Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O Bogu (civilizovana diskusija)

elitemadzone.org :: MadZone :: O Bogu (civilizovana diskusija)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 144129 | Odgovora: 1069 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 13:33 - pre 153 meseci
Citat:
E sad vrati se nekoliko hiljada godina unazad (nemoj mnogo unazad jer cvrsto verujem da pre 20 000 godina ili 50 000 godina rec bog nije ni postojala, tj. nije ni izmisljena), kada se prvi put negde napisala rec bog, sam pojam boga, kada je prvi put u knjizi objasnjeno sta je to bog, ko je on, cemu sluzi itd. pa se zapitaj zasto je taj to uradio.


Zašto si tako siguran da pre više hiljada godina nije postojala ideja o Bogu? Smatram da je ideja o Bogu postojala i pre samog čovečanstva, ukoliko uzmemo mogućnost da je inteligentan život postojao, postoji i postojaće širom univerzuma.

Zašto je neko na Zemlji prvi put spomenuo Boga? Vrlo moguće iz nekog svog interesa.

Zašto je neko spomenuo vanzemaljce u SF literaturi i zašto je neko snimao filmove o vanzemaljcima? Zbog finansijske koristi. Takva iskonstruisana predstava ne mora da ima veze sa realnošću ali to ne znači da vanzemaljci ne postoje ako su iz nekog razloga pogrešno predstavljeni. Slično je i sa Bogom.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 13:40 - pre 153 meseci
Citat:
carobna frula: Božije postojanje ne možemo definisati naučnom metodologijom jer On budući Ličnost ne može da bude "zamorče" naših umstvenih analiza.

Aj' sad npr. objasni to.

Ili ovo:
Citat:
carobna frula
Crkvenim iskustvom, doživljavamo događaj Njegovog života ali Carstvo nije takvo da se vidi "eno ga tamo ili ovamo" već je produkt ličnosno-egzistencijalnog odnosa unutrašnjim bitovanjem. Zato i vera nije plod autosugestije i apstraktnih razmišljanja već ozarenosti svetim naitijem Duha Svetoga odakle mi i crpimo identitet i svedočimo svojim postojanjem Njegovo postojanje.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 14:26 - pre 153 meseci
@Odin D.

Organizovane religije postavljaju ograničenja i obaveze svojim sledbenicima (rituali, obredi, zabrane određene vrste hrane, post, itd.). Najznačajnije ograničenje je ono dokle ti organizovana religija dozvoljava da slobodno misliš a gde počinje nametnuta zabrana slobode mišljenja jer Bog navodno smatra grehom da slobodno misliš. Kad se dođe do te granice onda se rezonovanje sledbenika jedne takve religije u strahu od božje kazne najčešće podređuje dogmi a dogma i realnost u svesti zamenjuju mesta pretpostavljam kako bi se vernik rasteretio straha od kazne koji mu je nametnut od crkvenih autoriteta ili od roditelja koji su ga vaspitavali u tom duhu. To važi za mnoge religije i dobro im "radi pos'o".
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 15:38 - pre 153 meseci
Citat:
Onaj: Zašto da ne?


Pa zato. Tako lepo. Ako ne prepoznaješ svoje mogućnosti ( verujem da niko od nas ne poznaje lične potencijale do daske, do tačnina ) kako onda možeš tumačiti 'nešto' što je navodno stvorilo/stvorio sve nas i evo, vodi se debata jel' jeste ili nije i možda postoji ili ne postoji. Čak ne znamo ni tačan podatak koliko je stara naša planeta, npr. Do pre 15 godina, pluton je bio planeta. Sada više nije. I u pitanju je naš "komšiluk" ili "dvorište". Možda je prerano da se uopšte i polemiše o nečem višljem, milijardu puta nadmoćnijem i složenijem od nas dok se ne utvrdi sve bitno za nas - nevidljive, praktično.. Ako bog postoji, onda je to ništa drugo nego energija. Zajenička kosmička energija. Tračak te energije postoji u svakom atomčiću od kojih smo mi i sve ostale vrste satkani, osim ako nema atoma i molekula i protona i neutrona, već su to samo "žice". Ajd' sad... Ono u čemu smo mi ljudi 100% sigurni i znamo jeste npr. da ako napraviš jedan korak jednom nogom, pa postaviš drugu nogu kako ne bi pao, nećeš pasti već ćeš se pomeriti za taj jedan korak napred.
about:networking
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 16:09 - pre 153 meseci
Citat:
konislav

Crkva je protiv pedera i istospolnih brakova, tako da ne znam kako ces proci u ovoj prici o bogu, crkvi i popovima.
Ako si katolik onda moze

A jes ovaj Google pretraživač sotonino delo. Ukucaj Amfilohije i vidi šta ćeš dobiti.

http://www.youtube.com/watch?v=WDvZr0NG08M

Izgleda da može i kod pravoslavnih.


