Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amolix sklopka-hidro kvacilo

elitemadzone.org :: TechZone :: Amolix sklopka-hidro kvacilo

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13236 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
188.246.88.*



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo08.06.2011. u 20:27 - pre 156 meseci
Hvala puno, zahvaljujuci vama, dosta sam toga naucio o hidrodinamickim spojnicama.
Mislim da cu sad moci sa olaksanjem da se pozabavim ovim problemom.
Prvo sto sam zakljucio, da nedostaje dosta ulja, oko 10 l manjka. Trenutno je nasuto oko 12-14 l a po tabeli koju ste mi vi dali treba biti izmedju 20-28 l.
Pomocu ovog linka uspio sam mjerenjem pronaci doticnu spojnicu.
Drugo, probacu odvrtati, odnosno zavrtati regulacioni vijak da produzim, odnosno smanjim vrijeme ubrzavanja.
Kad sam sve ovo proucio, primjetio sam da motor skoro istom momentu pokrene remenicu, sto ne bi trebalo ici tako.
U ovom slucaju prvo bi trebao motor da se startuje, onda se u spojnici centrifugalnom silom posrestvom fluida pogon prenese na radnu masinu.
Nadam se da sam dobro shvatio princip.U svakom slucaju smatram da je manjak ulja, simptomi su, da se motor "pati" u Y.
Kad se prebaci u D poslije par sekundi dodje ajd da kazem " na neku normalnu struju". Dok u Y divlja.

P.s- Javicu rezultate.

Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo08.06.2011. u 20:41 - pre 156 meseci
Mislim da bi ti i ovaj link pomogao.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo08.06.2011. u 20:45 - pre 156 meseci
Pa njoj je najvaznija stvar ulje. Ona bez ulja polako postaje neupotrebljiva.
Nije nista cudno da je kratak vremenski interval izmedju pokretanja motora i pocetka prenosenja kretanja na masinu
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
188.246.88.*



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo08.06.2011. u 21:35 - pre 156 meseci
Po logici nekoj znao sam i prije da je ulje najbitnije, ali nisam znao koja je kolicina potrebna.
Pa sam odasipao, dosipao ali sve je to bilo lutanje. Sad kad znam koja je kolicina potrebna, stvari bi trebale biti drugacije.

Javljam rezultate, hvala jos jednom. Pozdrav!
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

goat
srbija

Član broj: 189682
Poruke: 954
*.adsl-1.sezampro.rs.



+53 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo23.06.2011. u 08:45 - pre 156 meseci
molm za jednu pomoć

Kod nekih izvedbi turbospojnica i turbomenjača postoji sigurnosni čep od nekog materijala (podseća me na parafin, ali nije) koji se istopi u slučaju pregrevanja ulja u turbospojnici ili menjaču, kada iscuri ulje i spojnica stane..

znate li o kom se materijalu čepa radi?

