Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Isplativost kupovine stana (kuće)

[es] :: Ekonomija :: Isplativost kupovine stana (kuće)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 300147 | Odgovora: 1485 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)28.03.2012. u 10:25 - pre 147 meseci
Citat:
ventura: Ne znam da li si upućen, ali recimo ona zgrada koju gradi Koling na mestu njihovog bivšeg kluba na Dedinju, tamo su pre godinu dana tražili 4500 za kvadrat (4200 ako plaćaš 100% avans u kešu), a sada zovu sve one koji su se ikad zanimali za to i nude po 2700 evra (tako su i mene zvali). Imperijal gradnja u bloku 11 su otprilike u isto vreme tražili 3800 evra, sada prodaju za nešto malo preko 2000 evra...

U koliko očajnoj situaciji su investitori, svedoči i ovaj tužan događaj:

MUP: Ubio se vlasnik „Kolinga”
http://www.politika.rs/rubrike...bio-se-vlasnik-Kolinga.sr.html

Ali nažalost po njih, cena kvadrata je još daleko od dna...


zaista tuzan dogadjaj. iako je u pitanju tragicna smrt, napisao bih par stvari u vezi kolinga, odnosno firmi koje su investirale i gradile luksuzne nekretnine.

koling je radio projekte koji nisu dostupni prosecnom kupcu nekretnine u srbiji. u toku krize nestao je ogromni talas bogatih kupaca na kome su surfovali, ali oni su po inerciji nastavili izgradnju postojecih luksuznih projekata koji su se oslanjali na sufinansiranje kupaca u toku gradnje. nazalost po njih taj izvor je presusio, kao i njihov najvaznij izvor novaca, drzavna kasa, tj. drzava koja je bila tradicionalni kolingov kupac i saradnik.

sto se tice tragicnog dogadjaja, ne bih da ulazim u detalje, ali ne verujem da bi se neko eliminisao sa ovog sveta iz moralnih razloga, jer duguje novac raznim preduzecima. pogotovo ne neko ko je tu istu zemlju na dedinju na kojoj gradi prakticno ukrao od tadasnje vojske jugoslavije, tj. kupio u klasicnom lopovskom dilu u kome se pljacka drzavna svojina.

sto se tice gradnje kuce u pristojnim delovima grada, odnosno pozeljnim za zivot, to je obicno moguce samo na temeljima srusene nekretnine. mada je potrebno definisati deo grada na koji se misli. inace cene nisu pale jer postoji velika kompeticija investitora/gradjevinara koji na tim lokacijama grade stambene zgrade loseg kvaliteta sa stanovima male kvadrature, koji se jos uvek dobro prodaju.
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)28.03.2012. u 10:32 - pre 147 meseci
OK, o kojim cenama pricamo, to me interesuje. Znaci tipa <7km od centra (recimo zelenjaka) excluding borca/ovca/kaubojstina. 10k za ar, 15k? 50k?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)28.03.2012. u 10:40 - pre 147 meseci
Citat:
mmix: OK, o kojim cenama pricamo, to me interesuje. Znaci tipa <7km od centra (recimo zelenjaka) excluding borca/ovca/kaubojstina. 10k za ar, 15k? 50k?


Tesko, u stvari nerealno. Pre par meseci poznanica se greskom upecala na oglas o prodaju placa u Zemunu - deo oko Prvomajske, naime u oglasima je pisalo 5 000 eura/ar medjutim kad je pozvala ispostavilo se da je cena 50k eura/ar. Mozda za te pare neki deo Altine ili tako nekog naselja.
 