A od kad si provalio
Citat:
Emmy, jesi ti zensko ili musko sto se oblaci ko zena?

Emmy se više ne javlja.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 18:11 - pre 153 meseci
Citat:
kandorus: Emmy se više ne javlja.


Dobro zapazanje! :)))


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 19:23 - pre 153 meseci
Citat:
plus_minus: Pa zato. Tako lepo. Ako ne prepoznaješ svoje mogućnosti ( verujem da niko od nas ne poznaje lične potencijale do daske, do tačnina ) kako onda možeš tumačiti 'nešto' što je navodno stvorilo/stvorio sve nas i evo, vodi se debata jel' jeste ili nije i možda postoji ili ne postoji.


Ako ćemo već tako onda - šta ako poznajem neke svoje mogućnosti i ukoliko osećam da ću zasigurno uskoro biti u prilici da napredujem do te mere da spoznam Boga i ukoliko sada promišljam o njemu kako bih nešto kasnije uporedio ta promišljanja sa činjeničnim stanjem? Kako možeš tvrditi na svom primeru da znaš kako stvari stoje sa drugim ljudima?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 20:04 - pre 153 meseci
Citat:
Onaj

šta ako poznajem neke svoje mogućnosti i ukoliko osećam da ću zasigurno uskoro biti u prilici da napredujem do te mere da spoznam Boga

Imaš sve mogućnosti:

(1) nemoj gubiti vreme već se obrati psihijatru ili
(2) traži utočište u nekoj crkvi.

Naime, čovek koji je "na putu da spozna boga" ima ozbiljan poremećaj percepcije. Zato je takvom čoveku potrebno "uzemljenje" da ne bi potpuno "odlepio". Lekovi i terapija su jedno rešenje. Drugo rešenje je traženje istomišljenika i na taj način kontrolisanje poremećaja tako da ne dodje do većih oštećenja ličnosti - tada istomišljenici (crkva) na sebe preuzimju "ludilo" proglašavajući isto za "redovnio" stanje te na taj način rezrešavaju unutrašnji konflikt (tobožnju spoznaju). Ukoliko se ništa ne preduzme unutrašnje napetosti mogu dovesti do neke vrste sloma.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 20:52 - pre 153 meseci
Citat:
kandorus:
Naime, čovek koji je "na putu da spozna boga" ima ozbiljan poremećaj percepcije.


Znači većina filozofa ima poremećaj percepcije? Ima mnogo načina za spoznaju Boga. Jedan od načina može biti direktna percepcija Boga a drugi način je oštra logička kritika, logičkim "testom" možemo doći do mogućih osobina Boga a odbaciti njegove nemoguće osobine. Za to je potrebno uložiti određeni trud ali može se dosta postići samo treba pronaći volje i vremena.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 21:18 - pre 153 meseci
Oče naš, koji si na nebesima,

da se sveti ime Tvoje,

da bude carstvo Tvoje,

da bude volja Tvoja

i na zemlji kao i na nebu

hleb naš nasušni daj nam danas

i oprosti nam dugove naše

kao što i mi opraštamo dužnicima svojim

i ne uvedi nas u iskušenje,

vec nas izbavi od zla

Jer tvoje je carstvo

i moc i slava

kroz vekove vekova

i u vekove

Amin
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 21:19 - pre 153 meseci
Ja tvrdim nešto još "gore" od toga. Ne samo filozof već bilo ko ako tvrdi da je "spoznao" boga ili da je "na putu da spozna" ima ozbiljan poremećaj percepcije. Naravno uz pretpostavku da iznosi zaista svoje ubedjenje a ne da bestidno laže (što je opet za neke institucije).

