Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Austrijanci rasirili ruke

[es] :: Vodič za emigraciju :: Austrijanci rasirili ruke

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 93633 | Odgovora: 262 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Enan

Član broj: 256278
Poruke: 22
91.112.46.*



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke18.06.2016. u 22:45 - pre 94 meseci
Supruznik koji dobija rwr+ kod prvog produzenja mora priloziti a2 sertifikat.
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke18.06.2016. u 23:04 - pre 94 meseci
Citat:
krle_zr:
Ok, hvala vam sto ste me uputili u pravom smeru, sad je druga prica sa "Other key workers", tu bih imao dovoljan broj bodova (cak i da ne racunaju godine staza u struci, ali svakako mislim da im znaci), plus su ovo odlicne vesti sto priznaju i nas BSc (3 godine). Plata bi trebalo da bude dovoljna posto sam gledao njihove oglase za software developer pozicije i tu je ok, nisam jos trazio posao, hocu da sagledam celu sliku prvo. Sto se tice jezika, engleski mi je odlican ali nemacki moram da usavrsim.

Koliko vremena ste odvojeni od porodice, odnosno u praksi koliko vremena prodje pre nego sto i oni mogu da dodju kod vas (zena i deca), citam da se kod nekih to oduzilo?

@ser_nicky Srecno i da ti sve prodje uspesno :)


Hvala Krle, i ja tebi zelim mnogo srece, najpre u pronalazenju posla, pa onda i u procesu za RWR...

Samo jos da napomenem svoje iskustvo sto se tice jezika: meni su prvo u firmi rekli da ne treba dokaz o poznavanju jezika, jer imam dovoljno bodova na osnovu obrazovanja (180 ESP, trogodisnje studije) i prethodnog iskustva, medjutim, AMS je trazio dokaz o poznavanju jezika, i to ne bilo kakav (priznaju samo TOEFL, IELTS i Cambridge). Ovo ti napominjem cisto iz razloga da znas da ne bi bilo lose da imas neki od ovih sertifikata, u slucaju da ti zatraze da ne moras da gubis vreme, jer se ovi ispiti zakazuju i polazu poprilicno vremena unapred. Napominjem jos jednom da je tako bilo u mom slucaju, moguce da drugim ljudima nisu trazili dokaz o poznavanju jezika.

Pozdrav i srecno!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke20.06.2016. u 10:18 - pre 94 meseci
Evo sad sam proverio sa kolegom. Potvrda o poznavanju jezika se trazi samo ako nemas diplomu fakulteta. To u tvom slucaju znaci da ti nisu priznali tvoju diplomu kao fakultetsku.

U mom slucaju je bilo malo komplikovano sa diplomom ali se zavrsilo u moju korist. Naime, na diplomi mi je pisalo "Visa skola" a na potvrdi o polozenim ispitima "Visoka skola". To AMS-u nije bilo jasno tako da su trazili da im pribavim misljenje ministarstva obrazovanja. Kada sam se obratio njima ni oni nisu razumeli zasto na jednom mestu pise "Visa" a na drugom "Visoka" a tek im je pogotovo bio zbun jer sam imao 180ECTS a prema njihovoj kategorizaciji "Visa" skola traje 2,5 godine a ne 3 koliko traje "Visoka" i nikako ne moze imati 180 ECTS. Onda sam morao da idem u skolu i od studentske sluzbe zatrazim da mi izdaju zvanicno objasnjenje sta se tu ustvari desilo. Oni su mi napisali nesto da sam ja zavrsio po novom sistemu ali da na diplomi pise "Visa" zato sto sam upisao prema starom bla bla bla... I onda sam to poslao nazad austrijskom ministarstvu koje mi je izdalo zvanicnu potvrdu da je to ekvivalent 180 ECTS/3 godine u Austriji. I onda ta potvrda natrag AMS-u... i tako. Izgubih par dana na to ali na kraju mi nisu trazili uverenje o poznavanju jezika.
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke20.06.2016. u 17:30 - pre 94 meseci
Hvala mnogo Informer...To onda objasnjava zasto su i u firmi bili iznenadjeni sto AMS trazi dokaz o poznavanju jezika. Ne mogu da verujem da nisu priznali, poslao sam im diplomu na engleskom, sa dodatkom diplome na kome su nabrojani svi polozeni ispiti, koliko svaki nosi bodova i da je to u zbiru 180 bodova. Cak na tom dodatku diplomi ima i grafikon koji tumaci gde se "po Bolonji" nalazi taj stepen obrazovanja.
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
..31.82.wireless.dyn.drei.com.



