Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Budzetska napajanja - pravi izbor

[es] :: Ostali hardver :: Budzetska napajanja - pravi izbor

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12278 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 01:46 - pre 149 meseci
Kao sto tema kaze, napajanja za obicne smrtnike. Ako "Frontier", "JNC", "Zito", "Kme" i ostala low-end/high noise napajanja izbegavamo, a ako su dosla uz kuciste ritualno ih spalimo van kucista, sta odabrati izmedju par "momaka" koji ipak vise obecavaju? (bar su tezi, ako nista drugo ) Prodavci u PC shopovima nam ih preporucuju kao "editor's choice" uz komentar tipa: "To i realno ima tih 500W."
U pitanju su sledeci proizvodjaci: "MS industrial", "Spire", "Xilence" i milion puta pomenuti "LC power". Kao OEM-i ovih napajanja se navode neki od najpoznatijih kineskih aikido-dziudzicu privatnika (tipa Shenzhen Chi Yuan Industrial ili Huntkey) , pa sve do Topower-a, koji ipak zna i karate.
Sta odabrati, a ne stojati "Ko degen" u PC shopu?
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 07:51 - pre 149 meseci
Ja sam skoro pazario, prvo uzeo LC Power 500 ali mi je pravio neprijatnu buku (neki vrlo niski tonovi koji su mi smetali) pa sam ga zamenio za Čifteka 400W koje se takođe čuje ali onako ... zvuk na koji sam navikao od napajanja. Cena je bila reda ~2600+ dinara.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 10:07 - pre 149 meseci
Ja već duže vreme ugrađujem Blueberry napajanja mušterijama koje nisu voljne da plate za napajanje koliko vredi kompletna njihova polovna konfiguracija. Do sada se nije desilo da je neko od njih crklo bar tri godibe od kada su ugrađena. Da se čuju - čuju se, ali ništa specijalno.
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 11:52 - pre 149 meseci
Da, mnogi se zale na taj LC i njegov kuler. Vecina njih koji kupe bilo koji iz te serije, (420,500, 600W) se zali na isto. Neki imaju kulere 8-ice, a vecina ima 12-ice i cuju se, navodno buka jos i raste kako opterecuju racunar, a zale se i da se dosta i greje. A onda neko sa verovatno slabijom masinom kaze, kako kod njega radi ekstra i ne cuje se i ne greje, a najjace poredjenje koje sam cuo u vezi sa tim je : "kao da je crklo, ne cuje se uopste". Treba kod te serije LC-a paziti, jer ima ih sa istom snagom,(isti model) ali sa manje sata izvoda (2 kom.) a ima i sa 3-4, i jedna verzija ima 8-icu a druga 12cm kuler, jedan ima 6-to pinac za grafiku a drugi nema. Zavisi za sta vam treba. Taj Ciftek je sigurno bolji, (mada ima krseva od Cifteka) iako je slabiji, mislim da u stvari, bas suprotno, on ima bar 100W vise od LC-a. Videcemo sta ce i drugi reci. Voleo bih da cujem kakva iskustva su sa Spire i Xilence napajanjima, ljudi ih slabo kupuju, a imaju cenu kao vecina kung-fu napajanja, s tim sto su sigurno bolji izbor. Takodje i MS industrial. I to serija PRO, jer ovi koji nisu iz te serije imaju oko 40% snage sa nalepnice. Navodno bucni, ali jaki, i ne greju se, a veoma jeftini. I dosta teska napajanja, ako sudimo po tezini. I ciji je "Hantol"? Sta sa "Trust-om", "Intex-om", "Gembird-om" itd. ?
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

optimizator

Član broj: 287252
Poruke: 357



+541 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 12:09 - pre 149 meseci
Zdravo,jel može neko da mi kaže nešto o ovom napajanju
http://www.inter-tech.de/index...ile&Itemid=486&lang=de

Kupio sam ga polovnog pre par nedelja na buvljaku za 600 din. pa me zanimaju iskustva sa njim,kvalitet dugotrajnost ....
odmah sam ga otvorio kući (prvi sam pokidao nalepnice) i video da gotovo nema prašine unutra,.deluje ko da je radio jedva mesec dana.
Od tada mi komp radi sa njim bez ikakvih problema,znači da je dobar valjda.
Jedino što sam našao o njemu je ovo na nemačkom jeziku,a pošto ne znam nemački...