E sad, ovaj "logički" test koji pominješ za separaciju osobina boga mogu unapred da ti tvrdim da ću ga oboriti ma kakav taj test (logički) bio.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
193.107.4.*



+45 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 21:23 - pre 153 meseci
Vidim pominjete rec "Bog" pa se pitam jel me neko trazio :)
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 22:32 - pre 153 meseci
Citat:
kandorus: Ja tvrdim nešto još "gore" od toga. Ne samo filozof već bilo ko ako tvrdi da je "spoznao" boga ili da je "na putu da spozna" ima ozbiljan poremećaj percepcije. Naravno uz pretpostavku da iznosi zaista svoje ubedjenje a ne da bestidno laže (što je opet za neke institucije).

E sad, ovaj "logički" test koji pominješ za separaciju osobina boga mogu unapred da ti tvrdim da ću ga oboriti ma kakav taj test (logički) bio.


Eto ja nosim Boga u srcu i cast mi je koliko god bio nedostojan ...

Pisacu bez uvrtanja da me razume ceo svet

- Postoji li vetar ? Iako ne vidim vetar osecam . Takodje i Tvorca Boga stim sto ga i vidim svuda oko mene .
- Ja znam da cu po zavrsetku svog zivota otici u raj , za tebe i te koji misle kao ti ne znam . Sve je energija pa i zivot ,zato je zivot svuda "u"' i ''oko''

Nauka je rezultat pokusaja savrsenosti nesavrsenog coveka u teznji da imitira Boga i Bogove .
To naravno ne moze zbog ogranicenja jer je covek kao zivo bice smesan u odnosu na druga bica , koja su od nas starija i milijarde (ne milione) nasih godina.

Ako covek na primer upali upaljac pokazujuci vatru nekom zivom bicu na nivou majmuna - majmun ce odmah znati da ste vi bog .
Takodje ako vi kao covek vidite drugi oblik zivota koji na primer jednim potezom napravi za nas ceo jedan zivi svet - sta cete misliti o njemu ? Da je samo malo pametniji od vas ? A mozda da mu dokazete kako vasa nauka sigurno zna bolje nego on a da se ceo univerzum okrece oko zemlje i njenih ljudi ...

Ajde nemoj da ste smesni u budalastom pokusaju da objasnjavate sebi da ste gospodari univerzuma ... jer ste jos sitne ribe u moru plavom ...
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 23:01 - pre 153 meseci
Kao i svaka diskusija na ovu temu i ova je potpuno jalova.

Da, odmah da se deklarišem kao ateista. I to što bi neko reko "tvrdi" ;) .

vaske71: sick man, sick.

Uvek su me fascinirali ljudi koji su u stanju da izgovore rečenicu : "Verujem u Isusa Hrista kao jedinog gospoda Boga, svog ličnog spasitelja i verujem da je dao život na krstu za oprost mojih grehova". Ili tako nekako. Voleo bih da svako ko tvrdi da je hrišćanin pročita polako ovu rečenicu nekoliko puta, ako je moguće ispred ogledala. I da dobro razmisli o tome.

Elem, da ne bih flejmovao, najbolje nešto što sam u životu pročitao na tu temu, a bez uplitanja religije je sledeće:

http://www.fullmoon.nu/articles/art.php?id=tal

Posebno pozivam istomišljenike - ateiste, da pročitaju ovo, neće se pokajati. Stvarno izuzetan uradak.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 23:13 - pre 153 meseci
Citat:
vaske71

ja nosim Boga u srcu

Mali neki bog, zato i pišem malim slovima.

Citat:
Tvorca Boga stim sto ga i vidim svuda oko mene .

Prividja ti se. A možda si i "odlepio".

Citat:
znam da cu po zavrsetku svog zivota otici u raj

Ja znam da ćeš 2-3 m pod zemlju ako ne izabereš kremaciju.

Citat:
Sve je energija

Nema ni zrnce materije? Bar malčice?

Citat:
zato je zivot svuda

Misliš i na Mesecu, Marsu, Suncu - ovakav kao na Zemlji?


Citat:
Nauka je rezultat pokusaja savrsenosti nesavrsenog coveka u teznji da imitira Boga i Bogove .
To naravno ne moze zbog ogranicenja jer je covek kao zivo bice smesan u odnosu na druga bica , koja su od nas starija i milijarde (ne milione) nasih godina.

