Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projekat razglasa

[es] :: Elektrotehnika :: Projekat razglasa

[ Pregleda: 4852 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragasn_tkn
inzinjer energetike
podgorica

Član broj: 318964
Poruke: 7
*.crnagora.net.



Profil

icon Projekat razglasa11.11.2013. u 13:34 - pre 127 meseci
molim Vas, dal ima neko projekat sa dokumentacijom zvucne instalacije (razglasa) za neki objekat, prvi put crtam takvu instalaciju pa mi treba neki projekat na osnovu kojeg bi se orijentisao i nacrtao projekat za moj objekat, unaptijed Hvala !
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Projekat razglasa11.11.2013. u 15:45 - pre 127 meseci
Nije isto ako je u pitanju shoping centar,autobuska stanica,ckva,sportska dvorana ili skola.Ako bi nam rekao koja je vrsta objekta u pitanju mozda bi se nesto moglo iskopati iz arhive.
Mozda si trebao postaviti pitanje na forumu Elektronika ili Audio tehnika.


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

dragasn_tkn
inzinjer energetike
podgorica

Član broj: 318964
Poruke: 7
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Projekat razglasa11.11.2013. u 17:55 - pre 127 meseci
soping centar je u pitanju, ako mi mozete pomoci hvala Vam !
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Projekat razglasa13.11.2013. u 19:18 - pre 126 meseci
Na brzinu pogledao kod kolege koji ma projektni ured mada nije moj fah.Ogromni projekti u auto cad-u ali skontao sam.Razglas se radi u izvedbi 100 voltne instalacije.
Rasporedjivanje zvucnika se radi da budu iznad glava kupaca znaci u prolazima izmedju rafa ili polica sa robom.
Orjentaciono svaki 8 metara +/-(pridrzavati se toga koliko je izvedivo) zvucnik 6-10W 100V.
Prostori gdje trgovci i kupci moraju komunicirati kasa, vaga ili roba iza pulta (ateunatori na zvucnike).
Manje vise to bi bila neka osnovna pravila oko rasporeda zvucnika.Snaga pojacala se uzima maksimalno(smije i manje) ukupna snaga koju mogu potrositi zvucnici i od toga 60%.Znaci ako se nareda 500W zvucnika pojcalo maximalne snage 300W.
Samo da napomenem da je to projekat koji je u BiH i sad da li su isti propisi kod tebe ne znam.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

dragasn_tkn
inzinjer energetike
podgorica

Član broj: 318964
Poruke: 7
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Projekat razglasa13.11.2013. u 21:31 - pre 126 meseci
Ako imam 80 zvucnika snage od 6 - 10 W, koje pojacalo da uzmem dal to od 100 V il drugo, i mikseta dal nju trebam uzimati, objekat ima dve etaze .
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Projekat razglasa13.11.2013. u 21:41 - pre 126 meseci
Nebitno koliko imas etaza,sve se pogoni sa jednog pojacala(ono izgubi se djete neko ko je zaduzen za to uzme mirofon i postovani posjetioci bla bla....) osim ako prostor nema nekakav kaffe pa oni imaju svoje interno ozvucenje.
100 Voltno je standard za takve instalacije i svi zvucnii se spajaju paralelno teoretski moze beskonacno zvucnika.
Da li ces pre pojacala imati miksetu nekakvu nabrijanu ili najobicniju da povremneo moze poneka obavijest sa mikrofona to nije uvjet bitno je zadovoljiti formu i naravno ispostovati ekonomski dio.
Ne znam da li si me shvatio 100 Voltno pojcalo nije 100 Watno pojaclo.

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

losmipfc

Član broj: 84526
Poruke: 205
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 260258598


+2 Profil

icon Re: Projekat razglasa16.11.2013. u 00:11 - pre 126 meseci
Uh, ne znam odakle da počnem kao ni šta tačno da napišem.

Čovek treba da uradi projekat sistema opšteg ozvučenja za šoping centar a pritom nema blage veze kako to radi i kako bi to trebalo da izgleda, pa traži da mu neko pošalje projekat da bi on to lepo mogao da iskopira. Nadam se da niko to neće uraditi, čisto iz poštovanja prema svojoj struci.