0

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)28.03.2012. u 11:39 - pre 147 meseci
Citat:
mmix: OK, o kojim cenama pricamo, to me interesuje. Znaci tipa <7km od centra (recimo zelenjaka) excluding borca/ovca/kaubojstina. 10k za ar, 15k? 50k?
pogledaj aktulene oghlase za cene, to je bar lako.
ono sto je cinjenica je da dobre lokacije i dobre prilike retko kad zavrse u oglasima. kuca na kosutnjaku u kojoj sam iznajmljivao radni prostor je prosle godine prodata sa placem bez bilo kakvih oglasa, brzo srusena i gradnja zgrade zapoceta... neformalno sam pricao sa agentima koji su tu prodaju ostvarili, kazu da cene placeva nisu pale, sem u slucaju luksuznih lokacija, vec su cene generalno u blagom porastu.

ono sto je aktuelno za ljude koji bi kucu po ceni stana su placevi na perifernim delovima vozdovacke opstine, lipovica, avalska sela, rubni delovi zemuna, zeleznik, sremcica i sl...

cinjenica je da se dosta placeva prodaje sa preuvelicanim cenama, mnogim ljudima se ne zuri da prodaju, pa to tako stoji godinama. pogotovo po rubnim delovima grada gde su nekadasnje njive postale trazeno gradjevinsko zemljiste. isto tako ima ljudi koji "prodaju" kuce i placeve premisljaju je se hoce/nece, ali nisu ih stavili u oglase, vec puste glas medju komsijama, rodbinom i sl. pa je terenski i istrazivacki rad pri kupovini placa vazan...
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)28.03.2012. u 12:18 - pre 147 meseci
Oglasi su jedno, realizacija drugo. Ne interesujem se bas konkretno da bih gradio pa da trosim vreme na pregovore, ionako planiram da izbegnem, nego me cisto interesuje dal se nesto promeniluo u tom segmentu sa padom cena. Ocigledno nije.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)18.04.2012. u 18:53 - pre 146 meseci
Da li neko zna ima li nekog pada u cenama
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)27.04.2012. u 19:17 - pre 145 meseci
@ventura, evo malo dokaza o onome sto sam pricao:
http://www.kamatica.com/vesti/...radjuju-na-stambenim-kreditima

Citat:
Naime, prema podacima Narodne banke Srbije u poslednjem kvartalu 2011. godine 18 banaka nudilo je stambene kredite, a marža za iste u evrima kretala se od zadivljujućih 1,66% kod Unicredit banke do neverovatnih 8,45% kod NLB banke i 9% kod Credy banke.



Dakle i prosle godine su postojali krediti sa 1.66%+EURIBOR(neki). Pre 3 godine kada je koleginica kupila stan su lako dobijali takvu marzu (verovatno je nadoknadili drugim putem - tipa neke time sto se otplata vrsi po prodajnom kursu banke)



Ovde su cene inace izgleda i porasle :D Koliko sam, neprovereno cuo, LiveInDorcol je sada 2500e/m2, sto je LOL ako je tacno.
 
+1

mikiliki

Član broj: 296209
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)11.05.2012. u 21:46 - pre 145 meseci
Kakva crna marza 1,66% , to je bilo 2008 kad je Euribor bio preko 4,5%, to neka lovacka prica ili mozda marza za direktora same banke.
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)11.05.2012. u 21:52 - pre 145 meseci
Kiselo grozdje... bilo, proslo. Vas problem ako ne verujete.

I da je iz 2008. ostala je ista marza do danas - to je stambeni, ne vikend kredit.
 
0

mikiliki

Član broj: 296209
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)11.05.2012. u 22:01 - pre 145 meseci
Dexic bez ljutnje, ali ne verujem, a itekako sam upucen. Mozda je to marza za nekog politicara, zasluznog gradjanina koji je pripomogao banci itd, sigurno nije marza za obicne gradjane. Moze biti marza prvih 6 meseci, a posle toga narednih 30 godina fixirana na 4+% :)
 
+2

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)11.05.2012. u 23:24 - pre 145 meseci
Kazem - tvoje je da ne verujes, a ja ne mogu da teram ljude da mi daju ugovore da skeniram :(

Nije fora "e, ja sam uspeo da dobijem komarac marzu", jer ionako ja nisam uzimao kredit, niti neko od meni bliskih, pa da imam koristi od hvaljenja.
Ideja je da se vidi koliko banke sada uzimaju... ono sto ne mogu da naplate privredi (zbog prevelikog broja nenaplativih kredita), oni naplate redovnim platisama stambenih uglavnom.

