iz grada. Ja sam vise puta vec cula da Minhen i Frankfurt imaju nezamislivo dobro organizovanu zeleznicu povezanu sa svim ostalim saobracajnim sredstvima i da se od tacke do tacke stize za pola sata. U to sam se i licno uverila bar kad je Frankfurt u pitanju.
Sto se nasih ljudi tice, ima ih dosta u Frankfurtu, ali najvise u Offenbach-u na Majni koji zovu srpski nemacki grad.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 10:08 - pre 157 meseci
Ja sam "ziveo" u Frankfurtu 2 nedelje i bilo je odlicno, mozda mi se sve to ucinilo perfektno zbog lokacije stana gde sam bio. Ziveo sam u poznatoj zgradi pored groblja, Holiday Inn. 15 min peske od centra. Cene su nize od onih u Srbiji i do poprilicno. Tu mislim na kupovinu u ne bas najjeftinijem Rewe-u. Mogu da zamislim kakve su cene kad je neka akcija u Aldiju i slicno...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 11:21 - pre 157 meseci
@Profin

Stvarno mi je zao sto kad sam isao na mese nisam znao za ove zaobilazne puteve. a i sto kad dodjem u neki novi grad ne koristim U-S bahn. Mislim da nema potrebe da pricam kako u CH funkcionise prevoz (javni). Kad sam rekao guzva u saobracaju isto tako nisam mislio da poredim sa Bgd, jer to kod nas nisu guzve neko Pic-nic. Koliko vremena treba da se predje Gazela u spicu, meni toliko treba do Zurich i jos i da sednem negde da popijem pice.
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: Drzava ili grad koji su za vas idealni08.04.2011. u 11:48 - pre 157 meseci
@elmagico

CH nema jaku fudbalsku ligu, ali zato ima hokejasku. Juce sam na HD Swiss-u gledao sjajan mec Kloten-Davos. Koliko znam ZSC je 2009. godine bio prvak Evrope u hokeju, drugi je problem sto Bazel nema dobar hokejaski tim. Volim fudbal, ali i dobar hokej i jedva cekam da za dvadesetak dana pocne svetsko prvenstvo. Ne slazem se da su ljudi u CH nacionalisti. Koliko znam to je zemlja s najvecim procentom stranaca u Evropi i pre nekoliko godina na referendumu su se izjasnili protiv smanjenja broja stranaca. Idealna zemlja, visok standard, prirodne lepote, politicka stabilnost, izuzetno kvalifikovana radna snaga, neverovatne mogucnosti za bavljenje sportom i rekreacijom.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Drzava ili grad koji su za vas idealni

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76366 | Odgovora: 326 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.