Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija

elitemadzone.org :: TechZone :: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9824 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija13.06.2011. u 22:20 - pre 155 meseci
Otvaram ovu temu s ciljem da se komentari na ovu temu postavljaju ovdje jer koliko vidim da postaje sve zanimljivija a komentira se pod drugim temama kao npr. pod temom:Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije, s cime ta tema odlazi u off topic i na taj nacin kvarimo jednu jako dobru raspravu. U ovoj temi bismo mogli komentirati o svim izvorima obnovljivih izvora energije kao npr. fotonaponski paneli, mini hidroelektrane, bio gas, bio gorivo, bio mase i sl.

Kako u svijetu raste potreba za energijom, a uglavno za elektricnom, ona ce samim tim postajati i sve skuplja. Svijet se zato uglavno poceo orjentirati na proizvodnju el. energije iz nuklearnih elektrana a svi smo svjedoci vec druge velike katastrofe prouzrokovane bas takvim elektranama, a cini se da svijet sve vise postaje svjestan takvih opasnosti. Jedna od najrazvijenijih Europskih zemalja Njemacka je vec donijela odluku da ce u sljedecih 10 g zatvoriti sve nuklearke a vjerujem da ce je slijediti i ostale zemlje.

Porastom cijena fosilnih goriva dobivanje el. energije vise nece biti tako rentabilno te ce se svjetska proizvodnja morati orjentirati sve vise na Sunce, vjetar, plimne morske promjene, geotermalnu energiju, bio masu, bio plin, hidroelektrane i sl. Samim tim ce se i razvoj tehnologije kretati u tom pravcu. Vjerujem da je to jedna nova oblast gdje bi se moglo zaposliti na milione ljudi, mogli bi se koristiti resursi koji su za sad netaknuti. Sjetimo se samo Sahare i drugih pustinja gdje je koncentrirano toliko energije koja se ne koristi. Mislim da bi sve vece koristenje fotonaponskih panela moglo potspjesiti masovnu proizvodnju ovih panela sto bi moglo doprinijeti velikom padu cijena samih fotonaponskih panela a samim tim i jeftinijom cijenom tako dobivene el. energije.

Svjedoci smo da i nase male drzave moraju prihvatiti standade EU, i da moraju obezbijediti nesto vise od 20% energije iz obnovljivih izvora te na sve nacine pokusavaju nekako dostici te standarde iako godinama nisu razmisljali o tom problemu pa su se sad nasle u svojevrsnom vakumu.

Kako vremena vise nema, vlade nasih drzava pokusavaju se snaci na sve moguce nacine pa i subvencijom individualne proizvodnje el. energije, tako da i to postaje potencijalno unosam biznis. Iako je ovo tek pocetak, vjerujem da ce se ovo razviti u veliki biznis. Konkretno kod nas u HR je strahovito porastao inters za koncesije vjetroelektrana i u igri su veliki igraci. Taj interes nije bez razloga, jer veliki igraci su uvidjeli da je to trenutno naj isplativiji i najsigurniji biznis. Drzava ti garantira da ce otkupiti svaki KW proizvedene el. energije i to po zavidno visokum cijenama. Vjerujem da ce nakon toga doci na red i fotonaponske elektrane koje su nesto manje isplative ali ako na svjetskom trzistu dodje do znacajnijeg pada cijena panela, i to bi mogao postati unosan biznis.

Nazalost ljudska vrsta je takva da ne razmislja o buducnosti dok ne dodje do katastrofe, pa kako u svakom zlu ima i dobra, vjerujem da se nakon ove katastrofe u Japanu napokon pocelo ozbiljnije razmisljati o tome kako jeftino a opet sigurno proizvesti energiju.

Mislim da i mi svi kao pojednci moramo poceti razmisljati u tom smjeru i koliko god mozemo doprinijeti zastiti ovog naseg prelijepog planeta od prokletstva PROFITA i onih koji bi ga rado prodali kad bi kako mogli. Pokusajmo potstaci razmisljanja ljudi u svojoj okolini, pokusajmo rastumaciti ljudima koji ne znaju, sta je solarni kolektor, kakva je razlika izmedju obicnog i vakumskog kolektora, sta je fotonaponski panel, kako radi stedna zarulja, sta je LED rasvjeta, kako stediti struju, kako ustediti na grijanju, kako postaviti kucu prema stranama svijeta, sta je toplotna pumpa i da ne nabrajam.

