Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HELP Problem sa el. sporetom

[es] :: Elektrotehnika :: HELP Problem sa el. sporetom

[ Pregleda: 6056 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oshtric
FREE

Član broj: 309581
Poruke: 10
95.180.123.*



+2 Profil

icon HELP Problem sa el. sporetom06.12.2012. u 21:08 - pre 137 meseci
Doneo sam el.sporet iz stana. Tamo je radio lepo... Ali sada u kuci je odlepio!!! NECE UOPSTE DA RADI Dakle stravr je sledeca! Trofazni sporet , trofazna uticnica. Predhodni sporet je takodjelepo radio, samo to imajte u vidu! Elem skinem ti ja poklopac i i mam sta da vidim! Ima tri faze na spojnici i uzemljenje! Nule nigde nema! Gde se ona dede???? Ja sam tu nesto pokusavao i bog me pogledao pa me nije ubio sta sam sve izvodio! Pomozite vi meni da ja to resim ali majstora necu zvati jer je ionako polovan pa ne vredi dodatno ulagati u njega!!!
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom06.12.2012. u 21:33 - pre 137 meseci
Danas bi svi da budu majstori.. ja se citav zivot trudim da budem neki majstor pa jos uvijek nista (tjesim se da sam jos kao mlad)....

Prvo: Ovako preko interneta niko ne moze da garantuje za tvoju sigurnost (pri spajanju i radu oko struje).
Drugo: Sigurnost nekoga ko ce raditi oko sporeta (kad se to prispoji).
Trece: Sigurnost tvoje kuce, stana (zivotnog prostora).

Postavi sliku prikljucne kutije/sabirnice pa ce ti neko objasniti princip vezivanja.

P.s- Cijena "majstora" da dodje i prispoji to = 5-10eur, pa da mirno mozes spavati.

Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom07.12.2012. u 13:29 - pre 137 meseci
Kreni od utikaca (deo sporeta), u njemu mora biti 5-zilni kabl. Zeleno-zuti prov. spojen na kontakt sa oznakom za uzemljenje, a plavi sa nulom. Ostali se prikljucuju na tri kontakta na cijem zavrsetku tzv. viljuska. Isti raspored moras da zadrzis i na prikljucnoj ploci sporeta. E sad, ostaje pitanje premoscavanja koje je pomenuo bojanst. Ipak ti to prvo uslikaj...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom07.12.2012. u 13:46 - pre 137 meseci
Citat:
oshtric:
Doneo sam el.sporet iz stana. Tamo je radio lepo... Ali sada u kuci je odlepio!!! NECE UOPSTE DA RADI Dakle stravr je sledeca! Trofazni sporet , trofazna uticnica. Predhodni sporet je takodjelepo radio, samo to imajte u vidu! Elem skinem ti ja poklopac i i mam sta da vidim! Ima tri faze na spojnici i uzemljenje! Nule nigde nema! Gde se ona dede???? Ja sam tu nesto pokusavao i bog me pogledao pa me nije ubio sta sam sve izvodio! Pomozite vi meni da ja to resim ali majstora necu zvati jer je ionako polovan pa ne vredi dodatno ulagati u njega!!!

Ovako kao si napisao post deluje kao "Nemoguća Misija". Dakle, ako su obe utičnice u zidu u redu, ako je šporet radio na utičnici 1, onda mora da radi i na utičnici 2. Osim ako u toku transporta šporeta moljci nisu pojeli jednu žicu.

Ne znam kakav odgovor očekuješ na forumu ? Iskreno ti savetujem da pozoveš majstora.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

oshtric
FREE

Član broj: 309581
Poruke: 10
95.180.123.*



+2 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom07.12.2012. u 21:20 - pre 137 meseci
evo kako to izgleda, slika ispod

[Ovu poruku je menjao oshtric dana 07.12.2012. u 22:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

oshtric
FREE

Član broj: 309581
Poruke: 10
95.180.123.*



+2 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom07.12.2012. u 21:40 - pre 137 meseci


Uploaded with ImageShack.us
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-221-3.teol.net.



+333 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom08.12.2012. u 07:25 - pre 137 meseci
Koliko vidim ti imas sporet na kojem se koriste dvije faze i nula.
Vjerovatno su ringle na jednoj fazi, a rerna na drugoj.
"Majstor" koji je povezivao taj kabal je iskoristio crnu ( lijeva) zicu za nulu, a brao i drugu crnu za faze.
Moze se povezati i dvofazno a moze i trofazno.
Nisam siguran da ces uspjeti sam to napraviti, pa je najbolje uraditi sledece:
Skinuti lijevu crnu zicu i staviti je umjesto braon. Braon zicu za sada je ne spajati nigdje.
Naravno dooobro je izolovati.
Plavu zicu spojiti na mjesto lijeve crne.
U prikljucnici na zidu spojiti dvije crne na faze, plavu na nulu i naravno zuto-zelenu na PE.
Sporet bi trebao da radi.
Ako ovo proradi ( a moralo bi) idemo na iduci korak.
Samo te jos jednom upozoravam da ako nemas dovoljno iskustva prepustis stvar majstoru ( bez navodnika).
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom08.12.2012. u 09:33 - pre 137 meseci
Citat:
U prikljucnici na zidu spojiti dvije crne na faze, plavu na nulu i naravno zuto-zelenu na PE.

