Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Imperija uzvraca udarac!

elitemadzone.org :: MadZone :: Imperija uzvraca udarac!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13346 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 11:16 - pre 142 meseci
Nedeljko, što se tiče viljuške, pogledaj "fork" na wikipediji. Ono što tamo piše, uglavnom sam i pre znao, ali sam se lepo podsetio.

Dakle, viljuška, osim što se koristila u Egiptu, koristila se i u staroj Grčkoj i u Rimskom carstvu (preuzeto od Grčke). Prestala je da se koristi u zapadnoj Evropi, uglavnom u periodu kada je propalo Zapadno Rimsko carstvo, ali je nastavila da se koristi u Vizantiji i na Bliskom Istoku. U Srbiju je došla preko Vizantije (u pitanju je 11. vek), a otprilike u isto vreme je ponovo počela da se koristi i u Italiji, mada je potrajalo dok se nije raširila po ostatku Evrope.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 11:43 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne znam za drevni Egipat, ali

1. Srbija je u Evropi,
2. zapadna Evropa (u kojoj nije Srbija) je u XV veku jela prstima.


Citat:

14th century:

First golf balls invented.
The first piano called the Spinet invented.

1411 : Trigger invented.
1420 : Oil painting invented.
1421 : In Florence, hoisting gear invented.
1450 : Nicholas of Cusa creates spectacles of polished lenses for nearsighted persons.
1455 : Johannes Gutenberg invents printing press with metal movable type.
1465 : In Germany, drypoint engravings invented.
1475 : Muzzle-loaded rifles invented in Italy and Germany.
1486 : In Venice, the first known copyright granted.
1485 : Leonardo DaVinci designed the first parachute.
1487 : Bell chimes invented.
1492 : Leonardo da Vinci first to seriously theorize about flying machines. Martin Behaim invented the first map globe.
1494 : Whiskey invented in Scotland.
1500 : Wheel-lock musket invented. The first flush toilets appeared.
1510 : Leonardo DaVinci designs a horizontal water wheel. Pocket watch invented by Peter Henlein.
1513 : Urs Graf invents etching.
1565 : A graphite pencil invented by Conrad Gesner.
1568 : Bottled beer invented in London.
1569 : Gerard Mercator invents Mercator map projection.
1589 : Englishmen, William Lee invents a knitting machine called the stocking frame.
1590 : Dutchmen, Zacharias Janssen invents the compound microscope.
1593 : Galileo Galilei invents a water thermometer.


Al' nema veze, Srbalji su ih sve preyebali sa tuđom viljuškom :)

A Srbija je tada, kao i sada, bila u Evropi taman toliko koliko su tada, a i sada, američki Indijanci dio zapadne civilizacije - tu smo fizički, samo su nam misli malo odlutale...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 13:49 - pre 142 meseci
Citat:
Odin D.: Al' nema veze, Srbalji su ih sve preyebali sa tuđom viljuškom :)

A Srbija je tada, kao i sada, bila u Evropi taman toliko koliko su tada, a i sada, američki Indijanci dio zapadne civilizacije - tu smo fizički, samo su nam misli malo odlutale...

Viljuška se na Engleskom kaže "fork", a ne "piano",...,"water thermometer". Iz druge rečenice se vidi da pod "Evropom" podrazumevaš samo zapadnu Evropu. Da, tamo nismo, slažem se, ali ta identifikacija je tvoj lični problem. To samo znači da si podlegao organizovanoj zapadnoj političkoj propagandi. Tu su odmah i shvatanja o podeli ljudi na dobre i loše (radi lakše manipulacije) i ostale bljuvotine koka-kola filozofije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 14:26 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Iz druge rečenice se vidi da pod "Evropom" podrazumevaš samo zapadnu Evropu. Da, tamo nismo, slažem se, ali ta identifikacija je tvoj lični problem.

Pa ja ne znam sa kime ili čime se ti identifikuješ, ali ako ti Srbiju vodiš pod Evropu, onda su i Evropljani u 15 vijeku jeli viljuškama, silom logičkih zakona, ako je Srbija u Evropi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 17:11 - pre 142 meseci
Naravno, doduše ne cela Evropa. A sad još jednom pročitaj šta sam napisao.
Citat:
Nedeljko: Ne znam za drevni Egipat, ali

1. Srbija je u Evropi,
2. zapadna Evropa (u kojoj nije Srbija) je u XV veku jela prstima.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 17:37 - pre 142 meseci
Ne znam kako više da ti objasnim - da se uopšte ne radi o tome.
Dotična "činjenica" se kod određene kategorije Srbalja smatra nekim dokazom kulturne, tehnološke, naučne i kojekakve druge superioronosti nad zapadno-evropskim življem, i to je ono o čemu se u tom tekstu radi - uvreženom stereotipnom sma(t)ranju.

