Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oštra pomeranja EUR/RSD kursa

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 21517 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa20.10.2012. u 17:16 - pre 139 meseci
Citat:
Informer: A sta ti to tacno znaci "vestacki"? Ako su za tebe odluke regulatornog tela mehanizam za vestacko namestanje kursa kako onda izgleda kad se dinar nevestacki namesta?
Kad je postignuta cena rezultat ponude i potražnje na međubankarskom tržištu deviza. A NBS je tu da otkupi preveliku dnevnu ponudu deviza (iz bilo kog razloga) i da ponudi devize kad je prevelika potražnja. Dakle, da "stabilizuje" oscilacije, ali isključivo tržišnim mehanizmima. NBS to treba i mora da radi, a i da ne dozvoli da čart EUR/RSD bude kao na slici uvodnog posta. (svega jedan dan nakon što guvernerka izjavi da neće dozvoliti prevelike oscilacije)

Takvim i samo takvim ponašanjem NBS potvrđuje da nije u službi tajkuna.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa20.10.2012. u 21:29 - pre 139 meseci
Citat:
Informer: A sta ti to tacno znaci "vestacki"? Ako su za tebe odluke regulatornog tela mehanizam za vestacko namestanje kursa kako onda izgleda kad se dinar nevestacki namesta?

Kad sklopis da je u ISTO vreme:
- povecana ref. kamatna stopa
- smanjena rezerva za devize
- prodate obveznice drzave u evrima

naravno da ces doci do toga da je to vestacki uradjeno, jer nista od toga nije prava ponuda novih deviza kroz izvoz/investicije :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa23.10.2012. u 10:06 - pre 139 meseci
Dakle, idemo dalje, istim djonom.

Današnji Blic (23.okt.2012)

NBS neće dozvoliti preprodaju deviza
Guvernerka je rekla da NBS neće dozvoliti da neka banka jeftino kupuje devize na domaćem tržištu i prodaje ih po višoj ceni i to u vreme krize u Srbiji, kada su devize oskudan resurs.


Dakle, prevedeno na srpski, međubankarsko tržište deviza nije za one banke koji bi da kupe pa da prodaju ! Jeste, tačno je da se zove "međubankarsko", ali to ne znači da banke smeju da trguju. To NBS neće dozvoliiti ! Dakle, povećati potražnju (kupovati) kad je potražnja slaba, i povećati ponudu (prodavati) kad je ponuda slaba nije ono čime banke treba da se bave. I još da zarade !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa23.10.2012. u 13:02 - pre 139 meseci
Zeznuo si se. Spekulacija i nije nesto na cemu banka treba da zaradjuje. To je bas ono sto banka NE TREBA da radi. Da kupuje i prodaje devize, kao posrednik da, ali ne i da spekulise. Ako spekulise, ona to radi nasim depozitima.
Jeste da kod nas banke mogu da toliko uticu na trziste da to nije spekulacija, vec namestanje trzista, ali svejedno :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa24.10.2012. u 19:56 - pre 139 meseci
vidi Java,

Bankarski sektor je veoma regulisan i to kako mali perica zamislja "slobodno" medjubankarsko trziste ono tipa nevidljiva ruka, ja radim sta hocu, po trzisnim principima to zaboravi. To nema ni u USA, nije bilo ni u SSSR pa nece da bude ni u Srbiji. Sad druga je stvar sto mi Srbi imamo uslovljen refleks da kad god nam se nesto ne svidja odmah kazemo "PA TO NEMA NIGDE, SAMO U SRBIJI !".

E sad zasto je to tako ?

Pa to je tako sto trenutni svetski bankarski sistem je zasnovan na principu obaveznih rezervi od depozita, a sve preko toga banke mogu slobodno da izdaju kredite i samim tim emituju novac ! Posto to ne moze ipak tako stihijski da se odvija onda je drzava uskocila tu sa svojm regulativom, najpre preko osiguranja depozita do odredjene visine, zatim mehanizmima pozajmljivanja bankama koje imaju problema sa likvidnoscu i dr.

Guverner je tu saobracajac, on je ustavri racunovodja i neki instant revizor koji prati tokove novca i propisuje terapiju u skladu sa zacrtanom monetarnom politikom.

