Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nepoznata antena

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Nepoznata antena

[ Pregleda: 7654 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Nepoznata antena25.10.2011. u 11:15 - pre 151 meseci
Da li mozda neko zna nesto vise o anteni prikazanoj na slici?

U pitanju je neka vojna Siemens-ova antena ali je to sve sto znam.

Ono sto me najvise interesuje, da li je ovo aktivna antena i za koje ucestanosti. Ako neko ima/nadje tehnicku dokumentaciju to bi bilo sjajno.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

yt3mm
cuprija

Član broj: 221600
Poruke: 138



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena25.10.2011. u 12:25 - pre 151 meseci
Mozda ovo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Nepoznata antena25.10.2011. u 14:35 - pre 151 meseci
Lici, ali mislim da nije to u pitanju. Koliko se secam, na slici koju si dostavio, to su antene od RRU i one su otpilike pola metra duzine i montirale su se horizontalno jer su usmerene. Ovo sto sam ja dostavio, lici da su cc 1 metar duzine i samim tim sigurno se nisu montirale horizontalno (pretesko bi bilo, pukli bi nosaci) vec vertikalno sto ukazuje da nije usmerena antena. Nazalost nemam kod sebe fizicki tu antenu tako da ne znam prave dimenzije. Imam samo slike koje sam postavio :(. Mozda i gresim (tesko je oceniti prave dimenzije preko slike), ali ako su iste dimenzije onda je sigurno to ta antena. Kontaktiracu vlasnika da mi dostavi bar dimenzije pa da uporedimo.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Nepoznata antena25.10.2011. u 15:16 - pre 151 meseci
U svakm slučaju to je samo kuciste koje mehanički štiti antenu. Iz njegovog oblika se ne može mnogo zakključiti. Treba zaviriti unutra i videti šta se tamo stvarno nalazi.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Nepoznata antena26.10.2011. u 21:52 - pre 151 meseci
Informacije koje sam dobio od vlasnika:

Citat:
duzina antene je 800 mm,debljina fi 103 mm,tezina 2,5 kg.odsrafio sam plocu i unutra je nesto kao flet kabl i ide po zidovima cevi,toliko sam ja mogao da vidim.


Iz ovoga se moze zakljuciti, kao prvo, da ovo nije aktivna antena i da je otprilike ucestanost duplo manja nego sto su one antene od RRU (bar prema dimenzijama). Uzgred, na koliko bese MHz su radili RRU? ~800Mhz?

Sve u svemu definitivno nisu za KT sto je mene interesovalo :(

Posto od ove antene nema nista, da li neko znad gde mogu kupiti kod nas dobru (fabricku) sirokopojasnu aktivnu antenu za KT opsege, kao npr Rohde & Schwarz HE 10 i koliko odprilike to moze da kosta (moze i polovna, ispravna)?

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Nepoznata antena27.10.2011. u 07:31 - pre 151 meseci
@mikikg, ja ne znam trenutno te informacije o kvalitetnim aktivnim antenama, i ne sumanjam uopšte u njihovu vrednost, Svi mi dobro znamo koliko kvalitetni
mogu da budu ti Fabrička originalni proizvodi. Ako je dostupno i povoljno, treba se odlučiti prvo za tako nešto.

Ali mogu se uraditi i pristojni homemade uređaji odnosno prijemne antene, pod uslovom da se raspolaže kvalitetnim malošumnim pojačivačima ili tranzistorima,
Samu Loop ili sličnu antenu je relativo lako napraviti.

Ima na netu nekih gotovih rešenja ,naprimer ovakva: (obrati pažnju na linkove, i linkove ka slikama na stranicama), http://www.pa0sim.nl/Local%20QRM%20reduction.htm

73
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Nepoznata antena27.10.2011. u 09:35 - pre 151 meseci
U vojsci (1974) sam upravo bio radio-relejac i ceo vojni rok radio sa RRU-800. To su njegovi heliksi. Jedan ima levi korak a drugi ima desni korak. Spolja je epoksid smola sa tkaninom (kao za camce) a unutra samo navoji heliksa. Postojala su dva seta heliksa - kraci i duzi, ali se u 95% slucajeva upotrebljavao samo kraci set. Nema niceg drugog a posebno ne aktivnog unutra! To nije tako tesko i stoji horizontalno i nema sanse da se ista odlomi ni na najjacem vetru!
 
Odgovor na temu

ELEKTROPIONIR
Profesionalni pivopija
SRB

Član broj: 132279
Poruke: 164



+8 Profil

icon Re: Nepoznata antena27.10.2011. u 19:52 - pre 151 meseci
Da nije ovo u pitanju? Isto mi izgledaju...


