Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke

Strane: 1 2

[ Pregleda: 40235 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.03.2012. u 21:11 - pre 146 meseci
Najverovatnije će mi biti potreban jedan uređaj za odvlaživanje vazduha za prostoriju u kojoj najviše boravim pa bih da malo prodiskutujemo o tome. Vidim da na forumu nema tema o ovim uređajima a značilo bi mi da mi neko kaže kako su se oni pokazali, da li zaista odrađuju posao i isplati li se uzimati nešto takvo.

Boravim u stanu koji je u suterenu i svakog leta javlja se vlaga. Da ilustrujem, ako ostavim biskvit na otvorenom, posle nekoliko sati se smekša jer upija vlagu iz vazduha. A da ne pominjem da se oseća vlaga u vazduhu a sa njom i neprijatni mirisi. Ovo je situacija samo leti. Zimi nema vlage. Čini mi se da što Sunce jače greje, ima više vlage. Kao da onda počinje da se penje iz zemlje.

Stan nije moj i ne dolaze u obzir nikakvi radovi. Tako da sam se odlučio za varijantu uređaja za odvlaživanje vazduha - naravno ako su delotvorni. Našao sam dva modela za sada. Prvi je 23 a drugi 30 hiljada. Više od toga ne bih davao. Jeftiniji model Delongi DES 12 ima kapacitet 12 l/24h a skuplji, DNC 60 odstranjuje 6l/24h. Ali u korist skupljeg modela ide to da pročišćava vazduh od prašine i bakterija i da ima jonizator.


DES12


DNC60

Ako je neko koristio sličan uređaj, značilo bi mi da napiše iskustvo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.03.2012. u 21:16 - pre 146 meseci
Zdravo,

pronašao sam pre par Meseci jednu temu na Es-u o Apsorberima vlage...ali je sad nema.

Ja bih dodao i pitanje povodom vlage u kupatilu. Mislim da je neko ovde baš o tome pričao.

dodatak: evo je!

To je ta tema, proverio sam. 3 odgovora, pre 3 godine.

Takođe bi bilo ok da se predloži i neko rešenje iz nižeg cenovnog ranga.
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.03.2012. u 21:51 - pre 146 meseci
Zdravo. Hvala, pogledao sam. Čini mi se da je to malo da bi mi napravilo neku promenu. Razmišljao sam i ja da postavim nešto što bi samo upijalo ali mašina je mašina :)
E sad samo da radi ...
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.03.2012. u 22:01 - pre 146 meseci
Kod mene nije strašno u kupatilu, ali opet me baš zanima šta se sve može uraditi: tako da je Tema stigla u pravom trenutku.

Majstor koji je krečio je spominjao neki Apsorber koji on koristi i za koji tvrdi da je odličan. Kupio ga je u Nemačkoj, ali sad ne mogu da se setim koji je model.

Verovatno ti to ne bi mnogo značilo jer ga je kupio pre par godina...

Ja sam hteo da kupim taj bazični Ceresit-ov...
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16347



+2921 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.03.2012. u 23:10 - pre 146 meseci
A da uzmes onu delonghi pingvin klimu?

Kladim se da je efikasnija a mozes i da se hladis ili grejes na nju.

Ovako nesto:
http://www.tehnomanija.rs/kata...hi-klima-pokretna-pac-110.html
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.03.2012. u 23:48 - pre 146 meseci
Ja sam probao DNC60 i cak posle nekoliko DANA RADA (imam gornji sprat kuce slobodan, pa sam je pustio cela dva dana prvo da se izdrnda, i onda je jos neko vreme koriscena), I DALJE SMRDI plastika :( Odlicno odvlazuje, ali previse smrdi plastika.

Ne znam sta mozes ocekivati od klime, ja koristim LG CC18AWR na 40m2, i iskreno mislim da bi trebala mnooogo vise da odvlazuje :(
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 10:40 - pre 146 meseci
Treba mi provereno resenje. Kazes da dnc 60 radi odlicno? A jel ta plastika mirise kao neki nov proizvod ili bukvalno smrdi? Nije valjda toliko kriticno? Za pingvin ne znam. Bilo bi dobro ako bi zavrsavao posao kao ovi isusivaci. Mada oni su bas za ovu namenu, trebalo bi da su efikasniji.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16347



+2921 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 11:33 - pre 146 meseci
Pa princip rada je isti kao i kod klime (bar ja mislim), a o efikasnosti mozes da vidis po specifikaciji.