No, sve i da se radi o onome o čemu ti pokušavaš da radiš - opet nisi u pravu.
Upotreba viljuške nikako nije povezana sa tim stvarima, jer je šira upotreba viljuške ušla međ' neke zapadne Evropljane nakon što je kod njih završen period renesanse, humanizma, stvorena ogromna količina vrhunske umjetnosti, postavljena baza za nastanak modernog svijeta i novog doba, uvedeno štampanje knjiga, školovanje, izvrešena buržoaska revolucija itd. dok su neki narodi, čija je vlastela (i samo vlastela, a ne sav narod) navodno jela viljuškom - živjeli u mračnom srednjem vijeku.
Kažem, međ' neke, zato što su je neki drugi kontinualno imali u upotrebi, još dok su Srbalji putovali sa Karpata.

Sem toga, istorijske arhive (npr. u spiskovima imovine kojekakvih zapadnih Evropljana) pokazuju da su razni zapadni Evropljani bili u posjedu tih naprednih kulturno-naučno-tehnoloških čuda, pa se u invertarima iz 15 vijeka nalazi:

Čovjek taj i taj:
...
x) Noževi sa pozlaćenim drškama - x komada
x+1) Viljuške sa pozlaćenim drškama - y komada...
...
i tako dalje.

Prema tome, tvrdnja o viljuškama je i činjenično i mitski neispravna.
A sve i da jeste, njima se služila samo povlašćenja vlastela, a i to ne zbog svoje prosvjećenosti nego zbog uticaja Vizantije.
Isto kao što si i ti sada strastveni hrišćanin ne zato što je to tvoj izbor nego što su Vizantijci guzili Slovene dok ga nisu prihvatili, pa si ti pukim sticajem istorijskih okolnosti pravoslavac, a ne musliman, budista ili rimokatolik. Tako isto ti je i sa viljuškama, pa se u pogledu njih nemaš rašta viljuškama hvaliti.
Upotrebom viljuške može da se hvali onaj ko ju je izmislio i dobrovoljno upotrebljavao, a ne onaj koga su naćerali da je koristi ili koji ju je počeo koristiti jer su mu se drugi smijali što jede prstima.
Germanima i Anglosaksoncima očigledno niko nije mogao doći da drži lekcije, pa su jeli kako su htjeli da jedu i prešli na viljušku onda kada se njima prelazilo, za razliku od ponosnih Srbalja, kojima su svu njihovu lokalnu istoriju krojili neki drugi, ali se valjda zbog kojekakvih kompleksa vole smatrati iznad onih koji su krojili planetarnu istoriju. I to sve zbog viljušaka.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 17.08.2012. u 18:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 21:09 - pre 142 meseci
Citat:
Odin D.: Isto kao što si i ti sada strastveni hrišćanin ne zato što je to tvoj izbor nego što su Vizantijci guzili Slovene dok ga nisu prihvatili, pa si ti pukim sticajem istorijskih okolnosti pravoslavac, a ne musliman, budista ili rimokatolik.

Je li, a kojoj to kulturi prišivanja etiketa ti pripadaš?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 21:26 - pre 142 meseci
Citat:
Odin D.: A sve i da jeste, njima se služila samo povlašćenja vlastela, a i to ne zbog svoje prosvjećenosti nego zbog uticaja Vizantije.

Da li shvataš koliku si glupost napisao? Koliko to ima "prosvećenih" ljudi danas koji su izmislili sve šta koriste, a nisu nisu ništa preuzeli od tekovina civilizacije?

Da li znaš da je monah Lazar hilandarac četvrti zabeleženi graditelj mehaničkih časovnika u Evropi npr? Da li si čuo za Polihistora koji je dopunjavao Euklidove osnove geometrije (pogrešno prevedene na Latinski kao "elementi")? Neki bi danas rekli da je kršio Euklidova moralna autorska prava. Da li si čuo za Miroslavljevo jevanđelje, koje su "prosvećeni" Germani vekovima tražili sa ciljem da ga ukradu i unište? Zašto? Zašto je Austrougarska najpre 1914 popisala sva zvona u Srbiji sa naglaskom na ona koja imaju umetničku vrdnost i uništila ih sve. Zašto je Hitler bombardovao narodnu biblioteku?

