Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?

[es] :: Elektrotehnika :: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19168 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VectraBG
Pancevo

Član broj: 259793
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?31.10.2012. u 20:11 - pre 138 meseci
Na dvorisnoj terasi nemam suko uticnica, pa bih hteo da stavim dve. Stavicu OG suko uticnice na zid terase. Struju bih doveo iz susedne sobe busenjem kroz zid.

Da li mogu kabl dovesti direktno iz postojeceg sukoa u sobi ili moram da je skidam sa neke od razvodnih kutija? Mislio sam da probusim rupu do dozne od sukoa i tu da sastavim kablove na isti sraf uticnice, pa onda na suko do terase.

Razvodna kutije i suko su normalno ugradjeni u zid.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?31.10.2012. u 20:15 - pre 138 meseci
Mozes.Samo treba paziti da kontakti budu dobro pricvrsceni,faza i nula.
 
Odgovor na temu

VectraBG
Pancevo

Član broj: 259793
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?01.11.2012. u 13:29 - pre 138 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Mozes.Samo treba paziti da kontakti budu dobro pricvrsceni,faza i nula.

Cak iako na terasi hocu ponekad da ukljucim grejalicu? Da li se ovako praktikuje da se na srafu pricvrscuju ili bolje sa nekim dodatnim klemama pa iz njih jedan razvod na suko u sobi a drugi na terasu?
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?09.11.2012. u 10:46 - pre 138 meseci
Iskljucivo iz razv. kutije. Takodje, na zidu terase razv. kutija pa ...
 
Odgovor na temu

VectraBG
Pancevo

Član broj: 259793
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?16.11.2012. u 19:46 - pre 138 meseci
Citat:
djura63: Iskljucivo iz razv. kutije. Takodje, na zidu terase razv. kutija pa ...


Znaci, kroz postojecu razvodnu kutiju na zidu sobe probusiti rupu do terase, odvesti kabl 3x2.5 do tamo, namestiti razvodnu kutiju, i tek onda od nje staviti kablove do sukoa.

Na terasi se nalazi bavalit fasada. Kako da sprovodim kablove po njoj? Ima li stiropor cvrstinu da kabl stoji preko njega ili se ukopava unutra? Sukoe sam uzeo vec OG. U vreme kad sam se bavio malo elektrikom ako bi se kabl stavljao na zid koristile bi se plasticne obujmice i kabl bi ostao vidljiv.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?16.11.2012. u 21:33 - pre 138 meseci
Pa onda stavi mini kutiju za osiurace i stavi osigurac.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?17.11.2012. u 01:19 - pre 138 meseci
Slobodno mozes da provrtis postojecu kutiju od uticnice, koja ti je u sobi i iz nje odvedi na balkon.
Treba ti oko pola metra kabla 3x 2.5 mm2 cak i manje. Da ne se ne malteretiras i ne bacas na trosak.

Kabal uklemas na postojecu uticnicu i provuces kroz zid, drugi kraj kabla uklemas na novu uticnicu. To ti je kao produzni kabal :) Mozda nije skroz po PS-u.
Nece nista da skodi ako valjano uradis posao.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?17.11.2012. u 09:27 - pre 138 meseci
Citat:
Pa onda stavi mini kutiju za osiurace i stavi osigurac.

nepotrebno
Citat:
Kabal uklemas na postojecu uticnicu i provuces kroz zid, drugi kraj kabla uklemas na novu uticnicu.

NEDOZVOLJENO
Citat:
Da ne se ne malteretiras i ne bacas na trosak.

kakva logika?!
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?17.11.2012. u 13:22 - pre 138 meseci
Citat:
bojanst
Da ne se ne malteretiras
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?17.11.2012. u 14:40 - pre 138 meseci
Brzo sam pisao, mislim da je razumljivo sta sam htio da kazem.

Moze iz razvodne kutije, ako ce nova uticnica biti na toj visini.
Zasto bi covjek uzimao 4-5m kabla ili vise, lomiti ga pod 90 stepeni i spustati do nove uticnice, sve po PS-u + jos ima i fasadu. Na sta ce to da lici?

