Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 27182 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 18:58 - pre 135 meseci
Dobijem danas racun za struju kad ono nova stavka NAKNADA ZA OIE prekopam kad ono uveli na mala vrata naknadu za obnovljive izvore energije ma sta god to znacilo....Zanimljivo da te vesti ima jako malo na tv stanicama(ili ja nisam video)a i na internetu isto tako..Posto pise da se uvodi od martovskog racuna a sada je februarski opet pokusavaju da nam ukradu neki dinar-obratite paznju.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 19:10 - pre 135 meseci
Kladim se da venturi ne smeta :]
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 19:14 - pre 135 meseci
mogao je ventura bar da izboksuje popust za clanove ES :-)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 19:37 - pre 135 meseci
Citat:
radojko2: Dobijem danas racun za struju kad ono nova stavka NAKNADA ZA OIE prekopam kad ono uveli na mala vrata naknadu za obnovljive izvore energije ma sta god to znacilo....Zanimljivo da te vesti ima jako malo na tv stanicama(ili ja nisam video)a i na internetu isto tako..Posto pise da se uvodi od martovskog racuna a sada je februarski opet pokusavaju da nam ukradu neki dinar-obratite paznju.

Druže struja kojom napajaš taj svoj računar mora da dođe od negde.. Ako narod neće termoelektrane, neće da uništava prirodne lepote i nacionalne parkove akumulacionim jezerima, ako poziva na linč svakoga ko spominje nuklearke, onda nema problema, naćiće se ko će da vam obezbedi struju iz OIE, ali to košta.
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 19:56 - pre 135 meseci
AHA a zasto mi po toj analogiji ne naplacuju domaci gas jeftinije nego po istoj ceni kao i ruski??Nije meni skupo i to da placam nego mi je lose sto me lazu i varaju na sve nacine...Grejem se na struju,i da bi doskocio ovima uveo sam jos jedno brojilo ,izolovao kucu i ove godine jos zamena prozora i vrata,ugradnja toplotne pumpe i meni nema zime ni sa strujom.Od pre 35 godina do danas nisu ulozili ni 1 dinar u mrezu do mog naselja i kuce(moj otac platio ne znam koliko metara zice i bandera kada se gradilo naselje,a ja im sada kupio sve za jos jedno dodatno brojilo i platio taksu svwe skupa120000din a oni su vlasnici ormana i instalacije)Ova ista ministarka pre par godina(dok nije bila na vlasti) pisala za ENERGYOBSERVER a najvaznija jePOSLEDNJA RECENICA...
A samo pre nekoliko godina nasa vrla ministarka je pricala drugu pricu...

U Srbiji cena struje kao u SAD

Izvor: Energyobserver Beograd -- Građani Srbije plaćaju približnu cenu električne energije kao i američki potrošači, piše dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.


Srbija među zemljama koje troše najviše energije po jedinici BDP
Ako pažljivo analizirate račun za električnu energiju za prethodni mesec, možete doći do rezultata da je cena po kilovatčasu čak 5,18 evrocenta ili 6,82 dolarskih centi.
To se kosi sa izjavama zvaničnika EPS-a da je cena električne energije u Srbiji 4,5 evrocenta po kilovatčasu, a da će najavljenim poskupljenjem biti pet evrocenti po kilovatčasu, kaže dr Zorana Z. Mihajlović Milanović, ekspert za energetiku.

Podaci su neumoljivi, i oni govore, da je na primer prosečna cena u Sjedinjenim Državama na gotovo istom nivou kao i u Srbiji (5.1 /kWh), kao i da je prosečan mesečni račun za utrošenu električnu energiju oko 80 dolara. Ipak, niko ne spori da je cena električne energije u Srbiji u periodu do 2000. godine zaista bila depresirana, odnosno na veoma niskom nivou, zbog čega se ovaj vid finalne energije nemilice trošio, posebno u industriji, povećavajući neefikasnost i nekonkurentnost naših preduzeća.

Zbog toga se Srbija našla na čelu kolone zemalja koje su trošile najviše energije po jedinici BDP, ali i na čelu zemalja sa gotovo najnižom cenom električne energije.

Danas, sedam godina posle, cena električne energije više nije depresirana, što je značajno za našu privredu i budući razvoj. Ipak, nastavilo se veoma visoko trošenje električne energije po jedinici BDP, što ne mogu izdržati ni mnogo jače ekonomije od srpske, piše u analizi dr Zorane Z. Mihajlović Milanović za Enerdžiobzerver. Ovo je dokaz da se u Srbiji mora dozvoliti ulazak nezavisnih proizvođača električne energije, kao i nezavisnih distributera. Ovo više nije pitanje opstanka EPS-a, već pitanje funkcionisanja elektroenergetskog sistema Srbije.