+32 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke15.09.2016. u 20:44 - pre 91 meseci
Pozdrav svima!

Samo da javim, najzad se sve uspešno okončalo i počeo sam da radim u Salcburgu. Ako nekome treba bilo kakva informacija o procesu dobijanja RWR, slobodno pitajte.
 
Odgovor na temu

smartem
Belgrade

Član broj: 67583
Poruke: 35
*.88.189.109.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke03.01.2017. u 21:48 - pre 88 meseci
zdravo ser_nicky,

jel mozes da mi kazes gde si predavao dokumenta za vizu, sta sve tacno treba , tipa da li treba Izvod iz Maticne knjige Rodj, i da li treba da se priloze i Originali pri predaji, npr Diplma sa fakulteta?

Da li dokunta treba da imaju Apostil?

Jesi imao iznajmljen stan tamo?

I na kraju, koliko si cekao od trenutka predaje do izdavanja RWR?

 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.adsl.highway.telekom.at.



+32 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke04.01.2017. u 20:52 - pre 87 meseci
Pozdrav smartem,
Ajmo redom:)...Dokumenta sam prosledio firmi, a oni su zatim predavali za RWR kartu ovde u Salcburgu. Ja sam prosledio samo skenirana dokumenta, nisu mi tražili originale, niti apostil. Ako se dobro sećam, slao sam Izvod iz MKR, diplomu Visoke strukovne škole, potvrdu iz prethodnih kompanija u kojima sam radio, sa tačno navedenim opisom poslova (ovo su mi tražili na nemačkom ili engleskom) i sertifikate (ako ih poseduješ) koji su u vezi sa pozicijom za koju apliciraš. Meni su naknadno tražili i sertifikat za jezik, iako sam i bez njega imao dovoljno bodova za RWR kartu. Znam da su se u firmi čudili, ali eto, u AMS (to je agencija koja izdaje dozvolu da zaposle nekoga van EU) su tražili sertifikat za jezik (nemački A1/A2 ili engleski B1/B2), pa sam polagao TOEFL. Inače, za engleski priznaju TOEFL, IELTS i Cambridge diplome.

Prvih mesec i po dana sam živeo u stanu koji je firma iznajmila za mene, a zatim sam našao svoj stan (to je inače ovde najveća stavka u troškovima).

Što se tiče čekanja, ja baš i nisam reprezentativan primer, jer sam čekao na papirni sertifikat za jezik skoro 2 meseca, tako da se ceo proces odužio i trajao skoro 3 i po meseca. Ako ti je sve ok sa papirima, računaj na 6-8 nedelja od trenutka predaje dokumenata do poziva da daš otiske prstiju za RWR kartu.

Ako treba još nešto od informacija, pitaj slobodno.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke04.01.2017. u 21:17 - pre 87 meseci
6-8 nedelja za sve? Meni to nesto sumnjivo.
 
Odgovor na temu

smartem
Belgrade

Član broj: 67583
Poruke: 35
*.88.189.109.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke04.01.2017. u 22:26 - pre 87 meseci
pozdrav ser_nicky,

hvala na detaljno i jasno odgovoru, prilicni si razjasnio celu proceduru.

8 nedelja je u stvari i zvanicna informacija koju sam nasao na nekom sajtu da se zavrsi cela pocedura.

Samo bih da proverim, kao potvrdu o radnom stazu, da li mogu da prevedem Radnu knjizicu na nemacki ili enlgeski i da to predam?

