Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole

[es] :: Matematika :: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole

[ Pregleda: 3210 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole09.02.2012. u 21:18 - pre 148 meseci
Radi se o primerenoj terminologiju u nižim razredima osnovne škole.

Kako u sledećoj jednakosti:
2x - 5 = 7 - 4x

a) nazvati članove 5 i 7? Možda slobodni članovi?
b) nazvati član 2x i 4x? [nemam ideju]
c) nazvati 2 i 4 koji su uz x? Možda koeficijenti uz nepoznate X?


U praksi, recimo treba predložiti da se svi slobodni članovi prebace na desnu stranu znaka jednakosti, a sve [nemam ideju] treba prebaciti na levu stranu znaka jednakosti. Zatim, treba uočiti koeficijente uz nepoznate X i bla, bla, ...
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole09.02.2012. u 21:26 - pre 148 meseci
"sami brojevi" i "brojevi sa iksom" ;)

Trivijalno, ali za pocetak.
Posle, kad skonta princip, moze da se da i preciznija terminologija.

Ako je za nesto oficijelno, onda mozda moras nesto "ustogljenije" da ubacis.
Ima li sta po udzbenicima?
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole09.02.2012. u 21:32 - pre 148 meseci
Ne, ne, nista oficijelno... Prosto sam dosao u poziciju da klincu objasnjavam dugackim recenicama sta da gleda, pa sam pomislio da nekako to skratim i unifikujem... a naravno prethodno objasnim na šta mislim.

Nije bitno da li je matematicki najpreciznije.

Po udžbenicima nisam nalazio nikakvu konvenciju po ovom pitanju, mada nisam baš puno udžbenika za ovaj uzrast ni prelistao. Sad tek vidim da uopšte nije lako pronaći "prave reči" za učenike mlađih uzrasta. A primetio sam i da autori tih udžbenika izbegavaju da "odvale" nešto i nameste se nekom kritičaru, recimo Nedeljku, he, he :)

Slično onoj temi gde niko od autora nije smeo da izađe na binu i odvali rečenicu "najmanji jednocifreni broj je 0", a u zadacima se redovno traži taj podatak kao ulazni element.

- Jesi' reko?
- Nisam!
- Nisi?
- Kažem, jesam!
- Jesi il' nisi?
- Ne znam! ;)


Inače, sviđaju mi se predlozi.



[Ovu poruku je menjao X Files dana 09.02.2012. u 22:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole09.02.2012. u 21:39 - pre 148 meseci
Cenim da je presudno da prepoznas koji pristup/recnik najvise odgovara konkretnom detetu, koliko god termini bili neformalni, da se prenese osnovna ideja, tj. princip.
Posto ga dobro poznajes, lako ces :)
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole09.02.2012. u 22:25 - pre 148 meseci
Pa najlogičnije bi bilo slobodni članovi (konstantni članovi), promenljive i koeficijenti.

Najbolje je po meni učiti pravi naziv od starta.

Edit: Možda je najbolje reći poznate i nepoznate.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole09.02.2012. u 22:35 - pre 148 meseci
Ja bih ih nazvao umanjenikom i umanjiocem na levoj ili desnoj strani jednakosti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.mynsn.net.



+127 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole10.02.2012. u 08:13 - pre 148 meseci
Neće deca u nižim razredima ni da čuju o "prebacivanju sa jedne na drugu stranu"! Moraš da kažeš ovako:

"Nepoznat umanjenik 2x dobiješ kad sabereš umanjilac 5 i razliku 7-4x"




onda kažeš:"Umanjenik 12 jednak je zbiru umanjioca 4x i razlike 2x"

...
ali opet nisi rešio problem, jer oni ne prihvataju izostavljanje znaka množenja, pa bi morao da ga upotrebiš, pa dalje, nisu čuli priču o sličnim monomima, nego moraš da pričaš o distributivnosti...

Sve u svemu, nije lako raditi sa malom decom! I - sve mora onako kako je učiteljica radila.

[Ovu poruku je menjao berazorica dana 10.02.2012. u 10:46 GMT+1]
"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole10.02.2012. u 08:13 - pre 148 meseci
Da li oni zanju ko su drugovi clanovi? Sta hocu da kazem, iza tog izraza, u ovom primeru, se krije sposobnost da citalac uoci celine, koji su zapravo "sabirci", ili sto rece Nedeljko umanjenik i umanjilac. To je vec velika stvar, jer uocavaju da su u "2x" 2 i x u "jacoj" vezi nego u "2+x". Elem, ja bih onda takve clanove nazvao nepoznatim, jer oni to jesu :).
Dakle: nepoznati clanovi jednacine su 2x i 4x, a poznati 5 i 7. I onda slobodno mozes da kazes: nepoznate clanove na jednu a poznate na drugu stranu.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.cust.tele2.hr.



+19 Profil

icon Re: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole10.02.2012. u 21:27 - pre 148 meseci
Citat:
X Files: Radi se o primerenoj terminologiju u nižim razredima osnovne škole.

Kako u sledećoj jednakosti:
2x - 5 = 7 - 4x

a) nazvati članove 5 i 7? Možda slobodni članovi?
b) nazvati član 2x i 4x? [nemam ideju]
c) nazvati 2 i 4 koji su uz x? Možda koeficijenti uz nepoznate X?


U praksi, recimo treba predložiti da se svi slobodni članovi prebace na desnu stranu znaka jednakosti, a sve [nemam ideju] treba prebaciti na levu stranu znaka jednakosti. Zatim, treba uočiti koeficijente uz nepoznate X i bla, bla, ...


koliko se sjećam, zvali smo ih brojevi i brojevi uz nepoznanice.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Adekvatna terminologija za niže razrede osnovne škole

[ Pregleda: 3210 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.