Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL

[es] :: Elektronika :: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10609 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL18.01.2012. u 19:55 - pre 149 meseci
Zdravo,

pre par dana sam nakon dužeg vremena pokušao da sa Računara direktno preslušam
Audio fajlove na JVC JA-S22 pojačalu i JBL TLX-300 zvučnicima...

Povezao sam DMX 6fire 24/96 proverenim kablom sa pojačalom i čuo jak, konstantan Brum iz zvučnika. Isti brum se čuje i na slušalicama.

Kad male Genius zvučnike za PC priključim na isti zadnji izlaz DMX 6fire 24/96 Bruma nema.

Uspeo sam da sa produžnog kabla sprovedem žicom vezu: Uzemljenje/Kućište i Brum se smanjio, ali je i dalje dovoljno primetan.

Dok sam povezivao par puta su se pojavljivale (male) varnice (na mestu kontakta žica/kućište)...A povremeno kad sa dve ruke dodirnem kućište i još nešto: osetim strujanje.

Kabl sam isprobao sa drugim urađajima za reprodukciju zvuka i sve je ok, nema bruma.

Razvodni kabl je Sweex (plus neki No Name do zidne utičnice), imam UPS APC 650 CS...Okretao sam i menjao utičnicu, bez rezultata!

Unapred hvala!


p.s. napajanje je Chieftec 410-212


_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

goranmar
Goran Markovic
Kragujevac

Član broj: 86985
Poruke: 93
*.static.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL19.01.2012. u 15:06 - pre 149 meseci
Uzmeš licnastu žicu preseka 4mm kvadr. potrebne dužine od kompa do pojačala i na njegovim krajevima namontiraš pljosnate okaste priključnice. Jedan kraj pritegneš na pojačalu zavrtnjem na za to predviđenom konektoru koji je obično označen sa "Ground" ili "GND" ili znakom za uzemljenje, a drugi kraj prikačiš na kućište računara i to na šrafu koji ti steže zvučnu karticu na kućište. Obrati pažnju da priključnice budu dobro namontirane, jer je dobar galvanski kontakt presudan!
Pozdrav i javi da li radi!
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL19.01.2012. u 21:49 - pre 149 meseci
@goranmar

Hvala,

pokušao sam da uradim ovo što si predložio (doduše koristio sam neke zatečene licnaste žice) i nema poboljšanja.

Tačnije, smanji se brum...ali kao kad povežem kućište sa uzemljenjem na razvodniku.


Sutra ću kupiti žicu, a ako pročitaš ovu poruku: pomoglo bi mi da znam kako da tražim tu žicu?

Samo kao licnastu 4mm ili nekako drugačije.


Da li postoji neki razlog za ono varničenje i povremeno peckanje struje kad dodirnem pojačalo
i Line out kabl iz kompjutera...Da li je to povezano sa ovim glavnim problemom?

bonus info:

Danas sam uspeo da se oslobodim jednog dela Bruma, tako što sam otkrio da ga je pravio Video koji mi koristi (zbog skartova) za gledanje filmova sa Kompjutera. Taj Video je konstntno bio povezan, putem TV out sa Kompjuterom i čim sam izvadio kabl, brujanje se smanjilo.

Nažalost problem je ipak ostao...
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
188.246.89.*



+37 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 00:28 - pre 149 meseci
Ako imas obicni brifer (ispitivac, glimer....) za naizmjenicnu struju, dotakni sa njim kuciste od racunara.

Da vidimo sta ce pokazati.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 07:15 - pre 149 meseci
meni se to jednom desilo, spalio dvije graficke (varnicenje). provjeri taj no-name produzni i UTICNICU u zidu, jel imas uzemljenje na njoj, ja na svojoj nisam imao pa sam ju nulovao i prestalo varnicenje
 
Odgovor na temu

goranmar
Goran Markovic
Kragujevac

Član broj: 86985
Poruke: 93
*.static.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 07:47 - pre 149 meseci
Da, tražiš običnu bakarnu licnastu žicu(jedan provodnik, ne kabl), nije bitno koje boje.Presek bar 4mm2 ili više.
I kako petropetro kaže, proveri uzemljenje na produžnom i na utičnici. Ako ti komp nije lepo uzemljen onda imaš te varnice. U tom slučaju drugom istom takvom žicom treba da povežeš kućište komp-a na uzemljenje na utičnici u zidu.

Ako ni posle ovog ne rešiš problem, onda će morati u pojačalu malo da se lemi :-)

P.S. Ako imaš kablovsku koja je povezana na TV, onda moraš da uzemljiš i taj kabl (njegovu masu) na TV-u.