Ja sam vec i ranije rekao da se ne slazem sa monetarnom politikom i po meni, ja bar imam utisak, da Jorgovanka nije nezavisna vec da je stavise zavisna i to od prethodnih guvernera genijalaca koji su i zakuvali ovo sve. Svaki potez koji povuce samo se pravda kako nece narusiti prethodnu monetarnu politiku koja vise nije odrziva.

Znaci Java nemoj da brines i ne nasedaj na spinovanja zutih, ja ti garantujem da ce Jorgovanka biti jos agilnija da se kune da sa puta ne skrene.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa24.10.2012. u 20:11 - pre 139 meseci
Citat:
Braksi: Sad druga je stvar sto mi Srbi imamo uslovljen refleks da kad god nam se nesto ne svidja odmah kazemo "PA TO NEMA NIGDE, SAMO U SRBIJI !".


Za to su dobrim delom krivi i nasi novinari koji su toliko neobrazovani i neinformisani da to nije normalno.

Evo danasnji primer: http://www.novosti.rs/vesti/na...urnost-banaka-placaju-gradjani

Citat:
GRAĐANI u Srbiji plaćaju sigurnost bankarskog sektora. Ovo proizlazi iz činjenice da je gotovo svaki peti kredit problematičan, pa banke, kroz cene novih zajmova i svih ostalih usluga, to nadomeštaju od drugih klijenata. Tako dobre platiše uz svoje, praktično plaćaju i dugove onih koji su na uzete kredite zaboravili.


I to je sad za retardiranog novinarcica vest dok je za normalnog coveka (sa prosecnom opstom informisanoscu) potpuno normalna stvar.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa24.10.2012. u 20:30 - pre 139 meseci
da.

Iz teksta se vidi da novinar uopste i ne razume kako se formira kamatna stopa, ali ja to slusam vec nekih 12 godina, kako su kamate strasno velike u Srbiji, kako to nema nigde :-)

Jbg, neko spinuje javnost jer kamata ili interest zajmodavca je obrnuto srazmerna riziku. npr banka procenjuje koliko ce imati nenaplativih kredita i ne moze ponuditi kamatnu stopu nizu od postotka ocekivanog gubitka. Kod nas je problem sto se banke jos moraju i zaduzivati u inostranstvu da bi prikupile sredstva za plasman kredita jer je stednja jako niska.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 03:52 - pre 139 meseci
More, Informer, nemoj ti da se vadis nego reci sta je bilo za ono sto si jos u ponedeljak trebao da proveris ;)
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 07:09 - pre 139 meseci
^
Meni ne veruješ ili samo teraš mak na konac? ;)
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 07:36 - pre 139 meseci
Tera mak na konac.

@Dexic

Kalimero je odgovorio.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 08:08 - pre 139 meseci
Citat:
kalimero 011:
^
Meni ne veruješ ili samo teraš mak na konac? ;)


Nebitno, Informer stalno prica kako zna sve i svasta o bankama :) Pa hocu da imam crno na belo :)
A ovo nije tacno, ili je RF nekoliko puta krsila to pravilo. Naveo sam i primere. (menjala je raspon u toku dana)
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 08:39 - pre 139 meseci
Citat:
Dexic: Nebitno, Informer stalno prica kako zna sve i svasta o bankama :) Pa hocu da imam crno na belo :)


Ja uopste ne patim od te vrste sujete tako da lajes na pogresno drvo :)

Citat:
A ovo nije tacno, ili je RF nekoliko puta krsila to pravilo. Naveo sam i primere. (menjala je raspon u toku dana)


Izvini, mozda ja ne vidim dobro. Da li bi mogao da mi ukazes na poruku u kojoj si naveo primere? Koliko ja vidim, naveo si samo "ovih dana" i tvrdnju da je menjano vise puta u toku dana. Nisi naveo ni tacne datume ni iznose. Ako si procitao sta ti je Kalimero napisao ili si mozda procitao Odluku o uslovima i nacinu obavljanja menjackih poslova (sl. gl. 93/2011) onda ti je jasno da su iznosi koji su bili na kursnoj listi najvazniji element kako bi se utvrdilo da li je RFB krsila Odluku ili nije.

Dakle, da li bi mogao da navedes tacno koji su kursevi bili i kog dana?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 09:20 - pre 139 meseci
Naravno da ne mogu, jer ne pamtim niti pisem takve stvari - niti smatram da je to tako :)

Onih dana kad je kurs padao vrlo brzo (do 112 ili koliko), RF je u toku dana smajila donji kurs za skoro dinar.
Takodje, ako se secas one godine, decembar 6. cini mi se, kada je kurs odjednom pao sa ~92 na ~84, RF je smanjio kurs istog dana. Intesa je dva dana nakon toga povecala kurs u toku dana. E sad ako je ovo iz 2011 novina, znaci da je samo RF krsila tu odluku.