Mi smo ti koji mozemo doprinijeti da se pocne drugacije razmisljati, pa makar i raspravom u ovoj temi. Molio bih ucesnike u ovoj temi da "ne razvodne" ovu temu nepotrebnim raspravama koje ce voditi u off topic.

Vjerujem isto tako da je ovo jedan od najjacih foruma i da ga citaju mnogi veoma strucni i sposobni ljudi te da ce uzeti ucesce u ovoj temi.

Ako ce ova tema makar jednom covjeku pomoci da shvati i razumije potrebu za stednjom i proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora, ja cu biti sretan!
Pozdrav svima!

** ELTI hvala na uvodu
http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija13.06.2011. u 22:39 - pre 155 meseci
Pre kratkog vremena sam glasno razmisljao na forumu

http://www.elitesecurity.org/t...ace-za-proizvodnju-el-energije

otprilike ovako

Subvencije

1. Cena u HR za 1kw solarne energije-struje je 3,4 kune ili 0,49 evra/kw ili 49 evrocenti /kw.

2. Cena u SRBIJI za 1kw solarne energije-struje je 0,23 evra/kw ili 23 evrocenta /kw

Malo sam se razoca, u SR treba oko 10 godina da se isplati investicija a u HR oko 5 godina

U principu me interesuje ekonomska strana, isplativost investiranja u obnovljive izvore energije.

Premda po naslovu topika dobrodosle su i druge teme, ako neka tema pokaze da zasluzuje zaseban topik bice kasnije odvojena.

Jedna stvar me grize malo.
EU trazi oko 20 % ucesca obnovljivih izvora, sumnjam da ce biti nekog napredka.
Ukupna snaga EPS-ovih kapaciteta za proizvodnju električne energije je 8.355 MW:
u termoelektranama na lignit instalisano je 5.171 MW,
u hidroelektranama 2.831 MW,
u termoelektranama-toplanama na mazut i prirodan gas 353 MW.
Elektroprivreda Srbije upravlja i radom tri elektrane ukupne snage 461 MW, koje nisu u njenom vlasništvu.

5985 MW = 67% termoelektrane
2831 MW = 32% hidroelektrane

Ko hoce bas da investira u PV panele treba da ide ne tamo gde je jace sunce nego cena, Hrvatska, Slovenija..... ELTI Istro stizem .



Koliko po vama ima smisla ulagati u obnovljivu energiju u Srbiji danas?

http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 00:23 - pre 155 meseci
Subvencionisane cene i jos neke brojke su da se potsetimo

Solarni paneli PV
HR = 3,4 kune = 49 evro centa KW mogu da rade 1000-1500 sati godisnje
SR = 23 evro centa KW

Vetrenjace i nisu neka razlika

HR = 0,64 kune = 8 evro centa KW
SR = 9,5 evro centa KW


Hidro elektrane

HR =
SR = do 0.5MW 9.7 evro centa KW mogu da rade 3000-4000 sati godisnje po mom misljenju i vise

Posto smo u predhodnoj diskusiji zakljucili da je u Srbiji za PV panele nerentabilno investirati, zbog perioda otplate od oko 10 godina zainteresovao sam se i za ostale vidove proizvodnje .

Evo jedne lepe kombinacije vetro i hidro generatora HIDROKINETIC generator.
http://www.wired.com/wiredscience/2008/12/hydrokinetic/
Fali mi dosta podataka o Vetro generatorima i mini hidro centralama , postovacu polako kako ih prikupljam.
http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
58.64.253.*



+6455 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 06:06 - pre 155 meseci
Koga zanimaju obnovljivi izvori energije u Srbiji, a i generalna edukacija, ovo je stvarno odličan link odakle treba krenuti:

Ministarstvo Rudarstva i Energetike, OIE:
http://www.mre.gov.rs/navigacija.php?IDSP=299

I podsekcije:

Biomasa
Solarna energija
Male hidroelektrane
Energija vetra
Geotermalna energija

Stvarno odličan sajt, sa mnoštvom podataka, prezentacija, sva zakonska regulativa je tu, sve ono što bi nekom moglo biti interesantno.