To mi je ubedljiviji dokument, a i radio sam na vise mesta, pa ko sada da juri bivse poslodavce da mi izdaju neki potvrdu da sam tamo radio, jos na engleskom.

Pomenuo si da je iznajmljivanje stana najveca stavka, jel mozes da das neku okvirnu cifru za vece stanove?

Mada mene zanima Bec, a vidim da si ti u Salzburu

veliki pozdrav, puno hvala

 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
*.cable.dynamic.surfer.at.

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke04.01.2017. u 23:22 - pre 87 meseci
Citat:
smartem:
zdravo ser_nicky,

jel mozes da mi kazes gde si predavao dokumenta za vizu, sta sve tacno treba , tipa da li treba Izvod iz Maticne knjige Rodj, i da li treba da se priloze i Originali pri predaji, npr Diplma sa fakulteta?

Da li dokunta treba da imaju Apostil?

Jesi imao iznajmljen stan tamo?

I na kraju, koliko si cekao od trenutka predaje do izdavanja RWR?



Ja sam dobio RWR u Maju 2014. Čekao sam oko 6-8 nedelja. Predao sam dokumenta u ambasadi Austrije. Apostil nije potreban. Evo dela mail-a firme koja me je zaposlila u kome je opisano šta bi trebalo da predam:

Citat:
For application for visa " Rot-Weiß-Rot-Karte" (red-white-red-card) you need the following documents:

- copy of current passport + copy of old passports if you already have old visa (esp. for EU)
- passport photo
- CV in English or German
- Proof of accommodation in Vienna (lease / lease contract of an own apartment or apartment-> will be provided by us)
- certificate of good conduct of your home country and / or the country where you have been living for the last 24 months (not older than 3 months!) - ORIGINAL (no copy!)*+Apostille
- birth certificate*+Apostille
- marriage certificate / divorce certificate*+Apostille
- ALL qualification documents (recommendation, training certificates, university certificates etc.)* +Apostille

All marked items (*) need to be provided in English or German. In case they were only available in any other language you need to get notarised translations of these documents.


Kasnije sam saznao da overa Apostilom nije potrebna.
Prethodni poslodavci bi mogli da ti izađu u susret tako što će napisati na engleskom šta si radio (recommendation letter). To bi trebalo da se overi pečatom firme.


Preporučujem ti da izvode iz matičnih knjiga uzimaš kao "internacionalne". Takve ne moraš da prevodiš kod sudskog tumača.

Svuda se prihvataju kopije dokumenata.

Cene stanova možeš da pogledaš na:
https://www.willhaben.at/iad/immobilien/mietwohnungen/detailsuche

- odaberi Wien kao "Bitte Bundesland auswählen".
- podesi broj soba, kvadraturu i sl
- klikni na "SUCHERGEBNISSE ANZEIGEN"

U 90% slučajeva cena pokriva stan bez grejanja, tople/hladne vode i struje.

Depozit za ulazak u stan je najčešće 3 stanarine.
Agencijski troškovi su jedna ili dve stanarine, najčešće dve. Većina stanova na tržištu su izdavani preko agencije.
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.stat.cablelink.at.



+32 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke05.01.2017. u 09:04 - pre 87 meseci
Pozdrav smartem,

Nema na cemu. Chobicus je sve lepo objasnio, nema tu sta mnogo da se doda...Ja sam isto uzeo potvrde od dva bivsa poslodavca, na memorandumu sa pecatom, nisam predavao radnu knjizicu. Inace i ne znam da li si upucen, za svaku godinu staza na relevantnoj poziciji dobijas 2 poena, a maksimalno mozes na ovu stavku da dobijes 10 poena, sto znaci isto ti je da li si radio 5 ili 15 godina:)...Dobro me podseti, treba ti i potvrda iz MUP-a da nisi osudjivan, to se ceka oko nedelju dana (bar je u Beogradu u MUP Zvezdara tako).

