Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

povracaj poreza prilikom kupovine stana+

elitemadzone.org :: MadZone :: povracaj poreza prilikom kupovine stana+

[ Pregleda: 7285 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

janus
sinisa eterovic

Član broj: 26596
Poruke: 181
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon povracaj poreza prilikom kupovine stana+09.05.2012. u 14:25 - pre 144 meseci
Zanima me da li je moguce povratiti porez od kupovine stana kupljenog od drugog lica ,a ne direktno od investitora?Radi se o prvoj nekretnini.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.112.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+09.05.2012. u 21:26 - pre 144 meseci
kakav porez? Ako misliš na povraćaj PDV, ne može, jer ga kupovinom od ''druge'' ruke ti nisi faktički ni platio. A ako misliš na prenos apsolutnih prava onda to ne plaćaš ako ti je prvi stan.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

mmmilan
beograd

Član broj: 61407
Poruke: 374
95.180.85.*



+38 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+09.05.2012. u 21:34 - pre 144 meseci
Zavisi od kvadrature stana koji se kupuje i od broja clanova domacinsvta koji ce biti prijavljeni. Mislim da je vlasnik prvog stana oslobodjen placanja 40 kvm za sebe i onda jos 15 kvm po clanu. Nisam siguran, mozda neko zna tacniji podatak. Ima detaljnije ovde
http://poreskisavetnik.com/por...ws&file=article&sid=54
they killed kenny
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+09.05.2012. u 22:00 - pre 144 meseci
Pa ako kupis stan od mene za 30000E, nece ti niko vratiti 18% od toga... jer sam ja platio taj porez kad sam ga kupio novog.

Kad kupujes od investitora, onda placas ti taj porez i tada imas pravo na povracaj PDVa ako ti je prvi stan.
 
Odgovor na temu

Chieftec

Član broj: 159885
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+54 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+09.05.2012. u 22:59 - pre 144 meseci
Zna li neko detaljnije, ili neki link ka tom zakonu ili sta li je?

Vraca se samo za 40kvm ili?

Ja trenutno nemam ni jednu nekretninu koja se vodi na mene. Mislio sam da kupim nekoliko stanova u jednoj zgradi koja je trenutno u procesu gradnje. Pretpostavljam da to ne moze za 2, 3 stana :/

Inace ja sam sam, nema domacinstva, znaci ako je to tacno sto neko gore rece, onda samo 40kvm. Ako je za ceo stan, onda super, mozda bi mogli nesto da izvedemo da mi spoje to u jedan stan nekako, da li samo kroz papire ili stvarno..
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+09.05.2012. u 23:03 - pre 144 meseci
I za PPaP ima kupac prvog stana pravo na povracaj po istim kriterijumima kao i za PDV.
Jedina je razlika koliko to iznosi procentualno od stana.

Ako hoces tri jedinice da kupis, mogu da ti jednu naplate vise a druge dve manje, i da skuplju (po kvm) prvu kupis, pa onda druge (nikako spojeno), ali bilo kakvo vece odskakanje ce naneti sumnju na validnost cena.


N'o, cim ti mozes tri jedinice da kupis odjednom, nemas ti nekih problema pa uzmi advokata :D
 
Odgovor na temu

Chieftec

Član broj: 159885
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+54 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 02:09 - pre 144 meseci
Znači taj investitor pojma nema nista. Nije mi bas jasno da se nije uputio u to, jbmu to mu je valjda posao. I bas ovih dana planiram da se raspitam oko svega toga i vidim temu ovde.

Inace necu tu da zivim, nego kao investiram neki slobodan novac, jos se radi zgrada pa mogu da se dobiju povoljnije cene, pa onda jos povolnije na 3 stana..
A i ne radi se o BG, pa i nije sada da sam neki milioner pa kupujem 3 stana, ovde je kvm gotovih stanova 700-900 eura + pdv.
(Indjija - Stara Pazova, ta teritorija)

Da, dobra ideja da podelimo placanje na 3 a da jedan bude naskuplji i prvi :)

Istrazicu, ne znam jos nista :/


 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
118.131.136.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 06:27 - pre 144 meseci
Citat:
Chieftec: Znači taj investitor pojma nema nista. Nije mi bas jasno da se nije uputio u to, jbmu to mu je valjda posao. I bas ovih dana planiram da se raspitam oko svega toga i vidim temu ovde.