Mislim da si pogresio, u prikljucnici (uticnici) ostaju sve tri faze braon i dve crne, kao i plava nula i zeleno-zuta uzemljenje.
Na utikacu takodje ostaje sve ovo. Samo na prikljucnoj ploci da uradi onako kako si vec objasnio. Pozz
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-115-65.teol.net.



+333 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom08.12.2012. u 16:19 - pre 137 meseci
Nisam pogrijesio, Djuro.
Braon zicu ( koja "visi" u sporetu) ja ne bih ni stavljao pod napon.
 
Odgovor na temu

oshtric
FREE

Član broj: 309581
Poruke: 10
95.180.123.*



+2 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom08.12.2012. u 16:35 - pre 137 meseci
uRADIO SAM KAO STO STE NAVELI, ALI UTICNICU NISAM NISTA PREMETAO. RADI MI SAMO POLA SPORETA ODNOSNO DVE RINGLE ONAKO DVE NIKAKO A RERNA NA GURKU ILITI IZ ZALETA! meni se odjede kad treba nesto da spremim! Za kafu i da ne pricam, uvece pocnem da kuvam jutarnju... Imam ja nekog iskustva u El.mehanici ali ovo je prava enigma a najgore od svega je i toda nemam uredjaj da sve to ispitam...
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.adsl-1.sezampro.rs.



+39 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom08.12.2012. u 17:13 - pre 137 meseci
Ljudi,
ok za savete i komentare,
aaaali ipak nije dobro ovako pomagati čoveku u nevolji.

Moja preporuka ... samo majstor.
Bolje nego da nam se kolega forumaš oprlji ili
u najboljem slučaju samo isprepada kad bude uključivao šporet.

Sa slike se ne može videti ništa, a ne znate kako je ožičen šporet tako da je
opasno davati čoveku ikakva uputstva ako nema instrument i ako nije vičan radovima sa strujom.

Možda je krajnje leva na šporetu predviđena za treću fazu a žuto zelena koja ide unutar šporeta
je možda nula, bez obzira što je na slici žuto zelena.
Otkud sa slike znate sigurno da nije prevezivano unutar šporeta? Pa možda šporet i nema uzemljenje,
već je nabudžen samo za 3 faze i nulu. Šta sam sve viđao ... ni to me ne bi čudilo da mu je neko napravio.

Bolje da ako mu je neko od nas blizu, ode i pogleda to i poveže, nego da se ovako zezamo.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-115-65.teol.net.



+333 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom08.12.2012. u 18:29 - pre 137 meseci
Citat:
oshtric: uRADIO SAM KAO STO STE NAVELI, ALI UTICNICU NISAM NISTA PREMETAO. RADI MI SAMO POLA SPORETA ODNOSNO DVE RINGLE ONAKO DVE NIKAKO A RERNA NA GURKU ILITI IZ ZALETA! meni se odjede kad treba nesto da spremim! Za kafu i da ne pricam, uvece pocnem da kuvam jutarnju... Imam ja nekog iskustva u El.mehanici ali ovo je prava enigma a najgore od svega je i toda nemam uredjaj da sve to ispitam...


Slikaj kako si povezao, ali obadvije strane.
Ocito da nisi dobro spojio.
dvp, zuto zelena je uzemljenje, vidis da je kelma direktno na kucistu.
 
Odgovor na temu

bcboris

Član broj: 110946
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom11.12.2012. u 10:39 - pre 137 meseci
@bojanst Danas bi svi da budu majstori.. ja se citav zivot trudim da budem neki majstor pa jos uvijek nista (tjesim se da sam jos kao mlad)....

Svaka cast za recenicu,....pogotovo kad je elektrotehnika u pitanju,neko uzme glinericu u ruke i vec misli da je majstor,a neko uci ceo zivot i uvek misli da je malo to sto zna da bi bio neki majstor ! Nazalost primera milion kod ovih sa glinericom.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: HELP Problem sa el. sporetom11.12.2012. u 10:56 - pre 137 meseci
Kad je glinerica u pitanju, još i đene-đene tek se pokoji usudi da se predstavi majstorem. Ali kad je moleraj u pitanju - SVI su majstori.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: HELP Problem sa el. sporetom

[ Pregleda: 6056 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.