Ja ti mogu reci cene stanova u Salcburgu, za Bec stvarno ne znam, ali pogledaj na Willhabenu (link koji je Chobicus postavio), tu je uvek najveca ponuda. U Salcburgu se trosobni stanovi (od 65kvm pa navise) krecu od 750+ evra mesecno, i uglavnom su u tu cifru uracunati betriebskosten (to su kao komunalije kod nas), mada to obavezno proveri sa svakim pojedinacnim stanodavcem, jer se meni desavalo dok sam trazio stan da naidjem na razne slucajeve - od toga da nista nije ukljuceno u cenu, do toga da je ukljuceno sve osim struje (struja ti ni u jednom slucaju nije ukljucena u cenu), negde je grejanje bilo posebna stavka, negde topla voda itd...Dakle, proveri sta tacno obuhvata cifra koja je naznacena. Racunaj i da moras da das depozit u visini 3 kirije (ovo mozes da ispregovaras ako uzimas preko agencije da eventualno das bankarsku garanciju umesto kesa), kao i proviziju agenciji ako uzimas stan preko njih (njihova provizija se naplacuje 1-2 mesecne kirije, u zavisnosti od toga na koliko rentas stan; racunaj da ces tesko naci nekoga da ti izda stan na period kraci od 3 godine). Samo da se ogradim da ovo vazi za Salcburg, ne znam kako je u Becu, ali ima dosta clanova foruma koji su tamo, pa ti oni verovatno mogu dati preciznije informacije...

@Aleksandar Djokic
I meni je bilo sumnjivo kad su mi u firmi na pocetku rekli da ceo proces u praksi traje oko 6 nedelja, a ona varijabila (do 8 nedelja) obicno zavisi od toga koliko se cesto sastaje neka njihova komisija koju cine predstavnici AMS, lokalne Privredne komore i ne znam tacno ko jos. Toj komisiji se iznosi predlog i obrazlozenje zasto treba zaposliti bas nekog non-EU radnika i oni onda daju konacnu saglasnost (to je obicno formalnost, ali u odredjenim bundeslandima imaju sastanke jednom u 10 dana, pa onda tu moze da dodje do zastoja i produzenja procesa izdavanja RWR karte).
 
Odgovor na temu

smartem
Belgrade

Član broj: 67583
Poruke: 35
*.88.189.109.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke05.01.2017. u 20:01 - pre 87 meseci
Hvala vam prijatelji na detaljnim informacijama, zaista ste puno pomogli.

Posebno je bitna informacija za Potvrdu iz MUPa, jer se to zaista ceka oko nedelju dana, bar tu mogu da ustedim vreme.

Ako neko zna, u slucaju da ne dobijem Potvrde od poslodavca, da li ipak mogu da prilozim Radnu knizicu, prevednu naravno (davim sa ovim ali vec je imama prevedenu pa da se ne smaram sa bivsim firmama)?

I super info da ne trebaju apostili, prilicno kostaju.


Samo jos jedno pitanje, jel nek mozda aplicirao za "Besonders Hochqualifizierte" gde je potrebno 70 poena?

Koliko vidim uz tu dozvolu lakse je posle dovesti Familiju, ne treba Sertifikat o znanju jezika?

Hvala svima,

veliki pozdrav i sve najbolje u Austriji


 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
*.cable.dynamic.surfer.at.

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke06.01.2017. u 00:28 - pre 87 meseci
Što se tiče radne knjižice, ti probaj. Niko ti ne može reći da li oni to uzimaju u obzir ili ne. Pretpostavljam da niko lično nije prisustvovao pregledu dokumenata da može to da ti kaže. Preporučujem ti da potpišeš "Vollmacht", dokument koji ovlašćuje tvog budućeg poslodavca da se raspituje za stanje tvog predmeta. Ja sam tako nešto potpisao i sva komunikacija je išla preko HRa moje buduće firme. Evo kako bi trebalo da izgleda:
Citat:

Herrn

Pera Perić
Perina adresa, 11000 Beograd
Serbien

Ich, Pera Perić, beauftrage hiermit Muster Muster(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) und Muster2 Muster2(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) von mojabuducafirma mich in Bezug

auf die Beantragung der Rot-Weiss- Rot-Karte zu vertreten.