Ako bi govorili o vremenskom intervalu u kojem se to mora uraditi, onda je to „hitno“. Jer, EPS ne može biti država u državi, niti poslovodstvo EPS-a može biti jače od premijera, niti pojedinci-radnici mogu doći u situaciju da uruše imidž ove kompanije svojim neprofesionalizmom. Da li će doći do povećanja cene električne energije jasno je da zavisi od delovanja Elektromreže Srbije, EPS-a, Regulatorne agencije za energetiku i Vlade Srbije, što prevedeno na jezik običnog potrošača znači da zavisi od dogovora političkih stranaka i njihove potrebe da ova javna preduzeća tretiraju kao popunjavanja svojih stranačkih fondova, zaključila je dr Zorana Z. Mihajlović Milanović.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.238.*



+784 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 19:56 - pre 135 meseci
Citat:
ventura: Druže struja kojom napajaš taj svoj računar mora da dođe od negde.. Ako narod neće termoelektrane, neće da uništava prirodne lepote i nacionalne parkove akumulacionim jezerima, ako poziva na linč svakoga ko spominje nuklearke, onda nema problema, naćiće se ko će da vam obezbedi struju iz OIE, ali to košta.


Moram da se NE slozim sa tobom Ventura. Cini mi se da na racunu ne placamo struju EPS-ovim ispostavama i kancelarijama,a eto da nema njih ne bi imali struju normalno
Koliko ja znam struju ne dobijamo preko vetrenjaca.
Sta mene boli uvo odakle njima struja,da li je kradu od Bugara ili je dobijaju od Rumuna.
Telekom na racunu za ADSL nema stavku tipa "naknada za registraciju sluzbenih automobila koji nisu euro 5"
Sta nam sve nece uvaliti. Meni je oduvek jedna od zescih podvala ona naknada za merno mesto
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 20:06 - pre 135 meseci
Prosle nedelje je bila na RTS2 zanimljiva emisija gde su pratili razvoj EPS-a od IIsv. rata do danas gde kazu da od 1991-2 nije nista uradjeno na povecanju kapaciteta u Srbiji.Ali isto tako kazu da je proizvodnja struje u Srbiji podmirivala potrebe tadasnje Jugoslavije+20-30% izvoza a danas nemamo ni za nase potrebe...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 21:03 - pre 135 meseci
Citat:
radojko2: Prosle nedelje je bila na RTS2 zanimljiva emisija gde su pratili razvoj EPS-a od IIsv. rata do danas gde kazu da od 1991-2 nije nista uradjeno na povecanju kapaciteta u Srbiji.Ali isto tako kazu da je proizvodnja struje u Srbiji podmirivala potrebe tadasnje Jugoslavije+20-30% izvoza a danas nemamo ni za nase potrebe...

Koliko televizora, računara, mikrotalasnih, mašina za posuđe, i sl. električnih naprava si imao u kući te 1991 godine?

Citat:
KrkaCiC:
Koliko ja znam struju ne dobijamo preko vetrenjaca.

Dobijaš procentualno onoliko koliko ti se i odvaja za OIE.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 21:05 - pre 135 meseci
Hmmm...elektrodistribucija?!?

da otpišemo ovo 'besplatna' na novinarsko "sveznanje", ali mislim da se ovde radi o ozbiljnoj "mašini".
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 21:36 - pre 135 meseci
Koliko televizora, računara, mikrotalasnih, mašina za posuđe, i sl. električnih naprava si imao u kući te 1991 godine?

Jeste imao sam manje ali su i sve fabrike radile punim kapacitetom i trosile mnooogo struje a danas??Radim u jednoj takvoj pa znam.Za Drmno su moji roditelji izdvajali godinama od svake plate(stariji se secaju) a kad sam se zaposlio cak i ja kompletna ulicna instalacija je pri izgradnji naselja naplacena od vlasnika objekata, znaci imam udeo u EPS jer je mojim novcemi novcem mojih roditelja izgradjen.Nemozemo se meriti sa zapadom jer tamo verujem da nisu direktno gradjani svojim novcem gradili elektroenergetski sistem i nije bilo samodoprinosa i svakog meseca 2% za Drmno,Djerdap ,Kosovo itd...dopisite sami sta ste placali...
NIJE problem ni platiti pravu cenu struje ali mora se biti posten. Ulozi svoj novac u mrezu, instalacije, orman, brojilo, opremu, i naplacuj mi,obavesti me o promenama, pitaj da li hocu da kupujem od twebe ili nekog drugog, nudi mi povoljnosti za potrosnju leti- zimi ,vise- manje itd nocnu-dnevnu budi korektan i racunaj mi 30 dana za 30 potrosnje a ne za 34...