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 12:35 - pre 149 meseci
Da, jeftin je Blueberry, ide uz kucista zajedno, i sve kosta izmedju 2-3 hiljade din. A onda taj isti covek koji je hteo da ustedi na napajanju dodje posle nekog vremena i mora da kupi hard disk od 100 eura i napajanje od bar 50 eura, i kaze da vise ni majicu nece kod Kineza da kupi. Par Blueberry-ija koje sam video je imalo velike oscilacije napona kod nekih nezahtevnih aplikacija, ali to ljudi i ne primete. Kaze, "samo mi ponekad malo secka i to kad igram ...." i tad se greje, a od tada i hard disk kao da stalno nesto radi u pozadini. Ne radi nista, prijatelju, nema dovoljno struje! Sva ta napajanja imaju jos nesto zajednicko: tanke zice, losa izolacija na njima, krta ili previse meka, losi konektori, (plastika nije lepo obradjena) moras da "polomis" maticnu plocu da bi povezao, ako pogledas kroz rupice, unutra, vidis da je bedna stampana ploca, neki mali trafo u uglu, vise ampera ima adapter za mobilni od njih. E kad smo kod adaptera za mobilni, secam se kako su prvi bili masivni i teski, a onda postepeno sve manji i laksi, tako da sada za neke adaptere se pitam jel ima nesto uopste unutra, e tu je stvar u trafou. Sad se koriste neki tzv. choper trafoi, koji su dosta laksi, manji a efikasniji. Tako da i kod napajanja, ima nekih koja su od najpoznatijih proizvodjaca, sa vecom snagom, a prilicno laka. Tezina izgleda da prestaje polako da bude merilo kvaliteta i kod njih, odnosno verujem da ce takav trend da bude. (postepeno)
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon za Optimizatora i njegovu makinu26.12.2011. u 12:59 - pre 149 meseci
Pazi, 600 dinara za tu snagu, pa jos u tom stanju. Ekstra. To je neki Nemac, (koga verovatno radi Kinez), nesto tipa Tech solo napajanja, na tom sajtu sto si dao link su posteno rekli da nema 80+ sertifikat, nabrojali vrste konektora, rekli da je u lepoj crnoj boji, "Die elegante, mattschwarze Lackierung" cak "elegantna, mat crna boja" u bukvalnom prevodu, ima aktivni PFC (sto je dobro za tebe) i da ima veoma tih 135mm kuler ( i to je dobro za tebe). Realno ima sigurno manju snagu, kad bi mogao da slikas nalepnicu da vidimo sta jos od podataka moze da se izvuce o njemu. Ne deluje lose, ali ne bih se usudio na buvljaku za te pare da kupim napajanje. Mozda, ali da ga probam kod komsije na kompjuteru. Veliki rizik. To je doneo neki gastarbajter, (koji i ne zna cemu to sluzi) i to su tamo napajanja za siroke narodne mase, ali sigurno bolja od nasih Kineza za 1000 dinara. Vidi u biosu napone, probaj da ih ocitas i nekim programom, optereti malo racunar pa vidi i onda sta se desava, i ako sve ok, uzivaj. Dobra stvar je i sto ladno mozes da ga preprodas za bar 2000 din. Nisi rekao i kakva ti je konfiguracija.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 13:29 - pre 149 meseci
Ma kakvi, ja bih odmah kupio tako nešto za 600 dinara. Mada mi je čudno da na nalepnici piše da daje 20A na 12V a u specifikacijama piše da ima 23A ... ali mi u svakom slučaju deluje pristojno, čak i odlično za 600 dinara. Eto ideje šta da potražim na bljuvaku, do sada sam tamo pazario memorije, razmišljao o hardovima a sada bih mogao i neko napajanje da potražim. Mada sledeće tri subote padaju u nezgodne datume ali možda posle bude veća ponuda.
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 13:58 - pre 149 meseci
Da, ima na takvim buvljacima, vidjao sam i Seasonic, Enermax, ali malo slabija, ali ipak, to je marka. Kazem, male pare, ali treba ga probati van racunara, ispitati napone, vise puta, drzati ga malo ukljucenim, nekad ne pokaze odmah ako mu nesto fali. Ja bih isao na taj buvljak sa nekim unimerom digitalcem ili testerom napajanja i gledao gde ima prva slobodna uticnica da ga probam. Mislim ne bih ga kupio i odmah u racunar. Mada mi se desilo i to. I nista srecom.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