Slobodno uradi kako sam ti rekao, ako ti je propisno uradjena el. instalacija u kuci sve ce biti ok. Male su sanse da ces ukljucivati vece "potrosace" na obe strane u isto vrijeme.
Ako i uradis to ima osigurac da izbaci.

djura63 Kakva je sad logika da ide iz razvodne kutije, kad je do razvodne kutije dosao kabal 3x 2.5mm2 kao i do uticnice?
Mozda iz iste te razvodne kutije sa jednog kabla (koji je dosao sa osiguraca) vezu se 2-3 pa i vise uticnica u toj prostoriji? Najbolja bi varijanta sad bila, da uzme pa da vuce kabal direktno iz razvodne table sa slobodnog osiguraca na novu uticnicu koju ce montirati na balkon.... ili da dovuce novi SKS sa stuba, pa novi ormaric za brojilo, nove osigurace pa nova uticnica na balkon...


Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

darence

Član broj: 90747
Poruke: 365



+2 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?17.11.2012. u 16:04 - pre 138 meseci
Citat:
bojanst:
Slobodno mozes da provrtis postojecu kutiju od uticnice, koja ti je u sobi i iz nje odvedi na balkon.
Treba ti oko pola metra kabla 3x 2.5 mm2 cak i manje. Da ne se ne malteretiras i ne bacas na trosak.

Kabal uklemas na postojecu uticnicu i provuces kroz zid, drugi kraj kabla uklemas na novu uticnicu. To ti je kao produzni kabal :) Mozda nije skroz po PS-u.
Nece nista da skodi ako valjano uradis posao.


Ovako sam ja sproveo iz sobe do špajza. Tamo gde se stežu žice za utičnicu jednostavno sam pod šrafove dodao još po jednu žicu , pa kabal kroz zid, pa OG. Evo već 3 godine zamrzivač radi bez problema, a u sobi televozor i ruter na tom priključku. Nisu neki potrošači ali radi
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?17.11.2012. u 16:16 - pre 138 meseci
Citat:
djura63....Ako i uradis to ima osigurac da izbaci.


Naravno ali onaj koji sam mu ja predlozio a ti rekao nepotrebno.
Tako bi izbegao verovatnocu.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
94.250.70.255



+333 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?18.11.2012. u 06:53 - pre 138 meseci
Zbuniste covjeka skroz.
Najjednostavnije je da probusis zid kroz kutiju od uticnice i izvedes kabal na terasu.
Pri tome pokusaj busiti malo ukoso rupu ( nagib prema terasi) da se neka kisa ne bi mogla slivati u uticnicu u sobi.
Drugo, preporucujem da kabal u OG uticnicu udje odozdo ( opet zbog vode).
Trece, to je u blagoj suprptnosti sa propisima, ali propise treba i tumaciti a ne slijepo birokratski citati.
Ako bi taj zid bio od betona onda propis dozvoljava spajanje u kutiji ticnice.
To sto se uglavnom spaja u r. kutijama je zbog lakseg lociranja kablova ( busenje za slike i slicno) kao i zbog lakseg otklanjanja kvarova ( jeste nekako logicnije) ali spajanje u kutiji uticnice nece i ne moze napraviti nikakvu opasnost.
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?18.11.2012. u 09:35 - pre 138 meseci
Citat:
bojanst
Kakva je sad logika da ide iz razvodne kutije
veselinovic
... to je u blagoj suprptnosti sa propisima, ali propise treba i tumaciti a ne slijepo birokratski citati.
To sto se uglavnom spaja u r. kutijama je...