 

Mit freundlichen Grüßen

__________________

Pera Perić

To potpišeš i predaš uz ostatak dokumenata.
Disclaimer: Neka ti ovo neko proveri jer još uvek ne znam nemački :)

Ja sam od HRa firme dobio popunjen zahtev za vizom kao "Sonstige Schlüsselkräfte". Ovo mi je bilo čudno jer sam završio fakultet i imao godina iskustva pa sam računao da bi trebalo da apliciram kao "Besonders Hochqualifizierte". Objasnili su mi da je tu procedura komplikovanija i da je bolje da se aplicira ili kao "Fachkräfte in Mangelberufen" ili kao "Sonstige Schlüsselkräfte".

U maju sam obavešten da je viza odobrena. U julu sam sa porodicom bio u Beču. Supruga i ćerka su aplicirali za vizu u Austriji u avgustu. Kasnije sam saznao sa smo mogli da apliciramo zajedno u Srbiji. Lakše bi mi bilo sad , kad produžavam vize.

Ni supruga ni ja nemamo sertifikat o znanju engleskog ili nemačkog. Supruga bi trebalo da ti ima makar "maturu"(završena srednja škola) da bi izbegla sertifikate jezika.

Na kraju, čini mi se da bukvalno sve zavisi od službenika koji se dokopa tvog predmeta. Znam dečka koji je 2x odbijen u Beču a kasnije primljen u Salzburgu. Ostali slučajevi koje znam su svi sa različitim pričama. Od potrebnih dokumenata do procedure za dobijanje/produžavanje vize. Ja sam se prošle godine bukvalno cenjkao oko uslova za produžavanje vize za celu porodicu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

baticans
Novi Sad

Član broj: 323090
Poruke: 6
82.117.202.*



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke06.01.2017. u 09:59 - pre 87 meseci
Pozdrav ljudi,

Iscitao sam temu detaljno i hteo bih prvo da se zahvalim svima koji su doprineli, puno mi je pomoglo da skontam neke stvari.

Zainteresovan sam za odlazak u Austriju preko Red-White-Red Card programa, pa bih hteo da iznesem svoju situaciju koja je poprilicno specificna pa bi dobro dosla pomoc ukoliko je neko bio u slicnoj situaciji :)

Naime, bavim se programiranjem, Software Devoleper zvanje, a sto se tice obrazovanja zavrsio sam tri godine ekonomskog usmerenja, zvanje Strukovni Ekonomista, i specijalisticke studije iz Elektronskog Poslovanja, zvanje Strukovni Poslovni Informaticar - Specijalista, tako da mi bachelor diploma od tri godine nije vezana za struku, a cetvrta godina i diploma jeste. Da li je neko bio slicnoj situaciji, ono ste me najvise buni je to da li bih mogao sa tom diplomom specijalistickih studija da dobijem neke bodove u sistemu?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke06.01.2017. u 19:10 - pre 87 meseci
Ja sam na osnovu trogodisnjih strukovnih studija dobio od austrijskog ministarstva obrazovanja potvrdu da je to ekvivalent trogodisnjeg BSc u Austriji.

http://wissenschaft.bmwfw.gv.a...-austria/ansprechpartnerinnen/

Pisi Terezi. Ona ce ti pomoci oko toga.
 