Pa, da bi tebe i tebi slične učili istoriji, kako su koječija osvajanja Srbije donela Srbima prosvećenost i kako to treba opet da nam rade i da treba da budemo srećni što nas izrabljuju. E, oni ne priznaju ni vizantijske tekovine. Sve je u zapadnu Evropu palo s Marsa preko Arapa (doduše jeste jednim manjim delom), a preko Vizantije nije ništa. Vizantijci su bili divljaci od kojih nije imalo šta da se vidi.

Na kraju, kada je "guženje" u pitanju, da li znaš da su mnogi srpski kraljevi guzili Vizantiju? Oćeš spisak?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 21:35 - pre 142 meseci
Citat:
Je li, a kojoj to kulturi prišivanja etiketa ti pripadaš?


Pa ne znam na šta tačno misliš. Vjerovatno si to shvatio lično, umjesto uopšteno.
Kad rekoh "ti" ne mislih baš na tebe lično, nego figurativno na uopštenog Srbina pravoslavca sa ovih prostora, koji misli da su Srbi izmislili pravoslavlje, zanemarujući činjenicu da im je silom nametano.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 21:39 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Da li shvataš koliku si glupost napisao? Koliko to ima "prosvećenih" ljudi danas koji su izmislili sve šta koriste, a nisu nisu ništa preuzeli od tekovina civilizacije?

Nije stvar u tome ko je šta izmislio i ko šta koristi - nego u tome KO SE TIME HVALI i time lječi komplekse.
Današnji Srbin koji navodi "argument viljuške" umišlja da je vredniji od nekog današnjeg Švabe, zato što je šef nekog njegovog pretka jeo viljuškom, a šef nekog pretka od ovog Švabe nije jeo viljuškom.

Citat:
Pa, da bi tebe i tebi slične učili istoriji,

Problem je samo što mene i meni slične istorija na taj način uopšte ne zanima. U tom svjetlu - džaba ste krečili. Mene niko od tih tvojih Austrougara i Švaba nije ubijao, pljačkao, iskorišćavao, zvona mi popisivao i razbijao i tome slično. Ja lično sa Germanima i Anglosaksoncima imam samo najprijatnija iskustva, što ne bih mogao reći i za Srbe.
Kakve je neraščišćene račune imao moj prađed sa prađedom mog kolege na poslu, a koja nisu raščistili za svog života - ne interesuje me. Njihovi životi, njihovo vreme, njihovi poslovi. Šta ja imam sa tim?!
Ja u svom životu imam nekih svojih poslova te nemam vremena da vaskrsavam zombije i letim vremeplovom u srednji vijek da bi tamo nešto popravljao.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 17.08.2012. u 22:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 21:50 - pre 142 meseci
Je li, a ko leči komplekse traganjem za Miroslavljevim jevanđeljem, uništavanjem zvona i bombardovanjem narodne biblioteke? Ko leči komplekse da je Beograd osvojilo 9 nemačkih vojnika? Takvima koji tako misle treba samo pokazati slike Beograda u trenutku kapitulacije. Da li je to moglo da uradi 9 ljudi? Šta su oni, supermeni?

Šta treba da radimo? Da pljujemo ono što imamo i da zovemo druge da nas osvoje, iskorišćavaju i "prosvete"?

Čekaj, a ko je to Srbima nametnuo pravoslavlje? Sveti Sava?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 22:11 - pre 142 meseci
A, je li, a kad treba da zapljuneš prošlost pod firmom lečenja kompleksa, onda imaš vremena.

I ja imam odlična iskustva sa Austrijancima koje sam lično upoznao. Jedan je čak naučio Srpski jezik. No, to je sasvim druga stvar.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 22:19 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Je li, a ko leči komplekse traganjem za Miroslavljevim jevanđeljem, uništavanjem zvona i bombardovanjem narodne biblioteke? Ko leči komplekse da je Beograd osvojilo 9 nemačkih vojnika?

Isti bolesnici k'o i ovi sa viljuškama.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 23:08 - pre 142 meseci
Pa, ne znam da li je za poređenje trćenje sa viljuškom sa navedenim.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 23:10 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko:
Jedan je čak naučio Srpski jezik. No, to je sasvim druga stvar.


srpski jezik.