optimizator

Član broj: 287252
Poruke: 357



+541 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 14:44 - pre 149 meseci
Ma Kina je svuda zastupljena,tu više nema premišljanja dal je nešto od njih,ili ne,ali ipak je zapadnoevropsko tržište probirljivije,pa za njih rade bolju i kvalitetniju robu u odnosu na naše okruženje.
Evo fotosa,ovaj Hardvare monitoring sam dobio sa drajverima za matičnu pa sad ako očitava lepo,u redu.Po njemu samo ovaj od 5 volti je nešto niži,dok su svi ostali naponi i viši kao što vidite.
Mene je privuklo ne toliko natpis sa snagom,nego brdo izlaza,sve ima duple grane,evo dole vidite da ima dve grane po 3 pina za hardove i optiku,pa ovaj što ide u matičnu ploču..
Sve u svemu komp radi oko tri nedelje sa njim,i nikakvih problema za sada.Kao što rekoh,gotovo da nije bilo prašine u njemu.
Vidite konfiguraciju,piše na fotosima sve.Samo da dodam da je amd phenom x3 , i 2 harda po 500 gb!





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 16:45 - pre 149 meseci
Ma naponi su ti odlicni, vidi samo koliko je default napon za taj AMD sto imas, inace sve ok, ovo na 5V, je malo odstupanje, manje od 0,2V, sto je nebitno. Sto imas kuler za procesor, i odusevilo me resenje za hard diskove, i njihovo hladjenje. Super, za te pare, odlicno.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 16:57 - pre 149 meseci
P.S. bilo bi lepo da neko od moderatora vidi ovo tvoje napajanje, narocito Binary Mind, on je sudski vestak i forenzicar za napajanja, verovatno bi znao
ko je OEM (pravi proizvodjac) ovog napajanja, (ja ne vidim neki relevantan podatak na nalepnici o tome) a steta sto nisi slikao unutrasnjost, posto si ga otvarao, da vidimo kakve su komponente, mozda bi nasli nesto zanimljivo, tipa ko je proizvodjac kondenzatora, trafoa itd. i znali bi da ga ocenimo bolje. U SVAKOM SLUCAJU VEOMA ZANIMLJIVO NAPAJANJE.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

optimizator

Član broj: 287252
Poruke: 357



+541 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 17:28 - pre 149 meseci
Pa ne znam,..ali ime inter-tech zvuči kao nemačka firma,a svima je sada proizvodnja na istoku.
Da,OEM broj bi trebalo da je ispod ovog naopako latiničnog R,ali nema.
A hladnjak za prosesor je ovo http://www.redlinepctech.com/p...review-artic-freezer7pro-rev2/
takođe sa buvljaka od roma gastarbajtera koji dovlače pune kombije svačega.
Plaćen-5€,tražio je znatno više,ali ....,,ajd za 5€ al radi-ne radi ne vraćaš mi ga"
a pošto je i on izgledao ko nov,sa veoma malo prašine na ventilatoru,zašto ne bi radio..
Prvi put slušam tišinu !,koju proizvodi njegov ventilator na 1000 o/m,a održava 27 stepeni procesor! Tek na podešavanju od 1500 obrtaja počijne da se čuje,ali onda je procesor u mirovanju oko 20stepeni,a to je već nepotrebno.
Hardovi su uz pomoć ovog rešenja,postali apsolutno nečujni,jer ne prenose više vibracije na kućište.Njihovi hladnjaci su privremeni,(mada efikasni) ali hoću estetiku,pa dok nađem prikladan alu profil koji će biti ofarban crno mat(sprej će tu raditi) da ih zamenim,neka su tu.
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 19:02 - pre 149 meseci
Da, veoma hladno za taj procesor, niske temperature, pa bakarni je, i masivan, tu kuler i nema puno posla da odrzi nisko temperaturu... I ja bih posetio taj buvljak, bas imaju robu. A hardovi plivaju, bukvalno. Verujem da samo suskaju. Da ne odemo off topic, pitam se gde je Binary, i sta on ima da kaze o budzetskim napajanjima, tipa do 40 eura a snage do 500-600 W od nekih manje kupovanih proizvodjaca, gore navedenih, (a i za ovo tvoje napajanje). A bilo bi lepo i da se jos neko ukljuci sa svojim iskustvima sa napajanjima itd.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 21:45 - pre 149 meseci
Evo odlicnog linka:

http://www.tomshardware.com/re...u-manufacturer-oem,2729-4.html

Na kraju stranice, odn. tabele imate "next page" ako slucajno ne vidite, jer ima proizvodjaca napajanja od slova A do Z. Neverovatno , ali npr. "Spire" proizvodi "Topower" i "Seventeam", a "LC Power" je tezak Kinez, a napravio ga je "Huntkey", i neki neznani junak !!!! Evo par slika sa nekim gore pomenutim napajanjima:
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Teratron

Član broj: 293911
Poruke: 291
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+187 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor26.12.2011. u 23:05 - pre 149 meseci
Dobro povoljno napajanja po meni je na primer, Cooler Master GX Serije , od nekih 5500 pa navise .Pod ovakvim napajanjem podrazumevam da vam nije u tolikoj meri potreban UPS .
Mene bi posteno bio strah da stavim u racunar napajanja koja vi ovde navodite bez UPS-a .
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor27.12.2011. u 00:02 - pre 149 meseci
Verujem, Teratrone, i mene je strah ponekad, i zazmurim kad po prvi put ukljucujem neko takvo, ali mislimo na obicne korisnike, ljude koji i ne znaju sta je UPS. Njima je to isto, UPS, PSU. Igra reci teskih hardverasa, iako je to danas postala potreba, vise nije luksuz(imati i UPS). Vecina sazna tek posle peha sa napajanjem i sta je UPS i sta je kvalitetno napajanje i koliko to kosta. Ali je ovde rec o napajanjima kojima se ipak moze verovati, koja nisu ozloglaseni JNC, Frontier itd. a ne kostaju kao npr Silverstone Strider od 1,2 kW.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor27.12.2011. u 00:26 - pre 149 meseci
Hajmo redom:

1. MS Industrial - OEM je isti kao za Thermal Master napajanja koja susrecemo u nekim Cooler Master kucistima kao cuvena Elite serija na primer. Ime Kineza koji rade MS Industrial napajanja i Thermal Master napajanja je Sunpro. Napajanja su im dobra ali nista posebno. Tipicna kvalitetnija genericka napajanja. Ne treba ih siliti jer nisu ni za sta zahtevnije. Meni je nekoliko pustilo beli dim (jedno i sa vidljivim i glasnim praskom) dok sam ih opterecivao na poslu

2. Spire i Xilence su vec pristojni brendovi za koje napajanja rade poznatiji OEM-i kao sto su Seventeam i Topower. Jewel seriju koju je pomenuo Prescott radi Seventeam. Uglavnom su poznati po pristojnim i vrhunskim napajanjima u svojim respektivnim klasama...

3. LC Power - Napajanja su im raznovrsna od kung fu klase (ona koja prave: Huntkey i Great Wall), do pristojnih koja radi Andyson i napajanja viseg kvaliteta koje rade Andyson i CWT...