Sjajni su ti 'investitori' koji nemaju pojma o poslu ali su ipak nasli ovcu (u ovom slucaju tebe) da joj uzmu pare. Gledaj pazljivije sa kim poslujes jer lako mozes da ostanes i bez stana i bez para...
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 09:43 - pre 144 meseci
Ja sam kupovao stan pre ~2 god
Uslov je da nemas nista od nekretnina da se vodi/lo na tebe (u to se ukljucuju i nasledstva i cak i delovi nasledjenih kuca)
Vraca ti se pdv na 40kvm za osobu na koju se vodi stan(u mom slucaju ja - vlasnik) + 15kvm pojedinacno za suprugu/decu/roditelje od buduceg vlasnika stana
(za svaku osobu za koju trazis povrat PDV-a vaze isti uslovi o neposedovanju bilo kakve nekretnine)
Podneses potrebnu dokumentaciju u poreskoj upravi, pdv se vraca za priblizno 30dana

Kao sto ti je neko savetovao, uzmi advokata ipak su to vece pare, za 3 stana....
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 12:54 - pre 144 meseci
Citat:
Chieftec: Znači taj investitor pojma nema nista. Nije mi bas jasno da se nije uputio u to, jbmu to mu je valjda posao. I bas ovih dana planiram da se raspitam oko svega toga i vidim temu ovde.

Najbolju zgradu u Starom Gradu radi jedan investitor koji ne zna razliku izmedju PDV i PPaP, ali to ga ne sprecava da lupi 2400e u sivoj fazi :)
To i nije njegov posao... ti treba to da istrazis. Oni ce ti samo nabacivati "imas pravo na povracaj PDV-a" kao marketing, ali nista dalje od toga. Moras da istrazis da stvarno od investitora uzimas stan, tj. da ide PDV u cenu i da mozes da ga vratis.

Inace, ako je u sivoj fazi, nemas jos pravo na povracaj! Tek kad se sve isplati i zgrada bude gotova, mozes da trazis povracaj. (ne znam sta znaci gotova - da li da je fizicki gotova, da li da je prosao tehnicki prijem, upotrebna dozvola ili sta vec bese - ali imaj to na umu!)
A kurs pojede deo povracaja naravno.

Obavezno u ugovoru stavi iskazan PDV, ili bruto cenu sa naznakom da je u nju ukljucen PDV.

Dalje:

Citat:
Inace necu tu da zivim, nego kao investiram neki slobodan novac, jos se radi zgrada pa mogu da se dobiju povoljnije cene, pa onda jos povolnije na 3 stana..

Svejedno, dobra je to cifra u pitanju, advokat (DOBAR - cak i dva nezavisna savetujem!) je obavezan.

Citat:
A i ne radi se o BG, pa i nije sada da sam neki milioner pa kupujem 3 stana, ovde je kvm gotovih stanova 700-900 eura + pdv.

Jbt, koliko su poskupeli stanovi tamo..
Citat:
(Indjija - Stara Pazova, ta teritorija)
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.112.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 13:30 - pre 144 meseci
au čoveče 700-900 eura bez PDV-a!!!

Koje su to astronomske cifre za stanove u izgradnji u pomenutim mestima...

Profesionalni savet: Ja bih dobro razmislio o davanju toliko para za kvadrat tamo. Postoje velike šanse da ćeš debelo preplatiti.
Za malo veće pare imaš i stanove u BG-u u izgradnji. Sada se investitori kolju za svakog ko ima keš. Imaj to u vidu.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 13:46 - pre 144 meseci
Citat:
Dexic: Inace, ako je u sivoj fazi, nemas jos pravo na povracaj! Tek kad se sve isplati i zgrada bude gotova, mozes da trazis povracaj. (ne znam sta znaci gotova - da li da je fizicki gotova, da li da je prosao tehnicki prijem, upotrebna dozvola ili sta vec bese - ali imaj to na umu!)