Izuzetno korisni vodiči izrađeni od strane USAID-a, koji pokazuju tačnu proceduru za dobijanje svih dozvola, saglasnosti itd.
Male hidroelektrane
Vetroelektrane
Biomasa
Geotermalna
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 07:05 - pre 155 meseci
2x "stvarno odličan sajt"

Može biti da je sajt odličan, zahvalni smo i da sajt postoji i kad se nadležni uopšte obrate, ali su podaci neozbiljni. Npr. na kartama Energije vetra, izrazi "prosečna...", nepoznati su u stručnim krugovima. U novonastalom žargonu zloupotrebljavaju se fizičke veličine snage i energije i uvode tzv prosečne... nepozate i zbunjujuće. Ti novi pojmovi koji sugerišu na snagu vetra postoje ali ne kao fizičke veličine već samo kao pokazatelji tzv. vetrovitosti lokacije a dobijaju se stvarnim merenjem i statističkom obradom podataka po određenoj proceduri. Ovde ni merenje na 100m nije sprovedeno, već su podaci dobijeni nekakvim ekstrapolacijama, uprošćavanjima i natezanjima.

Podaci sa ovih skica se često navode kao polazni, ali su i u praksi bezvredni jer navode na pogrešan zaključak da je nekakva prosečna snaga vetra po jedinici (horizontalne ili vertikalne?) površine tako jednostavno izražena.

Korišćenje energije vetra je oblast u kojoj još nismo ustanovili značenje pojmova zasad haraju nestručnjaci.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 08:28 - pre 155 meseci
Evo samo da razrijesimo neke nedoumice oko same teme.

Ja sam ovu temu pokrenuo na forumu Elektronika, a na primjedbu da to nije pravi forum za tu temu, pokusao sam je prebaciti na ovaj forum medjutim nisam je mogao niti obrisati niti prebaciti u ovaj forum, pa sam zamolio moderatore da to oni ucine.
Pretpostavljam da nisu imali vremena ili nisu procitali moj post.

Nakon toga je kolega @bonzobgd kopirao moj uvodni dio i zapoceo istu temu na ovom forumu sa mojim uvodom.
Sto se mene tice ja nemam nista protiv toga, ne polazem vaznost ni na kakvo autorsko pravo jer smatram da je najmanje bitno tko je zapoceo temu ali ce me jako radovati svaki zanimljiv i sadrzajan komentar u nadam se veoma korisnoj temi.

Pozdrav svima.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
58.64.253.*



+6455 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 13:44 - pre 155 meseci
@permag:
Osim zakonske regulative, sav ostali sadržaj je čisto informativnog karaktera, i naravno da neko ko uđe dublje u tematiku da će znati gde da pronađe ostalo što ga zanima... I upravo je tu i poenta sajta, da pruži neke osnove, da bi znao šta da tražiš ukoliko te zanima nešto dublje..

To oko prosečnih vrednosti za snagu vetra, ne bih se složio sa tobom... Jasno je da su za realne računice potrebni merni stubovi, ali ovi podatci mogu itekako da znače za neke okvirne računice nekome ko nema iskustva u toj tematici, i koga zanima da vidi kako to otprilike izgleda...
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 17:09 - pre 155 meseci
@Ventura

Gradivo Poznavanja prirode i društva je ozbiljnije u svom sadržaju prema ovoj oblasti nego informacije sa sajta Ministarstva. Nigde nije rečeno da je karta informativnog karaktera, nije objavljen autor te profanisane mape, blago rečeno neozbiljno za državnu instituciju. S druge strane Ministarstvo ne sme da zanemari postojanje Akreditacionog tela Srbije koje daje odobrenje za ovakva merenja.

Ako si u prilici pruži mi neko od objašnjenja za prosečnu vrednost za snagu vetra.

Pozz
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija14.06.2011. u 21:38 - pre 155 meseci
Citat:
ELTI:
Nakon toga je kolega @bonzobgd kopirao moj uvodni dio i zapoceo istu temu na ovom forumu sa mojim uvodom.
Sto se mene tice ja nemam nista protiv toga, ne polazem vaznost ni na kakvo autorsko pravo jer smatram da je najmanje bitno tko je zapoceo temu ali ce me jako radovati svaki zanimljiv i sadrzajan komentar u nadam se veoma korisnoj temi.

Pozdrav svima.

Hvala Elti!