[Ovu poruku je menjao goranmar dana 20.01.2012. u 09:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 08:16 - pre 149 meseci
bojanst, petropetro i goranmar Hvala!

idem redom:

Citat:
bojanst: Ako imas obicni brifer (ispitivac, glimer....) za naizmjenicnu struju, dotakni sa njim kuciste od racunara...


Ispitivao sam...i sada i ranije, nema promena: ne svetli.

Isproveravao sam i produžne kablove i utičnice.


Citat:
petropetro: meni se to jednom desilo, spalio dvije graficke (varnicenje). provjeri taj no-name produzni i UTICNICU u zidu, jel imas uzemljenje na njoj, ja na svojoj nisam imao pa sam ju nulovao i prestalo varnicenje


Da li možeš da mi objasniš kako da to proverim?

Svi produžni koje sam isprobavao imaju uzemljenje, sve sam ih menjao...nije pomoglo.

Menjao sam i utičnice u koje ubacujem kablove.

Nemam utisak da u stanu nije dobo uzemljenje, ali se često kad ubacujem npr. kabl adaptera za laptop u razvodni kabl dogodi da malo zavarniči...

Citat:
goranmar

1. Da, tražiš običnu bakarnu licnastu žicu(jedan provodnik, ne kabl), nije bitno koje boje.Presek bar 4mm2 ili više.
2. I kako petropetro kaže, proveri uzemljenje na produžnom i na utičnici.
3. Ako pojačalo nema uzemljenje (ima običan dvopolni utikač za napajanje)...
4. Ako ni posle ovog ne rešiš problem, onda će morati u pojačalu malo da se lemi :-)


1. Ok, hvala [ja sam juče improvizovao (solidnim žicama) pa je oguće da zato problem nije nestao]

2. Ovde ostaje ono pitanje, kako da to proverim?

3. Pojačalo ima uzemljenje (kabl ima tri žice), juče sam ga otvarao sve je ok povezano.
Menjao sam i kabl do utičnice, bez lemljenja...samo na kontakt i isto bruji.

4. Ako mora da se lemi i ako nije nešto prekomplikovano ok.
A i ako je komplikovano, a uputstvo dobro: nadam se da ću uspeti.


@tema

pojačalo ne bruji kad je priključen CD plejer, MP3 plejer itd... Eventualno kad ga pojačam do kraja (bez zvuka naravno) u slušalicama čuje udaljeni brum...ali zanemarljiv i verovatno normalan...

Takođe, zvuk peglanja struje koji vrši APC ups se čuje i sa slušalicama i zvučnicima. Izuzetno tiho, ali mi je to u početku smetalo...
...sad sam se navikao, ali znam da sam posle kupovine hteo da odustanem od njega. Isprobavao sam ga na drugim Računarima, menjao bateriju itd. Kasnije sam na svim APC ups-evima koje sam sreo kod drugih ljudi, iz zvučnika čuo isti zvuk.

Ovo sa UPS-om sam naveo da možda ukaže na prirodu glavnog problema...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 20.01.2012. u 09:34 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 08:32 - pre 149 meseci
ajd probaj ovako: nadjes glimericom fazu na uticnici (na zidu)

-uzmes voltmetar i izmjeris napon izmedju faze i kontakta za uzemljenje,

-ako imas uzemljenje ili je uticnica nulovana pokazace ti napon cca 220v ac.

najbolje ti je da pozoves nekog majstora, ako nisi siguran nemoj čačkati po tome
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 08:42 - pre 149 meseci
petropetro,

da li može da se proveri bez voltmetra?

Negde (ne u ovom stanu) imam voltmetar pa mi je komplikovano...ali ako je neophodno, pronaćiću ga (samo možda potraje par dana).


_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

goranmar
Goran Markovic
Kragujevac

Član broj: 86985
Poruke: 93
*.static.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 10:00 - pre 149 meseci
Možda je UPS. Probaj onda ovo: na pojačalo uključi samo komp. a sve ostale ulaze otkači(izvadi kablove). Zatim:
1. Uporedi nivo bruma kad je ups na mreži, i kad radi na bateriji (iščupaš mu kabl za napajanje iz mreže).
2. Uporedi nivo bruma kad komp radi preko UPS-a, i kad ga uključiš direktno na mrežu( u produžni).
3. Uporedi nivo bruma kad je komp uključen i kad je isključen(nemoj da vadiš kabl za napajanje iz kućišta).
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 20:23 - pre 149 meseci
vidi ovako: brujanje ti je definitivno povezano sa varnicenjem

uzmi ponovo glimericu i stavi ju pozadi na kuciste PC-a (gdje nema boje, farbe) a drugu ruku stavi na ZID (nije zajebancija) jel svijetli?

probaj jos ukljuciti SVE uređaje u isti produzni kabel isve to u ISTU uticnicu na zidu

nadji voltmetar i izmjeri ono sto sam ti rekao

uzemljenje i nulovanje se moze i na drugaciji nacin provjeriti al" ti nebi preporucio te "metode" icemo polako

 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL20.01.2012. u 21:14 - pre 149 meseci
Kad uredno bude spojena uticnica gdje ukljucujes taj produzni kabal, kad ispitas produzni kabal (vecina kineskih ima samo 2 zice- 2 provodnika i nemaju uopste PE).
Na utikacu cisto "radi reda" stave ona perca-kontakte za PE, ali ne i u produznom da to povezu, nego samo na utikacu (da to sve izgleda po PS-u).