[Ovu poruku je menjao radojko2 dana 11.03.2013. u 23:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.238.*



+784 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put11.03.2013. u 22:29 - pre 135 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
KrkaCiC:
Koliko ja znam struju ne dobijamo preko vetrenjaca.

Dobijaš procentualno onoliko koliko ti se i odvaja za OIE.


Ali sta mene to briga odakle njima struja?
Mene kao kupca interesuje cena struje,i glupo je pripisivati neka sranja uz iznos racuna.
Ventura,pises subjektivno

Cena hleba je X dinara i pekar nije dodao nikakvu razliku u cenu u slucaju peci na drva ili struju. Znaci cena je X dinara i tacka.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 07:36 - pre 135 meseci
Što EPS nije ukinuo fraking NADOKNADU ZA MERNO MESTO i tu kintu dao za OIE? Nego udri direktno po grbači naroda.

Ja plaćam EPSu zato što njihov sat stoji kod mene uz pomoć kojeg oni očitavaju struju. Sat koji sam ja kupio!

To ko da se ja uselim sad nekom na gajbu i tražim da on meni plaća zato što ja živim kod njega.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
37.19.108.*



+40 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 08:34 - pre 135 meseci
U ovoj drzavi nema ukidanja nameta...Lepa je to para i "brza" -u petak 8.marta objavis da ce se uvesti naknada a meni vec u ponedeljak 11.03 stize racun sa vec obracunatom naknadom...Mora da su radili ceo vikend...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 08:49 - pre 135 meseci
Citat:
ventura: Dobijaš procentualno onoliko koliko ti se i odvaja za OIE.

Cini mi se da se uzima fiksno a ne procentualno, ali nisam siguran a nemam sada racun pri ruci.


Realno, sve su to gluposti. Uzece vise para ovako ili onako. Bilo da uvedu ovo ili da podignu cenu struje. S tim da bi bilo postenije podici cenu struje. To je ono sto mi kupujemo od njih. Ako oni daju subvencije ili koriste skuplje izvore to znaci da ce njima cena biti veca pa je i logicno da i onima koji je kupuju bude veca. Tada ce i biti procentualno.
Naravno, ljudi ce se buniti povodom bilo kakve promene cene navise, to je druga prica. Ovo iznad je opisano samo ukoliko se slozimo da je zaista potrebno uzeti vise novca.

Nego, zanimljivo da nisi ovde za slobodno trziste ;)
Lepo treba da ukinu sve subvencije. Ako narod nece nuklearke i termoelektrane (i ne treba da ih hoce, ja se najezim na ideju da Srbi prave nuklearku iako generalno nisam protiv istih), onda samo treba zabraniti izgradnju istih. Naravno, obnovljivi izvori energije su skuplji, ali jbg, imas x hidro elektrana, y postojecih termo elektrana, z onih koji su usli u posao sa OIE, sve ukupno cena je ta i ta i tu cenu daj narodu (ok, uz dodatne troskove, jelde). Kad nema mogucnosti za nove hidroelektrane, morace da se kupuje od OIE proizvodjaca i cena ce procentualno rasti, sve posteno.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 09:52 - pre 135 meseci
Ovako mi stoji stavka: 2) Naknada za podsticaj OIE (0,044 din/kWh) - 25,56 dinara. Dakle, množi se sa cenom potrošenih kilovata; nije fiksna nadoknada za sve. I to mi apsolutno ne bi smetalo da nema ovoga:

Obr. snaga 11,04 kW x 31,583 din/kW - 348,68
Naknada za merno mesto: 119,07

Znači ukupno mi pre OIE fiksno uzimaju 467,75 dinara na lepe oči, samo zato što imam priključak kod njih i neće od tih para da se odreknu tih pišljivih 25,56 dinara, nego od građana uzimaju još para.