KLIKNI


Moze jos jedno.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Nepoznata antena28.10.2011. u 00:24 - pre 151 meseci
Hmm, izgleda da je to! Kao sto je 1OXB pisao, ovo su antene za Radio Relejne Uredjaje koje definitivno nemaju veze sa KT-om :(.

Moracu izgledami da se pozabavim konstrukciom aktivne antene, samo da vidim gde i kako da nabavim dobar LNA IC. Neka preporuka za kupovinu kod nas? Ili da izaberem nesto od Analog-a pa da jurim Tagor da mi to pribavi? lucky88 je dao linkove gde se spominje AD8099.

Ovo je spisak slicnih OP-ova (high-speed, low-noise, low-distortion op-amps):
http://www.analog.com/en/high-...amplifiers/products/index.html

Da li ima neko od vas primerk/dva na prodaju?

To mi treba za KT (0-30Mhz) za SDR prijemnik.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena09.08.2015. u 07:29 - pre 105 meseci
Da ne otvorim novu temu ! Zna li neko koja je ovo Antena. Imam je i ne znam uopste za koju frekvenciju i gde je mogu koristiti? Inace je OMNI sa kablom RG-58 50 oma!!!
Antena -slika
Antena -slika

[Ovu poruku je menjao denisu dana 09.08.2015. u 08:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao denisu dana 09.08.2015. u 08:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+117 Profil

icon Re: Nepoznata antena10.08.2015. u 07:36 - pre 105 meseci
@mikikg
Operacioni pojačavači opšte namene u principu nisu dobri za primenu kao pojačavači RF signala. Antenski pojačavači rade pod teškim uslovima jer na njihovom ulazu postoje istovremeno različiti, po frekvenciji i amplitudi, RF signali. Naravno, proizvođači RF opreme koriste IC pojačavače ali to su najčeće custom design integrisana kola. Nekada je bila popularna serija SL600 RF IC kola proizvodnje PLESSEY. PLESSEY je davno izišao iz biznisa a ova kola se teško nabavljaju i skupa su kao vosak.
Jednostavnije je rešenje Guglu postaviti pitanje: antenna amplifier circuit.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.crnagora.net.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Nepoznata antena12.08.2015. u 00:28 - pre 105 meseci
@RoRa
Nije mi nesto ta tema sa aktivnim antenama aktuelna ali me generalno i dalje imteresuje.
U sustini mi je poznata stara dobra Plessey firma koja je uglavnom radila za vojsku delove, ja mislim da je to na kraju otislo sve u ruke NXP korporacije.

Sto se tice OP-ova, ne vidim neke preterane probleme zasto ne koristiti njih. Ima ih raznih sa sjajnim karakteristikama i GBW koji zalazi u GHz opseg. Veliko pojacanje, mali THD, mali IMD, dobar PSRR, mali shum, u sustini sve sto treba za pojacavac od DC do GHz ;)
A i sta mislis sta stavljau u one papreno skupe digitalne osciloskope u front-end-u, tranzistore i lampe su odavno prestali da koriste na tim mestima ;)

Svojevremeno sam naleteo na aktivnu KT loop antenu koja koristi dva integralca OPA847.
U pitanju je ova konstrukcija:
http://pa3ang.nl/wp/site-overview/wl1030-loop-antenne

Sudeci po navedenoj specifikaciji to bi trebalo da radi fenomenalno.
Priibavio sam te OP-ove ali nikako da se nakanim to da sklopim i probam ...

Hocu reci da su sad RF OP-ovi drasticno pristupacniji i jeftiniji nego sto je to nekad bilo, a i karakteristike im nisu ni malo lose. Tacnije vise se i ne klasifikuju kao RF delovi (iako jesu), nego kazu GBW toliko-i-toiko MHz/GHz pa ti radi sa tim sta god ti je volja.
Da li ce se koristiti za neko signalno procesiranje u mernoj tehnici, video procesiranje, pojacanje signala sa laserskih dioda u fiber tehnici, sve mu to tehnicki spada pod RF ...
Proslo je vreme specificnih IF pojacavaca kao sto je to nekad Plessey pravio, sve to sad moze da zameni precizan i brz OP.
Malo mi je cudno sto bar radio-amateri ne vide i ne koriste te potenciale nego se hvataju za neke raritetne IC-ove.
Dan-danas vidim neke nove konstrukcije recimo za solid-state lineare gde u pre-amp stepenu se mlate i dalje sa tranzistorima, pa znas kako bi mogao da radi neki od modernih OP-ova na tom mestu ili diferencialni OP-ovi, pa to je fantazija kako bi to moglo da radi...
Ne moze niko da me ubedi da bar kada pricamo o low-level (low-power) signalima, nebitno za koje ucestanosti, moze nesto da se napravi bolje u diskretnoj tehnici umesto sa nekim modernim OP!
Ili recimo za kompresore ili limitere, ima cela paleta recimo VCA, PGA i OTA pojacavaca koji bi to radili kao od sale ...
Samo treba da se malo detaljnije razmisli i pogleda aktuelna ponuda OP-ova od TI, Linear, Analog ...