Par činjenica o samom sistemu:
- Ovo što je gore napisano o 60% snage pojačavača nije tačno. Preporuka je da ukupna snaga svih zvučnika na 100V liniji ne sme da pređe izlaznu snagu tog pojačala / tog kanala.
- Treba da se misli o zoniranju sistema (javni prostori, tehničke prostorije, kancelarije...)
- Postavljanje i povezivanje atenuatora na mesta gde je potrebno regulisati jačinu zvučnika (kancelarije...)
- Za snage i tačne pozicije zvučnika itekako postoje proračuni, ne radi se napamet.
- Specifikacija kablova za instalaciju, na mestima gde postoji atenuator treba malo više žica u odnosu na dve gde je linija samo sa zvučnicima :)
- Pozivne stanice
- Za ceo ovaj sistem potrebno je obezbediti i prinudni uklop u slučaju požara, što znači da se u tom trenutku automatski pozadinska muzika prekida i emituje se poruka za evakuaciju posetilaca iz objekta. Naravno, u tom slučaju potrebno je obezbediti zaobilaženje atenuatora, da bi se izbegla situacija gde neko sebi smanji muziku do kraja i ne čuje poruku za evakuaciju...

Dakle, htedoh reći da nije baš sve tako jednostavno, za sve ovo potrebno je malo škole i mnogo više iskustva u praksi. Lako je to nacrtati (prekopirati) ali je poenta i smisao da to sve zaista i funkcioniše kada se kupi oprema, instalira, poveže i pusti u rad. Zato je bolje uraditi kvalitetan projekat, unajmiti ljude/firmu koji se bave tim poslom, da vas kasnije manje boli glava kada shvatite da sve to što ste kupili i predvideli neće da radi...

I naravno. ako ste baš samouki, internet je prepun tekstova o tim sistemima i kako sve to radi, potrebno je samo malo tražiti i čitati. Evo i na srpskom par reči:
http://www.avc-pro.com/data/IKS_Predavanje_1.pdf

http://www.avw.co.nz/catalogue...techpapers/100VLineSystems.pdf

Pozdrav!



Do groba uz Partizan!
Grobari Crna Gora
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Projekat razglasa16.11.2013. u 15:20 - pre 126 meseci
Citat:

- Ovo što je gore napisano o 60% snage pojačavača nije tačno. Preporuka je da ukupna snaga svih zvučnika na 100V liniji ne sme da pređe izlaznu snagu tog pojačala / tog kanala.


Pogresno si procitao naveo sam da ukupna snaga pojacala ne smije preci 60% snage od ukupne snage svih zvucnika.


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

losmipfc

Član broj: 84526
Poruke: 205
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 260258598


+2 Profil

icon Re: Projekat razglasa16.11.2013. u 18:01 - pre 126 meseci
Očigledno se ne razumemo, odnosno ja ne uspevam da te razumem :)

Napisao si gore da je za ukupnu snagu zvučnika 500W (recimo 50 zvučnika po 10W) dovoljan pojačavač snage od 300W, što nije istina.

http://www.jblpro.com/BackOffi..._Speaker_Systems_101_Rev_B.pdf
Citat:
Adding the Watts. Loudspeakers are connected across the distributed speaker line and tapped as needed, and all the designer has to do is count watts — the sum of all the taps. When the total wattage drawn by the line equals the power output rating of the amplifier, then the maximum number of speakers has been attached to the amplifier's output. In practice, it is best to keep the total sum of the taps below 80% of the power amplifier rating.


Dakle, u našem slučaju, ukoliko imamo ukupnu snagu zvučnika na liniji od 500W, potreban bi nam bio pojačavač od otprilike 600W.
Do groba uz Partizan!
Grobari Crna Gora
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Projekat razglasa16.11.2013. u 18:41 - pre 126 meseci
Taj podatak o snazi pojacala nije proizvod mojih mozdanih vijuga nego sam to procitao iz prilozene dokumentacije koja ide uz projekat pod naslovom "Pravila i propisi".
I naglasio sam da je projekat iz BiH ..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

losmipfc

Član broj: 84526
Poruke: 205
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 260258598


+2 Profil

icon Re: Projekat razglasa17.11.2013. u 17:26 - pre 126 meseci
Pojačavači i zvučnici rade na istom principu kako u BiH, tako u Srbiji a bogami i širom sveta :)

Bilo bi lepo kada bi mogao da tačno iskopiraš tu rečenicu iz dokumenta "Pravila i propisi" gde se spominje to o snazi pojačavača, možda smo nešto loše interpretirali.
Do groba uz Partizan!
Grobari Crna Gora
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Projekat razglasa17.11.2013. u 19:47 - pre 126 meseci
U uvodnom pisanom dijelu svakog projekta ima na nekoliko stranika pisanog teksta sta je projektni zadatak,pravila i propisi (neke zemlje) ili opstine itd.
Ako to pise na toj stranici koju sam letimicno pregledao i prenijeo covjeku,ona nije izasla iz moje glave nego je neko pre to napisao.
Da se ne prpiremo dao si dva korisna linka i nek se covjek toga pridrzava koliko moze.

Intrpretacija i ako je pogresna nije moj proizvod vec nekoga ko je napisao ili prepisao te propise.


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Projekat razglasa

[ Pregleda: 4852 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.