Za ovu delonghi gore pise:
Funkcija odvlaživanja vazduha: 24 l /dan

A za ove odvalzivace si napisao:
Citat:
Jeftiniji model Delongi DES 12 ima kapacitet 12 l/24h a skuplji, DNC 60 odstranjuje 6l/24h.


S obzirom kolika je i razlika u velicini uredjaja rekao bih da su specifikacije realne.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 11:48 - pre 146 meseci
Ako se gledaju uredjaji slicne cene i velicine, pretpostavljam da je oDvlazivac jednostavniji od klime, jer nema ona creva itd., jer mu je namena jednostavnija. Nisam u ovo mnogo upucen, tako da me ne treba shvatati ozbiljno

Par puta sam prebacivao pokretnu klimu na oDvlazivanje i nekako mi se cini da se ona creva i ceo sistem suvise zagrejao, buduci da pri odvlazivanju treba spreciti izlazak toplog vazduha napolje, pa se crevo skloni sa izduvnog otvora. Onda klima teoriski niti hladi, niti greje, ali ipak ima tu nesto toplote viska od rada kompresora, ventilatora i ostalih kerefeka, pa se oseti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 13:48 - pre 146 meseci
Odvlazivac moze da odvlazuje i kada nije potrebno (tj. recimo DNC60 moze da nastavi odvlazivanje i kada detektuje vlaznost <50-60%, ne znam tacno koliko - klima NECE, ona ce detektovati vlaznost oko same klime, i ako je ispod odrednjene vrednosti, koja je po meni jaaaako visoka, nece dalje odvlazivati).
Sa jedne strane, staticna klima je problematicna jer je vlaznost i temperatura oko nje uvek manja/niza nego u ostatku sobe. Sa druge, odvlazivac moras pomerati mozda.

Plastika, cini mi se, da smrdi na novu plastiku, nije odvratno, ali ipak smeta... i cini mi se da se uopste ne smanjuje vremenom.


IMAJ NA UMU DA ODVLAZIVAC GREJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Klima hladi tokom odvlazivanja vazduha.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 16:00 - pre 146 meseci
Au, to nije dobro. A meni baš leti treba. Bez klime i mogu nekako da izdržim ali ako ovaj počne da mi zagreva prostoriju, onda džaba cela stvar. Da li baš primetno zagreva, kao klima na spoljašnjoj jedinici, recimo?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 16:24 - pre 146 meseci
Da, kao klima zagreva, dok odvlazava. Ne spoljna jedinica - on bukvalno DUVA topli vazduh.
Ono sto sam zaboravio je da, ako je vazduh suviji, mnoooooogo se lakse podnosi toplota. Naravno, ja bih pre isao na klimu, jer ona i kad hladi moze da odvlazuje.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 17:42 - pre 146 meseci
Mobilna klima duva unutra i hladni i vruci vazduh kad je u funkciji odvlazivanja jos i odvaja vlagu a ne hladi stan. Teoriski po toplotnom bilansu bi trebalo da je neutralno ali se ipak malo zagreje, nije frka, jer svaka sprava ima trenje i ostale gubitke pa ta toplota nadmasi onu hladnu.

A kad hladi ona takodje odvlazuje i kod mobilne pretezno izbacuje u obliku vodene pare kroz crevo a ako je vazduh bas vlazan onda boga mi i curi voda u interni rezervoar ili cak i iz nje. Naravno, kad je u funkciji odvlazivanja ne moze da izbacuje vlagu kroz crevo koje je tada skrenuto unutra.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke19.03.2012. u 18:42 - pre 146 meseci
Podatak za snagu kod DES 12 je 180W potrošnje. Čak i da većina te snage ode na grejanje, to je kao jedna sijalica. Ne bi trebalo da bude puno, zar ne?
Pa ja sam do skoro imao 200W sijalicu pre nego što sam prešao na fluorescentne. Izbor će verovatno biti upravo DES12. Pročitao sam komentare na Amazonu i vidim da ga hvale. U uputstvu piše da se u njemu nalazi izvesni "silver ion filter". Nadam se da takvi filteri nemaju potrebu za menjanjem.