Da, nije realno uporediti marze sada i tada, jer su neke banke koristile "niske" marze, ali naplacivale po svom kursu ratu kredita, a ne po srednjem, i slicne manevracije, ali svejedno - BILO je mnogo nizih marzi, gde osim troskova obrade i slicnih zavrzlama nije bilo velike marze.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 11:44 - pre 145 meseci
Iz mog proucavanja naleteh na jednu vrlo interesantnu sliku. Greota samo sto moramo da cekamo deceniju da vidimo hoce li imati istu tendenciju cene.

Edit: Odnos godisnje zarade u poredjenju sa cenom.
http://www.globalpropertyguide...urope/Serbia/price-gdp-per-cap

http://en.wikipedia.org/wiki/R...bble#Housing_market_indicators

 
0

craft

Član broj: 296516
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 13:14 - pre 145 meseci
Link sto si ostavio ima neke cudne podatke za Srbiju. Navedeno je da je renta stana od 100kvm 1200eur u centru BG.

Interesantno je I sto je navedeno da Srbija spada u top zemlje u Evropi po vracanju ulozenog kroz rentu (12 godina).
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 13:53 - pre 145 meseci
Projekcija za stan od 120m2 koji oni uzimaju kao parametar.
Nije logicno ali ga koriste isto i za sve ostale zemlje.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 14:01 - pre 145 meseci
Branko, ta slika oce reci da se u jenima cena stana u Japanu nije povecavala?? Nesto sumnjam, mada moguce da je uskladjeno sa inflacijom, tj. da je samo toliko rasla.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 14:44 - pre 145 meseci
Internet tvrdi da je moguce ovako nesto. Da li je inflacija ukljucena ili ne nisam siguran ali trend je jasan.
Bice to dosadnih 10-15 godina.


http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_asset_price_bubble

http://blog.american.com/2012/...-its-own-burst-housing-bubble/






http://seattlebubble.com/blog/...s-us-vs-japan-twelve-years-in/

 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 15:08 - pre 145 meseci
svaka rasprava o investicijama povlaci postojanje stabilnog trzista i njegove predistorije. U Srbiji je to nemoguce ustanoviti. Ipak generalno glasam za kupovinu stana. Sto je sigurno sigurno je.
 
0

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 15:51 - pre 145 meseci
Citat:
Braksi: svaka rasprava o investicijama povlaci postojanje stabilnog trzista i njegove predistorije. U Srbiji je to nemoguce ustanoviti. Ipak generalno glasam za kupovinu stana. Sto je sigurno sigurno je.


Znas li sta je zeznuto sto kod nas nista nije sigurno i mi smo hronicno u krizi, tj imamo disbalan proizvodnje i potrosnje. A jos crnja stvar je stanovnistava ima sve manje i manje, ako ovako nastavimo ima da se desi situacija da ce biti skuplje grobno mesto u Beogradu nego stan.Ovako ako imammo opadajuce stanovnistvo pitanje je da li je moguc rast cena ili na duzi period ce doci do blagog pada, i sto je najgore neces imati kome prodati stan, znam da je to mala verovatnoca ali.
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 16:03 - pre 145 meseci
ima rezona u tome sto govoris. Stavise primetan je pad cena u poslednjih par godina, ipak na dugi rok cene ce da rastu. Bilo je i gorih kriza...
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)12.05.2012. u 17:10 - pre 145 meseci
Najbitnije je pitanje GDE se porede cene. Cela Srbija je jedno, Nis/NS drugo, BG nesto sasvim trece, i to svaki deo BG posebno.

Ovde (Dorcol) su vec dva puta za 6 meseci digli cene :( Kojom logikom, jbm li ga! A nista nisu prodali!
 
0

[es] :: Ekonomija :: Isplativost kupovine stana (kuće)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 300147 | Odgovora: 1485 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.