Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Astra f turbo dizel - bez termostata

elitemadzone.org :: AutoZone :: Astra f turbo dizel - bez termostata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13776 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

meadin
nastavnik
Čapljina, BiH

Član broj: 314217
Poruke: 2
178.239.31.*



Profil

icon Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 18:02 - pre 133 meseci
Pozdrav...

Da li je normalno da kod, Astre F, 1.7 turbo dizel, intercooler, izvadite termostat i de se prilikom rada u mjestu motor grije do 90° a hladnjak bude hladan, međutim kada stavite termostat on normalno otvori, tekućina za hlađenje normalno cirkuliše, hladnjak bude (naravno) vruć i temperatura pada? Da li je moguće da, isto auto, pušta tekućinu za hlađenje pod noge vozača i suvozača osim iz malog hladnjaka
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 18:22 - pre 133 meseci
Citat:
meadin: Da li je normalno da kod, Astre F, 1.7 turbo dizel, intercooler, izvadite termostat i de se prilikom rada u mjestu motor grije do 90° a hladnjak bude hladan
Ovo nije normalno i nije moguće. Osim, ako Astra F, 1.7 ima nešto specijalno u sistemu hlađenja što nemaju drugi automobili.

Jer, osnovna namena termostata je da sprečava cirkulaciju rashladen tečnosti kroz hladnjak, dok se ne zagreje na radnu temperaturu. Ako se termostat izvadi (ma šta to značilo) onda jednostavno, nema šta da spreči protok tečnosti.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 18:26 - pre 133 meseci

Pa valjda je normalno...jer u leru pritisak vodene pumpe je manji i manji je protok tecnosti pa samim tim i kroz hladnjak. Inace, termodavac meri temperaturu u bloku a ne u hladnjaku. Ona temp. od 90 ti je temperatura motora od bloka. Kad ti je postavljen termostat, ti si u toj tacki presekao put protoka tecnosti, i sad pumpa tera u hladnjak po principu manjeg otpora. Stavi ti dobar termostat i ne eksperimentisi vise
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 18:51 - pre 133 meseci
Koliki god da je nizak pritisak vodene pumpe i koliko god da je mali protok tečnosti, ako nema termostata, (tj, "nečeg" što bi zaustavilo protok tečnosti kroz hladnjak) onda je nemoguće da hladnjak bude hladan, a temperatura vode u bloku motora 90 C
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 19:04 - pre 133 meseci

Ma moje je objasnjenje je sigurno na mestu...ali meadin je prvo, nestrpljiv, pa ne saceka dovoljno vremena da se temperatura ujednaci. A kad bi ga malo provozao, sigurno bi se brzo izjednacila, i eto ...nema problema.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 19:31 - pre 133 meseci
Citat:
pajapop: Ma moje je objasnjenje je sigurno na mestu...
Sigurno
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

meadin
nastavnik
Čapljina, BiH

Član broj: 314217
Poruke: 2
178.239.31.*



Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 21:18 - pre 133 meseci
Pajapop ja vjerujem da ste vi upravu i ta teorija pravo ima smisla i naše iskustvo sa ovim autom ju je potvrdilo. Međutim, auto radimo već desetak dana i nema šta nismo probali. Krenulo je od sipanja sredstva za začepljanje haladnjaka u sisitem za halađenje. To sredstvo je začepilo čitav sistem i onda se auto počelo grijati tako da smo se pogubili nismo više znali ni šta je normalno ni nenormalno. Sipali smo kontra sredstvo i to je, Bogu hvala, uspjelo pročistiti sistem.
Međutim, dešavalo se seljedeće. Izvadimo termostat i auto grije na leru, provozamo ga i po ravnici drži neku normalnu temperaturu ili malo ispod. Pođemo uzastranu auto prokuha. Stisenmo rukom gumištucnu iza termostata osjetimo bolji pritisak vodene pumpe - ovo možda najviše potvrđuje vašu teoriju. Zatim stavimo termostat i dobijemo normalano halađenje motora, tj. po ravnici na nekih 88° - 91° kada otvori termostat i temperatura se normalno varaća na 88°. Međutim još nas zbunjuje što uzastranu temperatura raste do oko 93° i tako se drži (i ovo bi trebalo da je normalno), jedino što još zbunjuje da nam se temperatura u trećoj brzini pud velikim gasom (znači ekstreman režim vožnje zbog experimenata) popela do 95°.
Danas sam se malo raspitivao po prodavnicama auto dijelova i prelistavao ove forume i koliko sam mogao zaključiti sve je ovo normalno za opelove dizel motore. Ali eto htio sam da se putem ovog pitanja dodatno uvjerim da smo završili sa ovim autom.
Da li se sada slažete sa mnom i ako nije nepristojno pitati koliko se stvarno ozbiljno bavite automobilima :)?
Usput, niste mi nista odgovorili u vezi pustanja rashladne tekućini u kabinu, da li moze biti odnekud drugo osim iz malog hladnjaka?
U svakom slučaju hvala za savjet.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 21:57 - pre 133 meseci
Za vozače opela dizela kažu da idu u raj jer su pakao već prošli...
Treba odvesti tog opela kod majstora da se popravi a ne baviti se teorijama... Šta ste radili 10 dana?