Zakljucak je, dakle, da su razv. kutije nepotrebne i stvaraju trosak.
Inace, propise, zakone itd tumace advokati na sudu kad neka... poveze ili nastavi kablove izvan razv. kutije ili u uticnicama, pa izazove ko zna sta...
Davno je Tito porucio sudijama da se ''ne drze zakona k'o pijan plota''

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 18.11.2012. u 10:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 18.11.2012. u 10:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-101-63.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?18.11.2012. u 14:17 - pre 138 meseci
Djuro,
pokusao sam objasniti zasto je sta.
Nema opasnosti od povezivanja kablova u kutiji uticnice.
Zakon je to dozvolio u posebnom slucaju, da je opasno bilo bi uvijek zabranjeno.
dadadada, prilikom tumacenja zakona uzima se u obzir tzv duh zakona, a ne samo nabacani clanovi i paragrafi.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 19.11.2012. u 07:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

superpedja
Subotica

Član broj: 294047
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?18.11.2012. u 14:33 - pre 138 meseci
Koliko se secam jednom mi je receno kad sam radio instalacije stana da se ne sme prevezivati u kutiji uticnice, ako ce ta u kojoj je prevezano i druga koja je nastala iz te biti u prostorijama iste namene. Smatram da je to i logicno, jer moglo bi se desiti da budu ukljucene 2. peci, ako se radi o kuhinjama.
Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?18.11.2012. u 16:25 - pre 138 meseci
djura63 krivis moje rijeci, vadis ih iz konteksta.

Citat:
bojanst
Kakva je sad logika da ide iz razvodne kutije
veselinovic
... to je u blagoj suprptnosti sa propisima, ali propise treba i tumaciti a ne slijepo birokratski citati.
To sto se uglavnom spaja u r. kutijama je...


Sto nisi citirao citav tekst. Nisam rekao nema logike ici iz razv. kutije. Nego u ovoj situaciji ide se linijom manjeg otrpora.




Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

VectraBG
Pancevo

Član broj: 259793
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?19.11.2012. u 17:39 - pre 138 meseci
Hvala svima na objasnjenjima i upozorenju. Kao sto neko rece, zbuniste me ha,ha I sme se i ne sme... Terasa je natkrivena, tako da ne treba posebna zastita od vode.

Mislio sam da uradim po ps-u, od RK provucen kabl sa druge strane zida do nove RK, a onda odatle da razvedem za 2 OG sukoa. Nema potrebe za dodatnom tablom/osiguracima.

Ali....... jeste malo nezgodno sto ce se kablovi videti na zidu (bavalit fasada-stiropor)... jedino da koristim plasticne kanale za kablove kojih vidim da sada uglavnom stavljaju...

Sto se tice spajanja, mislim da veza na srafu uticnice ne moze biti dobra kao pletenica od 10cm u RK. Ali, ako je u pitanju manji potrosac, i nije problem.
 
Odgovor na temu

VectraBG
Pancevo

Član broj: 259793
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?19.11.2012. u 17:42 - pre 138 meseci
Citat:
veselinovic:

Ako bi taj zid bio od betona onda propis dozvoljava spajanje u kutiji ticnice.

Sta podrazumevas pod spajanjem? Vezu na srafu, ili spajanje preko pletenica unutar kutije - pa jedan izvod na uticnicu, a drugi ka sledecem potrosacu?
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.166.*



+356 Profil

icon Re: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?20.11.2012. u 07:14 - pre 138 meseci
Samo nam reci koliko je stara instalacija (godiste zgrade-kuce) i da li je instalacija obnavljana.
Propisi manje vise isati, kazu da u jednom strujnom krugu na 2,5 mm kv na osiguracu 16A mogu
biti tri uticnice. Novija oprema predvidjenja za kutije 60 mm promjera, dok je stara oprema
bila za kutije 55 mm promjera. Sve novije uticnice imaju dva mjesta za pricvrscenje provodnika
za istu tacku, fazu , nulu i uzemljivac, i tako se, serijski snjiraju u nizajuce kutije. Veza je naravno
paralelna, ali provodnik ulazi u jednu uticnicu i iz iste se prosljedjuje u drugu.
Cak i u staru opremu, pod saraf, izmedju montaznih plocica mogu stati dva provodnika 2,5 mm kv
tako da je to sto si naumio izvedivo. Poslusaj @veselinovic u vezi izvedbe.- pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Razvodjenje struje za suko na terasu sa postojece uticnice u sobi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19168 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.