U stvari odluka kaze da moze u rasponu vazece kursne liste - niko ne zabranjuje da se nova kursna lista formira u toku dana.

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 25.10.2012. u 10:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 09:34 - pre 139 meseci
Kada kazes "donji kurs" pretpostavljam da mislis na kupovni kurs banke za efektivu? Ili za devize?

Kako si ti to ustanovio da je spusten kurs? Gde si poredio? Sajt? Ekspozitura? Telefon?
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.mediaworksit.net.



+1622 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 09:38 - pre 139 meseci
Ko u Srbiji živi od plate, taj je poludeo.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 12:12 - pre 139 meseci
Citat:
Informer:
Kada kazes "donji kurs" pretpostavljam da mislis na kupovni kurs banke za efektivu? Ili za devize?

Za efektivu su spustili, za devize nisam zagledao.

Citat:
Kako si ti to ustanovio da je spusten kurs? Gde si poredio? Sajt? Ekspozitura? Telefon?

Pogledao kursnu listu na sajtu u 10h ujutru, pogledao u 16h popodne - donji kurs za efektivu je bio NIZI popodne.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 12:24 - pre 139 meseci
http://www.nbs.rs/export/sites...t/cirilica/50/50_8/minmax.html

Jesi uporedio te vrednosti sa ovom listom i kakva je bila razlika za navedeni datum?
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 14:03 - pre 139 meseci
Citat:
Dexic: Pogledao kursnu listu na sajtu u 10h ujutru, pogledao u 16h popodne - donji kurs za efektivu je bio NIZI popodne.

Ja sam napisao u onoj poruci (mislio sam da sam bio jasan): "Banka efektivom mora da trguje po kursevima koji su U RASPONU kupovnih i prodajnih kurseva..." što znači da kurs za efektivu o kome ti pričaš može da se menja koliko god hoćeš puta u toku dana, ali U RASPONU objavljenom ujutru. Pogledaj ovo što je @Informer linkovao - kurs u toku bilo kog dana MORA da se kreće u tim granicama.

Citat:
Informer: ...Odluku o uslovima i nacinu obavljanja menjackih poslova (sl. gl. 93/2011)...

Ovo o čemu pričamo je propisano Odlukom o uslovima i načinu rada deviznog tržišta (Službeni glasnik RS 10/2011).
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 14:19 - pre 139 meseci
Citat:
Informer:
http://www.nbs.rs/export/sites...t/cirilica/50/50_8/minmax.html

Jesi uporedio te vrednosti sa ovom listom i kakva je bila razlika za navedeni datum?

Tog dana ne - nisam ni mislio da nemaju pravo na to. Nego sam gledao da li da menjam online posto je padao kurs.

Ali evo sta kaze danas za RF:
NBS: 978 EMU EUR 1 110,6096 115,0244
Sajt RF: 978 EUR EUR 1 111.2773 115.0244
Za devize: 110.7096 115.0244
Znaci nijedan donji se ne slaze sa NBS-om.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa25.10.2012. u 14:21 - pre 139 meseci
Citat:
kalimero 011:
Citat:
Dexic: Pogledao kursnu listu na sajtu u 10h ujutru, pogledao u 16h popodne - donji kurs za efektivu je bio NIZI popodne.

Ja sam napisao u onoj poruci (mislio sam da sam bio jasan): "Banka efektivom mora da trguje po kursevima koji su U RASPONU kupovnih i prodajnih kurseva..." što znači da kurs za efektivu o kome ti pričaš može da se menja koliko god hoćeš puta u toku dana, ali U RASPONU objavljenom ujutru. Pogledaj ovo što je @Informer linkovao - kurs u toku bilo kog dana MORA da se kreće u tim granicama.

U rasponu CIJIH prodajnih i kupovnih kurseva? Njene kursne liste ili bilo koje menjacnice tokom dana?
Ako ovo sto RF postavi na sajtu: https://rol.raiffeisenbank.rs/...istaIndep.aspx?cult=sr-SP-Latn
nije taj raspon, sta je onda? (a taj "raspon" za efektivu, na sajtu, je i menjala)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 21517 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.