Od sledeće nedelje postavljam merač vlage pa ću videti kako raste u narednom periodu i u zavisnosti od toga, kupiću uređaj.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.06.2012. u 19:53 - pre 143 meseci
Kupio sam na kraju DES 12, sad javljam iskustva. Kao što sam i pretpostavio, vlaga se razvila i ove sezone i na meraču sam dogurao do 78%. Ako bih provetrio prostoriju, mogao bih da smanjim na 68% ali preko noći se vrati na 75%. U poređenju sa ovim, zimi je 40-45%.

Ostavio sam uređaj da radi preko noći i napunio je možda pola rezervoara. Rezultat je odmah bio vidljiv. Evo već nekoliko dana radi po 12 sati dnevno i uspevam da održim vlažnost na 53%. To mu je maksimalni domet u zatvorenoj sobi od 12 kvadrata koja ima problem sa kapilarnom vlagom. Ako ne radi preko noći, vlaga ode na 65% jer zidovi ne miruju.

Prednost uređaja je što je prenosiv i kompaktan, točkići puno znače. Mislim da bi najbolje rezultate dao kada bi se koristio u kupatilu jer je to mali prostor i odlično bi osušio peškire i ceo prostor generalno. Inače, to piše i u uputstvu - daje dobre rezultate i ako se koristi u prostoriji gde se suši veš. Vazduh koji izlazi iz njega je malo topliji i temperatura u prostoriji bude za 1 stepen viša kada se koristi.

Kod nas je izbor odvlaživača jadan, nije bilo ništa većeg kapaciteta sa povoljnom cenom kao što ima u okolnim zemljama. Za moj problem, više bi odgovarao uređaj većeg kapaciteta 24, 30 litara na dan. Inače ovaj podatak se daje za temperaturu sobe 32C i vlažnost 80%. Tako da u realnim uslovima odstranjena vlaga bude dosta manja.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.06.2012. u 20:15 - pre 143 meseci
80% mislim da nije toliko velika vlaga - nije prijatna naravno, ali za nase uslove vidjam cesto poprilicno vise u stanovima :(
Kod mene, iako klima hladi cele godine i samim tim i isusuje vazduh, retko kada ispod 50% moze da ode i vrlo kratko :( (mozda je namerno namestena da ne isusuje ispod 50%, ali mislim da ne meri tokom hladjenja)

Da li si primetio miris plastike kad si ga pustio? Ja sam evo drzao mesec i nesto onaj DNC60 da se izduva ali i dalje se oseca neki "plastika" miris kada se pusti :(
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.06.2012. u 20:24 - pre 143 meseci
80% nije puno? Ne mogu da mi se osuše peškiri a keks ne smem da ostavim na tacni :)
Nije bilo nikakvog mirisa. Možda prvi dan blagi miris kao kada kupiš neku novu stvar ali evo posle nekoliko dana apsolutno ništa se ne oseća. Pa jel ti pomaže DNC 60?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke18.06.2012. u 21:42 - pre 143 meseci
Ne bih rekao da pomaze. Verovatno odvlazi jer napuni onu kadicu za koji dan (u kuci se "vetri"), ali zbog mirisa mi je beskoristan :( Ideja je bila da klima hladi na 20-22*C leti a DNC60 da odlvazuje i vise nego sto bi klima odvlazila (nije prijatno "odvlazivanje" kao funkcija klime.....). Ovako pustam klimu da je 24/7 na 18*C da hladi, pa koliko odvlazi, odvlazi. Mozda nekih 4-5L dnevno.