Nije bitno ko je pokrenuo temu, tema se razvila na TZ pa sam zbog toga onu obrisao, da se razvila na elektronici prebacio bi je ovamo...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
58.64.253.*



+6455 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija15.06.2011. u 06:15 - pre 155 meseci
@permag:

Stavi sebe u situaciju nekog ko nema pojma o obnovljivim izvorima energije, i hteo bi uloži u izgradnju vetrenjače, ali nema blage veze o tome...

Primerno, interesuje se za malu vetrenjaču od 10 kW, išao je na sajt proizvođača i pogledao specifikacije, i tamo stoji ova tabela:


On sad tu vidi da se maksimalna izlazna snaga generatora postiže na brzinama vetra od oko 11m/s pa naviše... Ali koje prosečne brzine vetra možeš da očekuješ u Srbiji? Da li je to 2m/s ili 20m/s? Ako lupi pa krene da računa sa 2m/s dobiće nerealnu računicu, isto tako ako lupi 20, opet će dobiti nerealnu računicu..
Onda ode na sajt MRE i vidi onu tabelu, i to je to... Otprilike predstava šta može da očekuje u Srbiji.. Onda kaže sebi, ako ima dobru lokaciju i dovoljno visok stub, može da očekuje godišnji prosek 4-5m/s... Ajde da vidimo onda šta kaže računica.

4.5 m/s prosečna brzina vetra = ~1.2kWh (podatak je izvukao iz one tabele) x 8760 sati godišnje = 10.512kWh godišnja proizvodnja.

To je u novcu 10.512kWh x €0.095 feedin tarifa = 998 evra prihoda...

S obzirom da će ga ta turbina koštati nešto više od 10.000 evra, to i nije neka tako dobra računica... Onda može da razmišlja o tome da nađe bolju lokaciju što se tiče vetra, ili da investira u veće turbine koji imaju bolji stepen iskorišćenja...

I za ovakve okvirne računice, ti podatci sa MRE itekako pomažu. Ali naravno da sa tim računicama neće neko da direktno investira pre nego što obavi sopstvena merenja na terenu.
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija15.06.2011. u 06:42 - pre 155 meseci
@ Ventura
Upravo krećem na put pa ću pokušati da stavim sebe u tu situaciju da imam puno voljenog novca, da ne znam šta ću s njim a treba mi još.
Hvala na lepim željama, razmišljaću usput :)
 
Odgovor na temu

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija15.06.2011. u 21:43 - pre 155 meseci
Lepa vest.
Bez zelje da diskutujem politiku ...

Veceras je predsednik Tadic u razgovoru na prvom programu jedan deo odvojio za razgovor i propagiranja alternativnih izvora energije kao nasu sansu za zaposljavanje...
Konkretno i jedino je govorio o bio masi kao potencijalu u nasoj zemlji ali nije iskljucio ostale vidove alternativnih energenata.

Izgleda da ipak ima neke sanse za nas.

Ja licno nisam zainteresovan za bio masu ali samo spominjanje te teme i odvajanje ne male minutaze za alternativne izvore od strane predsednika pokazuje svetlo na kraju tunela.
http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija17.06.2011. u 07:55 - pre 155 meseci
@Ventura

Skrenuo bih pažnju na dve predrasude da bih priču izveo na pravi put.

Jedna je vezana za ekonomiju ili pogled nekog ko nema pojma...i hteo bi da uloži...priča o ovome je jalova jer u sadašnjoj konstelaciji električna energija iz vetra nije konkurentna. Popravni faktori će biti porast cene uglja i nafte zbog izdašnosti i ekologije. Što se tiče izdašnosti, nijedna politička stranka ne može popraviti rezerve u Zemljinoj kori ali država može postepeno opterećivati cene fosilnih goriva. Kad je ekologija u pitanju država balansira taksama, obavezama (pepelišta, dimnjaci) i podsticajima. E, upravo u tim podsticajima mnogi vide šansu ali je put kojim će maca doći do slaninice krivudav i poznat samo domaćoj maci. A ako maca preraste u domaćeg lava, dobijaće više jer joj više i treba. Postoji jedna druga dimenzija koju ekonomisti ne razumeju a zove se entuzijazam ili dobra namera. Iako je ne razumeju umeju da je iskoriste kao trgovac koji cenu određuje željom kupca. Nekako, mislim da, ta priča o ekonomiji prlja ovu plemenitu temu.

