Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?

[es] :: Office :: Word :: Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?

[ Pregleda: 2380 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?05.01.2012. u 23:20 - pre 149 meseci
Pozdrav svima,
potreban mi je potpuni slovački font u Wordu 2007 koga trenutno imam instaliranog.
Kada Windowsov language bar prebacim na slovački i uključim Virtual Keyboard, ne mogu da nađem neka slova koja su mi potrebna u slovačkom pismu i imaju određene znakove na slovima (ˇ, ´, ¨, ^), č, ď, ľ, ĺ, ň, ŕ, š, ť, ž...... isto je i sa velikim slovima.
Pokušao sam i da u Word-u odem na insert symbol, ali nisam našao ono što mi treba.
Da li postoji negde samo font ili language pack, ili kako to već ide, šta treba, da bih mogao da se kompletnije koristim slovačkim pismom?

Hvala u napred!
Vlada
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?09.01.2012. u 20:21 - pre 149 meseci
Citat:
tordajav: Pozdrav svima,
potreban mi je potpuni slovački font u Wordu 2007 koga trenutno imam instaliranog.
Kada Windowsov language bar prebacim na slovački i uključim Virtual Keyboard, ne mogu da nađem neka slova koja su mi potrebna u slovačkom pismu i imaju određene znakove na slovima (ˇ, ´, ¨, ^), č, ď, ľ, ĺ, ň, ŕ, š, ť, ž...... isto je i sa velikim slovima.
Pokušao sam i da u Word-u odem na insert symbol, ali nisam našao ono što mi treba.
Da li postoji negde samo font ili language pack, ili kako to već ide, šta treba, da bih mogao da se kompletnije koristim slovačkim pismom?

Hvala u napred!
Vlada



Evo mogućeg rešenja:


Slovačka fizička tastatura // + shift || engleska tastatura
--------------------------------------------------------------------------
; +ľščťžýáíé =´ň // ° 1234567890 %ˇ) || ` 1234567890 -=\
qwertyuiop úä // QWERTTYUIOP /( || qwertyuiop []
asdfghjkl ô§ // ASDFGHJKL „! || asdfghjkl ;‘
zxcvbnm ,.- // ZXCVBNM ?:_ || zxcvbnm ,./

d´ aˆ a â a´á
engleska tastatura:
znak nad slovom: ctrl+(shift+)+odgovarajući znak, slovo // á = ctrl+’,a // â = ctrl+shift+6,a
znak iza slova (apostrof): slovo, ctrl+(shift+)+odgovarajući znak, // a´ = a, ctrl+‘ // aˆ = a, ctrl+shift+6

Inače, kada su u pitanju specifične tastature (tipa ruska, npr.) koristim približnu tastaruru sa "normalnim" QWERTY rasporedom a dodatne specijalne znake ubacujem uz pomoć ALT+odgovarajuće 4 cifre sa numeričke tastature (preko tabele simbola vide se odgovarajući kod svakog znaka: obratiti pažnju na velika i mala slova, kod verzija starijih od Office2007 ne vrši se automatska konverzija malih u velika slova i obrnuto), eventualno (kada je to moguće) uz pomoć gore navedenog "pravila". Brže je.
ER
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?09.01.2012. u 21:50 - pre 149 meseci
Veliko HVALA, EmmaR

Ovde ima stvarno dosta informacija za mene, ipak pokušavam da provalim kako ovo funkcioniše.
Npr. već u startu, nije mi jasno šta znači "Slovačka fizička tastatura"?
Ja imam tastaturu na kojoj su na dugmićima fabrički ispisani ČĆŽŠĐŽ.
Default language mi je Serbian (Latin). Kada prebacim na slovački jezik, dobijam znakove njihovog pisma, ali ne baš sve.
Verovatno bih trebao da prebacim default language na engleski, jer mi je trenutno slovo z, u stvari z, a slovo y, y (što je bilo obrnuto kada sam je kupio - stisnem z a on ispisuje y)... Verovatno zbog toga nemam još znak ň, ne mogu nigde da ga nađem. Takođe apostrof ne mogu da skontam, ispisuje mi odmah dva ´´.
Huh, sve u svemu, MNOGO HVALA, trebaće mi malo vremena da se ušemim :)
Veliki pozdrav!
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?10.01.2012. u 02:05 - pre 149 meseci
Pozdrav, ako instaliraš slovak language - slovak keyboard, trebalo bi većina znakova da ti postane potpuno dostupna, slično ovakvom layoutu. Dakle, poput onoga što je Ema prikazala (četiri reda slovačke tastature bez šifta i sa šiftom)

Obrati pažnju, da u zavisnosti od tastature, levo od backspacea možda nije ň, nego ’, što je taster koji tebi treba. On se koristi na sledeći način:
Ukoliko hoćeš da ukucaš karakter koji ima dijakritik ’, na primer ý, pritisnućeš prvo taster ´ (ništa se ne dešava), zatim željeno slovo (y), i dobićeš ý. Za veliko slovo pritisnuti šift.
Ukoliko hoćeš da ukucaš karakter koji ima dijakritik ˇ, na primer č, pritisnućeš prvo SHIFT+ taster ´ (ništa se ne dešava), zatim željeno slovo (c), i dobićeš č. Za veliko slovo držati šift.

Obrati pažnju da ćeš i malo ď dobiti uspomoć ˇ, a ne ´, pošto ď potiče od Ď

Takođe ti preporučujem da, ukoliko si u mogućnosti, instaliraš slovački spell check, tzv. proofing tools, i tako sebi umnogome olakšaš posao.
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?10.01.2012. u 17:39 - pre 149 meseci
Hvala Emil Ranc, hvala za detaljniju pomoć.
ňňňňň :) radiiii
Puno pozdravaa!
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Word :: Word 2007 - kako do potpunog slovačkog fonta?

[ Pregleda: 2380 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.