Odgovor na temu

smartem
Belgrade

Član broj: 67583
Poruke: 35
*.88.189.109.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke14.01.2017. u 13:06 - pre 87 meseci
Citat:
Chobicus:
Što se tiče radne knjižice, ti probaj. Niko ti ne može reći da li oni to uzimaju u obzir ili ne. Pretpostavljam da niko lično nije prisustvovao pregledu dokumenata da može to da ti kaže. Preporučujem ti da potpišeš "Vollmacht", dokument koji ovlašćuje tvog budućeg poslodavca da se raspituje za stanje tvog predmeta. Ja sam tako nešto potpisao i sva komunikacija je išla preko HRa moje buduće firme. Evo kako bi trebalo da izgleda:
Citat:

Herrn

Pera Perić
Perina adresa, 11000 Beograd
Serbien

Ich, Pera Perić, beauftrage hiermit Muster Muster(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) und Muster2 Muster2(+43 (0) 50 123-45678,

[email protected]) von mojabuducafirma mich in Bezug

auf die Beantragung der Rot-Weiss- Rot-Karte zu vertreten.

 

Mit freundlichen Grüßen

__________________

Pera Perić

To potpišeš i predaš uz ostatak dokumenata.
Disclaimer: Neka ti ovo neko proveri jer još uvek ne znam nemački :)

Ja sam od HRa firme dobio popunjen zahtev za vizom kao "Sonstige Schlüsselkräfte". Ovo mi je bilo čudno jer sam završio fakultet i imao godina iskustva pa sam računao da bi trebalo da apliciram kao "Besonders Hochqualifizierte". Objasnili su mi da je tu procedura komplikovanija i da je bolje da se aplicira ili kao "Fachkräfte in Mangelberufen" ili kao "Sonstige Schlüsselkräfte".

U maju sam obavešten da je viza odobrena. U julu sam sa porodicom bio u Beču. Supruga i ćerka su aplicirali za vizu u Austriji u avgustu. Kasnije sam saznao sa smo mogli da apliciramo zajedno u Srbiji. Lakše bi mi bilo sad , kad produžavam vize.

Ni supruga ni ja nemamo sertifikat o znanju engleskog ili nemačkog. Supruga bi trebalo da ti ima makar "maturu"(završena srednja škola) da bi izbegla sertifikate jezika.

Na kraju, čini mi se da bukvalno sve zavisi od službenika koji se dokopa tvog predmeta. Znam dečka koji je 2x odbijen u Beču a kasnije primljen u Salzburgu. Ostali slučajevi koje znam su svi sa različitim pričama. Od potrebnih dokumenata do procedure za dobijanje/produžavanje vize. Ja sam se prošle godine bukvalno cenjkao oko uslova za produžavanje vize za celu porodicu.

Pozdrav


Zdravo Chobicus,

hvala na informacijama i savetima.

Mozes li da mi kazes sta je potrebno od dokumenta za porodicu, da odmah apliciram i za njih?
Kazes da je to bolja varijanta zbog kasnijeg produzavanja?

I u tom slucaju svi dobijamo vize za 6-8 nedelja?

Koliko si ti cekao da ti izdaju vize za porodicu, nakon apliciranja u Austriji?

Jel znas mozda jos jednu stvar, po njihovom zakonu o stanovanju porebno je 18 m2 po osobi. Da li je za decu 50% od toga ili isto 18m2?
imam vecu porodicu, pa me ovo brine :-)

tebi je firma obezbedila taj pocetni Ugovor o stanu? Jel dovoljno da bude na mesec dana, da prodjem proceduru, posle mogu da iznajmim i malo manji?

Od kog datuma treba da bude zakup stana, od datuma kada apliciras?

hvala puno unapred, veliki pozdrav


 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
*.cable.dynamic.surfer.at.

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke14.01.2017. u 14:54 - pre 87 meseci
Citat:
Mozes li da mi kazes sta je potrebno od dokumenta za porodicu, da odmah apliciram i za njih?
Kazes da je to bolja varijanta zbog kasnijeg produzavanja?


Zvanični spisak bi trebalo da je na:
(engleska verzija)
https://www.wien.gv.at/english...eave/family-reunification.html
(nemačka verzija)
https://www.wien.gv.at/amtshel...fuehrung-fam-gemeinschaft.html

Proveri i nemačku verziju jer mi se desilo jednom da se razlikuju.

Čuo sam od nekih kolega da je istovremena aplikacija moguća. Meni je praktično HR napravio posao da moram da sve radim 2 puta.