Druga predrasuda se odnosi na tzv. prosečnu brzinu vetra. Pominju se često i srednja i najčešća. Energetičari kod nas još nisu definisali izraze i pojmove a slobodni prevodi stvaraju zabunu. Procedura kojom se jedno obilje podataka o brzini i učestanosti vetra prevodi (zipuje) u samo jedan podatak izražen brzinom (ili na drugi način veličinom koja pokazuje vetrovitost lokacije a ne snagu po jedinici površine – W/m2) je strogo definisana da bi se obrnutom radnjom (unzip) mogao dobiti spektar raspodele učestanosti i brzine vetra. Zato, meteorološki podaci o usrednjenim brzinama vetra nisu pouzdani za energetičare, odnosno pomenute karte prikazane na zvaničnom sajtu mogu zbuniti nekoga ko nema pojma...

Svetske organizacije su oprezne u objavljivanju takvih podataka za naše područje, i vremenom će se sticati uslovi za iscrtavanje takvih mapa koje će u legendi sadržavati izvor, vreme i pouzdanost. Pokazalo se da čak i godišnja merenja koja su pre desetak godina obavljena po standardima (na zahtev investitora, banke...) nisu pouzdana u dužem vremenskom periodu. Pretpostavlja se da 1-2% snage Sunčevog zračenja ka Zemlji postoji u vidu snage vetra, koja se opet pretvara u toplotu i na taj način održava nekakva ravnoteža. Solarna konstanta nije bila precizno utvrđena u vreme kad je Milanković objavio Kanon osunčavanja Zemlje ali je ostavio prostora za popravku i na taj način opravdao naziv svog dela koje je osnova za dalja istraživanja. Što se tiče ovih mapa koje neko koristi kao osnovu za raznorazne kalkulacije, nemaju vrednost osnovačkog udžbenika.
 
Odgovor na temu

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija23.06.2011. u 09:41 - pre 155 meseci
@permag

U vezi onih koji nemaju pojma...

Primetio sam ovde na forumu kao i u zivotu da se ljudi razlikuju po interesovanju.

* Ima inzinjera koji su vredan izvor znanja i koji pokusavaju da se izbore sa zabludama, svesni su zaso i gde vetar duva i spremni su da posavetuju nas ostale.
** Druga vrsta interesovanja su za male segmente, te ljude manje interesuje zasto i gde vetar duva, ti ljudi se trude da iz generatora ili krila izvuku maksimum, zaljubljeni su u svoju oblast i cine sve da je unaprede. Neko je zeleo da se posveti proizvodnji krila za vetrenjace. Cist entuzijazam.
***Nekoga manje interesuje princip nastanka promaje, i usavrsavanje radnih segmenata. Jednostavno se interesuje za samoodrzivost ideje u ekonomskom smislu.
Imati puno voljenog novca, kojeg nemamo, i praviti centralu od 0.1 - 50 KW - osecam se kao tajkun. Ljudi koji razmisljaju o investiranju u ovoj zemlji moraju da imaju vise entuzijazma nego "Edison".
Nije "prljanje" teme ako se prica i o ekonomskom aspektu. Super su price o zakonima, o principima nastanka promaje i njenom merenju, sve ih pratim sa zanimanjem i upijam.
Razgoivarati o ovoj temi bez realnog izgleda da se nesto napravi i da kako kazes maca dodje do slaninice mi se onda vise cine kao ona pesmica "trla baba lan"

Pretpostavljam kad govoris o pepelistima i dimnjacima da mislis na velike sisteme koji i dalje zagadjuju okolinu samo sada sa domacim resursima, ili ti obnovljivi domaci ugljenik. Protiv toga sam da palimo zito umesto uglja. Moje protivljenje je uzaludan posao, jedini nacini da se od mace postane lav kako kazes je da se zasucu rukavi i naravno komentarise ovde na forumu .

To bi bilo o prvoj predrasudi, druga predrasuda mi je manje jasna kako kazes - zbunjen i nema m pojma.
Mozes li drugu predrasudu malo jednostavnije da objasnis.


http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija23.06.2011. u 12:00 - pre 155 meseci
Citat:
bonzobgd:Pretpostavljam kad govoris o pepelistima i dimnjacima da mislis na velike sisteme koji i dalje zagadjuju okolinu samo sada sa domacim resursima, ili ti obnovljivi domaci ugljenik. Protiv toga sam da palimo zito umesto uglja.