 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata22.04.2013. u 22:10 - pre 133 meseci
NIsam profesionalni mehanicar, ali sam u mladosti zavrsio za autoelektricara i ostalo je dosta zananja iz klasicne motoristike.
... "jedino što još zbunjuje da nam se temperatura u trećoj brzini pud velikim gasom (znači ekstreman režim vožnje zbog experimenata) popela do 95°."...
Pa sta te tu zbunjuje, i sam kazes da su ekstremni uslovi, mada jos nema velike spoljasnje vrucine. Ali s obzirom da sam bolje poznajes svoj auto, ipak, primetio si da to odudara od normalnog. Ovo zagrevanje sada najverovatnije proizilazi od gubitka tecnosti za hladjenje u kabini i nemas dovoljno tecnosti u sistemu. Proveri, ako moras da dolivas, onda ti je grejanje samo zbog toga. Jedino se u kabini nalazi mali hladnjak, i to curenje moguce je da je na nekom spoju creva i hladnjaka, ili je hladnjak procureo (pukao), pa kad ste prociscavali sistem, procistili ste i njega, to jest procistili ste i kamenac koji ga je zacepljivao. Nesto slicno kao i kod ciscenja bojlera posle skidanja kamenca, pa posle toga bojler procuri. Nema druge nego da se malo bolje pozabavis tim problemom. To jem malo komplikovano jer je malo teze doci do njega. Trebas videti gde curi. mozda samo zamena selne, ili creva, a mozda zamena ili krpljenje malog hladnjaka.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata23.04.2013. u 07:47 - pre 133 meseci
Citat:
meadin: ... Krenulo je od sipanja sredstva za začepljanje haladnjaka u sisitem za halađenje. To sredstvo je začepilo čitav sistem i onda se auto počelo grijati tako da smo se pogubili nismo više znali ni šta je normalno ni nenormalno. Sipali smo kontra sredstvo i to je, Bogu hvala, uspjelo pročistiti sistem.

Ovo je tek komično. Ja ne znam šta ste sipali u hladnjk, ali verovatno ste sipali "Stop Leak", sredstvo koje je u stanju da zapuši "mikro rupice" na hladnjaku ili drugim delovima rashladnog sistema. Ovim ne možeš da zapušiš "čitav sistem". (?!)
A do sada nikad nisam čuo za to "kontra sredstvo".

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata23.04.2013. u 09:41 - pre 133 meseci

Svako sredstvo za zaptivanje sistema za hladjenje moze biti "opasno" ako se nepravilno koristi jer moze da isazove zapusenje pre svega u hladnjaku. Evo bas na primer za taj "Stop Leak" : na njegovom uputstvu pise, da se postepeno sipa u sistem i da motor mora da bude pri tome zagrejan i da radi najmenje 15 minuta "na leru". Ali se previdja jedna osnovna stvar: To sredstvo su pravili Amerikanci, i to pre svega za njihove automobile. A kolika je zapremina njihovih sistema za hladjenje...a kolika je kod Evropskih automobila...??? I kad ti punu dozu sipas na manju zapreminu, sta ocekujes da se desi????..Zapusenje... Samo, ni ja ne znam kakvo je to kontra sredstvo...??? Sve jedno, mislim da sve treba da se radi ispocetka, da se zameni termostat, da se zamene sva creva i selne, da se dobro ispere motor, i da se zamene svi hladnjaci. Samo taj postupak dace trajan i dobar rezultat. I normalno provera ventilatora i termoprekidaca...bez toga nista...
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata23.04.2013. u 11:08 - pre 133 meseci
Citat:
pajapop: Samo, ni ja ne znam kakvo je to kontra sredstvo...???