Ali zato ti možeš ta bića da smestiš u srce!

Citat:
koja su od nas starija i milijarde (ne milione) nasih godina.

Kakve sad milijarde godina. Bog je stvorio sve za 7 dana pre 5000 godina.

Citat:
Ako covek na primer upali upaljac pokazujuci vatru nekom zivom bicu na nivou majmuna - majmun ce odmah znati da ste vi bog .

Blago majmunu. Dobro da sada znamo šta je povod čoveku da veruje u postojanje boga. Dakle bog je neko ko ume da uradi nešto što vi ne umete - na primer da upali vatru. Zato su šamani smatrani bliskim bogu (bogovima) i poglavica bi ih konsultovao kod važnih odluka. Da je šaman imao upaljač šta bi tek onda bio?

Citat:
Takodje ako vi kao covek vidite drugi oblik zivota koji na primer jednim potezom napravi za nas ceo jedan zivi svet - sta cete misliti o njemu ?

Mislićemo da si izneo običnu spekulaciju bez osnova.

Citat:
da se ceo univerzum okrece oko zemlje i njenih ljudi ...

Reci nam jel se crkva u medjuvremenu odrekla od ove gluposti?

Zato
Citat:
Ajde nemoj da ste smesni u budalastom pokusaju da objasnjavate sebi da ste gospodari univerzuma ...
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 23:21 - pre 153 meseci
Bog sve vidi - budi siguran ,uverices se i sam ...
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 23:28 - pre 153 meseci
Prvo rajska obećanja.

A ako ne upali onda treba podviknuti.
 
Odgovor na temu

jandrino jato

Član broj: 282774
Poruke: 72
*.static.kdsinter.net.



+103 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)28.08.2011. u 23:41 - pre 153 meseci
religijski fanatizam nije dobar jer to koci napredak covecanstva davno je izjavio nikola tesla sto mozete i na netu da proverite! ali samo postojanje boga moze se na razne nacine tumaciti jer svako objasnjava onako kako njemu odgovara jer nema jasnih dokaza postojanja ili ne postojanja istog !licno neko moje ubedjenje je da vise verujem u paganizam jer ipak nase srpske slave i bog su starije od pravoslavlja ili ti hriscanstva al eto religijske institucije sve sto je bilo pre njih nazvaze paganizam a kasnije sekte! al paganizam je mnogo stariji i nekako mnogo jasnije vidljiv jer svakog npr uvek 2 avgusta ilijdan u kom kraju sa severa dolaze oblaci koji grme sa svaki djurdjevdan kisica pada i za svaku ognjenu mariju neko se udavi u dunavu ! sto me dovodi do nekog zakljucka licno mog da BOG moze dosta da koristi za neke dobre stvari ako se bez interesa primenjuje al ako je u pozadini interes sve ide u krivom smeru! a licno boga smatram ne kao osobu neko kao ceo sistem u prirodi !
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)29.08.2011. u 00:14 - pre 153 meseci
Citat:
kandorus: Prvo rajska obećanja.

A ako ne upali onda treba podviknuti.


Videces i sam .Tebe je zivot milovao a rastao si sa mrznjom u sve sto se desava oko tebe pa si poceo da okrivljujes cak i Hriscanstvo .Na prvu veliku nevolju koja te snadje ''nasraces se u nauku'' za koju se hvatas ko za slamku i poceces sam da spominjes Boga i kukumavcis. Tada se seti sta si ponosno pisao gde bi eto bio malo "cool'' .

I da nisam bre ja fanatik , samnom nemas nista - to je izmedju tebe i naseg Boga ...

Ja znam samo jedno - onaj ko je na 2000 godina dugu molitvu koja je izasla iz usta naseg sina bozjeg Isusa Hrista a koju sam napisao u postu gore stavio znak za Trola taj treba zaista da ide po strucnu pomoc ...
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: O Bogu (civilizovana diskusija)29.08.2011. u 00:27 - pre 153 meseci
Citat:
vaske71: Bog sve vidi


Smatraš da vidi (očima) ili da na neki drugi način oseća? I odakle po tvom mišljenju gleda? Negde odozgo i izdaleka ili je prisutan u svemu postojećem?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: O Bogu (civilizovana diskusija)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 144129 | Odgovora: 1069 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.