Očigledno ne znaš o čemu pišeš.
Drveni pepeo i od ostalih bio masa se čuva i vraća u njive jer je izuzetan izvor minerala u najpovoljnijem obliku za biljke, a CO2 potreban za ponovnu sintezu
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija23.06.2011. u 13:20 - pre 155 meseci
Citat:
Horvat I: Očigledno ne znaš o čemu pišeš.
Drveni pepeo i od ostalih bio masa se čuva i vraća u njive jer je izuzetan izvor minerala u najpovoljnijem obliku za biljke, a CO2 potreban za ponovnu sintezu


Cudi me tvoj komentar za CO2, potpuno je tacan, ali ipak mi nije po ukusu povecana emisija CO2 i ostalih gasova. http://www.naslovi.net/2011-01...-ugljen-dioksidom-u-eu/2275766
Shvatam potrebu industrije i nemam nameru da se vezujem za drvece i na taj nacin ih stitim, mislim da treba odgovornije da se ponasamao sto se tice emisije stetnih gasova.
Nisam protiv bio mase kao goriva, ali to nije za mene

1.skupo je - izvan mojih mogucnosti
2.zagadjuje - mnogo vise nego vetro geneatori, PV paneli ili minihidrocentrale
3.''traze leba '' - zahtevaju vecu kolicinu svakodnevnog rada nego sto sam spreman da odvojim
4.nije urbano - zahteva promenu nacina zivota cele moje porodice - ukoliko odaberem biomasu kao biznis opciju

Pepeo - sadrzi mnogo raznih sastojaka, u zavisnosti sta i kako se spaljuje, i od toga zavisi upotrebljivost za biljke - zabluda je da je svaki pepeo koji je nastao spaljivanjem bio mase koristan. Treba pogledati prvo analize.




http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

bonzobgd
bonzobgd
http://www.kamioniavioni.com

Član broj: 76583
Poruke: 31
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.kamioniavioni.com


+1 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija23.06.2011. u 13:49 - pre 155 meseci
Da budem malo i konstruktivan

Zivim na uscu 2 velike reke, imaju veliki potencijal ali malu brzinu.
Koliko sam video u svetu se u takvim uslovima koriste centrale koje se koriste i u moru, znaci za plimu i oseku.
Ima li nekih komentara iskustava kod nas na tu temu...
Vidim i da je racunanje isto kao i za vetrogeneratore, ista formula...

Sava 1722 m3/s a brzina kolko sam nasao podataka 1.5 m/s
Dunav preko 3000 m3/s a brzina 1.5 - 4 m/s

http://www.kamioniavioni.com
Aukcije Kupi Prodaj
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija23.06.2011. u 18:07 - pre 155 meseci
@bonzobgd

Da, ekonomija može da bude nekakav pokazatelj, podsticaj ili kočnica, jedan od igrača u utakmici opstanka na planeti ali mora da gradi igru a ne samo da šutira. Vetrogeneratorski bum nastao je podstaknut poreskom politikom u Kaliforniji osamdesetih.

Pomenuo si reke i pretvaranje energije toka (hidrokinetičke elektrane ili prostije vodenice) a to je nekad postojalo na Dunavu u vidu mlinova i to na splavovima! Mislim da je nešto najbolje što će budućnost doneti umesto mega akumulacionih jezera, prosto me čudi kako zaljubljenici u reku ovo ne koriste.

I odgovor: kao i za vodu i za vazduh isto važi da je energija strujanja po porečnom preseku srazmerna trećem stepenu brzine. Tako je npr. odnos energija pri brzinama 3, 4, 5, sledeći: 27, 64, 125. Pa ako vetar duva sat vremena 3m/s a sat vremena 5m/s, meteorolog će za prosečnu vrednost usvojiti 4.
Energetičar će to uprosečiti na nekih 4.3, a statistička procedura će mu izbaciti još jedan podatak koji ima dimenziju W/m2, koji je pokazatelj vetrovitosti mesta, potiče od izraza wind power density, a neko ga je preveo kao vetropotencijal.

A mislim da je skromni vetropotencijal na ovim prostorima, ma šta pod tim podrazumevali ustvari prirodna blagodet koja se u turizmu i poljoprivredi može bolje iskoristiti.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija23.06.2011. u 19:30 - pre 155 meseci

Imaš puno pogrešnih stavova:
Citat:
bonzobgd: 4.nije urbano - zahteva promenu nacina zivota cele moje porodice - ukoliko odaberem biomasu kao biznis opciju

I priroda se menja, nema izbora, ili prolazimo ko mamuti.