Mozda covek sipao kiselinu?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata23.04.2013. u 12:53 - pre 133 meseci
Valjda smo bar naucili da se hemijom ne popravljaju mehanicka ostecenja..mogu da se naprave, ali NE i poprave..

Poz
 
Odgovor na temu

chudoviste
Kikinda

Član broj: 132412
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata25.12.2018. u 10:54 - pre 64 meseci
pozdrav svima, evo mog problema, meni izbacuje vodu iz posude za rashladnu tecnost! dok je u leru I na mestu sve je normalno, cim ga provezem kilometar dva svu vodu izbaci na cep posude, da napomenem da je grejanje ugaseno jer mi je juce zbog toga problema procurio mali hladnjak, a sta je uzrok problemu?
P.S.uopste nije komplikovano skinuti I zameniti mali hladnjak, bar ne na astri f 1.7 td 1997 godiste. nema potrebe skidati celu tablu I volan...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata25.12.2018. u 12:40 - pre 64 meseci
Ili je progoreo dihtung ili je naprsla glava motora. A teoretski, možda je naprso i blok motora.

U svakom slučaju u sistem za hlađenje ulaze gasovi sagorevanja - i izbacuju vodu.

Evo jednog primera: https://www.youtube.com/watch?v=T6NVuDncXus

Ili guglaj dalje "Head Gasket Blown Leak"
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata25.12.2018. u 12:40 - pre 64 meseci
To ti je dihtung glave motora pukao pa nabija kompresiju u kanal od rashladne tecnosti.
Nemoj da vozis moze i glava da pukne pa da kosta jos vise.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata05.01.2019. u 21:43 - pre 63 meseci
@chudoviste, sva voda ti izlazi iz posude jer nemaš antifriza u sistemu. Moraš antifriz da sipaš kako nebi kuvao, noviji motori rade na višim temperaturama.
Daklem, kada imaju antifriz sve normalno radi, kada je samo voda, kuvaju bez prestanka.

Čudno mi baš da neko od kolega forumaša nije to primetio? Stručnjaki a?
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata05.01.2019. u 21:53 - pre 63 meseci
^


Budibogsnama šta se ovde može pročitati!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata05.01.2019. u 23:42 - pre 63 meseci
Ae malo edukacije, za vas koji polovnjak star 20 godina zovete "nov"

https://www.cars.com/articles/...gine-is-running-1420680334271/

Citat:
For most cars, the normal operating engine temperature is in a range of 195 to 220 degrees Fahrenheit, though most dashboard temperature gauges don't show an exact temperature. Instead, there are typically markings for cold and hot on the edges of the gauge and a normal range in the middle. In most cars, the temperature needle will be at or near the center when the engine is at normal operating temperature, which usually takes at least a minute or two to reach after starting a cold engine.


Link ka konvertoru F to C.

Da skratim priču, normalna radna temperatura kod novijih automobila (unazad 10 godina što vas izgleda slabo kači) imaju radnu temperaturu do 105 stepeni c dok voda ključa na 95. Zato se sipa antifriz inače automobil kuva i identično je kao kada ode dihtung motora.

Daklem moderni motori ne mogu da rade bez antifriza.
Isto se desilo mojoj ženi pre par godina kada je otišao mali hladnjak, neki čoban posle zamene sipao vodu pa je auto dimio kao lokomotiva i konstantno izlazili mehurići dok nismo sipali antifriz.

A ovaj sg kamikaza... Bukvalno treba da slavi svaki novi dan kao rođendan.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Astra f turbo dizel - bez termostata06.01.2019. u 00:25 - pre 63 meseci
@bordzija

Izlozenost velikom zagadjenu moze da izazove halucinacije
Vreme je da odes na svez vazduh i razbistris glavu.

Da li znas da termostat kod tebe na autu otvara na 82°C a na toj Astri ( staroj preko 20 godina ) na 92 ???
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Astra f turbo dizel - bez termostata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13776 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.