Ako apliciraš za RWR karticu onda za članove porodice podnosiš zahev za RWR+.

Citat:
I u tom slucaju svi dobijamo vize za 6-8 nedelja?

Ne znam. Trebalo bi :)

Citat:
Koliko si ti cekao da ti izdaju vize za porodicu, nakon apliciranja u Austriji?

Mislim da je trajalo oko mesec dana.

Citat:
Jel znas mozda jos jednu stvar, po njihovom zakonu o stanovanju porebno je 18 m2 po osobi. Da li je za decu 50% od toga ili isto 18m2?
imam vecu porodicu, pa me ovo brine :-)

Ne znam da ovo postoji u zakonu. Mi smo, kada smo došli, i kada sam aplicirao za članove porodice bili u ~35 kvadrata. Nas troje.

Citat:
tebi je firma obezbedila taj pocetni Ugovor o stanu? Jel dovoljno da bude na mesec dana, da prodjem proceduru, posle mogu da iznajmim i malo manji?

Sada sam pogledao taj prvi ugovor o iznajmljivanju koji mi je firma poslala. Ja sam za vizu aplicirao u martu a stan je bio iznajmljen od maja na godinu dana. 30 kvadrata. Kasnije nisam ni bio u tom stanu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.adsl.highway.telekom.at.



+32 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke15.01.2017. u 10:19 - pre 87 meseci
Citat:
smartem:
Jel znas mozda jos jednu stvar, po njihovom zakonu o stanovanju porebno je 18 m2 po osobi. Da li je za decu 50% od toga ili isto 18m2?
imam vecu porodicu, pa me ovo brine :-)


Samo da napomenem za ovu stavku kako je u Salcburgu - kolega koji sa mnom radi, inače je iz Bosne, u septembru je doveo iz Bosne suprugu i sina, iznajmili su trosoban stan (oko 70 kvm), aplicirao je tada za njih za RWR+ i došao im je čovek iz Magistrata da proveri kvadraturu stana i da li ispunjava te tražene uslove zbog deteta. Kaže da su 3-4 dana posle toga dobili obaveštenje da su RWR+ karte odobrene za ženu i dete! Ovo je 1000% provereno iz prve ruke, jer dečko sedi sa mnom u kancelariji. E, sad, da li je on imao (ne)sreću da naleti na nekog revnosnog službenika ili je ovo pravilo, to zaista ne znam, jer ne poznajem još nekoga ko je prolazio sličnu proceduru. Nadam se da ću uskoro moći da prenesem i lično iskustvo, jer su mi pre nedelju dana stigle žena i ćerka, pa se spremam sad da apliciram za njih za RWR+ (samo da žena savlada A1 nemački).

 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke16.01.2017. u 11:34 - pre 87 meseci
Izgleda da to rade samo kada su deca u pitanju...
 
Odgovor na temu

Snickers91

Član broj: 296940
Poruke: 13



Profil

icon Re: Austrijanci rasirili ruke05.03.2017. u 10:49 - pre 85 meseci
Citat:
ser_nicky: Nadam se da ću uskoro moći da prenesem i lično iskustvo, jer su mi pre nedelju dana stigle žena i ćerka, pa se spremam sad da apliciram za njih za RWR+ (samo da žena savlada A1 nemački).




Pozdrav @ser_nicky

Da li mozes da nam kazes kako je prosao proces za RWR+? Koliko traje?
Bio sam na razgovoru za posao i nadam se da sledece nedelje cu dobiti potvrdan odgovor od njih pa ce ta firma da mi pomogne oko dobijanja RWR vize.
Bilo bi lepo kad bi u isto vreme predao sve za zenu ali kontam da moram ja prvo da dobijem RWR pa tek onda da podnesem za nju? A i ako ta firma salje dokumenta za mene nece se oni cimati da salju i isto vreme i za moju zenu :D

I hvala na dosadasnjim informacijama, stvarno je korisno :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Austrijanci rasirili ruke

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 93633 | Odgovora: 262 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.