Bez obzira...sta mi imamo od te viljuske? Da smo bili neko mudo, i sada bi bili mudo ili bi bar ubirali plodove mudosti.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 23:30 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, ne znam da li je za poređenje trćenje sa viljuškom sa navedenim.

Pa svako radi ono šta može. Jedini razlog zašto se ovi sa viljuškama bave viljuškama, a ne razbijanjem nečijih zvona je taj što nisu u mogućnosti da razbijaju zvona. Da mogu razbijati - razbijali bi.
Tako i bolesnik koji je na slobodi čupa ljudima udove, a onaj sputani - on čupa bubašvabama i muvama u svojoj ćeliji, kad ga malo puste iz košulje radi cirkulacije. A čupao bi on ljudima kad bi mogao.
A ta mogućnost uglavnom zavisi od broja ovaca koje su spremne da povjeruju u bulažnjenja luđaka i omoguće im da ih realizuju.
Šta misliš šta bi radili Srbi da su jači od Švaba i da vjeruju (ili da im neko napuni glavu time) da im Švabe vjekovima rade o glavi, da ih mrze, da hoće da ih unište i zatru, da su oličenje zla i sluge pakla i da će sve biti bolje kad njih istrebe? Pa krenuli bi u pokolj još koliko večeras, isto kao što su krenule i Švabe kad su dopustili da im luđak ispere mozak. A da im sad neki luđak napuni glavu time da su im Amerikanci vjekovni neprijatelji, a ne cigani, oni ne bi išli da razbijaju Amerikancima zvona nego bi sjedili kući i podmuklo pričali kako se kod njih plesao valcer dok su kauboji jašili na kravama.

Nisu to izmislili ni Srbi, ni Švabe ni Vavilonci, niti je to specifčno samo za neke. Takvih slučajeva bi se sigurno moglo naći dok je ljudski rod bio još u stadijumu polumajmuna, kad bi se moglo dosegnuti u te periode istorije.
Znači, ništa novo pod kapom nebeskom: jedni zavode, drugi bivaju zavedeni, mali broj odoljeva ludilu, a njih žigošu kao izdajnike.
Ništa se po tom pitanju neće promjeniti ni sledećih x 'iljada godina. Pitanje je samo na šta ćemo mi potrošiti ovih svojih nekoliko decenija.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 23:39 - pre 142 meseci
Citat:
Odin D.: Pa svako radi ono šta može. Jedini razlog zašto se ovi sa viljuškama bave viljuškama, a ne razbijanjem nečijih zvona je taj što nisu u mogućnosti da razbijaju zvona. Da mogu razbijati - razbijali bi.

U velikoj si zabludi. Znam sijaset ljudi koji se trte viljuškom, a ne bi ništa razbijali. Ja ne znam da li gledaš stvari kroz sebe i da li smatraš da je razbijanje neki štos, ali budi siguran da mnogo miliona ljudi razmišlja drugačije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 23:53 - pre 142 meseci
Koliko god miliona ih razmišlja drugačije, još ih više razmišlja onako kako sam rekao.
Zbog toga je istorija ljudske civilizacije istorija luđačkih ratova, a ne branja cvijeća.
Eto, nema ni tuce godina kako su Srbalji ratovali protiv čitavog svijeta.
Ako je to logično, razumno i opravdano - 'ebi ga onda, teško ćemo se sporazumjeti.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!17.08.2012. u 23:53 - pre 142 meseci
Citat:
3way:

Bez obzira...sta mi imamo od te viljuske? Da smo bili neko mudo, i sada bi bili mudo ili bi bar ubirali plodove mudosti.


Te plodove bih ja prepustio i dozvolio samo ženama da ubiru i da koriste. Ništa tu ne bi menjao. Sad kako je, neka ostane tako i nadalje.
Elem, ja od višljuške uvek imam samo čiste ruke. Onda kad je držim u ruci, obavezno je iskoristim za neko žderanje, pa je posle operem.
A perem uz pomoć ruku, znači i ruke čiste kad i viljuška!
about:networking
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Imperija uzvraca udarac!18.08.2012. u 06:53 - pre 142 meseci
Citat:
3waysrpski jezik.

Ni jedan ni drugi niste u pravu....
...kad je bal nek je bal i onda treba Srbski.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Imperija uzvraca udarac!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13346 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.