80% nije prijanta vlaga, ali vidjam vise od toga po stanovima ;) A napolju je leti obicno i vise u najvrelijim satima. Naravno da ako se moze... treba spreciti ;)
 
Odgovor na temu

LowKnowledge
Beograd

Član broj: 266098
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter28.11.2020. u 18:05 - pre 40 meseci
Veliki pozdrav svima koliko vas ima!
Nekoliko dana u nazad citam o inverter klimama i jos uvek nisam pametan koju inverter klimu kupiti, posto su iskustva podeljena.
Trenutno imam problem jer je ove godine postavljen parket u jednoj vecoj prostoriji 75m2 (koja ce u nekoj buducnosti biti pregradjena kao 3 manje) i vlaznost vazduha je 74% (iako imam 3 ceresit skupljaca vlage) sto je prilicno veliki broj i parket je poceo blago da radi.
Dogrevao sam grejalicama (3kw + 2kw), ali potrosnja je ogromna, a vlaznost se spusti na nekih 63%. Prostorija je pravougaonog oblika, a klima bi bila na jednom od 2 (kraca) zida, pa bi duvala po duzini prostorije.

Da li je dovoljna 12000btu i koju biste preporucili? Iza mene je suma, sto moze znaciti i vecu vlagu (pretpostavljam).
Sledece godine je u planu da se kupe radijatori i kotao na pelet, pa ce to biti glavni izvor grejanja kada krene neki minus. Klima bi se koristila u glavnom za grejanje (dogrevanje u prelaznom periodu), posto je leti hladno zbog sume, pa hladjenje nije potrebno.

Jos jedna bitna stvar - izolacije nema, zidano je na pun blok, prozori gealan sestokomorni (dvoslojno staklo). Znam da su mi tu u startu veliki gubici, ali nesto moram uraditi.
I jos jedna bitna stvar- u prostoriji mi ne treba temperatura od 20 stepeni, dovoljno je da bude i 10-15, ali da vlaznost odrzavam na ~60%, jer se u tim prostorijama provodi jako malo vremena.

U uzi krug su usle GREE i FUJITSU, ali otvoren sam za nove predloge. Budzet je do 100k + ugradnja.
U pitanju su sledeci modeli:

Fujitsu:
1.Fujitsu klima uredjaj ASYG12KGTA - AOYG12KGCA
2.Fujitsu klima uređaj zidni inverter ASYG12KMTA / AOYG12KMTA
3.Fujitsu klima uređaj zidni inverter ASYG14LMCE / AOYG14LMCE

Gree:
1.Gree inverter klima Amber Premium GWH12YD-S6DBA2A wifi
2.Gree klima inverter G-TECH Premium wifi 12k


Moram da napomenem da mi je Gree estetski lepsi od Fujitsu modela, ali to nije glavni faktor na osnovu kog cu doneti odluku.
Dosta sam citao da Fujitsu imaju dosta nisku modulaciju sto je +, ali svaka od njih ima svojih prednosti i mana. Zato me zanimaju vasa misljenja.
Dakle grejalo bi se nekih 75 m2 (temperatura ~15 stepeni).

Okacicu ovaj post i u temi Gree (ako je protiv pravila, izvinjavam se i neka moderator obrise post).
 
Odgovor na temu

LowKnowledge
Beograd

Član broj: 266098
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FUJITSU klima uređaji - inverter29.11.2020. u 11:57 - pre 40 meseci
Da je velika vlaga sam postao svestan tek kada je zahladnelo, a ovo je prva zima da sam u novoj kuci (u avgustu su bili zavrsni radovi). To cu svakako morati da resim narednog leta. Trenutno je u prostoriji 70% vlaznost i 7°C.
Kada ukljucim kalorifer 3kW i obicnu grejalicu 2kW (koja takodje izduvava), spustim vlaznost do 63% i temperatura skoci na 11°C.

Posto se u tim prostorijama ne boravi, klima bi (samo ove sezone) grejala do nekih ~15°C, cisto da isusi ceo prostor (jer mi ove 2 grejalice bas puno trose). Vec sledece godine bi klima koristila i za grejanje u prelaznom periodu.
18LFC je bas bas hvaljena, ali pored toga sto je prilicno skupa (120 000 + ugradnja), bojim se da bi mi kasnije bila prejaka jer je u planu da se tih 75m2 pregradi na 48m2 + 27m2. Tako da klima koju bih sada uzeo bi u buduce grejala 48m2, a za onih 27m2 bi se kupila neka manja.

Iz tog razloga (i zbog finansija) sam vise isao ka nekoj 12ici. Mozda pogresno razmisljam, slobodno uputite kritiku.




 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Odvlaživači vazduha - iskustva i preporuke

Strane: 1 2

[ Pregleda: 40235 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.