Operacioni pojacavac je prakticno osnovni "gradivni element" svakog analognog kola, samo treba imati u vidu da su sad drasticno modernizovani, ubrzani i sto je najbitnije sad su sa veoma pristupacnim cenama i prava je steta to ne iskoristiti.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 12.08.2015. u 02:16 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+117 Profil

icon Re: Nepoznata antena12.08.2015. u 08:45 - pre 105 meseci
Moram priznati da sam "težak" na pisanju i u životu sam zbog toga platio odgovarajuću cenu.
U postu sam, kratkoće radi, naveo da op. pojačavači OPŠTE namene nisu pogodni za RF primene. Naravno, op. pojačavači za koje proizvođač navede, pored harmonijskih izobličenja, i podatak o " 2-tone, 3rd order intercept" jesu dobri kandidati i za RF primenu. Dodatno, link upućuje na DIFERENCIJALNI antenski pojačavač čime se dodatno poboljšavaju performanse antenskog pojačavača.
Na kraju, još jedna napomena. Postoje dve vrste okvirnih ili ram (loop) antena. Rezonantne ram antene obično imaju uzak propusni opseg (Q faktor reda 1000 na KT) i time je olakšan rad ant. pojačavača. Međutim, ove antene zahtevaju precizno podešavanje radne (rezonantne) frekvencije. Nerezonantne antene sve primljene signale, u vrlo širokom opsegu, predaju na ulaz ant. pojačavača sa svim posledicama koje slede prilikom pojačavanja i slabih i jakih signala istovremeno.
Zahvaljujem na linku, nije mi bio poznat ovaj projekat.
 
Odgovor na temu

yt3mm
cuprija

Član broj: 221600
Poruke: 138



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena12.08.2015. u 10:31 - pre 105 meseci
Podseca na coax antenu
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena12.08.2015. u 11:32 - pre 105 meseci
yt3mm mislis druze na ovu moju Antenu sto sam pitao za koju frekvenciju je ili za sta se inace koristi:
Mada mozda i po tom prikljucku neko mozda zna gde se on prikljucuje.
Antena ???
Antena ???
- ili odgovor za mikikg jer malo se ponovo aktivirala tema pa ne znam sta je sta hehe !
 
Odgovor na temu

yt3mm
cuprija

Član broj: 221600
Poruke: 138



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena13.08.2015. u 14:19 - pre 105 meseci



Upravo mislim na tvoju antenu, slicnu sam pravio od coax kabla RG213 i komada bakarne cevi,pozdrav
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena13.08.2015. u 16:37 - pre 105 meseci

E OK jedino ne znam za koju frekvenciju je napravljena. Dal za neki Bezicni ili mobilni telefon ili za 2.4GHz ili??? To ne mogu nikako znati gde da je upotrebim!
Hvala!
 
Odgovor na temu

yz7myg
Radak Bogoljub
QTH Gardinovci KN05BE

Član broj: 48822
Poruke: 707
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+74 Profil

icon Re: Nepoznata antena16.08.2015. u 14:06 - pre 104 meseci
Takvu antenu sam video u Novom Sadu na najlonu u kompletu sa DVB resiverom.
YU2MYG
Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Nepoznata antena16.08.2015. u 14:11 - pre 104 meseci
JEste neka omnica. Slicne su one klasicne male od 3-5dB za rutere i wi-fi kartice...Moguce je da je od nekog USB ili BOX DVB uredjaja. Slicnu ima drugar na nekom eksternom USB DVB T uredjaju. Nisam skidao zastitnu plastiiku, ali je najverovatnije takva unutra.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Nepoznata antena16.08.2015. u 15:40 - pre 104 meseci
Hmm! Ma za sta god treba mi ili za Wi-Fi 2.4GHz ili za DVB/T (mada ne verujem da je za DVB) jedino sto ne mogu znati ovaj prikljucak gde se on
koristi???
prikljucak?
Cini mi se da sam jos negde video ovaj prikljucak ali nisam siguran vise gde! Dal za stare GPS navigatore (mada ne verujem) ili za nesto drugo!!!
Zato sam se nadao da mozda je neko prepoznaje bas zbog tog prikljucka ili kad bi znao kako se tacno zove prikljucak pa mozda bi i uspeo da vidim gde se i koristi. U sredini ima rupu(zenski) ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Nepoznata antena

[ Pregleda: 7654 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.