Znaci moras provjeriti produzni kakav je, uticnicu u zidu (trebalo bi da bude nulovana). Onda kad sve bude uredno probaj sve to bez UPS-a. Pozdrav.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 17:16 - pre 149 meseci
Uradio sam ono što je predložio petropetro i ništa ne svetli...

Praktično svi uređaji sem pojačala se nalaze na istoj utičnici, ali ću pokušati i sa pojačalom.

Sve kombinacije sa UPS-om koje je predložio goranmar ću isprobati večeras ili sutra! Iako mislim da je brum isti i kad je UPS samo na bateriji...

@bojanst produžni kablovi sigurno imaju uzemljenje, ali ću proveriti voltmetrom...


Danas sam uzeo Iskra Unimer MI 7045 (o kojem sam pričao), pa bi bilo dobro da me uputite kako da uradim sve što ste predložili.

Kupio sam i kabl, ali tek kad sam došao kući shvatio sam da je presek 3mm, sa zaštitom 5mm...iako mi je prodavac rekao da je 6mm...

Sve sam povezao, brum je isti!

ALI,

kad sam kraj kabla koji je spojen sa pojačalom skinuo i držao u jednoj ruci, a drugom dodirnuo uzemljenje na pojačalu...poprilično me je protreslo!

Ponovio sam, da se uverim!?!, ponovo me je protreslo mnogo jače nego kad mi se to događalo sa tanjim kablovima. Ovo verovatno znači da je novo-kupljeni kabl OK.

Naravno...Hvala Vam na svim dosadašnjim odgovorima!

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 21.01.2012. u 22:55 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 19:43 - pre 149 meseci
izmjeri napon na ZIDNOJ utičnici između faze (nađi glimericom) i kontakta za uzemljenje, javi!

stavi voltmetar na AC podrucje ....
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 20:08 - pre 149 meseci
@petropetro

Da li možeš da mi kažeš koju opciju da izaberem i gde da ubacim kablove??

_._/._./_ _ _/_.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 21:01 - pre 149 meseci
eh, stara dobra iskra...

okreni u donji lijevi kut na 300

crni kabel- gore u lijevi utor (naopako slovo T)
crveni- gore u desni ( V,A, OHM)
srednji, gore- ne koristis, on je za amperazu (+30A)

nađi glimericom fazu na uticnici
u nju uguraj crvenu pipalicu
crnu spoji na kontakt od uzemljenja

PAZI DA NE DODIRNES PIPALICE (vrh, goli dio) RUKOM, NI CRVENU NI CRNU!!!!!!
KAZALJKA BI TI TREBALA POKAZATI cca 22 na onoj srednjoj skali sa najkrupnijim brojevima
javi

P.S. koliko imas, godina, nemoj da te nosim na dusi!! :-)
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 21:13 - pre 149 meseci
Citat:
petropetro: eh, stara dobra iskra...

P.S. koliko imas, godina, nemoj da te nosim na dusi!! :-)


Iskru sam nasledio od Prijatelja, kojeg nisam video od 99-e, očigledno je došlo vreme da je malo bolje upoznam...

Ne brini, imam tačno par godina više od dva punoletstva...

Hvala za detaljno uputstvo!
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 21:19 - pre 149 meseci
ok, onda smo mi generacija!! :-)

SAMO PAZI!
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 21:50 - pre 149 meseci
Preživeo! Idemo ka trećem...

Uspelo je iz prve...

Na skali V, A mi pokazuje nešto malo više od 23.

Proverio sam i sve ostale utičnice i razvodne kablove, svi pokazuju isto.

Nadam se da to znači da je uzemljenje OK?
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL21.01.2012. u 22:20 - pre 149 meseci
jest, ispada da je u redu..

nego de mi reci dali si probao pogoniti pojacalo bez prikljucenog PC-a (da ne citam sve prethodne postove) znaci: nekakav player-pojacalo-zvucnici?

23 ti znaci 230v AC
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa brujanjem: Chieftec kućište i napajanje, DMX 6fire, JVC, JBL

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10609 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.