Naravno
tehnicki prijem i upotrebna dozvola => fiskalni racun koji je potrebno predati u poreskoj pri zahtevu za povrat pdv-a

Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 14:02 - pre 144 meseci
Citat:

Inace, ako je u sivoj fazi, nemas jos pravo na povracaj! Tek kad se sve isplati i zgrada bude gotova, mozes da trazis povracaj.


Eno u dulvilu ljudi povratili pdv a zgrade su daleko od sive faze. Ok, to je pojedinačni slučaj gde država garantuje ali inače nije potrebna upotrebna dozvola za povraćaj pdv-a. U nekim opštinama je uvedeno kao obavezno da pre povraćaja moraš prijaviti imovinu(za porez) ali i to nisam siguran da li je svuda neophodno.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 16:00 - pre 144 meseci
Kazem ne znam sta se smatra "zavrsenom" zgradom... to mora sam da proveri, i kao sto kazes, mozda se i razlikuje od grada do grada.

@etjen, cena je koliko sam razumeo prosek za zavrsen kvadrat, a ne sivu fazu. Po meni je i ta cena prevelika za Indjiju, ali jbg... sada su navrli ljudi tamo zbog radnih mesta i ostalog :) Kao ranije Bor i Majdanpek.

Ali na mestu je preporuka... za 900e maltene moze gotov stan u nekim (pravim) delovima BG da se kupi. Za vec 1200e moze na odlicnim mestima. (pogledajte Dulvil i na Bezaniji, pa cak i Zvezdara). Zavisi sta se planira.
Investiranje u kvadrat u Indjiji sada i ne zvuci kao losa ideja, ako moze po nizoj ceni da se dobije koja stambena jedinica!

@OP, pogledaj sa advokatom kako se za PDV vodi garaza. Ako ide uz stan/stanove, mozes i njoj da smanjis cenu naspram stana ili da ide uz prvi stan vise garaza, pa da se vise isplati za PDV :)
 
Odgovor na temu

Chieftec

Član broj: 159885
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+54 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 20:04 - pre 144 meseci
Naravno, ništa bez advokata, pazim ja na svoj novac, nisam ništa dobio, sve sam zaradio, počevši od rada u tepih servisu kao običan radnik, pa na dalje..

Pa da, investitor i nije dužan da zna, on prodaje, a ja šta ću dalje moja stvar. Mada bi trebali da znaju, pa ipak, ono.. u tom je biznisu, ta informacija može nekoga navesti/odbiti da kupi..

Ne znam da li je skupo, ova zgrada sto razmatram finalna zvanicna cena ce valjda biti 700+pdv, a naravno dobio bih dosta ispod toga. Zato bih to i radio.

Milsim da, pored BG i NS meni i jeste logično da toliko koštaju stanovi ovde ne toj liniji, tu smo, pola sata od BG, blizu je i NS, dva auto puta.. a ima i dosta ljudi koji imaju novca, ima mnogo malih firmi koje se bave raznom prouzvodnjom ..

Sve je u fazi analize jos uvek ..
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: povracaj poreza prilikom kupovine stana+10.05.2012. u 22:13 - pre 144 meseci
700+pdv i nije losa cena za krajnju.
Advokat ce ti reci sta sve treba da stoji u ugovoru, bolje nego mi, a kad je nedovrsen, pa cak i neuknjizene stambene jedinice u pitanju, MNOGO toga mora da stoji. Kakve sam sve malverzacije cuo da postoje dok sve jedinice nisu uknjizene.... prosto mi dodje da se bacim na "investiciju u gradnju" i palim cim prodam jedan stan :D
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: povracaj poreza prilikom kupovine stana+

[ Pregleda: 7285 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.