Hoštapleri i pljačkaši.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 10:56 - pre 135 meseci
Citat:
Shadowed:
Nego, zanimljivo da nisi ovde za slobodno trziste ;)
Lepo treba da ukinu sve subvencije. Ako narod nece nuklearke i termoelektrane (i ne treba da ih hoce, ja se najezim na ideju da Srbi prave nuklearku iako generalno nisam protiv istih), onda samo treba zabraniti izgradnju istih. Naravno, obnovljivi izvori energije su skuplji, ali jbg, imas x hidro elektrana, y postojecih termo elektrana, z onih koji su usli u posao sa OIE, sve ukupno cena je ta i ta i tu cenu daj narodu (ok, uz dodatne troskove, jelde). Kad nema mogucnosti za nove hidroelektrane, morace da se kupuje od OIE proizvodjaca i cena ce procentualno rasti, sve posteno.

Ja sam prvi za nuklearke. Štaviše, smatram da je to trenutno jedina perspektiva čovečanstva za zadovoljenje energetskih potreba, i da je to realno najčistija energija od svih (uključujući i OIE).

Međutim većina građana Srbije se ne slaže sa mojim mišljenjem.

E sada, ja lično nemam interes da ulažem svoj novac pa da čekam kad zafali struje pa da procentualno dižem cenu i da razmišljam da li će se na vlasti naći neki socrealistički heroj koji će veštači održavati cenu struje zaduživanjem kao što je danas slučaj. Jok. Ako nećeš da subvencionišeš razvoj, onda ću ja da čekam da Srbija hronično ostane bez struje, kada restrikcije budu godinama normalna stvar, kada se struja plaća iz uvoza i ne pita za cenu, pa kada je i pored toga neće biti, e onda mi ne treba subvencja, već ću ja investirati u OIE i prodati ti struju po 3 puta većoj ceni nego što bi te dugoročno koštala ta subvencija. Ali verujem da bi tada narod već sam izašao na livadu i počeo da kopa temelje za nuklearku, ne bi morali da čekaju političare.

Subvencije za OIE su generalno gledano dugoročno pametna stvar, i one na žalost nisu produkt toga što je neko u našoj vladi razmišljao, već su prepisane u paketu sa ostalim propisima iz EU. Kada se dugoročno gleda, ti OIE moraš da subvencionišeš prvih 10 godina, ali posle toga će to da radi bar još 20 godina, tako da kada ponderuješ cenu na neki dugi rok od 30-40 godina (na koliko se i rade kalkulacije za termoelektrane/nuklearke/hidroelektrane) verujem da bi ti cena struje bila identična, ako ne čak i manja u odnosu na klasične izvore.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 11:07 - pre 135 meseci
Pa i cekaj, nemoj da ulazes dok ti nije isplativo. Ono sto drzava treba da uradi je da da neki jeftin kredit al' se sa subvencijama ne slazem (ili da ima vlasnistvo onog % koliko ucestvuje sa subvencijama).

Sto se nuklearki tice, kao sto rekoh, smatram ih ok, samo sto ne smatram da je Srbija sposobna da ih uradi kako valja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9507
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 11:30 - pre 135 meseci
Citat:
bachi: Naknada za merno mesto: 119,07

Naknada za merno mesto je jedna od pametnijih stvari koje su smislili.

Očitavanje brojila, obračun utroška i kalkulacija iznosa, slanje računa, organizacija blagajne u samoj EDB košta pa košta. Bez obzira da li je neko potrošio 100 kW ili 10.000 kW ovaj posao je isti, pa je red da se isto plati. Čitava ta grupa troškova ne treba da uđe u cenu kilovata, jer bi onda onaj koji troši mnogo struje više plaćao "kovertu sa računom" nego onaj koji troši malo struje. A koverta je ista.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 11:35 - pre 135 meseci
Citat:
Ja sam prvi za nuklearke.


U ovoj poluraspaloj, korumpiranoj zemlji, gde niko nikome ne polaze racune, gde svako gleda da zakine i ukrade...

Ne hvala.

Ne zelim da svetlim u mraku a da me cika sa televizora ubedjuje kako je to za moje dobro.

Citat:

Štaviše, smatram da je to trenutno jedina perspektiva čovečanstva za zadovoljenje energetskih potreba, i da je to realno najčistija energija od svih (uključujući i OIE).


Dodao bih i jedna od najjeftinijih.... Sve dok stvari ne krenu naopako. A onda... samo pogledaj Japan i Fukusimu.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put12.03.2013. u 11:38 - pre 135 meseci
ventura@ koja je realna cena struje? po tvojoj proceni!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 27182 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.