poz

[Ovu poruku je menjao goat dana 23.06.2011. u 11:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo23.06.2011. u 11:37 - pre 156 meseci
trenutno ne radi scribd ali mislim da na onom linku sto sam radnije okacio ima nesto o tom sigurnosnom cepu koji puca kada se nabije prevelik pritisak.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
*.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo23.06.2011. u 13:47 - pre 156 meseci
Pozdrav ljudi, evo rezultata sto se moga slucaja tice.
Nasuo sam oko 10l ulja, sad je kolicina ulja u spojnici optimalna.
Situacija se nije ni malo poboljsala, nego se cak pogorsala.
Pokusacu opisati sta se tacno desava, ovako, startujem motor i u Y povuce oko 500A i citavo vrijeme dok radi u Y struja se ni malo ne smanjuje (sto nije nikako u redu)...
sa prelazom u D, kazaljka ampermetra se "zakuca" (skroz kratko 1sec. max.). Produzim vrijeme na vr. releju da motor duze radi u Y i sa tim dobijem da poslije duzeg vremena rada u Y struja opadne (ajd da kazem na desetine ampera).
Prebaci se u D i poslije je "na oko" sve normalno. Po meni ovo nije u redu, da se motor ovoliko "muci" u zvjezdi (znaci nesto ga opterecava). Sta dalje ciniti?
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo23.06.2011. u 16:44 - pre 156 meseci
Kvar je moguće utvrditi metodom eliminacije. Prvo uključiš el.motor bez turbospojnice, pa sa njom i na kraju sa mašinom koju pokreće el.motor.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
*.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo24.06.2011. u 14:41 - pre 156 meseci
Pa nije to bas tako jednostavno, mislim da je ovdje potreban drukciji pristup lociranju kvara.
Nije ni malo jednostavno i zgodno odvajati spojnicu od el. motora i ponovo vracati. Da je to moje vlasnistvo pa onda nekako, ali ovako vrlo tesko.
To je ipak postrojenje koje radi svaki dan, primjer, treba odvojiti citava 2 dana da se ovo skine- vrati i na kraju reci predpostavljenima "nije do spojnice"... ajmo dalje.
Kako bi me ljudi poprijeko pogledali, znaci prvo se mora locirati kvar sa bar 80% sigurnoscu i onda krenuti na rjesavanje istog.
Slag na torti je, da niko od ljudi sa kojima radim nije nikada skidao i rastavljao hidrodinamicku spojnicu sa ovog el. motora.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo24.06.2011. u 16:28 - pre 156 meseci
Citat:
treba odvojiti citava 2 dana da se ovo skine- vrati i na kraju reci "nije do spojnice"...
Dva dana za ovo? Trebaju ti dva bravara (mašin-bravara), odgovarajući alat i subotnje popodne. Ili neki drugi termin odredjen za redovni nedeljni pregled.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo24.06.2011. u 16:41 - pre 156 meseci
Pa ne mora, već, opisanim redom. Možeš najpre skinuti kaiševe, pa ako je problem ostao, onda imaš samo turbospojnicu ili el.motor. Pozz
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo24.06.2011. u 22:01 - pre 156 meseci
uostalom, sto to tebe brine?
Jedino ako si ti gazda. Imas lepo ko u svakom normalnom preduzecu sluzbu odrzavanja masina koja je placena za to i trebalo bi po svojoj struci (masinbravarskoj) da zna da otkloni problem.
Naglo skakanje amperaze pri kretanju je normalno za takav sklop.
Tamo gde sam radio, to je normalno pri pokretanju a u radu ako se desi do skakanja amperaze to je automatski znacilo da je neki kvar u pitanju
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
188.246.88.*



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo25.06.2011. u 12:23 - pre 156 meseci
Za uigranu ekipu i koja zna sta radi mozda je dovoljno i 2h.
Oni koji to nisu nikad radili, ko zna koliko je vremena potrebno.
Nisam gazda, ali zato spadam u sluzbu za odrzavanje.
Evo sta je po meni normalno, tako je bilo sve do ove godine. El. motor se starta, povuce u startu u Y oko 500A, amperaza odmah pocne padati, padne na neke desetine ampera i onda vremenski prebaci u D.
Pri prebacivanju skoci na nekih 500-600A (taj skok traje 1 sec. max.) pada na svoju neku normalnu struju od nekih 50A i onda radi normalno.
Tako je bilo prije, to je po meni bio uredan start i rad.
Sad je situacija takva, el. motor se starta, povuce u startu Y oko 500A, amperaza ne opada (krece se oko 500A). vremenski prebaci u D i kazaljka ampermetra se "zakuca". Onda amperaza opada i pada na 50A.
Poslije je sve na oko uredno, nema naglih skokova i znakova da je el. motor opterecen necim. Znaci problem je samo u startu. Kao sto sam naveo u prosloj poruci, poslije dosipanja ulja povecao sam vrijeme na vremenskom,
tako da sad motor radi u Y duze vremena i amperaza mu pocne opadati (ajd da kazem u zadnjem momentu) prije prebacivanja u D, i to sad traje 15-20 sec.
Ukratko: 3fazni asinhroni el. motor sa kaveznim rotorom, snage 132 KW, spojen na radnu masinu (ventilator oprasivaca) sa hidrodinamickom spojnicom (masa spojnice 156 kg + 28l ulja), remenica sa 6 remena.
Radi u Y 15-20sec. i vuce struju odko 500-600 A (skoro citavo to vrijeme). Ako smanjim vrijeme Y, onda nema vremena da struja pocne opadati tj. da hidro spojnica bezbolno pokrene radnu masinu.
Nadam se da ste me razumjeli. Pozdrav!




Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

goat
srbija

Član broj: 189682
Poruke: 954
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+53 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo09.07.2011. u 11:18 - pre 155 meseci
ne znam zašto te brine toliko daj skok na prelazu iz zvezde u trikot?....

u predhodnoj firmi gde sam radio (i održavanje između ostalog) sam imao četiri ventilacije instalisane snage od 90 do 110KW, motori su startovali po sistemu "meki zagon" (nema zveza-trougao) i dok motor kreće iz starta ampermetar se "zakuca" u 600A i to u 5-10sec.

ako se ne buni zaštita i osigurači ostavi ga...

a nereče ima li neka klapna na usisnom cevovodu ventilatora?

kod tebe je klasična turbospojnica sa pumpnim i turbinskim kolom koja ima prenosni odnos cca 0.98 u nominalnom režimu rada a koji je otprilike proporcionalan klizanju izmešu pumpmog i turbinskog kola...

je si li pokušao da skratiš vreme rada motora u zvezdi?... probaj .... to je trenutak kada kada spojnica još radi sa relativno visokim proklizavanjem tako da promena broja obrtaja iz zvezde u trougao neće mnogo uticati na promenu brzine gonjenog radnog kola ventilatora, čime se smanjuju inercijalne sile tokom ubrzanja ventilatora od 0 do nominalnig broja obrtaja...


imao sam sličan problem u pumpnoj stanici zbog hidrauličnog udara u cevovodu u trenutku prebacivanja iz zvezde u trougao... rešio sam na vremenskom releju za rad u zvezdi..



pomenuti matreijal sam pronašao.... nije kao parafin ali se topi na 140 stepeni C i legura je olova + .....
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo16.07.2011. u 00:21 - pre 155 meseci
Neke ideje:

1. Da ti se nije spojio (skratio) neki namotaj u motoru. Ponekad se čuje nenormalno zavijanje iz samog motora kad se skrati neki od namotaja statora. Pokušaj da pribaviš test uređaj koji to ispituje. Sprava radi na baterije, digne napon u statorskim namotajima motora na nekih recimo 5000 V i drži ga neko vreme tako. Ako napon padne znači da probija izolacija tog namotaja motora.Kvar je perfidan jer motor radi ali se greje dosta i vuče struju.
Ako ne možeš da nabaviš tester, uzmi neki firmirani ommetar (koji nije kineski) i izmeri otpor svakog namotaja pojedinačno. Nije važno koliko iznose merene vrednosti otpora u apsolutnom iznosu. Treba da su skoro identične za svaki namotaj. Razlika od 0,09 oma znači par stotina metara žice za koliko se skratio namotaj.

1A) Da niste dodali još neki potrošač veliki na liniju napajanja motora, pa izaziva pad napona a ovaj ti se motor greje jer vuče veću struju da bi nadoknadio pad napona?

2. Možda imaš povećano opterećenje na tom ventilatoru koji vrti motor. Vidi kako ide rukom kad vrtiš od strane motora spojnicu.
Prepipaj ležajeve ventilatora da se ne greju - mada bi ih motor verovatno spalio do sada. Možda unutar kućišta ventilatora je zapalo nešto što ga koči.