4. Blueberry - Pristojna genericka kung fu napajanja. Znam da je jedan od OEM-a ATNG i to za jaca Blueberry napajanja sa navodnom snagom od 500 i vise vati. Naravno ta napajanja nisu videla 500W i vise Ne treba ih siliti jer znaju da puste beli dim

5. Hantol = Kung fu krs napajanja. Nema veze sto neka izgledaju fensi.

6. Trust su OK napajanja mada malo znam o njima.

7. O Intex i Gembird napajanjima ne znam nista jer nisam imao prilike da sa njima radim.

8. Inter-Tech = Coba = DTK ako je nekom poznato ovo zadnje ime. Imao sam prilike da vidim Inter Tech Energon od 750W. Bilo je pristojno jace napajanje za male pare. OEM Andertek (Kinezi prosecnog kvaliteta). Ovaj Combat Power ne znam tacno ko pravi ali moguci OEM-i su ATNG ili CWT. Neka DTK napajanja je radio i Andyson... Ni jedno ni drugo nisu videli 750W ali ne sumnjam da mogu da isporuce vise pravih vati nego bilo koje jeftinije napajane koje ste ovde naveli... Energon do duse ima jadan hladnjak i pretpostaljam da se vec pri osrednjim opterecenjima dobro zagreva...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 27.12.2011. u 03:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Prescott
Pravnik
11300

Član broj: 295875
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor27.12.2011. u 01:42 - pre 149 meseci
Zasto uvek posle odgovora Binary Mind-a imam utisak da se mozemo spakovati, jer je sve receno. :) I ono na sta znam odgovor, ja sam ga pitao, nemerljiva je praksa sa teorijom, uvek je bilo i uvek ce biti.
E sad, jedan paradoks. "LC Power" 500W, ili 600W, KOGA RADE KINEZI, "Huntkey" je napajanje iz tzv.office serije, koja se najcesce kupuje, i ima cenu oko 2500 - 3500 dinara, I ONO JE SKUPLJE I TO DUPLO OD "Spire-a" Jewel od 500W, koji se moze naci do 1700 din, a koga radi "Seventeam" i skuplje od "Xilence" napajanja od 500W, koje je oko 2000 din . ZAKLJUCAK: NE ZURITE SA LC-OM, RAZMISLITE. Kladim se da bi retko ko i video "Spire" ili "Xilence" pored hvaljenog "LC Power-a". Narocito prodavci u PC shopovima imaju hvalospeve o njemu, tipa ono ima punih 500 ili 600W koliko i pise. NEMA. Znaci, ili ne znaju ili marketing. Dok kad ih pitate za ova dva odgovor je :"Kinez". A za "LC" kazu "Nemac". :P Takodje, ispade i "MS industrial" kvalitetniji. I on je jeftiniji, taj Pro od 550W je oko 2300 din. I lepo moze da zavrsi posao. Ukucajte u google-u i medju prvim sajtovima ima i komentara kupaca. Ljudi vuku sa njim npr: Athlon x3 450, ATi 6870, 8GB RAM-a, 2 HDD-a, TV tuner, 4-5 kulera ... I ljudi klokuju sve sto moze da se klokuje. Radi i dalje. "Samo se blago zagreje." Naravno, ne treba preterivati. Slicne konfiguracije mogu da izvuku i "Spire" i "Xilence". Moze i "LC" naravno. "Trust" ima slicnu cenu kao "LC", mada opet mislim da je kvalitetniji od njega. takodje, nismo spomenuli "IG max". Veoma jeftino, a zahvalno napajanje za taj novac. Cena ide do 1500 din, za 500W. I naravno, "Codegen", koji je slican "IG max-u". Mislim da smo skoro sve sto vredi od generickih napajanja spomenuli, a sto moze svako da kupi i bude relativno bezbedan sa nekom, da tako kazem, prosecnom konfiguracijom, sto i jeste bio cilj ove teme.
3. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
 
Odgovor na temu

optimizator

Član broj: 287252
Poruke: 357



+541 Profil

icon Re: Budzetska napajanja - pravi izbor27.12.2011. u 10:09 - pre 149 meseci
Evo otvorio sam ovo svoje Inter-Tech combat power 750wt u divnoj crnoj mat boji ;)
mada se ne mogu videti nešto mnogo nazivi komponenti,sem ova dva elektrolita marke ,,fuj"....
Nisam bio naveo da je veoma teško....... ,,kilo i sedamsto grama" kad bi se prodalo na kilo....;)
evo našao sam još jedan link gde ima i cenu i veću specifikaciju http://www.computeruniverse.ne...r-tech-cp-750w-combatpower.asp
Ma,za 600 din... ekstra.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Budzetska napajanja - pravi izbor

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12278 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.