Citat:
bonzobgd: mislim da treba odgovornije da se ponasamao sto se tice emisije stetnih gasova.

Da prestane upotreba fosilnih goriva došlo bi do ravnoteže sintetisanih i potrošenih gasova.
Citat:
bonzobgd:Pepeo - sadrzi mnogo raznih sastojaka, u zavisnosti sta i kako se spaljuje, i od toga zavisi upotrebljivost za biljke - zabluda je da je svaki pepeo koji je nastao spaljivanjem bio mase koristan. Treba pogledati prvo analize.

Priroda je već davno uradila.
Kad je uvedena zabrana spaljivanja ostataka biljne proizvodnje na njvama hteli su i hemihskom analizom potkrepiti stav, al zbog dobijenih rezultata se odustalo.
Da bi se koristila prirodnas energija pregrađivanja su obavezna.
raznorazni zaštitari prirode su previše plitki da shvate da se priroda ne može uništiti, samo preobraziti...
Stvaranjem akumilacije, populacija koja je živela preseliće se u područja koja su plavljena od iste reke, a u jezero nastaniti fauna iz plavnog područja

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

beogradjanka76

Član broj: 179195
Poruke: 16
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija29.06.2011. u 14:18 - pre 154 meseci
Beograd, - 30. maj 2011:
Međunarodni stručni B2B Sajam obnovljivih izvora energije BIOMASA Srbija 2011, održaće se u istom terminu sa B2B Sajmom drvne industrije IET 2011 i prateće opreme i komonenti za industriju nameštaja i unutrašnji dizaj SKONI 2011, od 14-16.septembra 2011 godine na Novosadskom sajmu- Master hala, ul .Hajduk Veljkova 11.

Novi dogadjaj u regionu organizuje ICM International sa sedištem u Beogradu, uz partnerstvo I podršku maticne firme ICM -Slovenija, sa sedištem u Celju, kao I Ambasade Republike Slovenije u Beogradu.
Sadržaj sajma Biomasa:drvna masa, drvna uzgojna biomasa, nedrvna uzgojna biomasa, ostaci i otpaci iz poljoprivrede, biodizel, presa za briketiranje, kotlovi na biomasu, na pelete, mašine i alati, istraživanje i razvoj, specializirane novine, magazini, literatura / organizacije / udruženja...
Sadržaj sajma IET: mašine za stolariju i proizvodi, prerada drveta spajanje i rucni alati, proizvodi od drveta, drvni materijal, mašine za objedinjavanje, transport i logistika, istraživanje i razvoj, specializirane novine, magazini, literatura / organizacije / udruženja,...
Sadržaj sajma SKONI: plocasti materijal za izradu nameštaja, ručice za nameštaj, okovi za nameštaj, proizvodnja parketa, boje i lakovi za drvo, boje za zaštitu drveta, drvena gradja i radni materijal, stolarija i dobavljaci stolarijama, bušilice za drvo, zglobovi, šarke, kvake, brave, tehnologije zakljucavanja, kutije za alate, izvoznici deveta, .

B2B Sajam je namenje top menadžmentu preduzeća , profesionalcima i stručnjacima – firmama iz sadrzaja priredjivanja. Zamišljen je kao platforma promocije firmi i stručnjaka, iz Srbije i inostranstva, iz domena biomase, drvne industrije, prateće opreme I komponeti za drvnu industriju , s cijem da se medjusobno povežu i poslovno saradjuju.
U okviru Sajma biće organizovan Business forum, namenjen za prezentaciju i promociju firmi, NOVIH proizvoda, usluga, tehnoloških novosti i t.z. 'Success stories',. OKRUGLI STO - Gradonačalnici pojedinih opština iz Slovenije, zajedno sa Ambasadorom Slovenije u Beogradu govorice na temu značaja razvoja tržišta obnovljivih izvora energije, I predstavljaje primera dobre prakse I iskustava u korišćenju Biomase.

Za sva pitanja ili informacije, molim Vas da nas kontaktirate : e-mail: [email protected] ili www.icm.si
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Obnovljivi izvori energije - opsta diskusija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9824 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.