3.Možda ste skoro menjali remenove, pa remenice nisu u osi ili ste divljački pretegli - iskrivili neko od vratila

4.Gore ima neki lančanik a sredina je prašnjava - možda osovinice lanaca ne mogu da se okreću normalno - mada opet, puko bi lanac i škripao bi

Ja sam mašinac, ali sam ‚‚ratovao‚‚ sa elektro motorima pa mi ovo palo na pamet iz prakse

Što se tiče odvajanja elektromotora, vidim da ima elastičnu vezu sa hidrauličkim ‚‚kuplungom‚‚. Da niste iskosili motor ako ste skidali jer ta spojnica ima toleranciju 2-3 stepena svega.
Ako motor nije diran (odvajan od hidaulične kuplung spojnice) vidi jel ima one pozicione špiceve kroz šape motora da stalno ne ‚‚tražiš‚‚ osu kad ga skidaš. Možda se iskosio jer se olabavili šrafovi što drže motor na postolju?

Ventilator nije toliko težak za upuštanje jer kod velike većine ima mali otpor na početku pa posle raste - mada ima ventilatora sa ‚‚negativnom karakteristikom‚‚ koji imaju najveći otpor kad su neopterećeni tj sa malim prigušenjem na usisu.
Vidi što ti je rekao kolega jel ima klapnu neku na usisu pa priguši dovod vazduha ili zapuši skoro ceo usis kartonom pa vidi jel pada startna struja el.mot.

Puno sreće


[Ovu poruku je menjao BokasaTzar dana 16.07.2011. u 01:36 GMT+1]
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
188.246.88.*



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo16.07.2011. u 22:39 - pre 155 meseci
Hvala vam sto ste se ukljucili u temu.
Dali ste mi dosta dobrih prijedloga i savjeta... vraticemo se na to kasnije.
Sad pogledajte ovaj video, nadam se da je gledljivog kvaliteta.
Na brzinu sam sastavio ovaj video, pa nije bas sve dobro rasporedjeno, da se vide svi elementi.
Onda cu prokomentarisati vase odgovore. Pozdrav
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo23.07.2011. u 22:09 - pre 155 meseci
Meni ovo mehanički izgleda sve u redu. Nema oscilacija vratila - uredno se sve vrti.
Ona plava guma na ulazu u spojnicu deluje novo tj. gumena spojnica je izgleda nova.

E sad, nisam siguran da ti je ovo motor od 132 kW - nekako mi je mali ?!
I koja mu je nominalna brzina?

Jel možeš da izmeriš visinu od ose vratila el.mot. do podloge na koju se oslanjaju nosači (šape) motora?
Shodno veličini kućišta može se odrediti približna snaga el.mot. Osim toga izmeri mu prečnik vratila i
spoljni (gabaritni) prečnik statora. Izmeriš mu obim pa preračunaš (sumljam da imaš šubler te veličine).

Ako ti je motor baš 132 kW, imaš odnos polazne i nominalne struje od oko 7,5 što pri nominalnoj In od 236A
(za 132 kW i 1500 o/min) daje Ip od 1770 A tako da mi se 500A koje vidim na videu - nikako ne uklapa.

Puno sreće
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
*.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Amolix sklopka-hidro kvacilo28.07.2011. u 15:10 - pre 154 meseci
Ma jeste 100% el. motor od 132 kw. Nema sumnje da je tako.
Ne znam koja mu je brzina, ali znam da mu je broj okretaja 1485 1/min. (Potvrdicu to jos sutra, nisam bas siguran).
Testiram svaki dan nesto od toga sto ste mi predlozili. Pa ako nesto novo zajkljucim, javljam, mozda ce nekom nekad zatrebati.
Danas sam mjerio struju pod opterecenjem i ona iznosi za sve 3 faze po 55A. Probacu jos omski da ispitam, ono sto se moze ispitati kad uhvatim vremena da ga otkacim.


Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Amolix sklopka-hidro kvacilo

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13236 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.